Parker Jotter Kalem İncelemesi

@alperenxx @dogan_mcan

Merhabalar, geçen seneye kadar Pentel Kerry kullanan biri olarak o kalemi kaybetmemin ardından 1 senedir kırtasiyedeki 3 liralık kalemlerden 2 tane eskittim bir tanesi üçgen Faber Castell modelinin çakması diğeriyse kendine özgü bir kalem ve gayet de kaliteli çıktı 10 aylık kullanımımda tık demedi diğer ise 2 ayda mefta oldu. Aslında kalem güzel ancak ben kaşındığım için bir kalem alayım dedim hem lise ve üniversite sınavları da yaklaşıyor dedim (her sene çözerim bu sınavları hem bilgi tazeler hem hızımı korurum) ancak alamadım sınavlar açıklanmadan önceki haftaya nasip oldu 😀 Doğan hocam kalem incelemeleri de yayınlayınca gaza geldim ona sordum bir kaç model önerdi en çok gözim tutan Parket Jotter modelini siyah renk ve 0.5mm uç şeklinde satın aldım. Deneyimlerimden önce ürünü biraz tanıyalım.

Kutunun dışı bu şekilde

Garanti belgemiz ve kullanım kılavuzumuz

Sunum bu şekilde

Gayet şık durduğunu söyleyebilirim

Siyah plastik kısım ele oldukça hoş bir his bırakıyor

Kalemi yaklaşık 3 saat kullandım bence uzun bir süre değil ancak bu kullanımımla bile çok beğendim tabii Pentel Kerry çok daha iyi bir kalemdi ancak bu da fiyatına göre oldukça başarılı.

+ Lar

Fiyat, bence uygun

Basma hissiyatı tok, basınca kalemin orası burası gıcırdayıp kırılacak hissi vermiyor

0.5mm olmasına rağmen 0.7mm gibi davranıyor uç kırılacak hissiyatı yok kağıda sağlam basıyor

Hafif

Plastik kısım elde terleme yapmıyor

- Ler

Siyah plastik kısım silgi tozu tutuyor ve tozlar ele parmağa deyince gıcık ediyor

Silgisi beyaz değil pembe neden böyle yapmışlar anlamadım

Ucu içine girmiyor cebe koymak sıkıntı olabilir

 

Okduğunuz için teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Mehmet Can @dogan_mcan

    Bilgilendirici ve güzel bir inceleme olmuş teşekkürler. Pentel Sharp Kerry kadar farklı bir kalem olmasa da Parker sunumda ve tasarımda çok başarılı gerçekten. Aradaki fiyat farkını da göz önünde bulundurunca kendini orta fiyat segmentinde ortaya koymayı başarıyor.

    Silgi kısmı Lamy Spirit'i anımsattı. Onun da Z11 silgileri pembe ve turuncu oluyor. Açıkçası siyah olması da mantıklı ancak metalik renkteki kalemlere farklı renkteki silgilerin başka bir hava kattığı da ortada. Herkesin kalemindeki silgi beyaz veya siyah iken sizde farklı oluyor, gösteriş faktörü devreye giriyor.

    Çoğu kalemdeki grip kısmı eğer plastik veya silikon ise silgi toparcıklarını toplayabiliyor. Silgi parçacıklarından uzak tutmaya çalışmak en iyisi. Alışkanlıktan hep silgi tozlarını defterin sağ veya üst kenarına iterim ve kalemi ondan sonra masaya koyarım. Ne kadar alışkanlıklan böyle yapsam da tabii ki o tozların bir kısmı kaleme tutunuyor. Arada bir telefon ekran koruyucularla gelen mikrofiber temizleme bezi veya küçük bir ekran temizleme fırçacı ile temizlemek iyi oluyor.

    Gizlenebilir uç da genellikle aranılan bir şey ama dediğiniz gibi kalem tek başına gömlek cebine vs. konulmadığı sürece bence çok da gerekli değil. Kalemlerimi hep kalemliğimde taşıyan ve cebime yalnızca tükenmez kalem koyduğumdan ötürü çok gerek duymuyorum. Aslında olması gereken Graph Gear 1000 veya Kaweco Special/Lamy Spirit tarzı uç kullanımı. Uç kısmı ya klips yardımıyla gizlenebilir olacak, ya da gövdeye yekpare bir şekilde yerleştirilecek. Bu konuda bu kadar övdüğüm Kaweco Special bile şu sıralar yekpare modelini değil, metal gizlenebilir olmayan uçlu olan modelini satıyor. Evet gerçekten belli bir fiyatın ve kalitenin üstüne çıkınca o metal ucun da oldukça sağlam yerleştirilmiş olduğunu görüyorsunuz, nitekim Graph 1000 For Pro gibi; ancak yine de Kaweco Special özelinde bu iki modelin ürün kodlarının sitesinde bile farklı olmaması belli bir kitleyi o kalemi almamaya itebilir. Bu konuda şanslı olarak kırtasiyeden aldığım için benim özelimde bir problem yoktu ancak @chngr 'in aldığı online mağazada görsellere yekpare versiyonun konulmasına rağmen metal uçlu versiyon gönderilmiş. Tabii ki Kaweco'nun o uç işini kötü yapmadığı ve gördüğüm kadarıyla her iki modelden de insanların memnun kaldığı ortada; ama yine de bir model adı farklılığı koyulabilirdi. Parker da bu konuda iyi bir uç seçimine gitmiş aslında. Düşünce yamulacak cinste ince bir metal parçası yerine daha dayanıklı tasarlamış. Darbelere karşın korusa da kalemi sürekli cebinde taşıyacak insanların bir defa da gözden geçirmesi yararlı olabilir.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler