adsl hat kalitesi hakkında kafam çok karıştı evim saha dolabına çok yakın modemde ki değerler bunlar şimdi kafamdaki soru şu hat değerlerim iyimi? Modemim #Asus ac51
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Taha @ctg10

  SNR 6'nın altındaysa İnternet net gelmez. Sağlıklı snr ise en az 15'dir. Şanslısınki böyle bir modem ayar yapabilirsin var snr 4 iken internet gelir ama yavaş olur. Kararlılık ayarını " - " de deniyerek snr'yi yükseltip hız düşürerek stabil performans alabilirsin böylece hızında tamamı gelir. Tavsiyem kararlılık ayarı -5, -6, -7 yaparak Snr'yi en az 8-10 arası yapman bence 10 yap ama. Ayarlarıda resimdeki gibi dla devre dışı diğerleride stable şeklinde olsun.

  • Onur Yıldırım @soyildirim

   İnternet kalitesinde bir sorun yoktu hatta türk telekom arıza ekibi ölçüm yaptı geçen gün apartmanın girişindeki kutuda (telefon kutusu gibi bir şey ) 16 hız varmış benim modeme taktığım kabloda da 15 ölçü , zaten modemde varsayılan olarak snr değer, -4 dü ( - 4 de 12 ile 14 arası bir değer vardı ) ben bunu +4 yaparak o hızları aldım speedtest yapınca 14 14.3 civarı çıkıyordu bir şeyler indirmeye çalışınca da 16.3 civarı
   ( Jdownloader). yardımlarınız için teşekkürler. birazda bu ayarla ile kullaniyim İnterneti bakalım .

  • Onur Yıldırım @soyildirim

   @soyildirim Jdownloader ile 16.3 ile indirme yaptığım zaman telefondan İnterneti kullanıyordum sadece indirme yaparken 2,0 MB/s tepe değeri ile 1,80 MB/s arası takılıyordu.

  • Taha @ctg10

   @soyildirim Eskiden aldığın hızla şimdi ki arasında fark olur çünkü bunlar bakır kablolar ve kullandıkça eskir eskidikçe snr ve hız düşer. Bu yüzden bir binada 10 daire varsa 30 hat çekilir ki eskidikçe yeni hat bağlansın. Yani bakır kabloyla stabil internet imkansız bende geçen sene aldığım hızı alamıyorum ve snr daha düşük. Ankastrede bir sorun varsa bilemem.

 • Batuhan @achfighter

  SNR en az 8 olsun. Hatta iki rakamlılara çıkabilirsen daha iyi. Tabi SNR yükselirken hız düşer ama daha stabil bir bağlantı olur.