Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2023/23

5 Haziran - 10 Haziran 2023 - #23

- Apple WWDC etkinliği

- TCL 2023 yılı TV etkinliği. 

- Meta Quest 3 gözlük duyuruldu.

- Mark Zuckerberg, Vision Pro’yu etkileyici bulmadı.

- Türkiye’ye yapılan deprem yardımı hiç ulaşmadan ‘kaybolmuş’.

- WordPress’in de yapay zekası var.

- Türkiye’de internetle ilgili bazı sayılar.

- Zoom yapay zeka ile toplantıları özetleyecek.

- WD, Xbox için depolama ürünleri çıkarıyor.

- Logitech, Blue markasını bitiriyor.

- Reddit’in paralı API sorunu hala çözülmedi.

- DOCSIS 4.0 testlerine başlanıyor.

- Güzel bir arşivleme çalışması.

Oyun Dünyasından

- Summer Games Fest,
- Yeni Prince of Persia oyunu.

00:00 - Giriş 11:12 - Apple WWDC etkinliği 11:49 Apple, Windows oyunlarını Mac’e port edecek araç hazırladı. 12:46 Apple, Sonoma ile bir Intel yongalı Macbook’lara desteği kesmeye devam ediyor. 13:11 iOS ve iPadOS 17 iPhone X ve ilk iPad Pro’yu desteklemeyecek. Sonoma’da oyun modu olacak. 14:06 Sesli mesajlar yazıya dökülecek. Günlük özelliği eklenecek, yeni standby modu. 15:04 Mac Pro ile Intel’den Apple Silicon’a geçiş tamamlandı. 15:29 Mac Studio’ya M2 Ultra ekleniyor. 15:39 MacBook Air’a, 15 inç model eklendi. 17:51 Vision Pro ve VisionOS 28:54 - TCL 2023 yılı TV etkinliği. 36:14 - Meta Quest 3 gözlük duyuruldu. 37:44 - Mark Zuckerberg, Vision Pro’yu etkileyici bulmadı. 41:05 - Türkiye’ye yapılan deprem yardımı hiç ulaşmadan ‘kaybolmuş’. 42:57 - WordPress’in de yapay zekası var. 45:29 - Türkiye’de internetle ilgili bazı sayılar. 48:19 - Zoom yapay zeka ile toplantıları özetleyecek. 48:45 - WD, Xbox için depolama ürünleri çıkarıyor. 50:05 - Logitech, Blue markasını bitiriyor. 50:24 - Reddit’in paralı API sorunu hala çözülmedi. 51:52 - DOCSIS 4.0 testlerine başlanıyor. 52:47 - Güzel bir arşivleme çalışması. Oyun Dünyasından 57:31 - Summer Games Fest, 58:47 - Yeni Prince of Persia oyunu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

  Oculust Quest 2 de wifi 6 üzerinden kablosuz kullanabiliyor, wifi 7 yaygınlaşınca artık kabloya gerek kalmayacak gibi geliyor. Kablo siparişi yeni geçtim gelince karşılaştırcam ama kullananlar pek fark olmadığını söylüyor. Bence sorun sarj süresi. Bende belime power bank bağlayarak 4 saat çıkartım. Bir diğer sorunda içerik sorunu. Ama asıl sorun uygulamaların karmaşık olması, Mesala steam vr uyumlu hale getirmek mantığını anlamak zahmetli, Hala çözemediğim şeyler var. Bazı oyunlarda kollar ters algılıyor. :Sarjı zaten az dayanıyor birde bunlarla uğraşmak deli etti. Youtube vr bulanık ama indiriyorsun. Gayet net, Half life alxy bakıyorum oyunda en ufak bulanıklık yok. Başka oyunu açıyorum bazı yerler garip geliyor. Ben kontrolcüye karşı değilim çünkü bir şey tutmak bence daha iyi hissettiriyor. Steam vr gibi şeylerle uğraşmamamız lazım. Bunlar standartlaşmalı. Ben 36 yaşındayım kafamda gözlük rahatsız etmedi ama 4 saat ayakta kalmaktan kaynaklı rahatsızlığım oluyor 🙂

  • dgs @dgs

   Bazi intel 13. nesile sahip bilgisayarlar WiFi 6 ile hem modeme hem de gozluge ayri ayri direk baglanacak ve gecikme daha da dusecek. Quest 3 almayi dusunuyorum. Ancak onda da ne micro oled, ne genis aci(fov) ne de goz takibi var.

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   @dgs göz takibi yoksa wifi 7 olarak gelmezse quest 2 den pek farkı kalmıyor. Göz takibi uzak tarafı netlemede kullanılabiliyor dendi ama bilmiyorum. Wifi 7 ile 2.5 gbit hızla bağlamadıktan sonra anlamı kalmıyor quest 3 veya 2 olmasının azıcık pixel geldi diye değiştirmem. Neyse çıkınca bakacağız.

 • Hasan @hasans

  Arşiv makalesini okudum. Bu gibi şeyler beni mutlu ediyor. Nereden nereye geldiğimizi görmek için.

 • Yunus Gürke @yunusgurke

  Gamsız'ın kolundaki redmi smart band 2 mi?

 • dgs @dgs

  Apple icin ayri, PS icin ayri, PC icin ayri VR/AR gozluk derken elektronik cop dagi hizla buyuyecek gibi. Butun gozlukler telefona ve bilgisayara kolayca baglanabilseydi entegre CPU/GPU'lu gozluk uretmeye gerek kalmaz, gozlukler uzun omurlu, ucuz ve hafif olurdu.

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   Bence de olması gereken o ama yine de video streamer destekleyen bir yazılım olması taraftarıyım. Yüksek güç isteyen şeylerde pc ve telefona sekron olsunlar. wifi 7 yaygınlaşınca bunlar çözülür gibime geliyor.

  • dgs @dgs

   @serhan-sukuroglu_1
   Cep telefonu olmayan kimse yok ki. Stream ordan da -hem de kablosuz- yapılabilir. Macbook Air veya iPad'e (pro versiyon hariç) dahi gerek yok. Iphone bunların yaptığı bütün işleri bir dock ile yapabilir zaten. Apple vision pro 2 çıkınca bu teknoloji oturur. Ancak ilk versiyondaki micro oled ve lenslere ne olacak? Bunları üretmek hiç kolay değil. Geri dönüşüm programı içermeyen tanıtımlara bu kadar prim verilmemeli. Apple dünyadaki tüm kaynakları sorumsuzca süpüren bir firma.

  • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

   @dgs telefonun sarjı sorun olabilir. Tam o esnada telefon çalabilir. Birde bağlarken telefondan onaylaman vs gerekirse işkenceye dönebilir. Yoksa telefona karşı değilim. Ama şahsen film ve expolorer gibi işlerde telefonu kullanmaması daha cazip geliyor. Yeğenim gelir. Oculust içinden oyunu oynasın bende pc de telefonda işime bakayım. Bunun en güzeli çok basit oyunlar yine içine yüklensin. Telefonla bir tık daha güncel grafikli oyunlar gelsin pc de en iyileri gelsin. Hepsi ile kolay senkron olsun.

 • OptimusPrime @optimusprime

  O kadar iOS sürüm çıktı, uygulama kilidini sisteme eklemek akıllarına gelmiyor. FaceID adımını geçmeden hiç bir uygulamanın açılmamasını sağlamak ne kadar zor olabilir.