Lenovo X240 Ultrabook

Bugünkü konuğumuz Lenovo’nun iş dünyası için tasarlayıp ürettiği X240 modeli. Ultrabook sınıfında sağlam yapısı ve donanım seviyesi ile iş dünyasının iddialı modellerinden…

X240 modelinin donanım olarak farklı konfigürasyonları bulunmakta. Benim inceleyeceğim ise iş yerinde aktif olarak kullandığım i5-4200U işlemciye sahip modeli. Öncelikle dış görünüşünden başlarsak; oldukça kompakt boyutlara sahip notebook düz hatlara sahip. Boyutları ise 30cmx20cmx2cm. Üst kapak ve alt yüzeyde kullanılan mat kaplama özellikle yan yüzeylerden hızlı bir şekilde soyuldu. Sadece 1.28 kg olan bilgisayarı taşımak oldukça rahat.
Bu modelde her lenovo modelinde olduğu gibi ünlü kırmızı trackpoint mevcut. Ancak bir önceki seri x230 göre touchpad diğer notebooklar gibi tek parça haline getirilmiş. Hassasiyeti oldukça başarılı. Klavyede tuşlar basım hissi yumuşak ve arkadan 2 kademeli aydınlatma özelliğine sahip. Klavyede tuş yerleşiminde alışması en zor olan nokta Fn ile Ctrl tuşunun yerleşimi. Diğer birçok markada standart olan Ctrl tuşunun en sol dışta olması özelliğini X serisinde yerini Fn tuşuna kaptırmış. Ekran olarak 12.5" ebadında, modele göre HD yada FHD olabiliyor.

Klavyede aydınlatma dışında sadece Ses kapalı, Mikrofon Kapalı ve Güç tuşlarının bilgilendirme ışığı var. Bunun dışında Capslock, sabit disk yada şarj oluyor bilgilendirme ışıkları mevcut değil. (Şarj durumunu bilgisayar açıkken sürekli olarak yanan güç tuşunun 4 kere yanıp sönmesi ile şarja başlandığını gösteren bir sistem yapmışlar.)

Bu kadar dıştan sonra gelelim içeriye. Bilgisayarı farklı konfigürasyonlar ile almanız mümkün. Benim kullanmakta olduğum bilgisayarda ana donanım özellikleri; 4.nesil i5 4200u (max 2.6GHz), 8 GB Ram, İntel HD4400 grafik kartı, 256GB SSD… Detay için ekteki resim dosyasını inceleyebilirsiniz. Win 8.1 64 Pro sürümü ile yoğun iş kullanımında hiçbir zaman pes etmiyor. Tabi oyun için düşünüyorsanız direkt olarak düşünmeyi bırakın derim SSD disk sayesinde açılış ve kapanış süreleri oldukça iyi. Açılış (25 sn) Kapanış (15 sn)
Lenovo firmasının en çok öne çıkardığı özelliğe bahsetmeden geçmeyelim; Özel kasa yapısı sayesinde (Karbon fiber üst kısım ve magnezyum alt kasa) ile MIL-SPEC (Askeri dayanıklılık) testlerinden başarı ile geçmiş.

Geçtiği alanlar; Yüksek basınç, nem, titreşim, yüksek sıcaklık, sıcaklık şoku, alçak basınç ve toz. Tabi ofis yada ev kullanımda testlere tekrarlamanın gereği yok. (Bknz. Ekteki video)
Gelelim bilgisayarda bulunan giriş-çıkış bilgilerine. 2 adet USB 3.0, 1 adet mini display port (ses desteği içeren), VGA , Mikrofon-Kulaklık ise kombo olarak tek 3.5” jack girişi, 4-1 SD kart okuyucu ve SmartCard okuyucu mevcut. Ayrıca GSM kartı içinde bir yuva mevcut. Ancak 3G içeren kart opsiyon olarak sunuluyor. Modele göre parmak izi okuyucu, dokunmatik ekran gibi özellikler eklenebiliyor. HDMI portu olmayan modelimizde bu işlem için mini display port-hdmi çevirici edinmeniz gerekiyor.

Pil ömrüne değinmeden incelemeyi tamamlamak olmaz. Cihazda standart olarak 6 hücreli pil kullanılmış. Ancak bir farkla; 3 hücre sabit olarak kasa içinde 3 hücre ise standart değiştirilebilir pil. Bu sayede şarjör değiştirir gibi pil değiştirebiliyorsunuz.Windows ayarları yüksek perfomans ve ekran full parlak iken 1,5 - 2 saat gibi kullanıma izin veriyor. Güç tasarrufu planına geçip kullanmak isterseniz 3 saat ve üzerini rahat kaldırıyor.
Sonuç olarak küçük ve dayanıklı yapısı ile iş için tasarlanmış bir bilgisayar X240’ın doğal olarak fiyat etiketi biraz yüksek.

Bana göre (+) yönleri;
- Hafif ve küçük yapısı
- Performansı
- Yüksek pil ömrü
Bana göre (-) Yönleri
- Fn – Ctrl tuş yerleşimi
- Fn tuşlarına alışmanın zaman alması

Mil-spec testi
https://www.youtube.com/watch?v=KmdcutSxmn0

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler