Kredi kartları ile ilgili Türkiye'de yaşanan son durumları uzaktan takip ediyorum. Sanal kartların nasıl çözüm olmadıgı konusunda gündem değerlendirmeleri dahil bir sürü yorum yapılmış.

Türkiye'de mümkün mü bilmemekle birlikte kendi pratiğimi paylaşmak istedim. Revolut isimli yurtdışının Enpara muadili uygulamasını kullanıyorum. Çoğu ülkede resmi banka lisansı ve statüsüne sahip bu uygulama normal sanal kartın yanı sıra, eğer ücretli premium sürümünü kullanıyorsanız tek kullanımlık sanal kart imkanı sunuyor. Uygulama size bir kart numarası veriyor ve ilk kullanıldığı anda kartı iptal edip yenisini oluşturuyor. Tek yapmanız gereken her alışveriş yaparken uygulamayı açıp yeni kart numaranızı edinmek.

Üyelik sistemleri için de ayrı ayrı, tek kullanımlık olmayan sanal kartlar oluşturuyorum. Bir üyelikte sıkıntı çıkarsa ya da işim biterse o serviste kullandığım kartı girip elimle iptal ediyorum.

Paylaşayım istedim. Belki Türkiye'den kullanmak da mümkündür. Ya da birilerine fikir olarak gider. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ankastre çamaşır makinesinin kapağını tutan şu parça bozuldu dış dolap kapağı kapanmıyor. Adı nedir bu parçanın? Nasıl sökülür? Söküp baksam tamir ederim diye düşünüyorum. Bir yayı falan attı belli ki. Açmak için de ittirilen türden. Normalde kapağı ittirip bırakınca açılıyor. Kapatırken de aynı şekilde ittirip kapanıyor ama tutmuyor her seferinde salıyor kendisini geriye artık. Fotoğrafları ekliyorum bahsettiğimi anlayan vardır mutlaka.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Instagram'da videolu story atarken normal görünüyor ama attıktan sonra böyle arka plan saçmalamış hale geliyor. Daha önce karşılaşan var mı? Telefon android.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

eBay'den alışveriş yaparken dikkat edin. Çinliler güzel tezgah kurmuş.

EU'da yaşadığım için bir şey alırken dikkat ediyorum. Hem çabuk gelmesi açısından hem de gümrük vergisi çıkmaması için EU içi satıcılardan alışveriş yapıyorum. Çoğu kişi de buna dikkat ediyor.

Adamlar ürün lokasyonuna İrlanda yazmışlar. Siparişi verince ürünün çıkacağı yer Çin deposu olarak görünüyor. eBay ise sipariş iptali için satıcı ile mesajlaşmak dışında bir seçim sunmuyor. Adamlar da mesajınıza bir kaç gün sonra ya biz İrlanda'dayız ama farklı yerlerde depolardan gönderiyoruz sizin ürünü de kargoya vermiş bulunduk çoktan diye cevap veriyorlar.

Ödediğiniz gümrük vergisi ve beklediğiniz minimum 1 ayla kalıyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#OnePlus6 Android Pie güncellemesini dün aldım. Gözüme çarpanları yazayım.

Öncelikle kulaklığa gelen ses kalitesi artmış. Ses yükselmiş. 8.1'de iken garip şekilde kısıktı.

Arayüz fena değil. Ama animasyonların hızı düşmüş sanırım. Takılma ya da akıcılık sorunu yok ama tek kaydırmada eskisi gibi ışık hızında kaymadığı için yavaş geliyor. Rahatsız edici.

Face unlock yavaşlamış. Neden bilmiyorum. Eskiden ekrana çift tıklatınca ya da açma tuşuna basınca anında ana ekrana düşerdim. Şimdi çoğu zaman yarım saniye kadar kilit ekranını görüyorum. Bir de daha geniş açıdan görebiliyordu yüzümü yanlışım yoksa. Şimdi daha dik bakmam gerekiyor gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

http://rampantgames.com/blog/?p=7745

Güzel hikayeymiş. Yeni duydum. Çevirmeye vaktim yok şu anda. İngilizce bilmeyen arkadaşlar kusura bakmasın. Belki bugün vakit bulursam çevirisini yapıp güncellerim.

"In October of 1994, I’d just started as an honest-to-goodness videogame programmer at a small startup called SingleTrac which later went on to fame and glory (but unfortunately not much in the way of fortune) with such titles as Warhawk, the Twisted Metal series, and the Jet Moto series. But at the time, the company was less than 20 employees in size and had only been officially in business for about a month. It was sometime in my first week possibly my first or second day. In the main engineering room, there was a whoop and cry of success.

Our company financial controller and acting HR lady, Jen, came in to see what incredible things the engineers and artists had come up with. Everyone was staring at a television set hooked up to a development box for the Sony Playstation. There, on the screen, against a single-color background, was a black triangle.

“It’s a black triangle,” she said in an amused but sarcastic voice. One of the engine programmers tried to explain, but she shook her head and went back to her office. I could almost hear her thoughts… “We’ve got ten months to deliver two games to Sony, and they are cheering over a black triangle? THAT took them nearly a month to develop?”

What she later came to realize (and explain to others) was that the black triangle was a pioneer. It wasn’t just that we’d managed to get a triangle onto the screen. That could be done in about a day. It was the journey the triangle had taken to get up on the screen. It had passed through our new modeling tools, through two different intermediate converter programs, had been loaded up as a complete database, and been rendered through a fairly complex scene hierarchy, fully textured and lit (though there were no lights, so the triangle came out looking black). The black triangle demonstrated that the foundation was finally complete the core of a fairly complex system was completed, and we were now ready to put it to work doing cool stuff. By the end of the day, we had complete models on the screen, manipulating them with the controllers. Within a week, we had an environment to move the model through.

Afterwards, we came to refer to certain types of accomplishments as “black triangles.” These are important accomplishments that take a lot of effort to achieve, but upon completion you don’t have much to show for it only that more work can now proceed. It takes someone who really knows the guts of what you are doing to appreciate a black triangle.

Years later, I was chatting with another SingleTrac alumnus, and was excitedly relating my work on the multiplayer code. I’d spent a little over a week working on the underlying architecture, trying to make it clean and reliable and easy to use. It was all UDP rather than TCP/IP (for speed), so I created my own “guaranteed delivery” protocol for those rare packets that needed to be guaranteed. I’d rarely worked low-level network code before, so it was kind of a new experience. When all was said and done, I had another computer join the game and boom! There it was, on the host machine. Wow. No updates, it did next to nothing, but the core architecture was there. The rest SHOULD come together quickly. Explaining this to my buddy over IM, I explained, “It’s a black triangle.” He understood what I meant immediately. It’s a convenient shorthand metaphor.

So feel free to steal the term. And when progress seems a little slow because you are doing a bunch of hardcore architecture work, just remember it’s a black triangle."

BeğenFavori PaylaşYorum yap