Soma, Sony ve Türkiye’nin Sıcak Gündemine Kısa Bir Bakış

17 Mayıs 2010, Zonguldak'ta grizu patlaması (30 ölü) ve 8 Ocak 2013, Kozlu'da grizu patlaması (8 ölü). Bugün gündemimizin konusu Soma, 300’den fazla ölü olduğu söylenmekte ve her zamanki gibi üst düzey makamlardan kılışe açıklamalar. Birkaç gün sonra ise maden ocaklarında ne gibi önlemler alınmalı vs. gibi haber ve gündemler ile karşı karşıya kalacağız. Tüm bunları 2010 ve 2013 yıllarında yaşamıştık. 2013 Kozlu faciasından sonra gündemi meşgul eden ‘’madenlerde artık denetimler çok sıkılaştırılacak ve maden işçilerinin hayati tehlikesini azaltmak için her türlü önlemler alınacak, tehlike anında madene yani yerin altına temiz hava pompalayacak sistemler kurulacak.’’ gibisinden sözler veriliyordu yetkili makamlarca. Türkiye’nin inşaat, maden ve petrol işletmeciliği gibi büyük firmalarının CVlerine baktığımızda referanslar kısmında AKP’yi görüyoruz. Sırf birileri biraz fazla para kazanacak diye insanlarımız hayatlarından oluyor. Olmasın..!

* * *

Bildiğiniz gibi yeni bir telefon almaya karar verdim ve bu amaçla araştırmaya başladım aslına bakarsanız özellik ve kalite bakımından aklıma en yatan model Sony Xperia Z2 oldu tesadüf bu ya cihazın Türkiye fiyatı bugün netlik kazanmış, 2.399 TL’yi görür görmez hemen bu cihazın yurtdışı fiyatını araştırmaya başladım. Gelir düzeyi karşılaştırması yapasım geldi işte ulaştığım veriler;

İsviçre aylık ortalama kişi başı gelir düzeyi: net 5.600 USD, Z2 fiyatı 1.650 TL
Türkiye aylık ortalama kişi başı gelir düzeyi: net 846 TL, Z2 fiyatı 2.399 TL

Gerek Türkiye’nin ekonomik ve ticari politikası, verginin-vergisi gerçeği ve bazı başarısızlıkları vatandaşın sırtına yükleme çabası gerekse de Sony’nin Türk tüketicisine ‘’Nasıl olsa alacaklar.’’ Yaklaşımından kaynaklı olarak böyle bir sonuca varmış bulundum. Sevmedim..!

Yorum ve taktir sizlerin. Saygılarımla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Pissy31 @lizozom_

  Açıkçası aynı yazı içinde yüzlerce insanın katledildiği bir olayla 6 ay sonra demode olacak bir telefonun yorumunu nasıl bir arada verebildiniz, hayret ettim.

  • Pissy31 @lizozom_

   “Deyinmezseniz” iyi olur zaten, olsa olsa “değinebilirdiniz”. Burada uzun uzun makale nedir, her yazı makale midir, falan tartışmak istemiyorum; zira zaten olsa olsa bir köşe yazısı olurdu bu yazı, makale değil.
   Türkiye’nin güya siyasi yapısını eleştirirken kullandığınız olay en az 300 kişinin öldüğü bir katliam. Bu vahşeti insanların bir takım sözde siyasi incelemelerinde argüman olarak olarak kullanmasına tahammül edemiyorum.
   Bakın, ben herhangi bir masada, herhangi bir sohbette dediklerinize %100 katılırım; fakat böylesi bir cinayette kağıt üzerindeki tartışmalar çok sığ, anlamsız ve saygısızca. Yazdıklarınıza katılmakla beraber, bunların herhangi bir siyasi yapıyı eleştirmekle uzaktan yakından alakası olmadığını düşünmenizi isterim; sadece ufak bir AKP teması ve “yetkililer” sözü var ve bunlar havada kalıyorlar. Siyasi yapı bunlar değil, en azından bunları tam karşılamıyor.
   Kendi hassas noktamı tekrar aktarayım: Soma’daki cinayeti birtakım “yıllardır süregelen ihmaller zinciri” çerçevesinde incelemek; bana göre samimiyetsizliğin daniskasıdır, söz meclisten dışarı. Her seferinde birkaç gün bahsedilip unutulan olaylar haline geliyor, zira ihmal dediğin önlem alınabilen bir şeydir değil mi… Olay ihmalden değil, kasıttan kaynaklanıyor, bu yüzden, her ne kadar tereddütle ve isteksizce de yaklaşşam, eğer buna benzer bir inceleme yapılacaksa kasıt üzerinden yapılmasını yeğlerim. Üstelik, böylesi çok çok çok önemli bir durumu, yüzlerce ailenin feryadını, X marka Y model bir telefonu baz aldığınız bir ekonomik karşılaştırma ile aynı kefeye koymanız benim canımı sıkan şey oldu.
   Dediğim gibi, ben sizin görüşlerinize katılıyorum. Fakat, şu an Soma’da olan insancıkların, hayatını kaybedenlerin ve ya kaybetmemişlerin, biraz daha saygıyı, biraz daha “değer”i hak ettiklerini düşünüyorum. Bu konunun üzerinde biraz daha değil, epeyce fazla durulmalı kanımca.