Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi (21 Kasım - 26 Kasım 2011)

Özel Gündem: Dünyada ve Türkiye’de iletişim yasakları

- 22 Kasım geldi çattı, güvenli Internet hizmetleri başladı.

- Ekşi Sözlük kapatma davasıyla karşı karşıya.

- Pakistan’da SMS sansürü.

Dünyadan ve Ülkemizden Teknoloji Gündemi

- Olympus’un başı yolsuzluklarla dertte.

- Çinli telekomcular ZTE ve Huawei casusluk iddiasıyla ABD’de gözlem altında

- Microsoft, Kinect’i PC için yenileyecek.

- Galaxy Nexus da kısık ses sorunu satışları durdurdu.

- Android güvenliği krizi haftaya damgasını vurdu:

- Google çalışanı mobil güvenlik yazılımı üreten firmaları ağır şekilde suçladı.

- McAfee, yayınladığı raporla tüm yeni zararlı mobil uygulamaların Android’i hedeflediğini iddia etti.

- Güvensiz telefonlar listelendi.

- Google yine servislerini azalttı.

- WD, transfer ettiği çalışan yüzünden Seagate’e para ödeyecek.

- WD, Hitachi’nin depolama bölümünü almak istiyorsa 3.5 inç disk üretimi yaptığı tesisi satacak.

- Windows 8 hızlı kurulacak.

- Haftanın patent olayı: Apple, HTC karşısındaki S3 davasını kazandı.

- HP, tablette ikinci büyük.

- Apple iPad 3 için çok yüksek çözünürlüklü ekran olası.

- Nokia Siemens Networks de küçülüyor, 17 bin kişi işten çıkartılacak.

- BTK telefon operatörü tablosunu açıkladı.

- NASA "tractor beam" çalışmalarına başladı

- 1-4 Aralık arasında İstanbul'da GameX fuarı başlıyor.

- Archos marka tablet bilgisayarlar Türkiye pazarına giriyor.

Oyun Dünyası

- Call of Duty Elite servisi 6 günde 1 milyon üye aldı.

- Doom 3’ün kaynak kodu herkese açıldı.

TeknoSeyir Üzerine

- TeknoSeyir'e anket bölümü eklendi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gökhan Öztürk @gokhanozturk

  Hemen belirtelim, ankete ana sayfadan da erişebilirsiniz artık 🙂

 • Bora Öztaş

  Yani böylede anket sorusu da olmaz ki :o)

 • superjax

  diğer arkadaşları niye göremiyoruz? ben haftalık değerlendirmelere ne kadar çok kişi katılırsa o kadar verimli geçeceğini düşünüyorum

 • ilker

  Gündem değerlendirmelerindeki intro/outro müziği videolardakinden daha iyi gibi mi sanki 🙂

 • Kıvanç Yılmaztürk

  Öncelikle gündem değerlendirmeniz çok güzel olmuş çok güzel işler yapıyorsunuz sizleri tebrik ediyorum devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

  Bu arada Levent Abi doğru söz söyleyeni dokuz köyden kovalar ama unutmasınlar ki teknolojiyi takip edenler saf değiller saf yerine de koymasın kimse bizleri o yüzden doğru bildiğin her şeyi söylemeni seviyorum her zaman tam destek 🙂

 • srknlvnt

  Güzel öneri, dikkate alınacaktır. 🙂

 • Kaya

  - gündem podcast’leri hangi aygıtla dinliyorsunuz?
  C

  Tabii, “hangi koşullarda dinliyorum?” sorusuna çok ilginç cevaplar gelecektir
  D (toplu taşıma - sağa sola giderken) ve G -Ofiste çalışırken

 • superjax

  1-ipoddan dinliyorum
  2-sabah işe yürüyerek giderken dinliyorum ama anca 30dk falan gerisi boş zamanda

 • kemirgen

  kaç gündür bir eksiklik hissediyorduk.sonunda geldi.alıştık bu podcastlere.çok teşekkür ederim.yine güzel bir haftalık değerlendirme olmuş.

 • Veysel @spectrum

  Gündem podcastlerini genelde iPhone'dan dinliyorum. Araba kullanırken, trafikte kaldığımda kurtarıcı oluyor 🙂 Çok uzun sürerse trafikte kalmam, eskileri de dinliyorum :)))

 • YBahadir

  PC Labs'in illegaliteye olan ilgisine de hasta oluyorum. Ne demek ekşisözlük'ü desteklemeliyiz? Adamlar küfür ediyorlar. Bunun neresini nasıl savunuyorsunuz anlamıyorum. Mehmet Baransu'yu tanımam etmem. Tanımak da istemiyorum. Ama bana da ağza alınmayacak küfürler edilse böyle rezil bir siteyi kapattırmak için elimden geleni yaparım.

