İlk açıldığı gün katıldığım sosyalden ayrılma kararı aldım. Biraz vakit alsa da binlerce durum ve yorum silindi. Ben bunları yazarken son kalanlar silinmeye devam ediyor.

Sebep açıldığı ilk zamanlarda bir çok teknoloji sektörü profesyoneli ve uzmanıyla başlayan sitenin giderek bu insanları kaybetmesi, kala kala geride uzmandan çok cahil ama kendinden çok emin teknoloji meraklılarının kalması.

Dolayısıyla site bana bir şey katmayı bıraktığı gibi benim bir şey katabileceğim insan sayısı bile çok azaldı. Zira bilimsel yöntem nedir, sav nasıl oluşturulur, nasıl verilerle desteklenir ve nasıl verilerle çürütülür bilmeyen, kafasında kurduğu ve mantıklı gelen şeylerin gerçek hayatta öyle olduğunu düşünen insanlarla bir yere varılamıyor.

Eğitimi yok, tecrübesi yok, işin hukuğunu bilmiyor, teknolojisini anlamıyor ama kasap kafasıyla düşünüp milyar dolarlık sektörlerin, on binlerce uzman insanın on yıllarca emekleriyle ortaya çıkarttığı şeylere sallayabiliyor, yanlış ilan edebiliyor. Kendisinde daha iyi bir çözüm olduğunu iddia edebiliyor.

Herkes kendisine her şeyi hak görmeye başladı. Firmaların birer kar amaçlı kuruluş olduğunu ve amaçlarının en çok müşteriye en yüksek kar oranını koruyarak ulaşmak olduğunu unutup sanki şirketler devletmiş ve varoluş amacı müşterilerini koruyup kollamakmış gibi bir ortam ve algı oluştu. Devlete karşı kendisini savunamayan insanlar başka şeylere, özel şirketlere vs. saldırmaya başladılar anladığım kadarıyla.

Neyse fazla bile açıkladığımı düşünüyorum amacım sebebini açıklamak değildi yazmış bulundum. Hesabımı silmememin sebebi hem de olur ya kullanıcı adımı başkası alıp ben gibi bir şeyler yazmaya kalkmasın. Hesabını silen arkadaşların başına geldi daha önce çok kez. Hem de arada buradan sektörden olup benimle zaman zaman bağlantı kurmaya çalışan değerli profesyonel arkadaşların ve bir şeyler başarmaya çalışan genç öğrenci arkadaşların olması. O arkadaşlar ne oldu diye bakarlarsa görsünler diye bu durumu bırakmak istedim. Bana LinkedIn üzerinden adımla ulaşabilir bu şekilde ihtiyacı olan arkadaşlar.

Diğer sosyal mecraları hesabım olmasına rağmen aktif kullanmıyorum dolayısıyla ulaşamazsınız.

İçeriği yorumlara kapatabilsem kapatırdım ama kapatamıyorum. Yazıyı gönderdikten sonra çıkış yapıp bir daha siteye girmeyeceğim. Dolayısıyla yorumlarda vs. cevap vermeyeceğim. İyi geceler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 23
 • Ufkabakan @ufkabakan

  "Eğitimi yok, tecrübesi yok, işin hukuğunu bilmiyor,"...
  O zaman sana soralım diploman var mı? Tecrüben var mı? O büyük tecrüben ile kaç daire, kaç yat, kaç araba aldın şuana kadar? Kaç şirket kurdun, kaç kişi çalıştırdın? Yapamadın mı? O zaman tecrüben sandığın kadar "büyük" değilmiş demek.

  ISP de işe girmişsin, bununla övünüp, işimi bana anlatma havasındasın, ne güzel sana. Peki ama senin adını dahi bilmedin ISP'lerin CEO'ları ile CTO'ları ile yemek yiyip, çayını kahvesini içenler,
  ISP kurmaya çalışıp batıran, hatta TS host eden kendi ISP olan adamlar var burada?

  Daha 20'lerin başında, her şeyi bildiğini sanır insan. Öğrendikçe, tecrübe kazandıkça aslında bildiğinin ne kadar az olduğunu göreceksin.
  Kısaca kendini büyük görme, daha yolun başındasın...

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Unutulmanız 24 saat sürmeyecek. İnternet böyle bir yer. Başa çıkmaya çalışmanın bir manası yok. Fikrinizi söylersiniz faydalanan faydalanır ilgilenmeyen de bakar geçer. En büyük hata kişilerle tartışmaya girmek. Çünkü kimse kimseyi tanımıyor. Kişisel çıkarımlar ya da kişiye yönelik ifadelerden kaçınmak gerek. Bizim için de geçerli. TS'yi bugün kapatsak haftaya kimse hatırlamaz. Tam anlamı ile sanal bir ortamdasınız. Gördüğünüz şeylerin gerçek ve kalıcı olmadığını ne kadar erken kabul ederseniz o kadar iyi.

 • abdullahazad @abdullahazad

  gider ayak insanlari cahillikle suclayip kendin icin teknolojinin uzmani rolu cizmissin de babacim olurda bu yorumu okursan linkedIn profilime bakabilirsin. 🙂

 • mhmmdy @mhmmdy

  dönüşü kaç gün sürecek çok merak ediyorum