Merhabalar ts ailesi,
bir süre windows işletim sistemini kullanmak zorundayım. Hazır kullanıyorum, windows için haftalık gündemleri dinleyebileceğim masaüstü uygulaması yaptım. Olurda işinize yarar diye github' a kaynak kodlarını attım ayrıca release (v1.0.0) çıktım. İlgili linkleri paylaşıyorum.
Umarım işinize yarar. 🙂

Github: https://github.com/tsopenteam/gundem-app-win
İndirme: https://github.com/tsopenteam/gundem-app-win/releases/download/1.0.0/gundem-app-win-.v1.0.0.zip

tsopenteam/gundem-app-win

Teknoseyir Haftalık Gündem Windows Uygulaması. Contribute to tsopenteam/gundem-app-win development by creating an account on GitHub.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar,
Zamanında tüm teknoseyir haftalık gündemleri tarayarak 2011 yılındaki Sony Psn hack olayının özetini çıkarmıştım. Paylaşmayı unutmuşum. Belki hoşunuza gider. 🙂

Not: Olayı önemli kılan şey en büyük sızma ve güvenlik açığı olayları arasında yer alması.

https://medium.com/veyselim/sony-playstation-hack-hikayesi-5f5f11b29968

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@gamsizm
Son gündemde bahsi geçen tüm gündemler arasında arama yapmak konuşulanları bulmak detayına gitmek gibi özellikler " https://tsopenteam.github.io/gundem " web uygulamasında mevcut.
Hatta kısa bir süre önce tüm gündemleri tarayıp text olarak ayıran bir servis tasarlamıştım ama vakit bulamadığım için tamamlayamadım. Sohbetiniz çok hoşuma gitti en kısa zamanda bitirip kullanımınıza sunacağım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir sisteminin ayakta olup olmadığını kontrol etmek için yapılan web uygulaması.
Uygulamanın yapılma amacı, ts ile ilgili bir sorun olduğu zaman ilk anlarda ne olduğunu anlamak.

https://tsopenteam.github.io/status

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir Bilim Gündemi podcast istatistikleri web uygulaması.
@gamsizm @hkellecioglu

https://tsopenteam.github.io/bilim-rapor/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir Haftalık Gündem podcast istatistikleri web uygulamasına istek üzerine süre bilgileri de eklendi.
@gamsizm

https://tsopenteam.github.io/gundem-rapor/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@hkellecioglu Merhabalar, buradaki (https://teknoseyir.com/durum/1266467#comment-4480247) yorumdan yola çıkarak teknoseyir için neler yapılabilir yazılım anlamında konuşmak ve hızlı etkileşim kurmak için slack kanalı açtık. Katılımınızı bekliyorum.
Not: tsopenteam@gmail.com mail adresine mail atmanız yeterli. İsterseniz mail adresinizi yorum olarak ta bırakabilirsiniz.

https://tsopenteam.slack.com

Teknoseyir ile entegre çalışacak bir mobil

Teknoseyir ile entegre çalışacak bir mobil uygulama geliştirmeyi düşünüyorum. Kullandığım teknoloji "ionic". Yardımcı olmak isteyen, fikir belirtmek isteyen, taslak çizim yapmak isteyen çıkar mı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir ile entegre çalışacak bir mobil uygulama geliştirmeyi düşünüyorum. Kullandığım teknoloji "ionic".
Yardımcı olmak isteyen, fikir belirtmek isteyen, taslak çizim yapmak isteyen çıkar mı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 22 / 29
 • Ts Open Team @tsopenteam

  Bir kaç proje çıktı ortaya ama çok fazla görüşe ihtiyaç duyduğum için çoğunu iptal ettim. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum

 • Ali Kılıç @alinux

  bende react native ile yada framework 7 ile yapayım dedim bi ara sonra daha kendi platfomuna uğramayan editörlerin olduğu ve bazı şeylere körü körüne düşmanlık eden bi kitle görünce vazgeçtim, ama tabi sen yap bişeyler yapmaya her zaman destek var 🙂

 • Mr. Can 2.0 @extreme

  JSON/API altyapisi olursa ReactNative ile birseyler yapilabilir onu disinda ugrasmak anlamsiz bence.

 • Robin @robin

  WordPress, Ghost ve Medium a alternatif saas blog sistemi projesi üzerinde çalışıyorum henüz kodlaması bitmedi yakında ürün haline getirip yurt dışı üzerinden yayına alacağım direkt size sistemim üzerinden gerekli alan ve alt yapıyı sağlayabilirim. @hkellecioglu Mevcut sistem bu kadar problemli ise üzerinde yama yapmak yerine açık kaynak farklı bir proje de geliştirilebilir.

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   şu facebooka benzer bir arayüzü var o mu ?

  • Robin @robin

   @yhackup Yok onu başka birisi geliştiriyor ilgili durum yazısını aradım ama bulamadım. Ben henüz resim vs paylaşmadım

  • Robin @robin

   @yhackup Buldum https://teknoseyir.com/durum/1226707 bu yazılımı diyorsunuz sanırım

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Destek için teşekkürler. Bizim sistem sosyal ağ mantığında çalıştığı için ve sunucu gereksinimi ciddi boyutlara ulaştığı için kendi özel çözümümüz üzerinden devam etmeliyiz. Bunu yaparken de burada biriken datayı tamamen yok etmeden güzel bir şekilde dönüşümü gerçekleştirmeliyiz.

  • Robin @robin

   @hkellecioglu

   Evet bahsettiğim blog sisteminde sosyal ağ yapısı da mevcut, üyeler şuan da olduğu gibi giriş yapıp durum, blog, yorum v.b. içerik ve görseller paylaşabilir. Üyelere mevcut teknoseyir plus ve twitchdeki abone sistemi gibi ücret karşılığı ek özellikler ayrıcalıklar sağlayabilecek ( üyelere özel yazı veya içerik, üye simgeleri vs).

   Blog sisteminin iki farklı sürümü olacak biri yurt dışında Stripe ile çalışan bir diğeri de Türkiye içinde Payu (daha önceden geliştirdiğim e-ticaret sistemlerinde payu, paynet, garanti bankası, iş bankası, yapı kredi ve birkaç bankanın entegrasyonu yapmıştım aralarında komisyon oranı ve sistem olarak payu muhtemelen olacak.) veya direkt belirli bankalarla entegrasyon yapılmış şekilde ödeme destekleyecek bu sayede hem Türkiye'deki hem de yurt dışındaki kullanıcılara hizmet verebilir bir çok ülkeden ödeme alınabilir hale gelecek.

   Sunucu maliyetini düşürmek için üzerinde yatay ölçeklenebilir bir yapı düşünüyorum. Tek sunucu üzerinde ram ve işlemci arttırmak çok maliyetli oluyor onun yerine ufak ufak sunucular üzerinde sistemin yanıt verecek şekilde yapmayı düşünüyorum. Daha önceden docker ile otomatik sunucuya deploy load balance vb yapıp buna benzer yapıyı test etmiştim gayet güzel sonuçlar veriyor.

   Şuanda kullandığınız sunucunun özellikleri nedir ? Yaklaşık ne kadar bant genişliği ve disk kullanımınız oluyor ?

   Mevcut şuan ki siteden yeni yapılacak siteye veri aktarımını yapabiliriz sadece üyelerin yeni sitede tekrar parola oluşturmaları gerekebilir. Ayrıca mevcut site içerisinde yapılan eklemeleri detaylıca incelemek gerekir onun dışında veri kaybı olmadan aktarılabilir.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   @robin Sunucumuz 24 çekirdekli 48 GB bellekli bir sistem, disk alanı 500 GB civarında tüketiliyor olması lazım. Konu sunucu değil ama zaten. Burada kendimize ait olan bir şey var bunu tamamen dış kaynaklı bir sisteme taşımak istemeyiz. Geliştirme olacaksa kendi bünyemiz içinde olmalı. Sonuçta sorumluluk bizde bu kadar insanın verisi var burada.

  • qubit @qubit

   @robin her teklif düşünülür de korkarım o kadar ciddi bir dönüşüm zor. Olmaz mı? Yoo olur ama ciddi düşünüp tartışılması lazım. TS çapında gemiler ağır gemiler, tonajlı gemiler. 2 yıl sonraki manevrayı bugünden düşünmek gereken platformlar. Üstüne TS sonuçta ticari bir şirket, ortakları da sektörün en deneyimlileri. Bizim için uygulanabilir bir değişiklik onların bakış açısından bakıldığında uygulanamaz olabilir. Deneyim artınca bazen sebep bile gösteremezsin ama içinden bir ses o yolun yanlış olduğunu sana söylüyordur.

   Bu tarz bir konsept TS Plus gibi henüz çok az platformda uygulanan bir konsept. Dolayısı ile işin hem çok avantajı var hem de dezavantajı. Birkaç önerim olacak:

   - Biz sakince teklifimizi getirelim. Kabul edilmezse kızmayalım, küsmeyelim. Olmadı teklifimizi modifiye edelim. Deneyimli olsun deneyimsiz olsun kullanıcıların destek verdiği bir sitenin sırtı (ciddi bir aptallık yapmıyorsa) yere gelmez. Fakat gönüllüler de tekrar edeyim anlayışlı olmalı.
   - Herkesin eşit olduğu yerlerde maalesef ilerleme olmuyor, sorunlar çözülmüyor. Burada çok şükür sitenin ortağı ve geliştiricisi bizlerle. Bu bence ciddi bir avantaj. Lidersiz proje olmaz.
   - Ufak bir örnek ile başlamalı. Mesela ihtiyaçları listeleyelim, zaten daha önceki yıllarda bu yapılmış diye görüyorum. Örnek vereyim: canlı yayın olduğunda TS'de olduğumuz halde haberimiz olmuyor. Bunun için gönüllüler bir kod yazsa, site sahipleri de onaylasa ne güzel olur. Bu tarz ufak değişiklikler gönüllülerin kapasitesini de ölçebilmek için doğru bir yol olabilir kanaatindeyim. Katkıda bulunacakların deneyimi anlaşıldıkça da daha ciddi değişiklikler telaffuz edilebilir hale gelecektir.

   Bu deneye teşebbüs edebilmek bile bir başarıdır. Katkı verecek olanlara teşekkür ederim.

Teknoseyir Haftalık Gündem podcastleri ile ilgili istatistik web uygulaması

https://tsopenteam.github.io/gundem-rapor/

BeğenFavori PaylaşYorum yap