Will the Xbox Series S hold back next-gen gaming?

Here’s what’s really going on with the Xbox Series S
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Başladığı hızla devam etmedi. Erken bitti. Fiyatlar da sürpriz olmadı. Digital alınıp geçilir diyeceğim de depolama kapasitesi kafa kurcalıyor bu yeni konsollarda. Yüksek depolamalı olanı çıkacaktır kısa sürede, oyunlar olgunlaşana kadar beklenebilir.

Tabii ben Avrupa için konuşuyorum. Türkiye'de fiyatlar sürekli yükseleceği için para denkleştirildiği an ne denk geliyorsa alınır.

Edit: Xbox yine sakat başladı. 500'e konsolu verip 300'e performans tarafından sakat hatta eski nesilden güçsüz cihaz vermek...(üstelik Series X exclusive oyunları hiç almayacak).

İnsanlar 400'e PS5 digital edition alıp geçecek. (Game pass çok büyük fark yaratamazsa) Microsoft tarafının yakın vadede digital Series X duyuracağını düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sunumdan çıkartılacak en önemli sonuç Apple'ın ne kadar akıllı bir şirket olduğu. Sunumun daha başında ne tanıtacaklarını söylediler ve insanların beklentilerine ayar çektiler. Oyun sunumları nasıl beklenti yaratıp, elle tutulur bir şey göstermeyip küfür kıyamet ne varsa üstlerine topluyorlarsa Apple da bir o kadar akıllıca peşin peşin iPhone olmayacak diye sunumun başında söylüyor.

Onun dışında iPad Air'e hala FaceID koymayacak ve bunun için yeni parmak izi sensörü geliştirecek kadar ney yaşadılar hayret ettim. Şimdiye Apple'ın FaceID'nin üretim maliyetlerini çoktan istenilen yere düşürebilmiş olması gerekirdi.

Onun dışında ürünler yine güzel. Fitness+ saçma ve overpriced görünüyor. Zaten fakir ülkeler için değil göründüğü kadarıyla. Apple One'ın her şeyi kapsayan paketinin fiyatı da yüksek kalmış.

iPhone sunumu önümüzdeki ay olur muhtemelen. Bugün de yeni ürün aldıracak bir şey görmedim ama zaten almayı düşünenler için güzel bir güncelleme oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft sağlam vurdu görünüyor ama paylaşılan görsellerden birisinde oyun desteği kısmında Series X exclusives diye bir şey görünüyor. Series X'de olup S'e gelmeyecek oyunlar var demek bu.

Konsol alıp kendi platformumun bile exclusivelerini oynayamamayı kabul eder miyim bilemiyorum. Yani ben asla etmem de genel kullanıcı ne düşünür o önemli. Fifacı tayfa alıp geçebilir yani.

Diğer bir çekincem ise LP hep söyler, bir nesil en güçsüz konsolu kadardır diye. Kesinlikle öyle, firmalar bu eski nesilden bile (One X) güçsüz şeye de uysun diye oyun yapacaklarsa yeni nesil falan beklemeyin. Anca SSD getirileri ve ray tracing ile tatmin olmak zorunda kalabiliriz.

Yeni nesil oyun duyurularındaki kısırlığın COVID dışındaki bir sebebi de bu olabilir. Grafik teknolojisi Sony exclusiveler dışında hiç ilerlemeyecek belki de bu nesil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Zaten series x e özel oyun olayı muhabbeti değilde ps5 ve x e özel oyun durumu olabilir bu ray tracing mevzusuna vs ? ama asıl özel oyunları sony abanacak gene microsoft servis satma olayında malum. Gamepass'e ne gelecekse onu pazarlayacakalr e o da genele uysun vs diye grafik kalitesini bilemiyorum nasıl olacak ? en son çıkan halo videosu baya şey konusu oldu.

 • BRN @brnspawn

  RT yeni nesil konsollarda komple olur. Büyük ihtimalle Series X'de oyun gerçek 4K olur iken Series S'de dah düşük çözünürlükte çalışacağından o logo oyun desteğini belirtecek. Oyun çıkamama durumu olmaz bence.

 • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

  Series S gamepas cloud oyunlarını stream etmek için var. Gerisi tırıvırı. Yeni nesil demek için ya Ps5 ya XsX.

Dikkatimi çekti Google (Youtube) o kadar terbiyesizleşti ki video ortasında reklam çıktığında reklamı geçmez ve izlerseniz ikincisini gösteriyor. Bazen kısa reklam çıkıyor diyorum ki hadi geçmeyeyim kendisi bitsin. Hemen ikincisini vuruyor ardına.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 19

Apple istiyor ki alınan 10 nefesten 3'ü ona olsun. Tutup Fortnite'ı mağazalarından attı. Google da ona "ayak uydurdu".

-LP

Sanki Google her 10 nefesten 3'ünü istemiyor da durup dururken gaza gelmiş. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 28
 • Papa Emeritus @pope

  Sony’yi de ekleyelim oraya. Sony Apple’dan çok daha beter ama Apple nefretiyle at gözlüğü takmış olanlar bunu anlayamıyor. Apple’ın Sony’nin multiplayer ücreti istemesi gibi chat uygulamalarını kullanmak için aylık 5 USD bana vereceksiniz dediğini düşünün. Sony JB’li cihazları PSN’e sokmuyor, Apple aynısını yapsa haftalarca konuşulurdu. En saçması Sony Bluray’i bozulan cihazların güncellemesini engelliyor. Sony’ye para verip tamir ettireceksiniz yoksa PSN’e giriş yapamazsınız. Apple bir parçası bozulmuş iPhone’lara güncelleme vermeseydi ve bunun sonucu olarak App Store’a girişi engelleseydi kim bilir ne olaylar olurdu. İyi kötü iPhone’lara açık kaynak istediğiniz her yazılımı yükleyebiliyorsunuz ama Sony’de öyle mi? helloWorld.c yi bile compile edip PS4’e yükleyemezsiniz.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Biz de YouTube'a %30 kaptırıyoruz katıldan. Ödemeyeceğim sistemi yeniden kurduğum an kaçarım. Çok yüksek bu rakam. Firmaların bunu ciddi ciddi düşünmesi lazım. Kademeli bir sistem olmalı. Belli bir kazanca kadar yüzde düşük olur çok kazanan daha çok verir gibi.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   Bunu daha önce de yazmıştım zaten. LP yine marketten %30 alıyormuş Apple, olacak iş değil diye söyleniyordu. Hey email uygulaması konuşulurken. Ben de ya Google ve Youtube'da Teknoseyir'in %30'unu alıyor niye acaba hayatlarında ilk defa kazanç payı görmüş gibi konuşuyor diye şaşırmıştım.

  • lterlemez @lterlemez

   Bence hiç almamalılar; çünkü gelir kapısı yayıncının üzerinden, yani yayını kendisi yapmıyor. Yayıncılar gitse, Google'ın sadece reklam geliri acayip düşer.
   Bu tartışma tüm platformlara ilerler ve büyür dememdi demeyin.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @erginbilgin Orda iki konu var. Payların yüksek oluşu birinci konu. Benim marketimde kendi ödeme sistemini sunamazsın ikinci konu. Mesela YouTube üzerine TS'yi tanımlarsam buraya yönlendirebiliyorum. İzin veriyor. Videolarda Plus süresince siteye yönlendirme yaptık. Kimse bir şey demedi.İlla katıla yönlendirin kendiniz bir şey yaparsanız bahsetmeyin diye bir kural yok.

   Bu ödeme sistemleri ilk çıktığında oyun içi satın alma işleri bu derece değildi. Parayı verir uygulamayı alırdınız. Reklam gösterimi vardı bir de. Şu an artık herkes malını bedava veriyor, reklam izle sana oyun içi hak vereyim diyor ya da imkanı varsa bir şey satmaya çalışıyor. %30 sistemi buna uygun değil. Çünkü bazen sattığın şey sadece 1 dolar. O zaman adama bu pay çok batıyor.

   Epic gibi firmaların derdi kendi sistemlerini de sunabilmek. Kararı oyuncu versin diyor. Apple'dan almak daha güvenli gelebilir mesela. Ama tabii benden al daha ucuz dediği için Apple'ın işi bozuluyor. Bizde de mesela Yemeksepetinden yemek söylersiniz, adam gelir der ki bir sonraki siparişi bizden direkt söyleyin indirim yapalım ya da yanına içecek bedava olsun.

   Büyüyen herkes elbette bir noktada sistemden çıkıp kendi düzenini kurmak istiyor. Ya bu gerçekle barışılacak, misal aynı fiyatı vermek koşulu ile izin verilebilir markette kendi ödemesini sunmasına,ya da dediğim gibi gittiğine değmeyecek bir yüzde olacak.

   Ben bir YouTube kanalı sahibi olarak kendi sunucumu kuramadığım için böyle bir şansım yok. Esirim. Alternatif olarak kendi sitemden bir şeyler yapabilirim ama YT ile entegre olmadığı için hep sakat kalıyor.

   Epic gibi firmaların konumu farklı.

   Uzun lafın kısası satılan malın ekonomisi değişirken, onun satıldığı marketin hiç değişmeden aynı kalmasını beklemek bence bu işlerin özüne ters. Ki zaten Amazon ve Spotify ile daha yumuşak bir anlaşma yapıldı. Ben böyle gideceğini sanmıyorum.

  • Tarık Behlül Karagöz @tarik

   Burada, çalışan bir sisteminiz vardı. YT sizin için tek seçenek değildi aslında.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @lterlemez Nasıl yani? Nerden para kazanacak Youtube yayıncıya giden paradan kesmezse? Katıl'dan da kesecek tabii ki. Katıl üzerinden gerekli desteği gören içerik üreticiler reklamları kapatıyor kanallarında. Sadece bir video için yüz binlerce kişiye minimum 1080p, zaman zaman da 2K, 4K görüntü stream etmenin giderlerini kafanızda canlandıramıyorsunuz sanırım çok.

   @gamsizm Hayır ben tabii ki %30 sabit her şeyden alınsın, tek yol budur demiyorum. Ben bu %30 konsollardan mobile, Steam'den Youtube'a sektör standartı haline gelmişken LP'nin her videoda bunu bir tek Apple yapıyormuş gibi seni bile dinlemeden söylenmeye başlaması. Yani ayrı ayrı demiyorum, daha aynı gündem maddesinde Google'da aynı sepete koyulmuşken Apple'a söylenip söylenip, Google'dan bahsetmemek, çok zorda kalınırsa eh işte Google'da arkadaşına uymuş yoksa özünde iyi çocuktur tonlaması hoşuma gitmiyor.

   Tamam Youtube'da ödeme yöntemi zorlaması olmayabilir, Teknoseyir'e yönlendirme yapılabiliyor ama bu çok eskiden beri böyle olduğu ve artık dur diyemeyecekleri bir noktada olduğu için böyle. Başa dönme imkanları olsa emin olun baştan böyle yapmazlardı. Zira aynı firma, Google uygulama marketinde Apple ile neredeyse birebir aynı şartları uyguluyor. Sadece Android işletim sistemi yapısı gereği apk yükleme imkanı barındırıyor. Bunu da yapmaya kalkarsan yine bak aman bu bilinmeyen geliştirici, dur yapma maf olursun emin misin diye durdurmaya çalışıyor aslında.

   Google'ın zaten buna izin vermesinin en başta yegane sebebi donanım üreticisinin kendisi olmaması ve bu sebeple Google servislerinin aslında ürünün içindeki üçüncü parti bir servis statüsünde olması. Dolayısıyla cihaza başka bir şey yükletmem deme yetkisi Google'da değil, üreticide biten bir şey.

   Konsollar ise zaten bu işin babası. Kimse de gıkını çıkartamıyor. Zaten Steve Jobs'un Sony hayranlığı bilinen bir şey. Ürünün kapalı kutu olması konusunda Sony'den ve genel olarak Japonlardan büyük oranda ilham aldığı açık.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @tarik Çalışan sistemi yeni yasalara vs uygun halde yeniden yayına alacağız. Ancak Plus'ın siteye daha iyi entegre olması gerekli. O yüzden parça parça değil de toptan her şeyin yenilenmesi gerekiyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @erginbilgin Muhtemelen orayı örnek almış evet. Zaten yıllarca PC oyunlarının neden daha ucuz olabildiğini anlatamadık insanlara. Sony ve Microsoft pay aldığı sürece oyun fiyatlarında PC tarafını daha uygun yapmak çok daha kolay. İstenirse.

  • maxemilian @maxemilian

   bende bunu merak ediyordum,
   hatta bu vesileyle siteye katıl seçeneği getiricekmisiniz diye sorcaktım teşekkürler cevaplar için @gamsizm
   Umarım güzel bir şekilde hatata geçer.

  • mrsocrates @mrsocrates

   Gerçek dünyada bunun tam tersi oluyor abi 😄

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  Oyunu kuran kuralları belirler. Rekabet olmadıkça Apple'ın keyfinden kazanacağı paradan vazgeçmesini beklemek güç.

 • joevitti @joevitti

  LP'nin Apple nefreti gerçekten de kendini kör ediyor. Apple huysuz çocuk, diğer firmalar cici çocuk 😀

  Sektördeki komisyon oranları için, IGN'in oyun dağıtımcılarının aldığı oranları derlediği listeyi ekledim. Komisyon oranları ne olmalı bilemem ancak diğer firmalardan farklı olmadığı kesin.

  https://www.ign.com/articles/2019/10/07/report-steams-30-cut-is-actually-the-industry-standard

Ben de geçen ofisteki Note 20'yi ve Samsung çikolatalarını görünce lansman oldu sanmıştım. Meğersem cihaz daha bugün duyrulmuş. O kadar uzağım Samsung'a.

BeğenFavori PaylaşYorum yap