Wish değerlendirmesi

Bugün yazım'da wish alışveriş sitesinden bahsedeceğiz. Ben Android uygulamasını daha çok kullandım ve bu yönde deneyim edindim. İos tarafında da uygulamaları var isteyen kullanabilir.

Üyelik sonrası

İlk olarak sitenin genel yapısından bahsedeceğim. İlk girdiğinizde ücretsiz bir ürün vereceğini ve sadece kargo parasını ödeyeceğimizi söylüyor. Benim kredi kartımı kabul etmedi ve alamadım. Daha sonra alışveriş yapar iken ne hikmet ise bir seferde kartı kabul etti. Bir hatamı var yoksa bilinçli böyle bir şey mi yapıyorlar bilmiyorum. Bu denli güven mesajı içeren büyük bir kuruluşta hata olmamalı. Bu yüzden bilinçli sözde bedava yoluna gidildiğini düşünüyorum.

Sayfalar

En son

Bu gereksiz bölüm geçildikten sonra sayfalar geliyor karşımıza. Burada en son bölümü en son indirime giren yerler. Burası zamanla baktığınız ürünlere göre şekilleniyor. Daha isabetli ürünler görmeye başlıyorsunuz. İlk başlarda hiç iç açıcı gelmiyor.

Hızlı fırsat

Bu sayfa’da ise sözde bir çark dönüp bize belli sayıda ürün gösteriyor. Emin olmak  için tekrar çevirdim ve 100 anahtar geldi. Bu ürünleri bana 10 dakika gösteriyor. Ürünleri inceledim ve ihtiyacım olan hiç bir ürün yok. Eğer alacağınız ürün belliyse ve sadece bir şeyler almış olmak için alışveriş yapmıyorsanız bu bölüm sizin ilginizi pek çekmeyecektir.

Son görüntülenenler

Burada ise en son baktığınız ürünler gösteriliyor. Eğer baktığımız bir ürünü tekrar bulmak istiyorsanız işinize çok yarayacaktır. Diğer türlü iş çok zor oluyor. Sürekli gereksiz ürünlere bakmayanlar için kesinlikle yararlı bir menü.

Cihazlar

Burası benim en çok vakit geçirdiğim yer oldu. Güzel ürünler var. Bazı ürünler sahte ama onaylı ürünler’de güvenceniz var. Site ürünler’de onay mekanizması koymuş. Onaylı ürünler test edilmiş ve sahte olmayan ürünler. Bu yüzden alacağınız ürünün onaylısı var ise onu tercih etmeniz iyi olur. Özellikle elektronikte bu daha önemli hal alıyor. Salatalık alanlar’dan sonra risk almamak en iyisi olur.

logo350_wish2

Hobiler

Burada ise çilingir malzemeleri, tasmalar, yılan hortum gibi ufak tefek araçların yer aldığı yer. Tam hobiyle alakası yok ama adı gariptir öyle seçilmiş. Belki’de çeviri hatasıdır.

Aksesuarlar

Genelde altın gümüş rengi takıların yer aldığı ve hiç ilgimi çekmeyen bir kategori. Eldiven, gözlük gibi diğer ürünler’de var ama Türkiye’den çok ucuza gelmiyorlar. Burada tercih size kalmış.

Ev dekoru

Burada ise ufak tefek ışıklar, kablosuz kapı zilleri, şerit ışıklar, perdeler, sineklikler, tuvalet aydınlatmaları ne ararsanız var. Türkiye’de görmediğim veya gereksiz pahalı olan ürünler burada oldukça uygun. Eğer beklemeyi göze alırsanız güzel fırsatlar yakalayacağınız aşikar.

A1sewF7lRNL

Moda

Burada genel olarak elbiseler yer alıyor. Eğer bedeninin denk geleceğine güveniyor ve çinliler ufak tefek ama olun bedenlerimiz uyar diyorsanız. yada dünya standart kalıbına göre bedeninizi biliyorsanuz tercih edilebilecek güzel ürünler var. Türkiye’de bu ürünler daha ucuz mu yada beklemeye değecek fark var mı onu bilmiyorum. Giyimle aramın iyi olduğu söylenemez.

Saatler

Bu kategori altında çok güzel saatler var. Ayrıca fiyatları’da oldukça uygun. Kalitesine ve narinlik durumlarına göre fiyatları değişmekle birlikte beklemeyi kabulleniyorsanız  güzel ürünlere uygun fiyata erişebilirsiniz. Ürünler narin olsa bile takım altında giymeye değecek kadar şık saatler oldukça uygun fiyatla satılıyor.

Telefon güncellemeleri

Bu bölümde kablosuz şarj aletleri, kılıflar, ekran koruyucuları, kablolar ve bir çok ürün satılmakta. Türkiye’de olmayan veya gereksiz pahalı satılan ürünler yine belli oranda daha uygun fiyata geliyor.

Cüzdanlar ve Çantalar

Cüzdanlara ilgim az olsa’da çantalara belgi bir ilgim vardır. Özellikle dış baldır çantalarının uygun fiyatı benim ilgimi çekti. Eğer sizde çantaları seviyorsanız türlü türlü güzel çantalar göreceğinize emin olabilirsiniz.

wish-shopping-made-fun-1443119459

Ayakkabılar

Gümrükte ayakkabılara ciddi vergi uygulanıyor. Bu vergi 30 dolar altında uygulanıyor mu bilmiyorum ama uygulanıyorsa hiç ucuza gelmiyor. Wish uygulaması vergi olayan fiyatı yazıyor. Yani 30 doları geçer veya gümrük bunun vergisi ödenecek derse onu halletmeniz gerekecektir. Benim başıma gelmedi çünkü hep ucuz ürünler aldım.

Üstler, Altlar, Çamaşır

Burada ise giyim ürünleri var. Giyim kategorisinin daha ayrıntılı bölümlenmiş hali. Ben nerede ise hiç bakmadım ama bakmak isterseniz. Giyim kategorisinin karışık olması boğucu geliyorsa tercih edilebilir.

Yan menü

Sipariş geçmişi bölümünde görülen menü’de göstermelik nerede olduğunu gösteren yer var. Derece geldiği an tıklamayın yoksa teslim edildi diye grafik kendisini bitiriyor. Ayrıca elime ulaşan üründe nerede ise sona erdi gibi garip bir yerde bekliyor. Yani tam düzgün işlemiyor ulaşım şeridi. Belki’de ulaşım şirketlerinin düzgün bilgilendirme yapmamasındandır.

İndirim alın

Burada bir kod var. Bu kodu arkadaşınıza veriyorsunuz. Sizde onun kodunu kullanıyorsunuz. Bu sayede kodların getirdiği indirim olanı ve kodun kullanılması sonucu aynı oranda indirim kazanıyorsunuz. Bu indirim oldukça mantıklı ve sadece 1 kez kullanılıyor oda ilk alışverişte.

I-Wish-Web-Main1

Seviyeler

Her alışveriş yaptığınız’da seviyeniz artıyor ve burada sizin yorumunuza bakanlar sizin çok fazla alışveriş yaptığınızı ve güven oyunuzun daha gerçeğe yatkın olduğunu anlayabiliyor.

Gönderim süresi

Aldığım ürünlerin sadece 1 tanesi elime geçti ve o 21 gün içerisinde geldi. Normal olarak verilen süreden erken geldi. Normal süre 16 nisan’da bitiyordu ve ben 1 mart tarihinde siparişi vermiştim.

Aldığım 2. ürün ülkeye gireli 2 gün olmuş ama daha gelemedi. Türkiye’de kargo şirketleri berbat işliyor bunu biliyorum o yüzden bunu eleştirmiyorum.

Paketleme

Cihaz kağıt ve içi havalı poşet olan bir zarf ile geldi. Bu zarfın ağzı çok sıkı yapıştırılmış. Hiç bir zarar görmeden düzgün bir şekilde ürün elime ulaştı. Paketleme’de sorunları yok. Türkiye’de ki kargo şirketlerinden çok daha iyi paketledikleri kesin.

Kargo ücretleri

Ücretsiz kargo diye bir şey yok. 4 tl ile başlayan kargo belleri var. eğer ücretsiz ürün yazıyor ise onun kargosu 11 tl oluyor. Aynı ürünün ücretli yani 4tl ücreti olanda kargo 4 tl. Yani ücretsiz sadece kargo olayı pazarlama hilesi aslında daha pahalıya satıyor.

Ayrıca takipli gibi gözüken takipsiz kargo ile yolluyorlar çok pahalı ürünleri buradan almazdım.

İade süreci

Ürünü aldınız kırık, bozuk, eksik yada sahte çıktı iletişime geçtiğinizde eğer suistimal etmiyor ve gerçeğe dayalı mantıklı bir şey yazmış iseniz gerçekten tüm para geri veriliyor ve ürün sizde kalıyor.

Aldığım vr gözlük setinde görsellerin yanıltıcı olması ve sadece kumanda gönderilmesini şikayet ettim. Direk param geri verildi hesaba 3-5 gün arasında yatıyor. Diğer bir konu ise bilinçli ucuza yüksek gb değeri olan sd kart aldım. Sahte çıkacağını bile bile denemek için aldım. Ürün sahte çıkınca para iadesini sahte ürün olarak istedim ve parayı hemen iade ettiler.

Sonuç

Wish çin’den alışverişe korkanlara güzel bir aracılık yapıyor ve Türkçe menüsü ile oldukça kullanışlı bir yapıya sahip. Gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz. Severek kullandığım ve test ettiğim güzel bir alışveriş sitesi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör