Asus AC5U router'a ya virus girdi ya bir sey oldu. Kendi arayuzu dahil tum siteler cok yavas aciliyor. Bazen hic acilmiyor.

Settings have been updated. Web page will now refresh.
Changes have been made to the IP address or port number. You will now be disconnected from RT-AC51U.
To access the settings of RT-AC51U, reconnect to the wireless network and use the updated IP address and port number.

Diyor bazen ulasamiyorum bile panele.

Durup dururken oldu. Var mi boyle bir sey goren? Simdi TP-Link takip kontrol edecegim bir de. Speedtest 6 mbit gosteriyor. 100 mbps normalde baglantim. Arayuzde sikinti olmasa internetimde sorun var diyecegim ama router arayuzu bile yavas olunca o ihtimali gectim. Yine de Tp-link ile deneyecegim simdi. O sirada basina gelmis olan varsa yazarsa sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre @emre64

  Hocam forumlarda bazıları firmware update ile bazıları da başka tarayıcıdan erişerek çözdüklerini belirtmişler.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   Bir kaç kere hard reset üzerine de tekrar firmware yazınca düzelti gibi lakin wi-fi hala bir garip. Dibinden 65 mbps çekiyor. Kabloyla 100 sorunsuz. Normalde wi-fi da 100 çalışıyordu sorunsuz. Bu arada dibinde oturuyorum şimdi, bir coil whine ve cızırtı sesi geliyor içinden. Bence cihaz gidici, yenisini bakayım. Bir ton işim vardı gece gece olan şeye bak. Rezillik. Tavsiyesi olan varsa alırım, yoksa Asus bakacağım yine.

 • Ergin Bilgin @erginbilgin

  Yok düzelmemiş. Wifi yine sıkıntılı. Speedtest bile error veriyor. İlginç olan telefon çatır çatır 100 mbps çekmeye devam ederken iki macbook da socket error veriyor speedtest'de.

  • Emre @emre64

   Wifi'da kanal seçimi yapıyor musun hocam? Ben 9. kanalda 100 mbps alabiliyorum hem 2.4 GHz ile hem de 5 GHz ile. Kanal seçimini otomatik yaptığım zaman 45 mbps'i geçmiyor 2.4 GHz'de. Kablonet'in modemi.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @emre64 Kanal seçili ya. En boş kanal seçili 2.4 için de 5 için de. Traceroute yapıyorum, bütün siteler inanılmaz uzun sürüyor. Ama telefon cayır cayır, PlayStation da sorunsuz. Tek bilgisayar olsa bilgisayar sorunlu diyeceğim ama aynı anda iki bilgisayar da gitti.

   Yan yana duran bilgisayarlardan birisi bazi siteleri acmazken yaninda duran digeri aciyor. Sonra acan gidiyor digeri geliyor. Bazen ikisi de calisiyor. Bazen ikisi de gidiyor. Anlayamadim sorun ne.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Asus modem ve router fw konusunda sıkıntılı.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   3-4 yılı falan var sanırım.

   Maclerin birisi geldi. İnternet tam hızında olmasa da çalışıyor stabil şekilde. Diğeri routera atılan pinglerde timeout veriyor. Bağlantıyı kesip tekrar bağlanıyorum geliyor 1 dakika sonra yine timeout atmaya başlıyor. Router'ı resetliyorum yine aynı, bilgisayarı yeniden başlatıyorum yine aynı. 1 dakika kadar çalışıp timeout atmaya başlıyor.

   Şimdi 2.4'e geçtim 2-3 dakikadır sorun çıkmadı bekliyorum bakalım.

Buyrunuz ISP tarafindan kontrol edilen modem/router'larin guvenlik seviyesi:

https://full-disclosure.eu/reports/2019/FDEU-CVE-2019-10222-telia-savitarna-backdoor.html

Not: Ornek Turkcell'in de sahibi olan Telia'dan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mrx @mrx

  Telia vs. bilmiyorum ama vodafone tarafından verilen modemin gayet güvenli olduğunu söyleyebilirim. Fiziksel saldırı denemedim üstünde ama yazılımsal olarak gayet iyi durumda hiç bir şekilde sızamadığım gibi konfigürasyon dosyasını bile açamadım, yani açtım ama şifreliydi 🙂 firmware indirip baktım herhangi bir açığa yer bırakmamışlar. Hazır aklıma geldi modem boşa çıkmışken açıp bi direkt flash belleği bızıklamayı deneyeyim 😀

Bu hafta geçen yıldan kalma şu videoyu tekrar izledim. İngilizcesi olan ve yazılımla uğraşan arkadaşlara tavsiye ederim. Bob amca yine çok güzel konulara değiniyor.

https://www.youtube.com/watch?v=2dKZ-dWaCiU

Kameramanın aklına ekranı çekmek gelmediği için sunumu da paylaşıyorum. Takip etmek isteyen yanda açıp bakabilir.

https://www.slideshare.net/ErginBilgin3/itkonekt-2019-robert-c-martin-uncle-bob-clean-architecture-and-design

ITkonekt 2019 | Robert C. Martin (Uncle Bob), Clean Architecture and Design

TOPIC: Clean Architecture and Design So we’ve heard the message about Clean Code. And we’ve been practicing TDD for some time now. But what about architectur...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert @merphous

  Bunun biraz farklı bir versiyonunu izlemiştim. Ben boing 747 max uçak yazılım bug'ı olmadan önce tahmin ettiği ve bundan bahsettiği bir videosunu izlemiştim. Tabi birçok videosunu izledim Bob reisin, yazılım konusunda must-have'lerden biri eğer global çapta iş yapacaksanız.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   Her hafta böyle bir Kent Beck ya da Uncle Bob videosu izlemek şart zaten. İnsanı işini düzgün yapmak konusunda motive ediyor.

  • Mert @merphous

   @erginbilgin c# gibi bunu rahatça uygulayabileceğimiz diller için güzel ama sonra dönüp c++ yazıyorum ve orada olay o sihrini kaybediyor 😀 c#'ta compiler sana çatır çatır hata nerede söylüyor. c++'ta yok solidmiş yok bilmemne diye ayırmayıp adamlar çatır çatır döşüyor kodu tek bir header file'a. linker desen mısır yazısı gibi hata veriyor 😀

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @mertkirimgeri Sen niye C++ da solid dinlemeyen adamların headerlarını kendine muhattap alıyorsun ki? 😀

  • Mert @merphous

   @erginbilgin Abi alan var mı ki? Kaç tane corporate koda baktım hepsi böyle 😀

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @mertkirimgeri Benim çalıştığım yerlerde adamı sopayla kovalarlar açıkçası. 😀

  • Mert @merphous

   @erginbilgin unity de dahil mi buna jsjdk uygulama yazılıyorsa yine bir nebze okey de motor kodlarına baktığımda adamlar herşeyi tek classa döşenmiş oluyorlar. Belki de ben oradaki solid uygulayacak bilgi seviyesinde değilimdir daha 😅

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @mertkirimgeri E biraz karışık tabii oyun motoru kodu sonuçta. Ama proje çok büyük tabii classlar da zamanla önlenemez şekilde büyüyor. Yine de öyle rastgele bir araya tepilmiş kodlar değil. 😀 E bir mobil uygulama kadar da asla temiz olamıyor tabii.

   Zaten ben de boşuna başlarım oyununa da motoruna da diyip mobil sektörüne dönmedim. Çaktırma. 😀

   Hala oyun firmalarından teklif geliyor arada LinkedIn'den. Sağolun almayayım diyorum. 😀

   Eninde sonunda edindiğim prensip şu oldu: Akşam eve geldiğinde yastığa kafanı koyduğunda için rahat etmiyor ve aklına işin takılıyorsa dönüp bir bakmak gerek.

  • Mert @merphous

   @erginbilgin Orası öyle 🙂 Şahsi tatmin en önemlisi. Benim için durum tam tersi oldu, oyunlar, oyun motorları ve grafik ile alakalı low level şeyler matematik içerdiği için ilgimi çekiyor. Konvansiyonel olmayan R&D işleri yapmayı seviyorum. Tutup mesela bir nvidia paper'ından DDGI implement etmeye çalışmak filan hoşuma gidiyor challenge ve iş tatmini olarak. Matematik ile sanat yapmak sanırım beni bu alana çeken 😀

   Tabi oyun ve motor deyince performans ve ürünün güzel gözükmesi>kodun güzel yazılması şeklinde oluyor biraz. Gerçi bu da sevdiğim bir yaklaşım, makineye yaklaştıkça normalde çok imkansız gibi görünen bir takım şeyleri yapabilmek mümkün oluyor 😀

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @mertkirimgeri Ben de seviyorum canım hala. 😀 Boş vaktimde yine onlarla uğraşıyorum. Ama biraz da mükemmeliyetçilikten sanırım rahat edemiyorum. Sürekli daha iyisini yapabilirim hissi beni çok yoruyor. Bitmeyen bir açlığı doyurmaya çalışmak gibi oyun geliştirmek ya da grafik programlama. 😀

  • Mert @merphous

   @erginbilgin Açıkçası beni rahatlatıyor bir noktada. Biliyorum ki, her zaman geliştirebileceğim bir şey var. Hani yapabileceğim, öğrenebileceğim şeylerin sınırına gelmem mümkün değil, bu nedenle sürekli ileri gidebilmek mümkün 🙂 Mesela ben bundan 12 yıl önce web için kod yazıyordum. Ama hani web için yapabildiğim şeyler sınırlı. Teknolojik olarak sınırların sadece hayal gücüm ve hayvan gibi çalışmam ile sınırlı olması daha adil ve sınırsız bir dünya veriyor elime, ki bu da beni motive ediyor daha fazlasını yapabilmek adına 😛 Şahsi bir tercih biraz sanırım 🙂

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @mertkirimgeri Evet ben biraz emekli ruhlu bir adamım. LP kahır oyunu diyor ya hayata benzeyen oyunlara. Benim için de her şeyin fazlası kahıra dönüşüyor. Ya ben işim bittikten sonra ayaklarımı uzatıp huzur içinde keyif yapmak istiyorum. İşim ve geri kalan hayatım arasında çok keskin bir çizgi olsun, kafamı kurcalamasın istiyorum.

   Karantina sürecinde çok zorlandım mesela. Evde çalışmak tüm enerjimi tüketti ve kesinlikle çok düşük verimlilikle çalıştım. Karantina biter bitmez döndüm ofise, inanılmaz mutluyum. Yine ofis kapısından çıkar çıkmaz sülalem rahat moduna geçiyorum.

   Mesleki büyüklerimden de hep tavsiye olarak işitmişimdir zaten, hobin işine dönüştüyse işin çok zor, burn-out olursun diye.

  • Mert @merphous

   @erginbilgin Ben burn-out'u bir kere yaşadım. Ve bir kere burn-out olduğum için hani ölüp geri dirilmiş gibi oldum, artık burn-out olacağıma yakın anlıyor ve kafa dinleme moduna girip kendimi rahatlatıyor dengeliyorum durumu.

   Hobi konusunda ise, açıkçası biraz çevre tasarımının da etkisi var bence. Çünkü ben de benim duyduğum mesleki büyüklerimden hobin işin olursa daha mutlu ve başarılı olursun şeklinde geri dönüşler aldım şimdiye kadar. Algıda seçicilik belki de 😛

   Sonuç olarak, her developerın yoğurt yiyişi farklı 😛 Nasıl daha üretken olabildiğimizin ikimizde farkındayız anlaşılan, bu güzel bir şey. 🙂 Çünkü günümüzde bir çok insan, daha bunu tam olarak çözemedikleri için boşluğa düşebiliyorlar.

   Son olarak, hazır konu Unity kodundan açılmışken, oradan aklımda kalan bir şeyi sorayım. Unity kaynak kodunu yıllardır ticari sebeplerle açmıyor ama bir takım build target'ların endpointlerinin gizlilik sözleşmesi filan olduğunu bahane ediyordu. Kod kalitesi/ karmaşıklığı olarak acaba çok mu sıkıntılı diye sohbet ediyorduk arkadaşlarla, senin yorumun nedir hatırladığın kadarıyla hocam?

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @mertkirimgeri Burn-out ben de oldum o yüzden zaten böyle oldum sonra. 😀 Doğru ama herkesin durumu farklı. Kimseye de bu konuda bir tavsiye vermemiz doğru olmaz. Biraz kendisini keşfedecek insan.

   Unity konusunda da açıkçası açılmamasının sebebi kod kalitesi değildir kesinlikle. Açabildikleri taraflarını açtılar zaten. Sonuçta kod aynı şirketin kodu, stil olarak çok fark bekleme yayınlanmayan taraflarından. Orada bir kandırmaca yok yani verilen sebep büyük oranda gerçek.

   Ben de öyle her köşesini gördüm diyemem (gizli olduğundan değil de nasıl bakayım tamamına, imkanı yok. :D) Ama Unity'yi yapan adamla yan yana oturuyordum. Kurucu üçlüden sonra çalışan olarak işe alınmış ilk kişiyle yani. Çok büyük emeği vardır motorda. Ben daha işe girmeden tanışıklığımız vardı, çok iyi bir adamdır. Dünyaca da ünlüdür. Yani kendisindeki özeni birebir bilirim. Özellikle teknik ekibin kalitesi çok yüksekti. Hatta buna o kadar dikkat edilirdi ki şöyle söyleyeyim gerçekten çekilmez bir sürü insan dolu olduğu için çalışması da zor bir ortama dönüşmüş yıllar içinde. Çünkü teknik olarak en iyileri seçmekten insani olarak çok neşeli bir topluluk olarak kalmak başarılamamış.

   Ha şirket çok çabuk büyüdü. Çok da eski bir motor da değil, daha yeni yeni olgunluğa erişiyor aslına bakarsan. Her şey mükemmel tabii ki değil.

Merhaba sevgili arkadaslar, size yine isim dustu. 😀

Aractan anlayanlar suna bakabilir mi?

https://autoplius.lt/skelbimai/volvo-s80-2-4-l-sedanas-2001-benzinas-11470763.html

Motorun fotografi da var.

Arac saticinin dedesine aitmis. 1,5 yil civari suredir aktif kullanilmiyor dedi.

Ben de acikcasi bu yaz korona sebebiyle hele ulke icine sikistigim icin ulkenin dogal guzelliklerini gezerim tatilimde diye dusunuyorum. 2000 kusur fiyatlara bakiyordum ama sonra cok az kullanacagim araca para yatirmak mantiksiz gelmeye basladi.

Isim evimden 5 dk yurume mesafesi oldugu icin sadece hafta sonlari belki, bir de izin gunlerimde uzun yol icin kullanacagim.

Ne diyorsunuz basima is acar mi? Yolda birakir mi?

Volvo S80, 2.4 l., sedanas 2001 m., | A11470763

Tvarkingas automobilis, kondicionierius veikia. Padangos geros.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 39
 • eaydogan @eaydogan

  327bin kilometre oralar için biraz fazla galiba, pek bilmiyorum ama o noktadan sonra Avrupa'da kullanmak için ekonomik ömrü doluyor sanırım pek mantıklı olmuyor arıza vs durumunda aracın fiyatından çok masraf çıkabiliyor. Daha düşük kilometreli biraz daha güncel daha düşük segment araçlarda fiyat nedir? Onlara yönelmek daha iyi olabilir belki. Ama bilemiyoruz duyduğumuz kadar yorum sadece. Oralarda ikinci el araç dinamikleri çok çok farklı... Buradan tavsiye almak pek mantıklı olur mu bilemedim.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   Aslinda tam tersi. Buralarda araclar daha cok uzun yol yapiyor. Kilometreler Turkiye'ye gore baya yuksek. Serbest dolasim oldugu icin AB ici uzun yol cok goruyor araclar.

   Dusuk kilometreli dusuk segment araclarda fiyat inmiyor aksine artiyor. Volvo, Mercedes gibi cok yakan araclar gunluk kullanan insanlarin isine gelmedigi icin fiyatlari cok dusuyor.

   Zaten isim bittkten sonra yari fiyatina satsam benim icin okeydir. Ha hic olmadi elimde patladi desek yine cok uzulecegim bir meblag degil. Yeter ki en azindan bu yaz can guvenligini riske atmadan isimi gorsun.

  • eaydogan @eaydogan

   @erginbilgin o zaman alıp 300 500 euro her neyse (ki çok daha ucuza olacaktır ciddi bir problemi yoksa) harcayıp sağlam bir kontrol bakım vs yaptırsanız hem kafanız rahat olur hem de düşündüğünüz tutarın altına mal olmuş olur. Anormal bir şey yapılmadığı sürece zaten 300 400 bin km bu araçlar için problem olmayacaktır. Avrupa şartlarında yaşlı arabanın işletme maliyetini düşünmek lazım sadece.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @eaydogan Gormeye gidiyorum simdi. Bakalim belki kafama eserse alip donebilirim. Fazla da ugrasmak istemiyorum. En kotu 300-500 bir masraf cikartir dediginiz gibi.

 • Ergin Bilgin @erginbilgin

  Araca baktım bu akşam. Alacaktım neredeyse ama adam haftaya olursa benim için daha iyi olur diyince kaldı. Sonra evde biraz daha düşündüm de araç gerçekten çok büyük. Ne yapacağımı şaşırdım denerken. Alışırım diye düşündüm ilk başta ama alışsam da yine de büyük. Üstelik görüş alanı da çok fazla değil. Hele geri viteste arkayı hiç göremedim. Gökyüzünü görüyor ancak.

  Valla alışılır alışılmasına ama emin olamadım şimdi. Park yeri dert olacak, manevrası sıkıntı olacak. Dar dönüşlerde sinir stres sahibi yapar insanı. Park sensörü de yok hepten zulüm.

  Bilemedim valla. Galiba ben bu araba işinden vazgeçeceğim. Zamanının bu kadar iyi arabası boşuna bu kadar uygun fiyatlara düşmemiş tabii ki. Corsa'dan ucuza Volvo olmuş çünkü bu boyda arabayı evinde işinde geniş park yeri olan adam rahat kullanır ancak.

  Bilmediğim bir yere ya da şehir içine giderken arabayı sokacak yer derdine sinir stres sahibi olurum gibi.

  Kısacası @recai haklıymış. Araç çok konforlu. Büyük olduğunun da farkındaydım ama bu kadar da büyük olduğunun farkında değildim. Daha doğrusu geri görüşünün de bu kadar kısıtlı olmasıyla kombinlenince gerçekten kolay bir araç değil.

  • Recai @recai

   yer ve manevra konusunda sehirici ve dar sokaklarda zorlanabilirsin
   park sensöru takmak sorun degil ama fikrim halen ayni, aracin motoru, vites kutusu, alt takim, partikul filtresi, klimasi saglam olmali, bunlardan biri sorun cikardigi zaman bu yastaki araba cöpe gider.
   kaldigim ulke isvecte halen yollarda bu aractan görurum arada, ama eski kasa s80, s60 ve v70ler artik iyice azaldi, cok yaktiklari icin kimse selam vermiyor. 1-2bin euro arasina satiliyorlar.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @recai Ben de vazgeçtim. Çok yakması derdim değildi ama keyif için kullanacağım arabanın her gittiğim yerde park sorununu düşünecek olmak hoşuma gitmedi.

   Yoksa tam bir uzun yol arabası.

  • Recai @recai

   @erginbilgin litvanya sanirim kaldigin ulke.
   kaldigin ulkede tamiri ve yedek parcasi en yaygin arac hangisi ise ona bak.
   haftasonu kullanacaksan, garajdan cikardigin zaman birde sagi solu dökuldu diye ugrasmassin.
   uzun yol icin kullanacaksan, araba biraz buyuk olmali, yoksa cok yorulursun, ic mekana aldigi sesten, titresimden, yolu iceri yansitmasindan...
   ek bilgi: isvecten ve almanyadan oraya eski taksi araclarini km dusurerek cok götururler

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @recai Evet Litvanya. İşim eve 5 dk yürüme mesafesi zaten. Arada hafta sonları ve izin günlerimde şehir dışı gezmek için istiyorum. Yine de, ya arkadaşlara akşam yemeğine gideyim desem park yeri içime dert olur. O yüzden vazgeçtim. Çok ufak değil ama daha normal boyutlarda bir şey arayacağım.

  • Recai @recai

   @erginbilgin parana göre isin rengi degisir
   golf ve focus bakabilirsin.
   orada yaygin marka model nedir?

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @recai Golfler pahalı. Golf parasına yakıt sarfiyatı sıkıntı değilse çok daha iyi araçlar alınıyor. Yaygın marka model yok öyle bariz, ama çok da domine eden bir marka yok. Her şey var. BMW, Volkswagen, Volvo ve Mercedes çok.

  • Recai @recai

   @erginbilgin hatchback tarzinda bak ozaman, az yakarlar kisa ve orta mesafali suruslerde yormazlar.
   seat leon, skoda fabia, ford focus, mitsubishi lancer (benim araba 🙂 ) bunlar aklima ilk gelenler. onun disinda temiz kullanirim dersen araba kiralama havuzlari da var.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @recai Ya aslinda bir iki sorununu cozebilirsem CLK 200 Kompressor var bir tane onu almaya calisiyorum ama vergisiyle ilgili bir sikintimiz var. Bir tarafta S80 bir tarafta CLK 200 bu nasil bir ikilem deseniz haklisiniz. 😀

   5 kapili hatchbackler biraz daha fiyatli. 3 kapililar da cogunda arka camlar acilmiyor, cok yasadigim icin biliyorum cok kotu arkada giden icin. CLK bu yuzden kafama yatiyor, test surusunde de cok rahat ettim arka koltuklar da dusundugumuzden cok daha rahat ve ferah cikti. E camlar da aciliyor daha ne olsun. 🙂

   Iste vergisini cozebilirsem CLK'yi alacagim. Yoksa da artik Audi A3 falan var 3 kapili, arkadakiler de camsiz idare etsin diyip alacagim valla. Dertsiz basima dert oldu bu is. Gunluk kullanacak olsam gercekten cok daha kolay almasi, az yakan ufak bir sey alip gecersin fiyatta da biraz daha comert olursun ama iste arada keyif yapmak icin alinca boyle hem para veresin gelmiyor hem de bir suru ufak detay gozune batmaya basliyor.

   (En sonunda delirip SLK alacagim. Millet otobusle gelsin pesimden. 😀 )

  • Recai @recai

   @erginbilgin ne alirsan al, biraz yeni be saglam birsey al. Zamaninda senin gibi bende kararsiz kaldim. 10-15 yillik mercedes bmw audi yerine 3-4 yillik mitsubishi lancer aldim. Ayni konfor yok ama tas gibi hala kullaniyorum.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Ya bu ne ya. 1250 euro diyor ben oynamıyorum ya...

#OtoSeyir

Anlayan arkadaslara bir soru, az once bir araba baktim bir sikinti hissetmemis olsam da sonradan fark ettim ki motorda hava hortumu eksik. Arac Mercedes CLK ve isaretledigim parca yoktu. Anladigim kadariyla ucuz bir parca ama bu olmadan kullanilmissa bir zarari olmus mudur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Joker @jokerx2

  Hava hortumu arabanın daha rahat soğuk hava ulaşması için ön tarafa doğru gidiyor. Hava filtresi arkada kaldığı için sıkıntı olmaz araba biraz nefessiz kalmıştır. Onunda kısa vadede sıkıntısı olmaz. Ama ben olsam arabayı iyi incelerdim neden yok o parçası ?

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   Iyi inceledim ama pek anlamiyorum araba mekaniginden. Gozume takilan baska bir sey olmadi. Pahali bir sey de degil, neden yok soracagim.

  • ozturka @ozturka

   @erginbilgin mekanik bi parca değil ama ucuz da olmayabilir. Genelde önden kazalı araçlarda bu tarz eksik parça çıkar.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @aliytrklkmz @ozturka Sordum coktan. Cevap bekliyorum. Ekspere goturecek bir ortam cok yok. Korona dolayisiyla zaten her sey aksak. Aracin piyasasi burda (Litvanya) 2500-3000 Euro zaten. Adam da 2000'e veriyor ama su anda Norvec kayitli oldugu icin korona da araya girince vergisi odenip full kaydi yapilmamis. Vergisiyle yine 2500 civarina gelecegini dusunuyoruz.

   Ama gecici plakasi alinmis, yol muayenesinden gecmis, Norvec'den cikis islemleri yapilmis ve belgeli. Ayrica Norvec'in sisteminden her muayenedeki kilometre rakamlari kontrol edilebiliyor ve tutuyor.

   Ben yazarken adam cevap verdi. Hortumu varmis ama aracin yasindan oturu plastigi parcalanip dokulmeye baslayinca cikartmislar. (Inandim demiyorum ama sunulan bahane bu en azindan.)

  • Joker @jokerx2

   @erginbilgin Doğru olabilir o parça yıpranmaya müsait öyle olunca da bu sefer borunun bir anlamı kalmaz. Çıkarılması daha mantıklı olur.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @okan-keles 300-400 kilometre kullandim hortumsuz diyor. Arabayi elimde tutacak olsam yenisini mutlaka takardim ama elimden cikartiyorum diye gerek duymadim diyor.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @aliytrklkmz Mercedes servisini arayip sorayim en iyisi hafta basi, ne kadara yaparlar kontrolunu.

