SUPER MARIO ODYSSEY (İNCELEME)

Öncelikle oyunun türü ''SandBox,Actıon,Platforms'' ve biraz'da RPG elementleri var, karakter gelişimi falan yok ama kıyafetini,şapkanı değiştirebiliyorsun. Oyunla geçmişim herkes gibi , hayatım'da oynadığım ilk oyun Super Mario Bros ve bu oyunun insanları en çok etkilediği etken kesinlikle nostalji elementi.

Oyun bir sürü dünyadan oluşan açık dünya ağırlıkta platform mekanikleri olan keyifli bir oyun oldu benim için. Oyun yapmaya çalıştığı her şeyi çok iyi yapıyor mesela şapka fırlatma mekaniği beni ne zaman bu oyun burdan sonra daha çok mekaniksel olarak ilerleyemez dediğim anda yüzümü tokat gibi çarptı ve yepyeni bir kullanımla beni acayip şaşırttı. Oyunda sürekli aynı mekaniği kullanmana rağmen senin sıkmamak  için sunumu öyle değiştiriyor ki gerçekten de hep yeni bir şey yapıyor gibi hissediyorsun ve bu hissiyatı sana aşır doğal bir biçimde veriyor ki seni sıkmaması için. Oyun'da ki kontrol mekanikleri acayip iyi işliyor senin istediğin her şeye geçekten de senin istediğin gibi cevap vermesi çok enteresan bir duygu ve oynanışı çok değiştiriyor . iki kişi oynamak isterseniz Joy-Con'ları iki kişilik hale getirip oynayabiliyoruz bir oyuncu sadece karakteri diğer oyuncu'da şapkayı kontrol edebiliyor ve iki kişi oynadığınızda şapka atıldıktan sonra hareket ettirilebiliyor,yani şapkayı isabetli atmasa bile oyuncu hedefe kendi götürebiliyor. Oyun'da iki tip para birimi var bir normal topladığınız altınlar bir dünyalara özel olan para birimi. Dünyalara özel olanlar'da sadece oynadığınız dünyada geçerli oluyor ve o parayla o dünyaya özel kıyafetleri alabiliyorsunuz başka bir dünyaya geçtiğinizde o dünyanın para birimini kasmanız gerekiyor eğer özel kıyafet almak istiyorsanız. Diğer para birimi ise her dünyada aynı ve her dünyada geçiyor sadece özel kıyafetleri aldırmıyor. Oyun'da dünya değiştirmek için ODYSSEY adlı geminizi çalıştırmanız gerekiyor ve çalıştırmak için de o dünyanın istediği kadar ay parçası toplamanız gerekiyor. Ay parçaları açık dünyada gizli yerlere saklanmış oluyor genel'de onları bulmakta zor değil zaten bulamazsanız da marketten satın alabiliyorsunuz ama bir tane ile sınırlı.Toplam'da 15 tane dünya var oyunu bitirdikten sonra istediğiniz dünyaya gidip yan görevler yapabiliyorsunuz , bu 15 dünyanın'da dizaynları birbirinden çok farklı size tekrar etme hissini asla yaşatmıyor. Oyunun en zayıf kısmına geldim Boss'lar gerçekten çok tekdüze kendini tekrar eden ve geçilmesi kolay Bosslar oyunun son Boss'u bile 2 sefer'de geçilebilecek kadar basit ki son Boss'u Bowser herkesin bildiği üzere. Bosslar'da  en farklı olanı son'dan bir önceki idi enteresan bir deneyimdi .

Gördüğünüz üzere hikayeden hiç bahsetmedim çünkü klasik aynı hikaye Peach'i Bowser kaçırır Marıo'da peşin'den koşar hikaye bu. Oyunu kesinlikle tavsiye ederim Switch'i olanlar zaten oynamıştır ama cihaza sahip olmayanlar'da arkadaşların'dan falan alıp oynasınlar yada bu güzel konsolu satın alsınlar pişman olacaklarını hiç sanmam. Puanım 95/100 (YAZIM HATALARIMDAN DOLAYI ÖZÜR DİLERİM)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler