Blender'da saydam arkaplan ile render almak

Selamlar, Blender ile alakalı bugün öğrendiğim bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki birinin işine yarar. Bir süredir geliştirdiğim bir oyunda "Unblock me" puzzle'ının mekaniklerini mini game olarak kullanmaya karar vermiştim, bu bağlamda benim oyunumda bloklar konsepte bağlı olarak metalikti ve altın külçeleri gibi gözükmesi gerekiyordu, stok vektör sitelerine baktığımda ücretsiz olarak "metal külçe" tarzı üstten bakış olarak çizilmiş bir şey bulamadım, bende Blender kullanarak kendim yapmaya karar verdim.

Bunun sonucunda, textures.com'dan birkaç texture kullanarak modellediğim basit külçe modelini kaplayıp renderladım. Ancak arkaplanı remove etmeme rağmen siyah görünüyordu. Sonrasında biraz araştırma yaparak arkaplanı transparan yapıp sadece render alınan objeyi gösterebileceğimiz bir seçenek olduğunu öğrendim.

Eğer arkaplanı transparan renderlar almak istiyorsanız; Resimlerdeki adımları izleyip sarılı olan sonuçtaki gibi saydam arkaplan elde edebilirsiniz,iyi çalışmalar 😉

Adım 1- Render->Output yolunu izliyoruz.

Adım 2- Render->Filmic yolunu izliyoruz.

Sonuç:

Edit: Sevgili wordpress beyciğim resim yüklendiğinde transparan yerleri beyaz yapmış, ancak beyaz kısımlar aslında transparan oluyor çıktı aldığınızda, o kısımlara bakarak mukayese edebilirsiniz.
#HaberinizOlsun #Blender #gamedevelopment #OyunGeliştirme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör