60 gün ban yeriz diye biz paylaşım yapmıyoruz ama yapanlar da ban yemiyor. "İşimize geliyorsa kalsın abi" kafası son hız devam ediyor anlaşılan. Neyse 1-2 saat önce paylaşılan gönderilen "nasılsa herkes görmüştür artık silelim" diye silinir ve "görünce siliyoruz işte canım" diye de savunma yapılır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dün gece forumda bugün yaşanacakları birisi yazmış. Acaba kime operasyon çekmek için bu günü yaşattılar? BTC'yi parmaklarında oynatanlar sadece Elon Musk'ı haklı çıkarıyor yani "merkeziyetleşti"

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Adam bir elmas emojisi koydu yine yükselişe geçti BTC. Bir de alttan BTC aldım diye tweet atsa neler olacak kim bilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elon Musk, Bitcoin için merkeziyetleşti demiş. Madencilik faaliyetinin büyük bir kısmı, belirli kişilerde diyor

https://twitter.com/elonmusk/status/1393993975019749382?s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 21

Kısa vade al-sat coin mi mantıklı yoksa uzun vade (en az 1 yıl) elde tutmalık coin mi mantıklı? Yani gözüme kestirdiğim uzun vade coinler var fakat hiçbiri bir BTC, ETH ya da BNB olmayacak gibi geliyor. 1 yıl bekleyip %100 kar bile alsan bu o kadar beklemeye değmez çünkü bugün günlük bu karları görüyoruz. Uzun vade altın-gümüş almak daha mantıklı geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 23
 • RDR @rdr

  Eski yıllara bakarak bazı uzmanlar al sat zamanı olduğunu, ayı sezonuna girilirse uzun vade coin'leri tepeden almış olacağınız için 2-3 yıl boyunca zararda kalmanızın olası olduğunu söylüyorlar.

  • merakli @merakli

   Bunu az önce bende düşündüm. ayı sezonuna girince alttan uzun vadelik coin almak mantıklı fakat şöyle bir şey de var ki, insanların 2017'de kripto paralara olan ilgisi ile bugün bir değil. Bu yüzden ayı sezonu olur mu, olursa eskisi gibi uzun sürer mi bilemiyorum. Belki de BTC'nin her dump yaptığı zamanlar ayı sezonudur?

  • RDR @rdr

   @merakli orasını kimse kestiremiyor zaten 🙂 iki ucu pis değnek gibi.

  • RDR @rdr

   @merakli bir de hacim çok büyüdüğü için devletlerin de katı kuralları gelebilir. Ondan sonra şimdiki gibi oynak piyasa olur mu, 100x yapacak coin olur mu, orası da belli değil işte. Herkesin ortak görüşü blockchain teknolojisi kalıcı olacak şeklinde ama gelecekte BTC etheryum bile silinip gidebilir, yerine daha eksiksiz projeler geçebilir.

  • merakli @merakli

   @rdr Dediğim konu da aslında bu "daha eksiksiz projeler". BTC ya da ETH'den daha iyi projeler var ama BTC piyasadan silinip giderse bu piyasaya olan güven kalır mı?

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Burada, biraz, finansal istatistiklere bakmak lazım sanırım. Mesela, durağanlık var mı? Var ise eninde sonunda vade/sezon vb ortalamasına dönecektir. Dikkat edilmesi gereken şey, ortalama maliyetin, vade/sezon ortalamasının altında kalmasıdır. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta hareketliliğin dikkatli bir şekilde incelenmesidir. Bu piyasaların finansal istatistiklerini ve karakterini öğrenmek lazım. Buna da daha zaman var.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @rdr; Büyük bir ihtimal ile uluslararası bir düzenleyici (regülatör) gelecek zaten. Gelmez ise hem teknoloji hem de coinler ölecek.

 • RDR @rdr

  Bu arada shit coin dedikleri coinler tam anlamıyla ponzi dolandırıcılık mantığı ile işliyor. Pompalana pompalana 100x oluyor ama fatura tepeden alanlara kalıyor. Bu coinler herhangi bir problemi çözmek için geliştirilmemişlrr.

  • merakli @merakli

   Kripto piyasasına giren insanların zaten amacı 10x 100x gibi kazançlar sağlamak. Böyle bir zamana girmişken bunları değerlendirmek lazım. Bunlara bilinçli giren insanlara hakaret eden twitter hesaplarını anlamıyorum.

  • RDR @rdr

   @merakli hakaret aslında bilinçsiz girip evi ocağı batıranlara. Adam coin diye bir şey varmış sürekli değeri artiyormus diye düşünüp varı yoğunu geçtim elinde olmayanı da borç alıp giriyor ve tepeden eline veriyorlar coin'i. Borsa mantığını bile bilmeyen adam 100.000 lerce lirasını yatırıyor.

  • merakli @merakli

   @rdr Kaç gündür köpek coinlere saydıran (muhtemelen zamanında almayan) hesapları görünce sinir oluyorum. Ben SHIB aldım ve şimdiki seviyesine gelinceye kadar 3 sıfır attı. Eğer al-unut yapsam 1 ayda milyoner bile olabilirdim. İnsanların bu şekil kolay para kazanma bence dalga konusu olmamalı ama dediğiniz gibi bu coinlere tepeden girenler hariç.

  • RDR @rdr

   @merakli işte bunlara tepeden girenler olmazsa sen de milyoner olamazsın 🙂 tepeden alan olmazsa kime satacaksın? Bu sebeple amaçsız coinlerin çoğunun amacı ponzi dolandırıcılığı. Aksinin olması için coin'i çıkaranin elinde hiç coin tutmaması lazım. Ama çoğu geliştirici pump geldikten sonra elindekini milyonlarca dolara satıp insanları kendi haline terk ediyor.

  • merakli @merakli

   @rdr Dediğiniz mantık ile gidersek bugün BTC'nin yükselmemesi lazım ya da borsanın da aynı şekilde yükselmemesi lazım çünkü illa ki birileri tepeden alacak ki yükseliş sürsün.

  • RDR @rdr

   @merakli diğer konularda zaten bu kadar kısa sürede bu kadar oynaklık yok, fark burada. Aldığın altının yarın 1000 liradan 1 liraya inme şansı pratikte yok, ama shit coinler öyle değil. Fark şurada, herhangi bir coin ile bir varlık alamıyorsun, milyoner oldun diyelim, coin'i gerçek paraya dönüştürmek için satman gerekecek. Bunun için de sen nasıl 1000 lirani 1 milyon yaptıysan, birilerinin de toplamdaki 1 milyon lirasının en sonunda 1000 liraya düşmesi gerekecek. Para da yoktan var olmuyor sonuçta.

  • merakli @merakli

   @rdr Bu BTC ve ETH gibi güven veren coinler içinde geçerli. Bir kişinin twiti ile bile dump yapan bu coinler yarın birkaç kişinin twiti ve haber ile tepetaklak olabilir.

  • RDR @rdr

   @merakli elbette, ama asıl anlatmak istediğim şu kısım "Fark şurada, herhangi bir coin ile bir varlık alamıyorsun, milyoner oldun diyelim, coin'i gerçek paraya dönüştürmek için satman gerekecek. Bunun için de sen nasıl 1000 lirani 1 milyon yaptıysan, birilerinin de toplamdaki 1 milyon lirasının en sonunda 1000 liraya düşmesi gerekecek. Para da yoktan var olmuyor sonuçta."

 • Hüseyin H. @hsynn

  Elinizdeki nakit miktarına bağlı bence. 100-200 hatta 500 dolardan az bir miktar varsa ben uzun vade düşünürdüm.
  Ha bana al sat eğlenceli geliyor. Ben şu an cüzdanıma baktığımda. %30'u uzun vade coini geri kalan %70'lik kısım al sat yaptığım kısım. Buradan aldığım karı yine uzun vade sepetine ekleme yapıyorum. Arada birde normal banka hesabıma atıp altın vs alıyorum.
  Ana paramı sistem dışına çıkardığım için oldukça da rahat hareket ediyorum.
  Giren arkadaşlarıma da bunu tavsiye ettim. Önce al satlarla şu ana parayı bi bankaya çekmek lazım. :))

 • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

  Ayı da yada boğa da olduğuna göre değişir

Allah belanı versin Vitalik

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Cüzdana 120 dolar ETH attım. 30 doları atarken gitti. Şimdi coin alacaktım Uniswap'tan 170-280 dolar arası fee istiyor. Ben de fee'leri 30 dolar falan olur diye hesap yapıp atmıştım. Şimdi coin de alamıyorum geri de çekemiyorum 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sahne kralın $SHIB 🐶

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 14