Paylaş Paylaş

TeknoSeyir Muhabbet #29

TeknoSeyir'de yeni bir muhabbet bölümü ile karşınızdayız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • hkm.oz @hkm-oz

  Merhabalar, fon müziği kalkmiş orjinal haline dönmüş sohbet, bu karariniz için çok tesekkür ederim...Bence böylesi çok daha güzel oluyor...

  Grupta bir müzisyenin değişmesi konusuna bir yorumda bulunmak isterim.Her müzisyenin farklı kendine ait bir sesi (TUŞE,GROOVE denilen) ensturmana dokunuşu vardir,bu parmak izi gibidir, farki anlamak için iyi bir dinleyici olmak yeterlidir ,hatta anlamamakta zordur kanaatimce.Yorum aranje vs degil ayni notalar birebir çalınsa da farklilik olusur.Klasik müzikte bestecinin 500 ayri kişi tarafından çalinmis ayni notalardan olusan tek eseri gibi.Bir kisi çalar geçerdi aksi halde....Canli yapilmis Rock Müzik kayitlarinin orjinaline benzememesi konserlerde farkli toplama müzisyen farklılığı nedeniyledir.Notalarda fark yoktur ama aynı tadı vermez.(orjinali çalmayi beceremeyenler hariç tabii)

  Davulcularin çoğu kulaklikli ya da işıklı metronom kullanir alkol yoksa pek hata olmaz.Bir saniyenin onda biri hassasliginda çalan davulcular azdir ama dünyada da ülkemizde de mevcuttur.Profesyonel davul kaydı bir bilgisayardaki (DAW) programinda desibel metreye atildiginda, grafikte (frekansta) gözle görülecek bir fark yaratmaz..Aksi halde kanal kayit teknolojisi hiç var olamazdi müzikte ritmler aksardi....Bu programlarda canli ensturman çalinmiş kayıtlarda (quantize) ritm duzeltmesi de saga sola çekme şeklinde kolayca olmaz bastan kaydetmekten çok daha zordur...Ne yapsan o ritmde ki aksama canli kayitta belli olur.Hatta davul aksarsa üzerindeki tum diger ensturmanlarda aksar.

  Daha detayi çoktur ama parşomen gibi yazmişim daha da abartmayayim...

  Bu arada gerçi üzerinden çok yıl geçti ama hatirlayanlar hatirlar... "Baş parmakla piano çalinir.Hatta baş parmaksiz çalinmaz" 🙂

  Eleştiri değil profesyonel görüştür...Sevgiler, saygılar...

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Ama iki taraf susunca çok garip oluyor. @gamsizm, bence bir de şunu deneyin derim? OBS'te, belki ses kaynaklarının hepsi susunca, belli bir sesi yayına veren bir eklenti vardır. Konuşmacıların sesi kesilir ise belirlenen sesi versin ki yayının devam ettiği anlaşılsın (özellikle postcast de). Çünkü, mesela ben şu an mobil modem kullanıyorum ve iki kere modemin pili mi bitti diye kontrol etme ihtiyacı hissettim.