Mi(Xiaomi) Piston 2.1

Merhaba arkadaşlar daha önce incelemesi yayınlanan bu kulaklığın güncellenmiş versiyonunu 1 haftalık deneyimlerimle anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle ürünü şuradan satın aldım: http://www.hepsiburada.com/liste/xiaomi-piston-kulaklik-21-yeni-nesil-97-db/productDetails.aspx?productId=telklkxiaompiston&categoryId=16117&SKU=TELKLKXIAOMPISTON

Bilindiği üzere firma artık Mi adıyla anılıyor ve bu ürün bu isimde kutulanmış ve satışa sunulan Piston 2.1 adıyla da anılan ürünün ta kendisi. Fiyat konusunda herhangi bir yorum yapmayacağım. 80 Yuan gibi bir fiyata kendi siteleri üzerinden satışı yapılıyor ürünün bu da yaklaşık 30TL gibi bir fiyata tekabul ediyor. 50-90TL fiyatlar arasında ülkemizdeki alışveriş sitelerinde ve yurtdışı bazı sitelerde bulunuyor. Neden buradan pahalıya aldım, çünkü garanti benim için önemli ve kulaklık biliyorsunuz ki kolayca bozulabilen bir aygıt.

Gelelim ürünümüze, satın aldığım zaman tek renk seçeneği vardı malesef eğer renge takıntılı biriyseniz kesinlikle beyaz almayın. Çok çabuk kirleniyor ve bu kirlilik gerçekten can sıkıcı hale geliyor.
Kutu içeriği resimlerdeki gibi tek farkı artık yazılarda Mi adıyla yazılması ilk çıkan versiyonla tamamıyla aynı yapıda. Kulak içi kullanımına bağlı olarak 3 temel boyda kulak pedleri de düzenli bir şekilde yerleştirilmiş. Bunun dışında yakanıza tutturmanız için metal kesim mandal da yine pedlerle birlikte kutu içerisinde yer alıyor.

Nelerle kullandım. İlk olarak tuş kombinasyonlarının söylendiği gibi Android ve iPhone cihazlarda çalışıp çalışmadığına baktım. Malesef Mi'nin herhangi bir telefonuyla deneyememekle birlikte tuşların Android ve iPhone tarafında sorunsuz çalıştığını söyleyebilirim. Bunlar dışında Sandisk Sansa Clip+(v01.02.18A) ile müzik denemeleri yaptım.

Öncelikle kulaklıklarda Burn-in olayını az çok bildiğinizi varsayıyorum. Bunu yapmak için "XLO & Reference Recordings Test And Burn-In CD" içeriğini Clip+ ile şarjını bitirene kadar çaldırdım. Bu süre zarfında kulaklığın birçok frekans bandında sesler çaldığını söyleyebilirim. Toplamda 10 saat dolacak şekilde bu içeriği Clip+' nın şarjı yettiğince çaldırdım.

Daha sonra kendi zevkime uygun olarak daha önceleri CX300 ile sonraları Clip+'nın kutu içeriğinden çıkan kulaklığıyla dinlediğim müzikleri çalmaya başladım. Öncelikle şunu belirtmeliyim kulaklık çevre sesleri konusunda gerçekten fiyatına göre iyi iş çıkartıyor. Dip ses şeklinde herhangi bir patlama çatlama cızırtı gibi bir şeyler duymuyorsunuz. Clip+'nın fabrikasyon ekolayzer ayarlarını tavan yaptığımda ses gerçekten şiddetli ve tırmalayıcı bir şekilde fazlalaşıyor. Bazı noktalarda kulaklığın frekans bandını iyi kotardığını söyleyebilirim ancak bu kulaklık ile sadece müzik dinlemedim. Güncel Realtek sürücülerinin kurulu olduğu 7.1 çıkışlı bir dizüstü bilgisayar ile kulaklıkta film izledim. Özellikle yüksek tanımlı sesler konusunda biraz hayal kırıklılığına uğradım desem yalan olmaz.
Belirttiklerim dışında Clip+ ve Rockbox kurulu deneme bilerek yapmadım çünkü doğru ayarlar için çok fazla zaman ayırmam gerek kulaklığa ikinci Burn-in denemesinden sonra onları da vakit buldukça ayarlayacağım. Mid sesler konusunda ben gerçekten başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Sesin bence db olarak bu kadar yüksek olmaması gerekirdi uzun süreli ve yüksek dengeleyicili ayarlarda kulaklarınıza gerçekten zarar verebilirsiniz bu konuda dikkatli olmalısınız. Yapısı gereği kulağınızda garip gibi dursa da kahverengi seçeneğin pek sırıtacağını sanmıyorum. Özellikle Berilyum malzemeden bahsediliyor ancak bunun ses konusunda muazzam bir etki yaptığını düşünmüyorum. En azından diğer argümanlara dayanarak bu tip küçük bir kulaklıkta bu fark hissedilir değil bana göre.

Bana göre avantajlı yanları, ülkemizden satın aldığım için garantisi diyebilirim ilk olarak. Bence yeterli uzunluktaki kablosu. Sunumu gerçekten fiyatına göre çok iyi. Tok bir ağırlık hissiyatı. Kulaklık pedlerinin çeşitliliği.
Dezavantajlarına değinecek olursam, rengi şahsi kanaatim beyaz almamanız yönünde. Yaka mandalının kullanışsız olması. Görece başarısız şiddetli ses seviyesi.
Ek bir bilgi soğuk havalarda kulaklık metal olduğu için biraz elinizle ısıtıp öyle takarsanız kulaklarınız için çok iyi olur. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler