#akış
Asrock, bence adını değiştirip ASSRock yapsın. 2015 imalatı olan X99 anakartımın en son BIOS update tarihi 2018 Nisan. Buraya kadar güzel. Desteğe devam ediyorlar.

Ancak...

Bu anakart dünyanın ilk PCI 3.0Ex M2 Ultra portuna sahip olan modellerinden biri. NVME desteği 2016 Şubat BIOS'u ile gelmişti. Bir süre sonra da 256GB Samsung 950PRO alıp kullanmaya başlamıştım. Corsair MP510 2TB SSD ise bilenleriniz vardır, bir hafta önce elime geçti ve sadece 10 saat çalıştı. Sonrasında anakart tarafından BIOS aşamasında bile görülmez duruma düştü.

Portun uçtuğunu düşündüm çünkü SSD, Z270 anakartta çalıştı. Meğer olay portun uçması değilmiş. 950PRO hala çalışıyor. Olay Asrock'lara özgü NVME sorunuymuş. Son aldığım NVME anakartın destek listesinde yok. 950 PRO da yok. Gerçi 950PRO kendi FW'sinde anakartın barındırmadığı bir zımbırtıyı barındırdığı için anakarta kendini tabir yerindeyse zorla gösteriyormuş.

Bu durum için Corsair'i suçlayamam. Şimdi technopat'ta Asrock'lara özgü NVME boot sorununun çözümü için Mod BIOS kılavuzu okudum. Orada söylenenleri yapıp anakartı veya çalışan sistemi elime alacağım. Anakart elime gelmeye kalkarsa flashback ile sorunu çözeriz.

NVME almadan önce sizler de anakartın storage destek sayfasından sorunsuz NVME modellerini inceleyip öyle satın alın.
https://www.asrock.com/mb/Intel/X99E-ITXac/#storage

Malum firmanın sorun yaşamış müşterilerinden sadece biri
http://forum.asrock.com/forum_posts.asp?TID=12147&title=asrock-450m-steel-legend-microatx-nvme-issue

Ayrıca yıllar önce AMD 790FXTA-UD5 almıştım. Kendisi dünyanın ilk USB.3.0 ve SATA 6.0GBPS portlarına sahip anakartıydı. OCZ Agility 3 120GB SSD alıp bu porta takınca SSD az daha kaput olacaktı. Meğer harici denetleyici kullanan portlar trim desteklemezmiş. İlklere atladığınız zaman keşifleri yapıyorsunuz ama malınızdan oluyorsunuz dikkat. Türkiye'de olup da NVME Support sorunu yaşamış henüz benden başka birini görmedim.

ASRock > X99E-ITX/ac

ASRock Super Alloy, - Premium 60A Power Choke, - Premium Memory Alloy Choke, - Fairchild 60A Dual Cool™ DrMOS, - Nichicon 12K Platinum Caps, - Sapphire Black PCB; Supports Intel Core™ i7 and Xeon...
BeğenFavori PaylaşYorum yap