2 ay önce #Lenovo #y500 dizüstü bilgisayarımın ekranımda 3.5mm*1piksel boyutunda #ölüpiksel çizgisi oluştu. Ekran değişimi için servise gönderdim. Ekran değişimi onaylandı ve 3 hafta sonra ekran değiştirildi. Ancak sorun burada başlıyor. Takılan LCD ekran y500'ün orijinal ekranı değil. Renkleri ve açıları kötü 100 TL'lik tabletlerde görmeye alışık olduğumuz panellerden.

Bunun ardından tekrar servise gönderdim. Servis ekranın yanlış olduğunu kabul edip yeni ekran siparişi verdi. 1 ay sonra ekran takıldı ve 2 Şubat 2015 tarihinde dizüstü bilgisayarımı teslim aldım. Ancak eve gelip kontrol ettiğimde ekranın yine aynı şekilde yanlış olduğunu gördüm.

Bugün tekrar arayıp öğrendiğim kadarıyla 4 farklı muadil ekran varmış servisin taktığı. Bakalım bugün gidip orjinal ekranın parça numarası ile değişim talep edicem. 2 aydır bilgisayarsızım resmen.

#CSGOTurnuvası 'na bende katılmak isterdim ama Lenovo buna müsade etmiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12
 • Özkan Tokgöz @12ozkan123

  yok öyle bi dünya tüketici hakem heyetine başvur onlar çok yardımcı olur birimle çözemezsen bildiğin yedirmeye çalışmış elindeki ekranı benim baya bi işim oldu hakem heyeti ile bankalar kan ağlıyor sayemde 😀 35 tane başvurudan olumlu yanıt aldım dosya masrafı falan olsun

 • Rasko @rasko

  Aynı şeyi bana da yaptılar. Yeni aldığım Z500'ün ekranında ışık titremesi vardı, 3 kere servise gitti geldi format atıp gönderiyorlar ne alakaysa 😀 en sonunda ekranı değiştirmeyi akıl edebildiler ama taktıkları ekran çok kötü, biraz yakından bakınca pixelleri sayılıyor, aynen dediğiniz gibi ucuz tablet ekranı resmen.
  şikayetvar.com a yazdım, aradılar orijinal olmayan ekran takılması mümkün değil bütün parçalar merkezden geliyor cart curt geveledi telefondaki sonra gönderin bakalım dediler, tekrar gönderdim, her zamanki gibi format atıp geri gönderdiler, ekran orijinalmış. Bak yazarken sinirlendim. Muhtemelen ucuz olsun diye yan sanayi ekran takıyor O.Ç ları. Evet bunun adı O.Ç luğu başka bir şey değil.
  LENOVO TÜRKİYE KADAR REZİL BİR FİRMA YOK.

  • BerkerBulut @berkerbulut

   Hemen hemen aynı durumdayız. 4 tane muadili varmış benim model için.
   http://support.lenovo.com/tr/tr/ibasepartslookup

   Bu adresten seri numaranı yazıp orjinal ekranının parça numarasını öğrenebilirsin. Ben öyle yaptım tekrar servise verirken özellikle bu parçanın takılmasını istiyorum diye belirticem. Bakalım sonuç alamazsam tüketici hakem heyetine başvurucam.

  • Rasko @rasko

   Hocam tekrar o şark kurnazlarıyla muhatap olup sinirlerimi yıpratmak istemiyorum, varsın böyle olsun ekran, yoksa ana bacı patlayacağım birine. Babadan oğula nesil bunlar, bir daha evime Lenovo giremez, girdiğim her ortamda anlatıyorum bu hikâyeyi. Bilg. Müh. okuduğum için sürekli laptop tavsiyesi istiyorlar, çevremden en az 10 kişiyi vazgeçirdim Lenovodan. Dell aldırıyorum 🙂

  • BerkerBulut @berkerbulut

   Hayır bende muhattap olmak istemiyorum ama ben aldığımda 1.95 olan dolar kuru şimdi 2.45. Türkiyede satışı yok doğal olarak para iadesi ile dolar kuru bana kaçmış olucak.

 • BerkerBulut @berkerbulut

  Soldaki ASUS nv56vz, sağdaki benim Lenovo y500. Laptoplar yanyana duruyorlar alttaki 2 örnek sonradan ekleme. Aşağıdaki test örnekleri de bu bilgisayarlara ait. Bu açıdan bile sol üst köşedeki renk değişimi gözüküyor. Tamam IPS değil paneller ama nasıl olması gerektiği test örneklerinde mevcut.

  Kaynak n56vz : http://www.notebookcheck.net/Review-Asus-N56VZ-S4044V-Notebook.78305.0.html
  Kaynak y500 : http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-IdeaPad-Y500-Notebook.87585.0.html

 • BerkerBulut @berkerbulut

  Cihazda arıza yok diye teknik servis teslim almadı. Zaten şikayetvar'daki otomatik mesaj haricinde geri dönüşte olmadı. Bu dolandırıcılarla Tüketici Mahkemesi dışında bir anlaşma olması zor.