  • ozturka @ozturka

   @erginbilgin Kelepçe ve diğer parçalar da durmuyorsa bit yeniği ararım. O ara hortum kolayca uydurulacak bir şey ya uğraşmak istemedi ya da kar elde etmek istiyor bu işten. Onun dışında bu hava hortumuna benziyor, en fazla aracın performansı düşer, biraz daha çok yakıt yakar

  • Martin @martin

   @ozturka +1. Önden kazalı olabilir.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @martin https://www.youtube.com/watch?v=d10lnLrH_pQ Bunu görünce adamın bahanesi kafama yattı açıkçası.

   Yine de bir sonraki buluşmada tekrar ön tarafı çok dikkatli kontrol edeceğim. İçim rahat etmezse servise çekelim diyip baktırtacağım.

   İlk arabam olacak zaten alırsam. O da yazın gezmek için biraz. Günlük kullanmayacağım, ev işe 5 dakika olduğu için. Hafta sonları belki, bir de izin günlerimde.

   Hem ilk aracım olduğu için zaten iyi bakamam o yüzden eski ve ucuz olsun istiyorum. Hem biraz da keyifli bir araç olsun istiyorum. Başına bir iş gelirse de üzülmeyeceğim meblağalara bakıyorum. Tabii burada araba ev parası olmadığı için Türkiye'deki temizlikte ve bakımlılıkta araba bulmak da mümkün olmuyor eski modellerde.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  O parcanin eksik olması aracin kazali olmasi demek

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  önden kazası yoksa çıkarılacak bir parça değil yada kırılacak kaybolacak bir parçada değil. araç muhtemelen önden kazalı. olmasada araç çalışır ama rahat hava alamaz. muhtemelen hava akışmetresinde doğru hava yakıtı ayarlayamadığından performans düşüşü yaşayabilir.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   Kazali olmasi ihtimali de var ama madem araci o kadar topladiniz 25 dolarlik hortumu niye eksik biraktiniz da millete iskillenecek sebep birakiyorsunuz diye dusunmeden edemiyorum. Bence kazadan toplamis olsalar tam toplarlardi gibi. Motorun civatalarina da baktim baya oldugu gibi duruyordu her sey. Sokulmus olduguna dair bir isarete falan da rastlayamadim. Ama servise gostermeden gercekten almamak lazim sanirim.

 • Ergin Bilgin @erginbilgin

  Bu arada yabancı forumlarda bir çok insan CLK araçlarının hortumunun çürüyüp dökülmeye başladığını ve değiştirdiklerini yazmışlar. Yani doğru olma ihtimali var dediği şeyin.

Land Rover Range Rover Sport, 2.7 l., suv / off-road 2006-12 m., | A11220963

Parduodu labai myleta ir priziureta automobili Range Rover Sport, geros HSE komplektacijos. Automobilis gero techninio ir vizualaus stovio. Varyklis dirba ka...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 18

Facebook'un aşırı üstün yazılım kalitesi, iOS Facebook SDK'sı dolayısıyla kullanan iOS uygulamalarının çökmesine sebep oldu.

https://9to5mac.com/2020/05/06/psa-facebook-sdk-bug-causing-several-popular-apps-to-crash-right-now/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sonunda sacimi kestirebildim biraz keyfim yerine geldi.

Yalniz maskeyle cok zormus soyleyeyim. Maskenin icine doluyor saclar ve agziniza kacmaya basliyor. Sonra maskeden de temizlenemedigi icin eve gidene kadar agzinizda sacla geziyorsunuz.

Bir de gordugum kadari ile gayet riskli hatta belki normalden daha riskli. Normalde agzina bu kadar sac girmez insanin cunku.

Boyle sacini kestirmeyi dusunenlerin bir daha dusunmesini tavsiye ederim. Ozellikle bagisikliginiz kuvvetli degilse. En kotu ihtimalle yaninizda yedek maske bulundurun, trastan sonra hemen degistirin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

The Last of Us Part II bekleyenler oyunun adını gördükleri yerde kaçsınlar. Ben uykulu gözle sabah eksi sözlüğe bakarken yedim yiyeceğimi.

Yalnız oyunu bitmediği için değil korkudan erteliyorlar her halde. Neil seni yaşatmazlar abi. Böyle oyun olmaz olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap