NAS, server hosting, modem-router gibi terimlere aşina olanlara bir şey sormak istiyorum:

Şu modem-router'ın incelemesi yapılmıştı bilmem hatırlar mısınız:
http://www.tp-link.com.tr/products/details/?model=TD-W8968 (90 TL)

Sonra biraz daha araştırıp şuralara geldim: http://www.tp-link.com.tr/products/details/?categoryid=&model=TD-W8980 (170 TL)

Şimdi olay şu: Bulutta yer kaplayacak ve upload'ı zor 100mb üstü proje dosyalarım oluyor. O yüzden ben bunları harici diskime yedekliyorum. Ulaşmak istediğimde çekmeceden çıkarıp o anda kullanacağım cihaza bağlıyorum. Zamanla masaüstünde, dizüstünde, haricide vs. her cihazda aynı dosyanın birer kopyası oluyor. Daha da kötüsü bir dosyada değişiklik yaptığımda, cihazlar arası senkronizasyon olmadığından pek çok problem yaşıyorum.

Amacım bahsi geçen harici diski ev ağına açıp tüm cihazlardan hızlı bir şekilde erişmek. Aynı zamanda internete de açıp kişisel bulutumu / dropbox yedeğimi yapmak istiyorum. Bu konular hakkında bilginiz varsa çok işime yarayabilir.

Ben tüm bunların hesabını yaparken aklıma acaba Ghost'u da bu modem-router'lar üzerinden host edebilir miyim sorusu geldi (https://ghost.org/). Amacım şu anda Tumblr'daki blogumun bir klonunu oluşturup Ghost'u tecrübe etmek. 1mbit upload hızıyla performansın iç açıcı olmayacağının farkındayım amaç performans elde etmek değil zaten. Platformu beğenirsem Tumblr'dan Ghost'a taşınmak istiyorum.

170 liralık modelde 2 adet usb var. Server işini becerebilecekse bir portu flash bellek ve ghost için, diğerini de harici disk ile NAS için kullanmak istiyorum. Tüm bunlar olabilecek şeyler mi? Arada kavramlar, terimler yanlış kullanılmış olabilir idare edin:)

300Mbps Kablosuz N USB ADSL2+ Modem Router TD-W8968 - TP-LINK Türkiye'ye Hoş Geldiniz

Hepsi Bir Cihazda: ADSL2+ Modem, NAT Router, Switch ve Kablosuz N Access Point 2.4GHz, IEEE802.11b/g/n, 300Mbps'e kadar veri aktarım hızı Depolama Paylaşımı, Yazıcı Paylaşımı, 3G Modem Paylaşımı, FTP Server ve Medya Server için USB Port Yeni nesil internet için Internet...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • ayberko @ayberko

    evet bu web hosting işinin harici diski internete açmaktan çok daha farklı bir şey olduğunu öğrendim:)

    peki bu iki model arasındaki fiyat farkına değer mi? hem bulut, hem de lokalde dosyalarıma erişmek için kullanmayı düşünüyorum. gigabit ethernet, 300mbps kablosuz erişim, 5 ghz falan derken benim kafam karıştı. bunlar pratikte hayat kolaylaştıran şeyler mi? malum, +80 lira az değil:)

  • ayberko @ayberko

    Yok ya uğraşamam Raspberry'yle falan. Üst modelde ayrıca +1 usb varmış. Yazıcı ya da ikinci diski takabilirim. Eyvallah dostum ben biraz daha araştırayım.