ORİS TELEKOM KULLANICI DENEYİMLERİ

Yaşadığım daireye Türk Telekom'un fiber altyapı getirmesinden sonra İSS lerin tarifelerine bakmaya başladım. 100 Mbps Download - 4 Mbps Upload'lı taahhütsüz tarifeyi 104 TL  ye Oris Telekom satın aldım.

ABONELİK SÜRECİ

Türk Telekom altyapıyı bağlamıştı ama onların sisteminde görünmüyordu. Bir gün içinde bu sorunu halledip bana geri dönüş yaptılar. Müşteri temsilcisine işlemlerin hızlı bir şekilde işlemesini istediğimi belirttim. Onlar da bana kimlik fotoğraflarımı kurumsal whatsapp numaraları üzerinden göndermemi istediler. Bunun yanında doldurup onlara ulaştırmak üzere e-mail üzerinden bana sözleşmeyi gönderdiler. Sözleşmeyi kendilerine kargo ile gönderdim. İşlemlerin başlaması ile ev Türk Telekom ekipleri gelip modem kurulumunu yaptılar. ( Kurulum yapan ekip modem adını ve wifi şifresini değiştirmeyin yoksa ay sonunda İnternetiniz gider dediler. Nedenini sorduğumda açıklamada yapmadılar. Ağ adını da şifresini de değiştirdim ancak hiç bir sorun yaşamadım bir buçuk aydır. ) Bir gün sonra da İnternetim aktif hale geldi.

 

KULLANIM DENEYİMLERİ

İlk üç gün hem gündüz saatlerin de hem de akşam saatlerinde farklı hız testi sitelerinden testler gerçekleştirdim İnternet gayet stabil ve vaat edilen hızlarda idi. Sonra ki günlerde hızım birden akaşam saatlerinde 25 Mbps hız almaya başladım. Müşteri hizmetlerinden bir kayıt oluşturdum altyapı çalışması yaptıklarını sorunun 1 hafta içinde düzeleceğini söylediler. Bekledim ama düzelmedi sonra bir kaç kere daha konuştum müşteri hizmetleri ile 2-3 güne düzelecek dediler sonra biri aradı ve düzeleceği zaman belli değil dediler. Sinirlenip farklı İSS aramaya başlamıştım ki müşteri hizmetlerinden arayıp sorunun çözüldüğünü ilettiler. ( O sinirle şikayet var dan şikayette oluşturmuştum firma ile ilgili. ) Sorun için özür dileyip 1 aylık faturamı da ücretsiz yaptılar sadece Türk Telekoma ödenen 10 TL modem kirasını ödeyeceğim. Yaklaşık 4 haftadır yaptığım testlerde 130 Mbps altında Download görmedim. Geçtiğimiz hafta sonu hızımın 30 ile 60 Mbps arasında değiştiğini gözlemledim bir iki gün bekledim durum hala aynıydı. Bugün arayıp arıza kaydı bıraktım. Sonucunu paylaşacağım.

ARTILARI

 • Taahüt yok ve Bir yıl fiyat garantisi.
 • Müşteri hizmetleri var. ( Daha önce Türknet kullanmış biri olarak büyük artı bence )
 • 100 Mbps Download - 4 Mbps Upload'lı Tarifelerde en uygun olanıydı.
 • Abonelik süreci hızlı.
 • Yaşattıkları mağduriyeti affettirme çalışma çabaları iyi.

 

EKSİLER

 • Müşteri Hizmetlerindeki arkadaşların cevapları tutarsizdı.
 • Dönemsel dalgalanmalarının yaşanması.
 • Müşteri hizmetleri akşam saatlerinde çalışmıyor.

 

Not: Hız testleri fast.com -  speedtest.net - nperf.com sitelerinden yapılmıştır.

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

TURKCELL SÜPERBOX KULLANICI DENEYİMLERİM

Yeni taşındığım evde bakır/fiber altyapı olmaması sebebiyle 4 aydır Turkcell Süperbox kullanıyorum.

İlk olarak bağlatmak istediğinizde adresi veriyorsunuz onların baz istasyonu testinde 4G altyapısında gerekli sinyal gücünü  alamıyorsanız işleminizi başlatmıyorlar. Bende de durum böyle oldu kişisel hattımda Turkcell olduğu için evde hem 4G hem de 3G bağlantılarında hız testi yaptım ve minimum 14 Mbps hız aldım. Tekrar bağlantı talebinde bulundum ve annemlerin adresini verip oradan abonelik başvurusu yaptım. Bu arada başvuru yapabilmek için adınıza kayıtlı herhangi bir fatura olması gerekiyor.

Size birçok paket sunuyorlar, güncel fiyatlar değişebilir ancak bana mantıklı gelen iki tarife vardı.

 • 10 Mbps sınırsız
 • 20 Mbps sınırsız

Ben kişisel kullanımımı biraz daha azaltmayı planlayarak ve hız testinde aldığım sonuçları göz önünde bulundurarak daha uygun fiyat olan 10 Mbps'lik tarifeyi aldım. Kurulum için 2 gün içinde geldiler. annemlerin evine gidip orada kurulum yaptırdım. Kurulum toplamda 10 dk sürüyor. Daha sonra modemi aldım eve getirdim kurdum.

