Şahıs Şirketi(Home Ofis) Kurulumu (Günlük Güncellenecek) Mali Mühür Alınması – Part 5

Bir önceki part:

https://teknoseyir.com/blog/sahis-sirketihome-ofis-kurulumu-gunluk-guncellenecek-ticaret-odasina-kayit-part-4

 

https://teknoseyir.com/durum/722107

 

Daha önce üstte mali mühür olayını sormuştum tam cevap alamamıştım. Bugün oldu.

Paraşütün sitesindeki yol tarifi Tüzel Kişiler için (limited yada anonim şirketler). Şahıs şirketi Gerçek kişi oluyormuş.

 

https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go

 

Bu linke girip Gerçek kişi yi seçin.

 

Sonra numara felan veriyor o ekranın SS alıp VakıfBank dan 147,50 TL ödüyoruz.

 

Adres kısmı boş ise:

Vergi dairesine gidip şirketi yeni kurdum internette adresi gözükmüyor bi düzeltirmisiniz deyin. Gözüküyor sorun yok derse. Mali mühür olayını söyleyin. Bilmem derse yanında oturana söyleyin o da bilmem derse Şef'e söyleyin. O da olmazsa Müdür Yardımcısından yardım isteyin bu döngüyü farklı şekillerle tekrarlayın çünkü Vergi Dairesinden yapılıyor.

 

Benim boşuna uğraşlarım (Okumayabilirsiniz Mali Mühür olayı yukarda bitti.)

Ticaret odasına gidip tüzel kişi seçiyorum hata veriyor dedim. Şahıs şirketi gerçek kişi oluyor ordan gircen dedi sorun yok. Ama adres kısmı boş altındaki kırmızı yazıda Vergi Dairesine gidin diyor ve bende Vergi dairesine gittim adreste sorun yok dediler. Kamu Sertifikasyonunu aradım dedim adres kısmı boş dedim biz onu gib den çekiyoruz gib'e söyle dedi. GİB'i aradım daha önce böyle biri başvurmuş bu sorun GİB yada Kamu Sertifikasyonundan değil Nüfus Müdürlüğünden çözülür oraya gidip söyleyin onlar yönlendirir dedi. Oraya gidip dedim. Elektrik yada su faturasına üzerine al gel adres beyan et dedi. Elektrik faturasını yaklaşık 300 TL ye üzerime aldım. Üzerinize almanız için önce DASK denen bir deprem sigortası yaptırmak gerekiyor bu sigortayı yaptırmak için TAPU yanınızda olmalı yaklaşık 150 TL oraya gitti diğer 150 TL de devir işlemine gitti. Sonra nüfus müdürlüğüne gidip dedim sen zaten bu evdesin bunu niye yaptın biz şirket adresiyle felan ilgilenmeyiz belediyeye gitcen dediler orda zaten olduğum adresi tekrar kayıt mı ettiler naptılar tekrar bi kağıt yazdırıp verdiler. Orda sabah öyle demediniz boşuna 300 TL harcadık felan dedik. Ben ne bileyim sizin napcenizi allalla felan dedi o kadar. Kamu Sertifikasyonunu tekrar aradım sabah aradım Nüfus'a yönlendirdiler orayla bi alakası yok dedim. Gene bu soru daha önce sorulmuş şöyle cevap vermişiz deyip. Hüseyin Seçkin'e mail atın dediler [email protected] mail adresini verdiler yada mernisten de düzelttirebiliyormuşsunuz dediler. Mernis'i aradım dedim adres boş. Ticaret odasına git dedi. Sabah ticaret odasındakiler mali mühür ne biz yıllardır bu işteyiz böyle bi şey duymadık dediklerinden dolayı tekrar oraya gitmek istemeyerek durdum ve düşündüm. Dedim ki bu siteyi yapan yazılımcı altına boşuna Vergi Dairesine git yazmamıştır. Tekrar Vergi Dairesine gittim bu sefer Müdür Yardımcısını buldum ve sorunu anlattım. O gel benle deyip ordaki bi şef'e götürdü şef önce bi tersledi ben ne anlarım mali mühür den felan dedi ama müdür yardımcısının bi bakışıyla bi düşündü dedi ki sen bunu geçen ay açmıştın demi dedi evet daha 1 ay olmadı dedim. TC Kimlik no ve adımı alıp yanındaki kadına verdi. Sabah sorun yok diyen kadınlar 1 dk içinde sorunu çözdü.

Bu da böyle bi anımdır.

 

Emeği geçenler.

@hamitozlu @deniz-karaduman @orkkoc

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör