Apple sunumundan hemen sonra hava almaya çıktım bir arkadaş bitmiş halimi çekti sağolsun 😂

2 saat canlı yayın cidden baya yorucu şey.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hatam vardıysa affınıza sığınıyorum. Elden bu kadar geldi çok üstüne düşünecek bir şey de yoktu sunumda.

İzleyenlere teşekkürler 🙏

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 15

Sen gerçekten özgün olan yeniliklerini tanıtmayıp, senelerdir rakiplerinde olan özellikleri yeni bulmuş gibi tanıtırsan millet seninle dalga geçer.

MKBHD gerçekten çok iyi bir kaç noktaya değinmiş ve ince ince kıyıda kalmış ama bence güzel yenilikler mevcut iOS 14 içerisinde. Ekseni kaymış Apple ise çıktı dün Picture in Picture ve Widget anlattı.

Bu Apple'ın acilen sunum hazırlayan ekibini kovması ve baştan aşağı değiştirmesi lazım. Steve zamanında bir şey anlatıldığında ''sebep'', ''sonuç'', ''neden'' gibi soruların hepsine cevap verilirdi şu an ise hali hazırda özelliği apartan ve bunu anlatan, yaptığını sebebini ve nedenini anlatmayan bir Apple var piyasada.

Gittin Widget sistemi anlattın onda bile düzgün anlatamamışsın. Anlatman gereken şey özelleştirilebilir stack widget olması gerekirken zaten hali hazırda 100 senedir pazarda olan özelliği anlattın.

Bir şeylerin ciddi manada değişmesi lazım.

https://www.youtube.com/watch?v=ZLyDvABxGF0

iOS 14 Hands-On: Everything New!

The best iOS 14 features, coming soon to an iPhone near you. Timestamps: 0:00 Intro 1:06 Homescreen 1:45 Widgets 4:30 Compact UI 6:51 Straight from Android 8...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 14
 • YasinC @yasinc

  Video da yenilik diye bahsettiği şeyler yıllardır var. Widget kısmında da bir şey yok android mağazada yıllardır çok fazla çeşit özelliklerde widget uygulamaları da mevcut.
  Bu tanıtılan sözde yenilikler için, yok apple inovasyonun dan geçmiş vs diyene afiyet olsun derim.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  "yeni bulmuş gibi"

  Apple'a tüm dünyada yapılan en büyük suçlamadır bu. Yeni bir şeymiş gibi yapmak.

  Tam olarak böyle davrandığını hangi söylemlerinden çıkartıyorsunuz diye soruyorum; daha şimdiye kadar bir cevap alabilmiş değilim. Size de sorayım; Sunumda Widget veya PiP i "Yeni bir şeymiş gibi" ima ettikleri yer tam olarak neresi?

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  "yeni bulmuş gibi tanıtırsan" , sunumda nerede bu ima var ?

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Steve Jobs yaşasa belki benzer bir şey yapacaktı, bunu asla bilemeyeceğiz. Lakin 2000ler ve 2010ların başı zaten akıllı telefon, daha genelde telefon alanının atılım yaptığı dönem. Çok denemeler yapıldı, bir çok heyecan verici yenlikler çıktı, platformların yeni geliştiği dönemler sonuçta. Tekerleği yeniden icat edemeyiz, artık daha iyi bir tekerlek yapma zamanı. O yüzden firmaların birbirinden ufak ufak kopyalamaları anormal değil. İş kopyalama olunca sebep sonuç ilişkisinden bahsetmek de çok zor, açıklamaya çalıştıkça itiraz eden çoğalır. "Yeni bulmuş gibi tanıtıyor" iddiaları daha da güçlenir. Apple bakıyor güzel bir özellik var, koyuyor geçiyor. Güzel işte, öbür platformda beğeniliyor, ekleyelim geçelim diyorlar sanırım. Bunda da kötü bir şey yok.

Spoiler sorunum yok benim yorumlarda o yüzden yardırabilirsiniz Last Of Us 2 oyunu neden bu kadar kıyameti kopardı oyun dünyasında nedir durum? Ben arıyorum bulamıyorum da.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
 • OLDBoy @oldboy

  Büyük çoğunluk hikayeyi beğenmemiş, hani beğenmeme açıklamaları da şu "beklediğim gibi değil". Aslında ilk defa şöyle birşey gerçekleşti. Oyuna puan verirken Oynanışı, Hikayesi, Kontrolleri, Sesleri, Grafikleri diye bakarsın sonra bunlara göre kendince ağırllıklandırıp puan verirsin ya, hah işte puan verenlerin çoğu sadece hikayeye puan verdi. Dolayısıyla 0 ve 10 puanlarında saçma bir yığılma gerçekleşti.

 • lterlemez @lterlemez

  Ben, Türkçe dublaj ile tv dizisi izliyormuşum hissine kapıldım (pintipanda oynarken seyrettim). Çok fazla sinematik var ve bazı yerlerde çok boş oynattırdı.

 • reducto @protego

  Polygon'da yayımlanan incelemeyi okursan tam olarak neden insanların zıvanadan çıkıp 0 çaktığını anlayabilirsin. İncelemeye attıkları "We're better than this" başlığı her şeyin özeti gibi... Asyalı bi tane yayıncı oyun bittiği an diskleri çıkartıp parçaladı mesela herhalde başka bir Sony exclusive oyununda böyle bişey yaşanmamıştır. Metacriticte çoğunluğun 0 vermesi ve herkesin aynı eleştiriyi yapması da bir konsensus oluştuğunu gösteriyor. Oyuna 100 veren siteleri ve "ergenler ne anlar" tadında her yerde savunanları da ciddiye alamıyorum artık

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Hani Titanic filmini izler duygulanır bazı insanlar bir daha bir daha izlerler delirirler. Ben izleyince içi boş ızdırap gibi gelir film sevmeyip haz alamam. Ne dedigimi anlamışsındır umarım.

Apple garip firma.

Kaç senedir Android'de olan Widget sisteminde daha ne olabilir derken adamlar gene kaç senedir süregelen Widget sistemini bilebence daha zekice yapmışlar.

Smart Stack ve 2 adet ya da daha çok widget'ı üst üste getirerek kendi özelleştirebildiğin kaydırılabilir çoklu widget güzel bir olay olmuş.

https://www.youtube.com/watch?v=ZLyDvABxGF0

iOS 14 Hands-On: Everything New!

The best iOS 14 features, coming soon to an iPhone near you. Timestamps: 0:00 Intro 1:06 Homescreen 1:45 Widgets 4:30 Compact UI 6:51 Straight from Android 8...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13

Umarım altından kalkmışımdır kafa şişirdim kusuruma bakmayın. Dinleyenlere teşekkür ediyorum sağolun var olun 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 19

iOS 14, iPadOS 14, WatchOS gibi şeyle çok hızlı geçiliyor. Esas olay ARM ve macOS olacak gibi görünüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gel de Apple sevme. Haritalara Elektrikli Araç ve şarj istasyonu desteği gelmiş 😀 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 15

Steve, 1997 senesinde Apple başına geldiğinde hali hazırda devam eden ürün gamlarının tamamını iptal etti. Gidilecek yol basitti aşağıdaki görseli komple ürün gamını oturtana kadar kullandı takriben 2000 senesine kadar.

Gidilecek yol:

"Comsumer" için masaüstü ve taşınabilir bilgisayar.

"Prosumer" için masaüstü ve taşınabilir bilgisayar.

ARM işlemcilere geçişte de saçma sapan ürünlerin ivedi sonu getirilmeli ve consumer, prosumer ürün gamları arasındaki tasarım dili keskin hatlarla ayrılmalı. Prosumer ürünlerdeki incelik, sessizlik, fan koymayalım abi kafasından sıyrılınıp özellik bakımından daha salyalı ürünler olmalı.

Consumer için ultra taşınabilir, masaüstü ve mini masaüstü.

Prosumer için konfigüre edilebilir masaüstü, all in one masaüstü ve taşınabilir.

Olarak 2 kesime de 3 ürün sunulmalı. Macbook Air gibi ürün gamında neden olduğu belli olmayan ürünler sona ermeli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Macbook Air'i yok edip iPad'i salın ya. @TimCook

 • qubit @qubit

  Steve zamanında pazar başkaydı. Hatta o zaman ki Apple başka bugünkü başka. O zamanlar ana işleri bilgisayardı. Bugün iPhone diye bir ürün var ve ana işleri telefon. Ve şu eski tablo her şeyi izah ediyor.

  Bu Steve'in tablosu da feci palavra. Ana gerçeği anlatmıyor. Bill Office çıkartmasaydı hiç bir şey yapamazdı. Office'in düzgün çalışmadığı hiç bir sistem bugün masaüstünde ciddi pay sahibi olamaz. Microsoft'un Office'i port etmediği hiç bir platform "bilgisayar" olamaz. İş görür pazar payı alır ama şu Mac pazar gelirine ulaşamaz. iPad'e Microsoft güçlü bir Office çıkartamaz mıydı? Çıkartmıyor. Apple kim bilir kaç para teklif etmiştir.

  O nedenle önce Office geliyor mu onu söylesin Apple. ARM vs. hikaye. Microsoft destek veriyoruz demeden ARM geçişi bana bir şey ifade etmiyor.