Bu yıl en çok kazanan ve kaybeden emtialar

Çinko

Fiyatların hızlı yükselmesinde arz görüntüsünde yaşanan daralma dikkat çekti. Arzın azalması sonrası yükselişler artarken talep karşılanamadı. Bu durumda çinkonun getirisi yüzde 61,83 arttı.

 

Doğal gaz

Getirisi yüzde 57,98 olan doğalgaz, ABD doğalgaz fiyatlarının son üç yılda hızlı değer kaybetmesinde ABD'nin geliştirdiği kaya gazı teknolojisi ve etkin kazı yöntemleri sayesinde artan arz etkili olmuştu. Tıpkı petrol stokları gibi doğalgaz stokları da gerek stratejik gerekse yüksek arz nedeniyle rekor seviyelere çıkmıştı. Ancak yıl başından bu yana doğalgaz stoklarında ciddi azalış dikkat çekti.Stokların azalması sonrası doğalgaz fiyatlarında yükseliş hız kazandı.

 

Petrol

 

Petrol fiyatlarında da benzer görüntü yaşandı. OPEC ülkelerinin yanı sıra OPEC dışı ülkelerin de üretim kesintisine katılması fiyatları destekledi. ABD doğalgaz kule sayıları geçtiğimiz yıl 213'ten 81'e kadar gerilemesi üretimin azaldığını gösteren gelişmelerden biri. ABD'nin doğalgaz ihracatı ise yıl içinde rekor seviyeye yükselmesi fiyatları destekledi.

 

Kakao

Dünyadaki kakao üretiminde ve ihracatında ilk sırada yer alan Fildişi Sahilleri ile Gana'da mevsimlerin kakao hasatını olumlu yönde etkileyecek nitelikte olması sonrası kakao fiyatlarında düşüş hız kazandı. 3095 dolar seviyelerinden yıla başlayan kakao fiyatları, yüzde 30,0'a yakın düşüş yaşadı. Hükümet tarafından verilen teşviklerinde üretimi desteklediğini gördük. 2017 yılı içerisinde de arz ve talep dengeleri fiyatlar üzerinde etkili olmayı sürdürebilir.

Güncel Emtia Fiyatları:
https://piyasa.paratic.com/forex/emtia/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör