''Manda ve Himaye Kabul Olunamaz'' #ErzurumKongresi #KonuDışı

Bu özel günde bu videoyu paylaşmak istedim.
Kazakistan'da bir çok şeyi daha iyi anladım. Manda ve himayeyi kabul edenlerin hali ortada, ülkenin her karışı sömürülüyor, ses çıkaran yok. Bağımsızlığımızın kıymetini bilelim. İşin ilginci bundan keyif alan kazaklar bile var. Yeraltı kaynaklarını satıp zengin oluyoruz diye. 5 çocuk sahibi olan herkes emekli oluyor.30-35 yaşına kadar 5 çocuk yapıp sonra emekli maaşı ile yaşıyorlar. Üretim yok, taş taş üstüne koyan yok işin acı tarafı nasıl bir tuzak içine düştüklerinin farkında olan yok. https://www.youtube.com/watch?v=12R-rzLMaj4

Kazakistan'ın Yeraltı Kaynaklarını Rusya'ya Götüren Trenler

Her gün bu tren gibi bir çok yük treni Rusya yönüne doğru gidiyor. Özgür olmanın, sömürge olmamanın kıymetini bilelim.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • whitemonk @whitemonk

  Ne o öyle 5 çocuk 30 - 35 emekli olmak ne demek ? En az 3 çocuk yapacaksın, 60 yaşına kadar köpek gibi çalışacak sonra 3 kuruş emekli maaşı alacak aldığın herşeye kdv , ötv bilmem ne vergisi vereceksin. Manda kabul edilemez ama gizli kölelik kabul edilebilir. Bence Kazaklar bizden daha şanslı hiç olmazsa 35 inde emekli oluyorlar. Ülkenin bütün büyük şirketleri, bankaları vs. satılınca yabancılara sömürülmüyorsun zaten. Manda ve himaye altına girmek için illa göstere göstere bu şekilde katarlarla mı çalınmalı vatanın sermayesi. ?

 • Nomisma @nomisma

  @whitemonk şanslılar tabii. 3-4 kent hariç evlerin yarısında kanalizasyon bile olmasın, yakınından nehirler aksın ama saat 5 ten sonra sular kesilsin. gece sokaklarda el fenerleri ile dolaş sokak lambalarının çoğu çalışmasın. Devlet dairelerinde imza attırmak için bile rüşvet ver, işe girmek için ayrı görevlilere ayrı bir ücret ver. Üç kuruş emekli maaşı ile 40-50 yıl boyunca 50 km2 içerisinde hayatını geçir. Kıskanılacak bir hayat gerçekten. Ayrıca Türkiye'nin eleştirilecek çok yönü var ama bu düzeni değiştirmek bizim elimizde böyle bir şansımız var ama ne onların ne de diğer sömürgelerin böyle bir şansı yok. Elimizdekinin kıymetini bilelim.

 • whitemonk @whitemonk

  @nomisma Bizim durumumuz daha iyi gibi görünebilir ancak sonumuz hayır değil. Orta direk diye bişey kalmıyor ne yazık ki zengin daha zengin fakir daha fakir oluyor. 50 km2 demişsin ama bizde inan pek seyahat edemiyoruz ülkemizde bu gelirler ile. Bütün Türkiyemin güzelliklerinde yabancı turistler var. Araba almak ev almak, yatırım yapmak hayal olmaya başladı. Teknoloji kullanmak bile artık zengin işine doğru gidiyor. Şükür açmıyız değiliz ama , karnımızı doyurmaktan bir adım öteye çalmadan çırpmadan gidemiyoruz. Alın teri ile helal kazanlara bu laflarım tabi ki. Çalsan , çırpsan, dolandırsan krallar gibi yaşarsın Tr de. Neyse konu çok uzadı. Umarım kazaklarda bir gün özgürlüğüne kavuşur.

  • Nomisma @nomisma

   @whitemonk Ben de seninle aynı fikirdeyim hatta siyasi çizgimiz bile büyük ihtimal aynıdır. Kazakistan'ı görene kadar ben de olaylara daha sert bakıyordum ama beterin beteri varmış 🙂 Rus vatandaşlarına sesini bile yükseltemeyen bir ülke haline gelmişler. Hatta Almatı'da çocuklara kazakça öğretmekten bile utanan aileler var herkes rusça konuşuyor. Dediğin gibi konu uzamasın biz birbirimizi anladık 🙂