Silicon Valley Dizi İncelemesi

Öncelikle herkese selamlar. İncelemeye başlamadan önce şunu belirtmeliyim ki, uzun zamandır sıkı bir Teknoseyir takipçisi olmama rağmen, internet sitesinde daha çok yeniyim ve bu da ilk incelemem olacak. Bu yüzden şimdiden yapacağım tüm hatalardan dolayı özür dileyerek incelemeye başlıyorum.

Dizi 2014 yılında HBO kanalında başladı. Türü komedi. Ana oyuncular, Thomas Middleditch, T. J. Miller, Zach Woods, Kumail Nanjiani, Martin Starr, Amanda Crew, Josh Brener

Dizinin her bölümü 30 dakika. Şu ana kadar 3 sezon yayınlandı ve bölüm sayıları sırasıyla 8/10/10. Yani anlayacağınız gibi hızlı bitirilebilecek bir dizi. Ben de iki güne diziyi bitirdim ve sıcağı sıcağına inceleme yazmak istedim.

Dizi aslında bir sıfırdan tepeye tırmanış hikayesini konu alıyor. Dizinin konusu Silikon Vadisi' nde yaşayan Richard ve beş arkadaşının, Pied Piper adınındaki mükemmel bir algoritma üzerine kurulu müzik, video, metin,3d (!) dosyalarını sıkıştırmaya yarayan bir programla yola çıktıkları yolculuğu konu alıyor. Ancak bu yolda onları bekleyen bir sürü sürpriz var. Bu yolda oyunu kirli bir şekilde oynayan firmalara başa çıkmak zorunda kalmalarından tutun, maddi sıkıntılarla birlikte kurdukları şirketi rakiplerinden sivriltmeye çalışacaklar. Neyse daha fazla spoiler vermiyim. Eğer ilginizi çektiyse sizi direkt diziyi izlemeye davet edeyim.

Silicon Valley' i izlerken karşınıma çıkan bazı küçük detaylar beni mutlu etti. Zaten diziye başlamadan Wallpaper' ına baktığınızda Steve Jobs' un o ünlü fotoğrafına benzediğini görüyorsunuz. Ayrıca belki çok basit bir detay olmasına rağmen beni mutlu eden en büyük şey, jeneriğinde yer alan firmaların zamanla değişimlerinin jeneriğe yansıtılması. Örnek vermek gerekirse, ilk sezon büyük bir tabelaya sahip olan Yahoo' nun son sezonda tabelasının küçülmesi. Veya Facebook'un yanına önce Whatsapp sonra Oculus tabelalarının eklenmesi, ardından da Facebook tabelasının onları yiyerek büyümesi. Bence bunlar, küçük ama hoş detaylar olmuş..

Bu arada bir bilgi vermek isterim. Bildiğiniz gibi Google'nin üstüne kurulan firmanın ismi Alphabeth olmuştu. Bu isim Silicon Valley'de bir şirket olan Hooli.xyz' den esinlenilmiş.

Silicon Valley sizin de anladığınız gibi teknolojiyi konu alan bir dizi. Ancak bize ürünü değil de işin mutfağını daha çok gösteriyor. Bu da bana göre dizinin tam bir Teknoseyir izleyicisine hitap ettiğini hissettiriyor. Eğer şu sıralar izlemek için güzel bir dizi arıyosanız ve Silicon Valley' i izlemediyseniz izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Gerek incelemem gerekse dizi hakkında düşüncelerinizi lütfen yorum yazın. İyi günler.

Kaynakça:

http://www.beyazperde.com/diziler/dizi-11701/
http://www.imdb.com/title/tt2575988/

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap