Dönüşüm Krizi Ve Telefonlar

Telefon piyasasında çok ciddi bir ' dönüşüm krizi ' bekliyorum yakın gelecekte.

İşlem gücü gittikçe artıyor ve buna anti paralel bile denebilecek oranda içerik zayıflıyor. Daha açarsak; telefonların işletim sistemleri, uygulamalar, ekran (ekran ayrı değerlendirilmeli,ekran bu konuda birkaç boyutlu) vs. işlem gücüne hafif geliyor. Bundan çıkacak en net sonuç, ucuz telefon dediğimiz bizim ülkemizdeki dille konuşursak 1000 tl altı telefonlar,giriş seviyesi telefonlar gittikçe 'bu bakımdan' daha az sorunlu hale geliyorlar ve gittikçe deneyim olarak amiral gemisi modellere yaklaşıyorlar. Hatta bir çok kişi için bu seviyedeki telefonlarla-amiral gemileri arasında '' deneyim,telefonla yapılabilecekler '' farkı yok.

Bu durum büyük üreticilerde huzursuzluk yaratır. Bu çok açık ve net. Ve yaratıyor da. Dolayısıyla yeni arayışlara girmek zorundalar. Zorundalar çünkü nesnellik gittikçe dönüşüm yoluyla kendini dayatıyor.

Dönüşüm krizinin görünen, güncel temeli bu. Üst taraftaki temeli yani. Peki bu üst taraftaki temel tam tersi yönde gelişebilir mi? Burada 2 kritik nokta var :

1- İşlem gücü artırma, bunu giriş seviyesi telefonlara getirme vs. durumları karşısında dönüşüm yerine farklı stratejiler izleme. Mesela işlem gücünü artırmadan gitmek ki olma ihtimali yok gibi bir şey bu. Örnek olması açısından. Yani bu temel sorunu yan yollardan giderek çözme girişiminde bulunabilirler demek istiyorum. S800 türevleri yine çok güçlü olabilir ama s400 türevleri gelecekte belki bu oranda güçlenmeyecek. vs.vs.

2- Ekran. Yazının girişinde ekranın birkaç boyutlu olduğunu söylemiştim. Ekranın işlemci ile bağını hepimiz biliyoruz. Bugün telefonda 4k ekranla s820lerin ne kadar baş edeceği tartışılır. Ama sorunu s800 oluşturmuyor, sorun giriş seviyesi. Onlar böyle yüksek çözünürlüklerin altından kalkamaz. Bırakın 4k yı 1080p de sıkıntı yaşayabiliyor bazıları. Dolayısıyla bu dönüşüm krizinin şu an için en çok tercih edilen yan yol çözümü ekran. Bu 4k,8k,9k tamtamları çalınmasının bu boyutunu düşünmek gerek. Bu kadar pazarlanmalarının vs. Hani hep şunu deriz ya teknoloji aleminde : ekran çözünürlükleri artıyor, oyun grafikleri artıyor/artmak istiyor ama ekran kartları yetersiz kalıyor vs. Pc dünyasında bu çok söylenir. Ve benim telefon dünyasında beklediğim kriz pc dünyasında zaten oldu, olmakta. Ve bugün pc dünyasında 'az' marka olmasının sebebi dönüşüm krizinin sonucudur. İşte işin en cafcaflı kısmına geldik.

'' Az '' marka. Evet. Bu dönüşüm krizi telefon piyasasında tekelleşmeye doğru gidişin yolunu açacak. Açıyor da zaten. Çok kez okumuşsunuzdur, duymuşsunuzdur : '' apple şu firmayı satın aldı, Google şu teknolojiyi satın aldı, Foxcon şunu satın aldı '' vs. vs. Bu sadece 'apple bu teknolojiyi, markayı çok sevdi satın almak istedi' demekle açıklanamaz. Bunu yapmak zorundalar! Hepiniz tozlu raflar seviyorsunuz ya da birçoğunuz, tozlu raflardaki kaç marka var hala, kaçı bugün 'büyük' diyebiliriz, kaçı hala popüler, kaçı 'marka', kaçı 'trend belirliyor' ...?

Pc dünyasında bu tekelleşme tamamlanmadı. Ama o kriz çoktan başladı, devam ediyor. Topu topu kaç tane pc markası sayabiliyoruz? Saydıklarımızın kaç tanesi sattığı pcnin 'üreticisi' . Çoğu zararda. Çünkü maddi olarak veya maddi değil ama markasal sahiplenme olarak ( bu yalnızca çok büyük bir iki firmaya özel kalan bir durum) ürünün sahibi değiller. Telefon dünyasında böyle bir kriz bekliyorum. Yukarıda bahsettiğim yan yollar geçici çözümler. Baş edemezler sürekli nesnellikle. Şimdi bir çok telefon firması sayabiliyoruz. Tp-link bile girdi. Yarın bir gün bakalım kaç tane sayabileceğiz?

İşin bir de alt yapı kısmı var. Ekonomi-Politik kısmı. Asıl belirleyen, bu dönüşümün aciliyetini, zamanını, durumunu belirleyen. İşlem gücü sorunu bu ekonomik temelle birlikte gelişen ve birbirlerini dönüştüren sorunlar. Ama son kertede belirleyici olan bu ekonomik sorun. Zaten bu güncellikteki sorunu yani işlem gücü sorununu belirleyen bu altyapısal ilişkiler. Oraya girmeyeceğim. Çok uzayacak. Bu '' dönüşüm krizi '' nin güncel ve görüngüsel kısmını bilmek şu an için yeterli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

    "S800 türevleri yine çok güçlü olabilir ama s400 türevleri gelecekte belki bu oranda güçlenmeyecek. vs.vs." şu cümle durumun özeti... bknz. sd61x kullanan telefonlara mahkum bırakılan orta alt segment ve sd65x işlemcili telefonların sd8xx kullanan telefonlara yaklaşan fiyatları... 2017'de orta seviye telefon piyasası biraz daha vites küçültecek bence AMA biz bunu mediatek işlemciler sayesinde hissetmeyeceğiz... bu ilk bakışta rekabeti arttırıyormuş gibi dursa da ileri yönlü olmadığı için bir kazanç değil bence...

Tüm blog yazılarını gör