Adblocker ile Bitcoin Mining Engelleme

Dün Murat Gamsız(@gamsizm) kimi sitelerde coin mine yani coin madenciliği yapıldığından, sitelere girerken işlemci kullanımına dikkatli olunması gerektiğiyle alakalı bir tweet atmıştı. Haberiniz olmadan herhangi bir sitenin sistem kaynaklarınızı sömürmesi rahatsız edici bir durum. Araştırınca süzgeç ekleme özelliği olan bir adblock eklentisiyle kolayca engellenebilir olduğunu öğrendim ve burada da paylaşmak istedim.

Öncelikle Adguard eklentisinde direkt olarak böyle bir özellik varmış ama ben denediğimde çalışmadı. Dileyen direkt o eklentiyi deneyip çalışıyorsa kullanabilir. Fakat o eklentiyi kullanmaya gerek kalmadan, kullandığınız adblocker uygulamasının ayarlarından şu süzgeci ekleyerek engelleyebilirsiniz:

https://raw.githubusercontent.com/keraf/NoCoin/master/src/blacklist.txt

Örnek olarak the pirate bay isimli torrent sitesinde böyle bir uygulama mevcut, bu süzgeci ekleyip girdiğimde işlemci kullanımım normale döndü. Bu süzgeçle hem masaüstünde hem mobilde bu beladan kolayca sıyrılabilirsiniz.

edit: Adblock gibi ublock originde de varsayılan olarak engelleniyormuş. Ancak yine de erdiğim liste garanti olsun diye eklenebilir çünkü diğerlerine göre daha kapsamlı görünüyor şu anki haliyle.

Listenin kaynağı:

Blocking Crypto Mining Ads from Adguard

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör