Arkadaslar oyunlar 4k da neden daha genis oyun alani sunmuyor. Mesela GTA 5 1080p ve 4k da ayni oyun alaninda oyun oynatiyor. 4k da daha genis bir oyun alani olmasi gerekmiyor mu? Eskiden strateji oyunlarinda cozunurluk yukselince sanki daha genis bir alanda oynuyorduk. Bu konuyuda bilgi verir misiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Musa AKKAYA @musyakkaya

  Daha detay görüntü sunuyor daha geniş alan yerine

 • miscellaneous @theone

  Senin baksettiğin görüş alanı. 4k 1080'in tam olarak 2 katı olduğu için görüntü formatı değişmiyor. 2K da değişir mesela. 4k da elle bir müdehale yapılabilir onda da eminim o görüntüyü görmek istemezsin.

 • Kesb-i @kesb-i

  En boy oranı aynı kaldığı sürece görüntü alanı değişmez. Sizin dediğiniz genişleme 4:3'ten 16:9 formata geçilirken oldu. Şimdi aynı genişlemeyi istiyorsanız 21:9 veya daha üstü orana sahip ultra wide denen monitörlerden almanız gerekiyor. Çözünürlük en boy oranı aynı kaldığı müddetçe bu açıdan bişey ifade etmez.

 • Zekeriya YAZI @zekeriyazi

  Oyunun yapısıyla alakalıdır, bahsettiğin oyun insan gözünün görebileceği alanı sunuyor sana ,daha fazlası olamaz.
  ilk oyun gta1 gibi ya da isometrik/perspektif tarzda oyunlar , strateji , diablo tarzı.. senin dediğin genişlemeyi sunabilir tabi bu da oyun geliştiricisine bağlı

 • Mehmet Mutlu Elmas @mehmetmutluelmas

  Yani kisacasi ayni oranda kaplamalar pixel olarak daha buyuk. Ben 1080p ve 4k arasindaki texture farkina baktigimda kucuk ekranlarda cok da muazzam fark goremedigimi soylemek isterim. Bende 32 4k monitor var. Daha onceki 1080p den cok da farkli bir deneyim yasatmadi acikcasi. Fark var ama oooo dedirtecek bir fark bence yok. Daha buguk ekran lazim herhalde.