  İnci sözlüğü de savunur mu PC Labs?

  • YBahadir

   Onca cümleden oraya mı takıldınız?
   Düzelteyim o zaman; Teknoseyir İnci Sözlük hakkında ne düşünüyor?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Belki yanlış yere yazmışsınızdır diye hemen cevap vermeyeyim dedim 🙂

   İnci Sözlük hakkında düşünmüyoruz, girmiyoruz olup bitiyor. Beni kimse bir sözlüğe girmeye zorlamadığı sürece hiç problem yok. İçinde beğenmediğim şeylerin olduğu sitelere kafayı taksam aklımı oynatırım.

   Bizim savunduğumuz şey küfür değil onu siz uydurdunuz ilk mesajınızda. Kayıt ortada böyle bir ifade yok. Biz bir sitenin toptan kapatılmaya çalışılmasını doğru bulmuyoruz. Hakaretle mücadele yolu bu değil. Daha doğrusu bu en 'akılsız' yolu. Kapatalım gitsin. İçinde fikir yok, çözüm önerisi yok, hiçbir şey yok. Bu saydığım özellikler hakaretin de ortak özellikleridir.

   O yüzden hakaret eden de kapatalım diyen de benim gözümde değersiz zira ortada tartışılacak dahi bir şey yok.

   Üstelik kanunda hakaret oldukça muallak. Levent abinin kelin ilacı örneği, bizzat avukat örneği. Açık seçik hakaret ise filtrelenmiyorsa, filtreletecek düzenlemeleri yaparsınız siteyi kapatmazsınız. Bu mantıkla ve bu kanunlarla yorum yazılabilen her site kapatılabilir çünkü mutlaka hakarete çekilebilecek bir şeyler yazmıştır birileri.

   Site kapatmak gibi önlemelerin kesinlikle son çare olması gerekir. Hatta bazı tip siteler için özel olmalı örneğin teröre destek veren ya da çocuk istismarı yapan siteler gibi. Geri kalanıyla daha farklı mücadele edilmeli.

   Kapatma gibi en uç nokta yaptırımları kolaylıkla verirseniz, sizi kapatmayı bir sebeple aklına koymuş birileri mevcut kanunlarla rahatlıkla bir sebep bulabilir.

   Sizin bana göre hatanız, bu kapatma mevzularının sizin sevmediğiniz siteler için gündemde olması nedeniyle destek çıkmanız. Ellerine bu kadar güç ve yetki verilenler yarın sevdiğiniz siteyi de hakaret kılıfı ile ama tamamen farklı bir sebepten kapatıverirler.

   Olay sözlük meselesi değil. Hiç sözlükler üzerinden yazıp özelleştirmeyin diye söylüyorum. Kapatma isteyen kişi haklı bile olabilir hiç önemi yok.

   Asıl olay site kapatmanın kolaylığı ve başka yolların düşünülmemesi.

  • YBahadir

   Ekşisözlüğü desteklemek zorundayız diyen Levent Bey değil miydi? Levent Bey'e göre birilerinin şahsına, kutsalına küfür etmek ne zamandır ifade özgürlüğü?

   Ben şimdi burada ikinize birden ağza alınmayacak küfürler etsem ifade özgürlüğümü mü kullanmış olacağım? Nasıl bir kafadasınız siz?

   Ya da şöyle sorayım; birisi ya da birileri kalkıp Atatürk'ü karalayıcı, aşağılayıcı, O'na hakaretler içeren bir site yapsa buna da ifade özgürlüğü mü diyeceksiniz?

   Ne menem bir şeymiş bu ifade özgürlüğü?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bize küfür edebilirsiniz elbette. Bunun sonucunda o yazınız silinir ve banlanırsınız. Dolayısıyla daha sonra göndereceğiniz her mesaj da filtreye takılır, onaysız yayınlanmaz.

   Misal DonanımHaber'de bize alenen hakaret edilmiş. Yani sizin örneğiniz yaşanmış hem de kaç kez. Ama ben kalkıp DonanımHaber kapansın diye dava açmıyorum. Gördükçe bildiriyorum. Bildirdiğim halde silinmeyen de var.

   Aynı şekilde yazılarımız çalınıyor. Siteyi kapatmak için uğraşmıyoruz. Yazıları kaldırtıyoruz, tazminat davası açıyoruz.

   Siz hala site özelinde düşünüyorsunuz. Bizim söylediğimiz hakaret serbest olsun demek değil. Din ve insan ayrımı da yanlış. Atatürk'e hakaret yasak, sıradan vatandaşa ise olabilir diyebilir misiniz? Dine küfür yasak ama küfür edilen hristiyansa olabilir mi?

   İfade özgürlüğü bir şeye hakaret değildir. Dediğim gibi hakarete ayrım konmamalı. İfade özgürlüğü güneşe tapan bir adamın bunu yazabilmesidir. Bunun sonucunda ise linç edilmemesidir. Onun neye inandığı bizi hiç ilgilendirmez.

   Sorun şu ki baskıcı ve yasakçı düşüncede olanlar önce hakaret bahanesiyle süper yetkiler çıkartır sonra o adamın da neye inandığını yazmasına engel olunur.

   Hakaretin ayrımı olmaz. O kadar faydasız bir şey ki hakaret, engellediğinizde hiçbir şey kaybetmezsiniz. O yüzden siteler açık seçik hakaret olan ifadeleri modere etmeliler. Ekşi Sözlüğün işi zor tabii çok mesaj alıyor. YouTube da hemen kaldıramıyor sorunlu videoları. Kapatılmalı mı?

   Halka açık hiçbir yerde hakaretsiz küfürsüz bir yapı oluşturulamıyor. Sizin kafanızda gidersek, hakeme küfredilmesi ya da bir oyuncuya ana avrat gidilmesinin çözümü futbolu yasaklamak.

   Şimdi teknoloji sayesinde olay çıkaranları ya da küfür edenleri görüntüleyip sahalara sokmuyorlar. Ama yine bile koca bir tribün küfür ettiğinde bir şey yapılamıyor.

   Yani mükemmel çözüm yok. Mümkün olduğunca tedbir alınacak ama bir kısmına da katlanılacak. Kişisel olararak da maça gitmeyerek kendi tavrınızı koyarsınız. Daha fazlası, yasaklar ya da insanlara doğrudan müdahale, farklı bir düşünce sisteminin yapacağı şeyler.

   Sizin kesinlikle dikkate almadığınız şey, Atatürk'e hakaret edilmesin diye uygulayacağınız yöntemlerin yarın öbür gün devleti yönetenler eleştirilmesin diye kullanılabileceği.
   Ya da yöneticilerin hoşuna gitmeyecek fikirlerde olanların susturulması için kullanılabileceği.
   İktidarda olanlar sizin düşüncenizden olmadığında ve eleştirileriniz sansürlendiğinde düşünce özgürlüğü nerde diye yazacaksınız ama çok geç olacak.

   Ekşi Sözlük, çok takipçisi olmasına rağmen nihayetinde bir sitedir. Hiç girmezseniz umrunuzda olmaz. Ama ona yönelik alınacak kararlar tüm siteleri bağlayabilir.

   İfade özgürlüğü bu yüzden çok kritik bir konu. Hakaret ile mücadele ederken attığınız adımların sadece bu çerçevede kalmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

  • YBahadir

   Birilerinin şahsına veya kutsalına küfür etmek!. Bu bir ifade özgürlüğü değildir. Bu bir hayvanlıktır. Bir kere bunun ayrımını yapalım. Dolayısıyla Levent Bey'in "Çünkü ifade özgürlüğü tarafında olmalıyız." savı saçmalıktır. Hatta iğrençliktir! Küfür, hakaret etmek ifade özgürlüğü değildir! İnsanların saygın yaşama haklarına tecavüzdür!

   Ekşi yazarlarından biri hayvanlık yaptı diye site kapatılsın demiyorum ben. Ekşi yönetimi gerekli tedbirleri alır, adamı şutlar, yazılarını silerse problem yok. Ama mağdru olanın likayetlerine rağmen Ekşi yönetimi bu konuda bir şey yapmıyorsa o hayvanlığa ortak olmuş demektir. Kapanmayı haketmiş demektir.

  • ahmet kurtuluş

   @YBahadir Kişisel kanaatim hakaretin tanımının net olmadığı konusunu atlıyorsunuz. Bugün bırakın interneti, televizyonlarda birileri "Atatürk diktatördü" diyebiliyor, tepki de alsa, kanalı toptan kapatıp frekansını elinden almıyorlar. Doğru da yapıyorlar, o insanın kendi görüşüdür ve saygı duymak gerekir.

   Ancak Atatürk'e ya da bir başkasına daha kötü, küfür anlamlı sözler sarfetseydi, işte o zaman kanalı kapatmak mı gerekirdi? Hayır, bence bu haksızlık olurdu. RTÜK tarafından ihtar verilir, kanal da zaten otokontrolle aynı kişiyi bir daha canlı yayına almayacaktır.

   Peki yukarıdaki cümlelerimden "Atatürk" sözcüğünü silin, "İslam" sözcüğünü koyun, "diktatördü" sözcüğünü silin, "bağnazlıktır" sözcüğünü koyun. Bir şey fark ediyor mu? Fark ediyorsa, üzgünüm ama siz "yalnızca benim görüşümü söyleyenler özgürdür" demek istiyorsunuz. Bunun modern demokrasi anlayışıyla bir ilgisi yok.

   Son olarak şunu söyleyeyim. "Küfür" sözcüğünü genelde "hakaret" anlamında kullanıyoruz. Yarın bir gün, açılan bir davada, bir hakim, bu sözcüğü gerçek anlamında yani "kafirlik" olarak alır ve bunu dayanak göstererek İslam dinine uygun olmayan siteleri kapatmaya kalkarsa ne olacak?

  • kaOS148 @kaos148

   YBahadir

   Arkadaş, yapılan açıklamalar gayet net. Hakaret bir ifade özgürlüğü değildir. Bu bir suçtur. Ve bu suç yapan kişiyi bağlar. Ekşi özelinde konuşulan bir konu değil sen takmışsın bir kere ekşiye kapansın aman rahat edelim. Ekşi gider bir başkası gelir.

   Ben de senin gibi ekşiyi sevmiyorum, denetim mekanizmasının zayıf olması kullanıcılarının mesajlarının filtreden geçmemesi ve bazı konu başlıklarında senin benim beğenmediğim yorumlar olması o sitenin kapanmasını mı gerektiriyor.

   İğrençlik hayvanlık diye hakaret ediyorsun. Bunu dile getiriyorsun, kapanmasını istediğin bir site için reklam yapıyorsun. A be arkadaş Murat Bey in de söylediği gibi girme siteye okuma yorumları...

  • Helmoneous

   Bence böyle konuların ve sorunların tek bir sebebi var o da fanatizm.

   Bizim millet bir şeyi adabınca desteklemeyi ve sevmeyi bilmiyor. Her alanda bu böyle. Adam aşık olsa da fanatik ("senin için ölürüm"), takım desteklese de ("kanımız siyah-beyaz akar bzim"), siyasetle ilgiliyse de ("parti tutmak"), dinine bağlı olsa da ("dekolte giyene tecavüz caizdir").

   Bişeyi sevip destekliyorsan tamam onu savunursunda aynı zamanda, ama bunu senden taraf olmayanların kafasına vurarak mı yapacaksın sözel yada fiziken? Bi dinle bi anlat dimi. Bırak o da dinleyip anlatsın. Sonucunda eğer ikiniz de fanatik değilseniz ortak bi görüşte buluşursunuz. Ha yok, karşındakinden gerçekten nefret ettiysen ve hiç oluru yoksa sizin anlaşmanızın, ne uğraşıyorsun. Yollarınız ayrı belli ki, o gitsin kendi yoluna sen de aynı şekilde.

   Ama bizim millet böyle düşünemiyor işte. Napıcaz? Genelde böyle düşünülen ortamlar bulup giricez başka çaresi yok. O ortamlara da, bizim gibi düşünmeyen birileri illaki gelecek, onlara da bunları dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışıcaz, yapçak bişi yok 😉

   Öte yandan güzel bi gündem olmuş tekrar ağzınıza sağlık. Yelpazeniz baya geniş.

  • Murat

   Ekşisözlük'ün malum konu üzerine durumuyla ilgili yorumlarınızda sonuna kadar saçmalamışsınız. Böyle bir durumda "ekşisözlük'ü desteklemeliyiz" ne demek?

   Size olan bakış açımı hızlı bir şekilde "ağzı olan konuşuyor"a getirdiniz.

 • Mujko @mussavas

  Laptop, desktop veya ipod'dan dinliyorum. ipoddan kulaklikla dinlerken arkaplandaki pek cok ses duyuluyor, program sunucularinin esnemeleri de dahil. :). rahatsiz olmuyorum, bu isi yapmak icin verlen emegi gosteriyor belki de. tesekkurler hepinize.

 • giray

  Lg p970 android telefonum ile dinleyemiyorum cok mutsuzum ts ekibi 🙁

  Tarayicim mi problem olay nedir?

 • c00L

  4 Aralık'ta GameX'de görüşmek üzere 🙂