Hearthstone: Heroes of Warcraft

Oyun çıkalı aylar olsa da ufaktan bir merak edenler için inceleme yazayım dedim.

Hearthstone, Blizzard'ın Warcraft evreninin karakterlerini kullanarak oluşturduğu bir kart oyunu. Oyunun ana mantığı 1 vs 1 anlayış ile sahaya minion sürerek veya büyüleri kullanarak karşıdaki oyuncunun herosunu öldürmek. İki hero da 30 HP ile başlar, oyun içinde sürekli farklılık gösterir heroların durumu. Oyun bu arada PC, Android ve iOS platformlarında ücretsiz olarak bulunmakta.

Oyunda 9 adet sınıf bulunmakta. Her sınıfın kendine has hero power'ı ve sınıfa özel kartları bulunmakta. Misal Mage sınıfının hero powerı seçilen karaktere 1 damage vurmak iken Warrior sınıfının powerı 2 zırh eklemekte karaktere.
Aynı zamanda her oyuncuya ait 30 adet kart bulunmakta. Bu 30 kart oluşturduğunuz sınıfın özel kartları ve her sınıfa açık kartlardan istenilenler seçilerek oluşturulabilir. Oldukça fazla kart var ve buda oyuna inanılmaz bir çeşitlilik katmakta.

Nasıl oynanacağına gelirsek eğer, oyuncular 3 er kart çekerler (ikinci sıradaki oyuncu bir fazla kart çeker + +1 mana alır bir turluk) Her kartın bir mana değeri bulunmakta ve oyuncunun o turda sahip olduğu mana kadar kart isteğe bağlı olarak oynanabilir. Mana da ilk tur 1 adet olan ve her tur artan bir enerji. Kısa bir örnek verirsek 3. turdasınız ve 2 manalık bir kartınızı oynadınız. 3 olan mananız 1'e indi, bir sonraki tur tekrardan yenilenerek devam etmektedir bu döngü. (yani 1 e düştükten sonra 4. tur 2 değil 4 mananız olacak.)

Kartların türleri 3 e ayrılmakta oyunda. Minionlar, Speller ve Secretlar.
Minionlar sahaya sürdüğünüz karakterlerdir. Kartın sol altında sarı renkte gösterilen kısmı atağı, sağ tarafta kırmızı renkte gösterilen kısmı ise canıdır. Rakibin minionuna saldırırken siz atağınız kadar karşıdaki miniona hasar verirken karşıdaki minion ise size atağı kadar saldırı yapar. (Heroya saldırmalarda minionlar hasar almazlar). Ve normal minionlar sahaya atıldıktan bir tur sonra aktifleşirler. O tur için uykudadırlar. (Charger kartlar hariç, onlardan en sonda ufak bahsedeceğim)
Speller ise sahaya minion gibi sürülmeyen, genelde o turda kullanılan büyülerdir. Misal Mage'de 4 manalık olan firebolt spelli seçilen hedefe o an 6 damage vurur.
Secretlar ise rakibinizin yapacağı hamleye karşı alınan önlem. Misal Hunter sınıfının bir secreti ona saldıran bir minionun canını direk 1'e indirmekte.
Bunlar tabi basit kartlarda olan olaylar. Biraz daha gelişmiş kartlarla oynarken oldukça fazla ve çeşitli durumlar olabiliyor. Bazı minionlar hem sahaya sürülürken hemde spell yapabiliyorlar veya minionun ekstra özelliği olarak yapılan etkiye karşı ekstra özellikler yapabiliyorlar, onları kartların üzerini okuyarak zamanla öğrenirsiniz. Bir kaç kilit tabiri belirteyim ben ufaktan.

Charge: sahaya atıldığı tur saldırı yapabilen tarzda minion.
Taunt: Diğer minionlarınızı ve heronuzu koruyan tarzda minion. Taunt yıkılmadan başka hiçbir karaktere minionlar saldıramazlar. (speller bu kuralın dışındadır, taunt olsa da spelle istediğiniz karaktere saldırabilirsiniz.)
Deathrattle: Öldüğü an kartın ortaya çıkartacağı etki.
Battlecry: Sahaya atıldığı an kartın yapacağı etki.
Enrage: Minion hasar aldığında ortaya çıkarttığı etki.
Overload: Bu Shaman sınıfına ait bir kavram. Bir sonraki round kitlenecek olan mana barını gösterir. Misal 6. roundda Overload (3) bir kart oynarsanız 7. roundda sadece 4 mana kullanma hakkınız bulunur.

Oyundaki kartlar çok güzel bir eşitlik ile oluşturulmuş durumda. Ve kartların dengesi özellikle manası ve ekstra özelliklerine göre şekillendirilmiş durumda. Örnek verirsem standart bir minion 2 manada 3/2 veya 2/3 olurken yanında ek özellikle gelen minionlar 2 manada 2/2 hatta 2/1 - 1/2 - 1/1 olabiliyorlar.
Burada güzel görünsede aslında gerçekten çok işe yarayan kartlar, oyunun macera kısmında bulunuyor ve maceralara giriş 21€ veya 3500 gold gibi biraz uçuk rakamlara geliyor. Neden uçuk dediğime gelirsek 3 win 10 gold getirmekte oyunda. Kazandığınız gold ile oyun içinde herşeyi almakta mümkün bu arada.
Oyun içi gold ile macera almak yerine şansınızı 100 goldla bir pack açmayı deneyebilirsiniz. Veya 150 gold ile Arenaya girip ayrı bir riske girebilirsiniz 😀
Pack açarak 5 kart elde edebilirken Arena'da aldığınız her win ile kazandığınız ganimeti arttırmak mümkün. Fakat arenadaki destenizi o an gelen kartlar ile rastgele diziyorsunuz ve çok iyi veya çok kötü kartlar gelmesi olası. Çok yüksek oranda şansa bakıyor.

Aslına bakarsanız oyunun %40 gibi bir oranı şans. Yani çok şanslıysanız karşınızdaki rakibin elinde müthiş kartlarda olsa kazanabilirsiniz. Çekilen kartlar random gelmekte ve bu kısım inanılmaz şansa etki ediyor. Bu yüzden hatta genelde 1 kazan 1 kaybet sistemi ile oynuyorsunuz oyunu. Her önüme geleni tokatlayayım anlayışı pek yok.

Son olarak toparlarsak, hearthstone free to play olarak, ciddi oyuncusuna ciddi paralar harcatacak ancak standart oynamayı isteyeni de üzmeyecek bir oyun. Her platformda olması da ayrı güzel. Ciddi anlamda birşeyler yapmak istiyorsanız ya para harcamalı yada baya çok oynamalısınız oyunu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler