Selamlar arkadaşlar. Bilgisayarımdaki ses paraziti sorunum yeni bilgilerle güncellenmiştir. Fikirlerinizi bekliyorum. Windows dışında da daha az olmak şartı ile parazit sesini duyuyorum. Yani Bios'taki saatin her saniyesi tik tak olarak sağ hoparlörümden geliyor. Ayrıca Bios'ta iken ya da boot ekranında ikende mouse'u hareket ettirdiğimde parazit sesi alıyorum. Onboard ses kartımı devre dışı bıraktım. Onu kullanmıyorum. Ses stüdyosu için aldığım ses kartımı bağladım. Aynı sorun devam ediyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TuNCaY @tuncay

  Topraklamayla ilgili bir sorun olabilir bir yerden elektirik sızıntısıda olma ihtimali var.

 • Fatih Gökçayoğlu @mavifmg

  Merhaba. Kesinlikle ses sürücüsünden değil. Onu eleyebiliyorum. Çünkü Win dışındada sorun devam ediyor. Bios ekranında, boot ederken v.b. Jaklarıda eleyebiliriz diye düşünüyorum. Çünkü eski 2+1 ve onboard ses kartında da bu sorun vardı. Şimdi Usb ses kartı ve yeni referans ses monitörlerinde de devam ediyor. Topraklama konusu kalıyor seçenek olarak. Ya da bir şasi problemi sanırım.

 • TuNCaY @tuncay

  Eğerki bu sorunu çözmeye çalışıcaksan bir kaç şey önericem. Bildiğiniz gibi bazı arkadaşlar sistem toplarken vücut elektiriğini atmadan elektronik pcb board'lara dokunduğunuzda daha sonrada bazı sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Bu gibi işlere bulaştığımız zaman hijyene ve static enerjiye dikkat etmemiz gerekiyor bazen ellerimiz terler ve dokunduğumuz hasas elektronik cihazlara gözle görmediğimiz ten yağını bulaştırabiliriz.

  Şimdi sana tavsiyem bilgisayarı elektirikten tamamen çek ve takılı parçaları çıkart işlemci hariç. Sonra şu ellerimizi dezenfekte yapmak için eczanede aldığımız jeller varya onlardan al ve yumuşak uclu diş fırçasıyla nazik bir şekilde anakartın üzerini temizle özellikle siyah çiplerin dişlerini. Ana kartı kasaya tekrar monte ederken iyi bir gözlem yap şase yapma ihtimali olan şeylere. Unutma anakartın arka kısmı kasaya deymiyecek arkasında vidanın gireceği küçük sarı vida girişine monteliyeceksin.

  Bu bahsetiğim jel 99% alkol olduğu için ana karta zarar vermez ucucu birşey zaten tamir işlerinde çok kullanılır. Başka tavsiye ediceğim şey power supply değiştirip denemen olucak. İyi şanslar...

 • Fatih Gökçayoğlu @mavifmg

  Arkadaşlar yeniden merhabalar. Pc'yi komple dağıttım. Her parçayı ayrı ayrı sökerek test ettim. Hatta en son kule soğutucumuda tamamen sökerek PC'yi sadece Anakart, Ram ve İşlemci üçlüsüyle ısıdan kendini kilitleyinceye kadar çalıştırdım. Güç kaynağını da değiştirdim. Fakat aldığım cızırtı hiç bir şekilde değişmedi. Arkadaşımın laptop'unu aynı fişe bağlayıp ses kartınıda taktıktan sonra test ettim ve onun sisteminde tek bir çıt sesi bile çıkmadı. Benim aklıma gelen tamamen elektriksel problem olması. Akımın tam olarak Pc'yi beslememesi oldu. Bunun için akım koruma prizi almayı ya da UPS almayı düşünüyorum. Ne dersiniz?

 • TuNCaY @tuncay

  Akim koruma prizi kullanabilirsin ama UPS'e gerek yok sorun anakarta gozukuyor. Anakartin uzerinde cpu mofset gibi akimi kontrol eden bileşenler var bunlar tam olarak calismiyor olabilir bunu olcmen zor olucak. Cok rahatsiz etmiyorsa boyle kullanmaya devam et ama ben olsam risk almam nedeni ise nerede nasil bir sorun cikarir ilerde bilinmez. Mesela bilgisayara usb bellek taktin bozma ihtimali olabilir. Satin alabiliyorsan yeni anakart al...

  • Fatih Gökçayoğlu @mavifmg

   Elimde bir adet M5A97 anakart daha vardı ve bu anakartı eski sistemimde kullanıyordum. Ve o sistemimde de aynı sorun vardı. DS Cube kasalara meraklı olduğum için M5A78L/M USB3 anakart üzerine kurdum sistemimi. Ve bu anakartı alalı henüz 1-2 ay olmuştur. Elimde bir tane daha komple sistem var. Onuda yarın test edeceğim. Ama dediğim gibi sorunun elektrik problemi olması çok yüksek ihtimal. Zaten Oyun oynamak için kullanırken 2+1 ses sisteminde bu sıkıntı hiç bir problem teşkil etmiyor. Kafaya takmıyorsun cızırtıyı. Ancak iş için referans monitörlere ( m-audio bx8 ) geçince çok büyük bir sorun oldu. Çünkü haliyle ses 10 kat daha etkili duyulmaya başlandı. ve benim bu seslerle kayıt alabilmem imkansız. Sorunu sadece elektrik olarak düşünsek başka neler yapabilirim acaba?

 • TuNCaY @tuncay

  Bu sorunu anakart uzerinde bulmak zor malesef hadi biraz anliyorsun olcu aletinden bu sefer o anakartin fabrika patenti var uzerinde bilesenlerin akim degerleri var bulcanda ugrascanda uzun is 🙂 bir zamanlar tagem asus icin yapiyordu ama artik boyle bir servisde yok simdi. Birde mikrofon ayarlarindan ses yukseltme ayari var onu kapat yada kis..o bolum mini anfi gibidir mic sesini yukseltir ama bazende hoperloda duydugun sesi etkiler parazit gibi.

 • Fatih Gökçayoğlu @mavifmg

  Yaşadığım problem UPS ve Akım korumalı uzatma priz ile çözülmüştür. Teşekkür ederim fikirleriniz için.

 • @mustehcenk

  Merhaba, bende uzun zamandır benzer bir problemle cebelleşiyorum. Acaba sen ne tür bir UPS ve Akım korumalı priz aldın. Bulduğun çözümü biraz açarak beni aydınlatırsan çok sevinirim. Hem benzer problemleri yaşayanlar içinde yol gösterici olur. Şimdiden teşekkürler.

 • Fatih Gökçayoğlu @mavifmg

  Merhaba Cenk, aslında iyi kalitede herhangi bir marka işini görecektir. Özellikle referans monitörler için, gelen elektrik hattını farklı prizlerden almak ( Yani bir monitörü bir prizden gelen, diğerini diğer prizden gelen gibi ) ayırmak çok önemli. İlk başta iki tane ayrı ayrı akım koruma prizi ile ayrı prizlerden gelen elektrik hattı yeterli olacaktır. UPS'in çok şart olduğunu sanmıyorum.

 • @mustehcenk

  Merhaba Fatih, benim öyle müzik yapmakla herhangi bir işim yok. Yani standar bir ev kullanıcısıyım. 4+1 bir sistemim ve 2 adet bilgisayarım bulunmakta. Sorunum tam olarak elektriksel parazitten dolayı hoparlörde cızırtı ve bilgisayara taktığım mikrofonlarda yine aynı sebepten ötürü oluşan cızırtı.Sana sormak istediğim hangi marka model akım koruma prizi aldın ve ne tür bir ups yani OnLine mı yoksa Line-İnteraktive mi ?

 • Fatih Gökçayoğlu @mavifmg

  Line-İnteraktive UPS Tunçmatik ve S-link 6'lı akım koruma prizi. (2 mt ) Bence kablolamayı ayırınca ses kesilecektir.

 • @mustehcenk

  Yardımın için çok teşekkür ediyorum. Akım koruma prizleriyle başlıyım. Olmazsa. UPS işine yönelirim. Çok teşekkürler, Fatih.

 • Fatih Gökçayoğlu @mavifmg

  Rica ederim ne demek. İnşallah sorun hallolur. 😉

 • Baran @baran

  Konuyu hortlatmak gibi olacak ama... Aynı sorunu bizzat yaşıyordum yaklaşık 1 haftadır... Ta ki youtube da şöyle garip ve saçma gelebilecek videoyu görene kadar... https://www.youtube.com/watch?v=zOWkzXRuQQI

 • Ahmet Çapak @ahmetcapak

  bende de aynı sorun vardı pcnin ses kartından mixere çıkış ordan da referans monitörüne gidiyor ses. herşeyi denedim çözemedim. mixerin adaptör kablosunda ek vardı adaptörü değiştirdim sorun halloldu. ses kablolarında veya güç kablonuzda ek varsa bu da yapabiliyor.

 • IQRI @iqri

  Güç seçeneklerinden Yüksek Performans ayarını seçmek benim de sorunumu çözdü. Pess yani.

 • Çağrı Kndmr @cagrikandemir58

  konuyu hortlatıyorum kusuruma bakmayın aynı sorun bendede var kulaklığımda önceden bi sıkıntı yoktu çıkarttım hopörlör taktım kullandım ondan sonra kulaklığımın mikrofonunu takınca frekans seninde bidalgalanma gibi bişey oluyo kasaya elimi sürünce geçtiğini görüyodum ama çekince ses dahada artıyo usb ses kartı alsam işe yararmı ama almadan yapabilirmiyim ?

 • Çıplak Yazar @ciplakyazar

  Neredeyse denemediğim şey kalmadı. Hoparlör ve ses kayıt cihazlarını devre dışı bıraktığımda bile parazit sorunu devam ediyor. İşin ilginç yanı bir kaç gün önce hiçbir sorun yoktu.