Bağlantıyı daha stabil olduğu için  modem arayüzünden 3G moduna aldım. Modem 5 GHz'i destekliyor. Hava koşullarından  bağlantım çok etkilenmedi ancak hafta sonraları bazı saatlerde bağlantıda yavaşlama oluyor.  Modemin kablosuz sinyali daha kuvvetli olabilirdi, hem 2.4 GHz hem de 5GHz de sinyal kalitesi bence biraz kötü. Başka modem türleri var mı bilmiyordum ancak eksikliğini hissettiğim bir şey de bu gibi bir cihazda batarya olmasını isterdim. Elektrik kesintilerinde ve yolculuklarda daha kullanışlı olabilir. ( Bu arada reklamlardaki kare modem de o özellik vardır belki onu bilmiyorum.)

Bu sürede bir kere seyahat deneyimim oldu gittiğim yerde İnternet olmadığı için yanımda götürdüm. Seyahat sırasında da kullanımım gayet iyiydi hatta ADLS ve VDSL modemlere göre modemin açılması ve İnternete bağlanması daha hızlı.

 • Netfilix ve Youtube'de 1080p rahatlıkla izleyebiliyorum. (Evde bu senaryoda eşim kendi telefonunda video izliyor veya sosyal medyada geziyor. )
 • Torrent açtığınızda kuyruklar iyiyse hızınızı sonuna kadar alıyorsunuz.
 • Arada LOL oynuyorum modeme bağlı diğer cihazlarda video izlenmiyorsa torrent yoksa 50ms - 80ms  png alıyorum.
 • Modemin AC desteği mevcut değil.
 • Modemde USB ile yazıcı ve USB disk desteği mevcut.

Günün sonunda reklamlarda belirtilen 129 TL yi değil 140 tl ödüyorsunuz.  (vergi ve kart tahsis ücretleri ekleniyor). 10 Mbps İnternet için çok ancak altyapı yoksa mantıklı bir seçenek. Bunun yanında yalnız yaşıyorsanız ve seyahatiniz çok ise her yer de kullanacağınız bir İnternetiniz oluyor. Özellikler başka ağlara bağlanmak istemiyorsanız en azından daha güvenli bir seçenek.

Son olarak ülkede spam SMS okdar ilerlemiş ki geçen gün modem arayüzündeki sms sekmesinin spam mesajla dolduğunu gördüm.

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 56
 • Hasan Emre Aydin @dremreaydin

  Dikkat etmenizi öneririm. Bir süredir kendimi memnun zannederek kullanıyorum. 'Kurulum ekibi' diye birşey var. 3 kez söyledikleri saatte gelmediler. Oyalayıp duruyorlar. Herşeye bir bahane uyduruyorlar. daha kurulum olmadan bin pişmanım. Hiç bir gün turkcell den memnun kalmayacağım aklıma gelmezdi. Gerçekten çok dikkatli olun.

 • Ahmet Kabakcı @kabakciahmet910

  Slm arkadaşlar 1 yıl kullandık sınırsız pekat ile çok aşırı yavaş sözleşme bitene kadar canım çıktı sözleşme bitti 140 TL anlaşamam olmasına ragmen 4 gün geçtigi için 387 TL fatura çıkardılar kapatma yaptığımda ise başvuruyu tarihi degil 7 gün sonra kapandı onuda kitlemişler resmi dolandırıcı bunlar smzleşmeniz bitsin anlarsınız ne demek istediğimi sözleşme gününe çok dikkat edin 140 TL olan fatura nasıl 387 oluyor anlamadım cihaz için mesaj beklemeyin siz sürekli arayın teslim etmek için bir arkadaşıma 1000 TL cihaz parası çıkmış mesaj gönderiyorlar teslim için dedigim gibi resmi dolandırıcılar her ayrıntıya çok dikkat edin kullanırken 7 defa aradım zorla teslim ettim cihazı kurtuldum Allaha şükür çok dikkat edin

 • Furkan Biçici @furkanbicici

  Ocakta 3. yıl olacak, 2 yıl taahhütlü normalde 10/10 paketti ama ilk başlarda değişiklik yapıp 20 yaptılar aynı fiyata downloadı taahhüt bitince yenilemedim çünkü download da upload da güncel tarifeye geçip düşecekti fiyat düşse de. 2 yıl 170 TL kullandık şimdi son 1 yıldır 300 TL mecburen altyapısızlıktan ve yayın yaptığımdan veriyorum :S Ama sorun yaşamadım şükür yoksa verilmez tabi upload lazım değilse. Hız testi sonucum https://www.speedtest.net/result/12471556232.png

 • Güray Çakır @gurayxcakir

  bu yazıyı okuyan arkadaşlar önce bir düşünün film video vs yuksek bant genişligi ile ilgili işleriniz varsa son derece güzel evim dag basında olmasına ragmen 100 mbs geciyor indirme hızım 20 mbs upload veriyor süper
  ama iş oyun oynamaya gelince başliyorsunuz saç baş yolmaya mesela ben wot oynuyorum normalde kablolu ile 100-120 ping alıken bu deve sayesinde 150 nin altına düşemiyurum + baz istasyonu yogunlugu hava şartları da eklenin ce 250 - -- üstüne cıkıyor ve söve söve bi hal oluyorum alıcak olanlara simdiden allah kolaylık versin