Logitech MX Master

Selamlar arkadaşlar. Ağırlıklı olarak laptop'ta kullanmak için aldığım Logitech firmasının premium ürünü diyebileceğimiz Mx Master hakkında kısaca düşüncelerimi yazmak istedim.

Bundan önce kullanmış olduğum fareler Apple Magic Mouse, Logitech G300, Logitech Anywhere MX, Microsoft Bluetooth 5000 yorumlarım göreceli olacağından bunu yazmak istedim fikir vermesi açısından.

Öncelike MX Master'ın dizaynı, sanki otomobil tasarlar gibi yapılmış, son derece ergonomik, ve aslında asimetrik ve çirkin olmasına rağmen, hani bmw motorlarına tek gözü patlak far koyar ya onun gibi bir çirkinlik, oldukça ergonomik ve rahat bir fare. Tuttuğunuzda avuç içinizi düz bir masaya koymuş gibi değil, tam doğal halindeymiş gibi, bir de hafif sağa meyilli olarak tutuluyor fare.

Üzerinde kullanılan malzeme avuç içine gelen yerler ile kenarlar kavuçuk gibi ama G300'ün kenarlarındaki malzemeden alaşım olarak farklı sanki daha sert ve dayanıklı geldi bana. Henüz çok kullanmadım ama inşallah diğer tüm farelerimde olduğu gibi bu yumuşak kısımlar özellikle baş parmağının geldiği yerler aşınmaz. Butonlar ise plastik diyebileceğim herhangi bir yumuşak malzeme değil klasik bildiğimiz butonlar.

Gel gelelim ünlü Smart Shift olayına. Logitech gerçekten "innovation" konusunda beğendiğim firmalardan birisi. Yani diyebilirsin ki,scroll işte tekerin malzemeyi değiştir gitsin hatta değiştirme yıllarca aynı şeyi kullan(10'larca firma sayabilirim bunu yapan). Ama logitech ne yaptı ne etti sanırım teker işini çözüme epey yaklaştırdı. Şimdi Anywhere MX mouse'umda en çok canımı sıkan şey, scroll'un akışını değiştirmek için normalde "Middle Click" olan teker tıklamasına bu özelliğin "Switch" ini koymuşlardı, yani middle click'i unut, ya da tekerin arkasındaki başka işlere kullanılması gereken tuşu middle click yap. Neyse MX Master'da artık bu işi motorize etmişler. Fare kapalıyken sistem çalışmıyor, tekerlek bildiğimiz gır gır dönüşünü yapıyor. Ancak fareyi açınca, sanırım belli bir miktar güç kullanarak yani demek istediğim sistem pasif değil, pasif olsa enerji olmadan da çalışırdı, biraz pil gücü ile içerde birşeyleri kontrol ediyor belli ki. Bu sayde bilgisayardaki programdan hassasiyetini ayarlayabileceğiniz bu tekerlek dönüşü, istediğiniz hassaslıkta kendini otomatik boşa alıyor tekerlek belli bir hızın altına düşünce, debriyaj gibi sistem otomatik kavrıyor tekeri ve yine gır gır dönüyor.

Bunun dışında başparmak kısmında bir gizi buton var ki çok beğendim. Hiç sevmediğim magic mouse'un en sevdiğim gesture özelliklerini bu buton ile yapabiliyoruz. Macbook kullananlar çekilen acıyı iyi bilirler.

Pil süresi 40 gün denilmiş, kullanıma göre değişir tabi iş yerinde kullanıyorsan sabahtan akşama, evde kullanıyorsan 3-5 saat bu size kalmış 40 gün sürekli kullanımda geçerli, yani ben sanırım 2 ay şarja falan takmam.

Şarj dedik, evet pil sorunu yok batarya içinde kutusundan bir adet micro usb kablo da çıkıyor. Pil biterse yolda kalmak yok kablo ile de kullanılır şarj da oluyor zaten.

En iyi yanı hem Wifi hem Bluetooth ile bağlantı sunabiliyor kablosuz olarak. Ayrıca 3 ayrı cihaza da "Pair" yani çok eşli bir cihaz anlayacağınız. Neyse bunun iyi yanı, laptop'un sınırlı sayıda usb soketini harcamayıp ona bluetooth ile bağlanırken masaüstüne de wifi alıcıyı takıp ona da kablousz bağlanabilirsiniz. Ya da TV'ye de takılabilir ancak denemedim.

Sol kısımda İleri, Geri butonlar ve bir scroll daha var. Bu scroll'da tıklama özelliği yok. Bu scroll'un dönüşü çok "smooth" yani tekeri iki yandan yağlı lastik tutuyormuş gibi, ne boşa dönüyor ne de zor dönüyor, hissiyatı mükemmel. Ancak aynı şeyi ileri geri tuşları için söyleyemeyeceğim. Burada ileri tuşu çok küçük ama neyse ki en çok kullanılan geri tuşu büyük ve kullanması çok zor değil. En azından göründüğü kadar kesinlikle kötü değil, gayet rahat geri,ileri butonları basılabiliyor.

Unuttuğum birşey varsa sorabilirsiniz, biraz acele yazdım, bir de kısaca dedim ama kitap oldu kusura bakmayın artık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13
 • csayin @csayin

  merhaba bende bir macbook pro retina 13" 2015 kullanıcısıyım. dun bir mx master aldım ve bluetooth ile kullanmak istiyorum ancak masaüstünde fare imleci takılarak kesik kesik ilerliyor sebebi hakkında bir bilginiz var mı ?

  • Behlül @behlul

   Selamlar, bende böyle bir sorun hiç olmadı. Fakat sizin için ufak bir araştırma yaptığımda birçok mac kullanıcısının böyle bir problem yaşadığını buldum. Wi-Fi'ı kapatarak problemin çözülüp çözülmediğini bir inceleyin eğer problem çözülüyorsa sorun Bluetooth Smart teknolojisi ile ilgiliymiş ve Logitech bir sonraki güncellemede problemi çözecekmiş. Şu mesajlarını da paylaşayım;
   Dear users,

   We apologize for the delay of the reply. Our answer has been posted in other threads within our Forums.

   We would like to let you know that we are aware that there are some connection issues when using Bluetooth Smart technology with the Mac OS. In some instances, this may, from time to time, impact the user experience. We are working to resolve the issues and expect a resolution in a future Mac OS X update.

   If you are experiencing Bluetooth Smart connectivity issues with your Mac, first make sure that you have the latest Mac OS X installed. Otherwise, while we understand the inconvenience, we recommend that you use the Unifying Receiver for connectivity which will provide the full stability of the MX Master mouse connection.

   We will update the status here as more information becomes available.

   Thank you for your patience.

  • csayin @csayin

   Merhaba arkadaşlar yukarıda yazdığım sorun bugun yeni mac os x'in son sürümü olan El Capitan'a geçişimle yok denecek kadar azaldı. Alıcı ile kullanıma göre ufak tefek takılmalar söz konusu ancak bu sorunun giderilmeside logi options programıyla alakalı olmalı umarım yeni güncelleme ile bu da ortadan kalkar.

 • csayin @csayin

  Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim öncelikle. yazıyı okudum ve bence bu bir hata değil kocaman bir ayıp. magic mousedan mx master 'a geçmemin bu fareye 280 lira vermemin en büyük sebebi alıcısına ihtiyaç duymadan bluetooth ile baglanıp usb girisi işgal etmemesiydi sorun çözülene kadar alıcısına mahkum olacak olmam büyük hayal kırıklığı oldu. umarım bir an önce gelecek bir güncellemeyle çözerler bu sorunu.

  Bu arada 2015 model macbook pro 13" retina kullanıcısıyım şuan MacOs X yosemite 10.10.5 kullanıcısıyım. mx master alacak arkadaşlar sorunu aklında bulundursun. Ayrıca çözüm hakkında bir yenilik olursa buradan birbirimize yardımcı olalım. Son olarak el capitan'a geçip bu sorunun ortadan kalktığını gören var mi acaba ?

 • Pissy31 @lizozom_

  ekşisözlük'te yaptığım detaylı inceleme için buyrun buradan yakın: https://eksisozluk.com/entry/55770797

  aslında böyle link vermek yerine direk kopyalayıp yapıştıracaktım fakat yazı biraz fazla harici link içeriyor, o yüzden vazgeçtim.

 • Onur KOÇ @onur668785

  üründen bende aldım fakat telefona bağladığımda tekerin sertliğini kontrol edebiliyordum şimdi pc ye bağlı ama ne hikmetse tuşa ne kadar bassamda sürekli teker hızlı dönüyor gır gır hiç etmiyor