Normalde video projelerimde ve genellikle bu işi yapanlarda olabildiğince flat görüntü almak elzemdir. Bu sebeple kullandığım A6300 kameramda Cine4 renk profili kullanıyordum. S-Log 3 renk profilini editlemek çok zor, minimum ISO değeri 800'den başladığı için ve +2 poz telafisinde esas iyi sonucu verdiğinden S-Log 3 profilinden uzak duruyordum.

Cine4 profilini çeşitli LUT çözümleri ile inceden çözdüm diyebilirim. Renk düzenlemesi zaten okyanus ama işimi görecek kadar ustalaştım sayılır. S-Log 3 ise hep kafamı kurcalayan esas konu oluyordu.

S-Log 3 kullandığım A6300 kamerasının esas gücü olan 12 stop dinamik aralığı vermede de önemliydi. Bunu kullanamamak kanayan yaramdı açıkçası. Yaklaşık 3,5 saattir S-Log 3 ile alakalı denemeler yapıyorum ve çeşitli LUT'lar ile denemeler yaptım hatta S-Log 3 görüntüsünü otomatik olarak renklendiren Film Convert Pro yazılımı da kullandım, biraz yol kat ettim diyebilirim.

Öncelikle internet üzerinden indirdiğim LUT'lar beklenen performansı veremedi kesinlikle. Film Convert Pro yazılımıysa şahaneler yarattı diyebilirim. Premiere ve Final Cut için olan bu ufak kurgu programı eklentisi kamera markanızı, kamera modelinizi ve görüntüyü çektiğiniz renk profilini seçtiğiniz an muazzam işler yapıyor diyebilirim. Sonrasında çok ufak shadow, highlight ve midtone ile oynadım. 2500 ISO değerinde videoyu çekmeme rağmen kamera da S-Log 3 profilinde süper iş çıkardı.

Aşağıda görsel mevcut. S-Log 3 konusunda az da olsa yol kat ettim bu 3,5 saatlik çalışmamda ve cidden nimetmiş. Azıcık vignette falan da verdim ki olabildiğince sinematik bir his yakalayabileyim.

Sonuç olarak S-Log 2, S-log 3, Cine4 gibi renk profilleriyle videolar çekiyorsanız ve renk düzenlemesi konusunda işlerinizin yükünü hafifletmek amacındaysanız mutlaka Film Convert Pro uygulamasına bakmanızı öneririm. S-Log düzenlemek her zaman çok zahmetlidir ve bu kurgu eklentisi süper işler çıkartıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tansel Şahin @harrower

  Bir biz kaldık, hadi yatalım 🙂

 • elwray47 @elwray47

  Hazır LUTları nasıl buluyorsunuz geçen baktım bulamadım ben yanlış mı arıyorum acaba. Bu arada eklentiyi mutlaka deneyeceğim teşekkürler.

 • Murat Can Memiş @muratcanmemis

  Premiere'de auto contrast atsan da benzer sonuç olurdu vinyet dışında. Log görüntüleri waveform monitör, rgb parade vs kullanmadan doğru anlamda düzeltmen gerçekten zor. Ortalama birşeyler çıkar ama genelde verilen alanın çok kısmını kullanamazsınız böyle programlarda. Genel ortalamalara müdahale ettikleri için bazı kısımları görmezden gelirler.

  Bkz: gözlerin olduğu yer neredeyse karanlık. Log görüntüler o gölge alanlara veya parlak alanlara müdahale edebilmen için üretilirler. Gördüğüm kadarıyla üst paragrafta yazdığıma göre çalışmış Film Convert Pro.

  • Yekta F. @electric

   Aslında burada amacım S-Log 3 görüntüyü gerçekten gözümün gördüğü şekilde grade etmekti. Second Grade konusunda daha pek bir şey yapmadım sadece contrastı arttırıp, yüzdeki renkleri azıcık kıstım ve vignette verdim.

   FilmConvert Pro çok iyi bir başlangıç noktası veriyor insana.

Yaşlı ve Alzheimer hastası olan biri için cidden güvenilir iyi özelliklere sahip bir akıllı saat var mıdır? GPS zaten malum şart ancak şarjı falan da iyi giden.

Konu önemli bir konu olduğundan görsel ekliyorum dikkat çekmesi için kusuruma bakmayın lütfen.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12

Burada 1 sene Xiaomi övdük Apple'cı olarak yok mu bana Xiaomi Lansman Davetiyesi yahu 😀 😀 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Görüntü sıkıştırma teknolojisi aldı başını gidiyor bu konudaysa Blackmagic firması gayet başarılı görünüyor. BRAW video kaydında 12:1 sıkıştırma oranına sahip ve RAW video çekebiliyor Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K.

BRAW 12:1 4K video saniyede 38MB veriyle işini görebiliyor yani RAW video neredeyse alalade bir hafıza kartına bile işlenebiliyor.

Durum bu olunca şu an sadece oyunları stream etmekten bahsediyoruz ancak telefon, tablet, bilgisayar daha doğrusu neyimiz varsa ileride stream ile kullanacağız. Elimizdeki ekranlar sadece receiver görevi görecek ve donanım pazarı sadece kurumsallara ve serverlara çalışacak.

Blackmagic RAW (BRAW) - Noise & Shadows Test

Is ISO 1600 useable with Blackmagic RAW (BRAW)? We tested out the RAW codecs, taking a look at the noise and shadows at ISO 1600, along with tests at ISO 200...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sadece soruyorum Google Android'in bu tarz bir ittirme yapıyor mu işletim sistemi için? Ram ve Tasarım anlamında?

Eğer yapmıyorsa ivedi yapması lazım.

https://www.cultofmac.com/613482/new-apps-must-be-optimized-for-latest-iphones-and-ipad-pro/?fbclid=IwAR07sFwQDWpnBL6LCE_iYcEshoJhN-Dcgvmu-vbUIPAJ5iFPZdicnMeq1CY

Apple design dictate: Make apps look good on our latest devices | Cult of Mac

All new apps and app updates must support the iPhone XS Max and latest 12.9-inch iPad Pro starting March 27. In a post on its developer portal, Apple
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Geçen iş gereği bir tane uygulama yayınladım. VR uygulaması olduğu için bir çok donanımı elle listeden filtreleyip eledim. Geri kalan cihaz sayısı en son 5400 civarında idi. Google gelsin beni ittirsin de göreyim. Nereye ittiriyor?

 • Orcun @orcun

  Sadece pixel ve android one cihazları dışında hiçbir android cihazı mağazasına sokmasın o dediğin olabilir. Veya der ki min android 9 olacak falan, gerçi bunu dediği anda 2 milyar cihaz mıymış neymiş o her halde 1 milyara yada 700 milyona falan iner.

  • lterlemez @lterlemez

   Zaten o yöne gidiyor, çünkü Google daha fazla ve hızlı veri toplayabilmesi için yeni telefonlara, telefoncuların da yeni Android'e ihtiyacı var. Çünkü uygulamaların uyumluğunun yelpazesi çok genişledi, bu da performansı çalışma sıkıntısına neden oluyor, iki taraf içinde.

 • ÖG @ozgurg

  Google kendisi bile uymuyor. Rezil uygulama dolu market. Bok çukuru daha temiz.

Arkadaşlar uyardılar az önceki durumumda sağolsunlar, Apple etkinliği streaming servis olacak dediler ve haklılar da.

Umarım Apple tüm gücünü kullanıp olabildiğince fazla arşiv ile bu işe koyulur. Hakeza iCloud, AppleMusic, AppleTV Shows gibi tüm servislerini de tek ücret yapar da kurtuluruz bu karmaşadan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

iPad Air, iPad Mini, AirPods, iMac Pro gibi ürünler sessiz sedasız güncellendi Apple tarafından.

Apple genellikle ufak güncellemeleri sunumun sonunda 5 dakika bahseder kapatırdı konuyu bu olay garibime gitti açıkçası.

25 Mart'ta ''Showtime'' gibi bir etkinlik varken orada az da olsa bahsedebilirlerdi ancak bu yola gitmemişler. İşin enteresan yanı ''ŞOV ZAMANI'' gibi bir söylemde iddialı bir söylem.

Apple'dan garip bir kaç şey görebiliriz tabii ki beklentiyi arşa da çıkarmamak lazım ama Apple'ın çok çok uzun seneler boyunca üstünde çalıştığı ''modüler MacPro'' bu etkinlikte çıkarsa hiç şaşırmam açıkçası.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 16

Oğuz Kağan da bizim, Metehan da bizim, Alparslan da bizim, Atilla da bizim, Fatih Sultan Mehmed de bizim, Kanuni Sultan Süleyman da bizim, Timur da bizim, Keykubat da bizim.

Ve son olarak ATATÜRK'te bizim.

Tarihinde nice başarılar olan bu şanlı milletin ve kendini bu millete yakın hisseden her bir bireyin kötü gidişimize dur dediğimiz ve tarihi tersine çevirdiğimiz ÇANAKALLE ZAFERİNİ kutlarım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Akışta bir arkadaşımızın attığı M20 fiyasko incelemesini izliyim dedim. Ulan her şeye okeyim de kamerayla video çektim diyor bunu anlatırkenki renk ve tonlarla, güya telefondan çekilen görüntü ne hikmetse aynı renk ve tonlamaya sahip.

Hani bunu geçtim dünyanın en iyi coloristine vermişler diyelim. Ulan 13.000TL fiyatı olan telefonlarda öttürsen o bokeh'i alamazsın ön kameradan videoda. Alan varsa kaba etimle iz yaparım sokaklara. Çekilen açı bile aynı değil hay yapacağınız işe ben sizin ya.

Böyle rezillik ömrü hayatımda görmedim buna onay veren yönetime tüküreyim ben. Video linki ve bahsettiğim dakikalar fotoğraflarla aşağıda.

https://drive.google.com/drive/folders/1GUcOOXxVKinDmZy3XmfEFGwQbfw0Noa-

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 39

Benim bu iki ürünü alabileceğim bir Türk satıcısı yahut sitesi var mıdır acaba? Çok araştırdım bulamadım illa yurtdışından mı almak lazım?

https://www.amazon.com/gp/product/B01IEDSKHE/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A2O0936L0BV9JR&psc=1

https://www.amazon.com/gp/product/B00KWNA1VS/ref=ox_sc_act_title_2?smid=ATVPDKIKX0DER&psc=1

Amazon.com : Pixco 25mm F1.4 CCTV Lens for C Mount Camera + 16mm C Mount Movie...

Amazon.com : Pixco 25mm F1.4 CCTV Lens for C Mount Camera + 16mm C Mount Movie Lens to Sony E Mount NEX Camera Lens Adapter : Camera & Photo
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • fakethe @fakethe

  kaç katınını ödemeye razısınız? türk satıcılar bu tür ürünleri yaklaşık üç katına satar, tecrübeyle sabit.

  ayrıca ekleyeyim, bu lenlserin bütün sensöre görüntü düşürmeyeceklerini biliyorsunuzdur umarım

  • Yekta F. @electric

   Full Frame için haklısınız ama APS-C sensörde kullanacağımdan sorun yok hem zaten bende 50mm 1.4 olanı var da seriyi tamamlamak istiyorum bence videolarda çok karakteristik renkleri ve bokeh etkileri var seviyorum bu dandik CCTV lenslerini 😀