Çok sevdiğim bir büyüğüme telefonda çok konuştuğu için bir kablosuz kulaklık almayı düşünüyorum. Toplu taşıma da kullanıyor o yüzden aktüf gürültü engelleme olsa isi olur. Kendisi kadın.

Aşağıdaki kulaklığı düşündüm bilgisi olan var mı arkadaşlar, mikrofon kalitesi falan nasıldır?

TaoTronics Purecore TT-BH1003

Başka önerileriniz var mı 400₺ bandını geçmeyen?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Değişik bir ürün arayışındayım çok baktım ama bulamadım var mı onu da bilmiyorum ama belki bilen vardır.

Malum akıllı saat fiyatları 3500₺’leri gördü. Ben aslında kullandığım akıllı bilekliklerden memnunum ancak spesifik olarak “sesi yazıya döken ve yanıt vermeye yarayan” özelliğe ihtiyacım var. Ekranının da Honor Band 6 gibi olması açıkçası benim için iyi olur.

Bu gibi mesaj yanıtlama özelliği olan bir akıllı bileklik ve saat kırması bir ürün var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 26

Apple çeyrek sonuçlarını açıklamış.

%78.9 iPad satışlarında artış.
%70 Mac satışlarında artış
%54 geçen seneye göre iPhone gelirlerinde artış.

Son üç aylık geliri 90 milyar $.

İlerleyen senelerde dünya çapında %17.1 olan Mac kullanım oranı çok değişik şeylere gebe olabilir. Apple’ın tarihinde ezici şekilde kaybettiği nadir alandır bu PC pazarı.

(17.1 oranı Aralık 2020 verisidir. Kaynak: https://www.statista.com/statistics/218089/global-market-share-of-windows-7/ )

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Şu yeni m1 pc piyasasına da yeni bir kan getirdi. Özellikle taşınabilir cihazlarda x86 muhabbetini resmen çok güzel salladı. Ipad zaten yıllardır bir yerdeydi üstüne pencil kılıf şu bu derken daha profesyonel kullanıma da hitap eder oldu. Eskiden biliyorsun zaten iphone'un büyüğüydü, ekranı büyük iphone idi. 😀 Ama bu mevzuyu da ufak ufak aştılar. Hele bu son m1'i de koyduk olayıyla ipad artık bambaşka bir olaya büründü.

 • Deniz Etkin @denizetkin

  Risc mimarisinden 90'lı yıllarda çok beklentimiz (arkadaş çevremiz) Saatlerce konuşurduk. Sonra risk mimarisine yatırım yapan firmaların hepsini (Sun, DEC vb) HP gibi firmalar alarak kapattılar. Risc 30 yıl sonra Apple ile ARM olarak geri döndü. Umarım Apple Cisk'in köküne kibrit suyu döker.

 • reducto @protego

  Bu Apple aynı anda hem dünyaya faydalı hem zararlı bir firma. Bu kadar çok kar etmesi sektör için hayırlı değil. PC kısmında pazar payı kazanmasa daha iyi olacak gibi

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Ipad'ler artik tum uzaktan egitim hocalarinin elinde. Muazzam da basarililar. Benim tek Apple urunum olan Ipad Air zamanindaki gibi bos icerik tuketim cihazlarindan cok yol aldilar.

iMac’i tasarımsal olarak rezil bulsam da ARM geçişi ile birlikte hiçbir Apple ürününü diğerleriyle kıyaslamamak lazım artık bence.

Adamlar başka noktadalar her ürün gamında. Fiyat/ Performans anlamında en tercih edilesi noktaya geldiler.

Çıkarttıkları tasarımlar, verdiği performanslar, vaad ettikleri şeyler sektörün şu anlık çok ilerisinde. İşletim sistemini sevmezsin Apple’ı sevmezsin tercih etmezsin ki haklı sebepler ancak bu adamların bambaşka kulvarda olduğunu kabul etmek gerek.

Gidin kumda oynayın biz işimizdeyiz diyor adamlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 18

iMac baya kötü ya öndeki logoyu neden kaldırmış ki bunlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  Eldeki fazla stickerlardan yapıştırır bence kullanıcıları. 🙂 Anlayamadığım şekilde logo, Apple kullanıcıları için çok kıymetli. iPhone kılıflarının bile logo kısmı delik oluyor. Bu kılıf işini iPhone kullanan bir arkadaşa sormuştum, "O kadar para verdim, o logo görünecek aga" demişti. Sen de haklısın dedim. Gerçi son zamanlarda iPhone ile android amiral gemileri arasında aşırı bir fark kalmadı sanırım.

Evet sonunda çabalar meyvesini veriyor kesinleşmeden yazmak istemedim az önce kesinleşti.

TOGG girişimi 2 hafta sürecek ve seçtikleri Elektrikli Araç kullanıcılarından geri bildirim alacağı etkinliklerine beni de çağırdı. Yarın aracı görüp teknik detayları bize aktaracaklar ve geri bildirimde bulunacağız.

Nasıl bir etkinlik olacak pek bilgim yok ancak eğerki telefonum yanımda olursa bol bol fotoğraf çekmeyi düşünüyorum. (Gizlilik esaslı bir etkinlik telefonlar toplanabilir.)

Söylenen ve gördüğüm prototiple alakalı da geri bildirimde zaten bulunurum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 22

İlk defa birini engelledim. Amaç soru sorup bilgi almak değil yanlış bilgilerle çıldırtıp raydan çıkarmak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14

Hazır bugüm iş yüküm hafifken elektrikli araçlarla alakalı meşhur soruyu cevaplandırmaya çalışayım bu meşhur soru da ''Batarya değiştirme ücreti ne kadar abi?'' 🙂

Şimdi öncelikle bu sorunun ana çıkış kaynağının sebebi olası bir batarya ölümünde ne kadara mal olacağını insanların bilmek istemesi. Bakıldığında çevremizde kullandığımız telefonların ve çoğu eşyanın pillerinin çabuk bittiği, yani sağlıklarının düşüp kullanılamaz hale geldiği düşünülürse bu soru mantıklı olsa da Elektrikli Araç sektörü için çokta mantıklı bir soru değil.

Peki neden mantıklı değil? Şimdi elektriki araç bataryaları sağlık durumlarını kaybetmez demek gerçekçi değil. Evet elektrikli araç bataryaları da sağlıklarını kaybediyor ve bataryaların kullanım ömürleri 30 yıl olarak ortaya çıktı ancak burada ikinci soru işareti mesela 10. yılda ne olacak?

Elektrikli araç bataryalarındaki kimya telefonlardaki gibi bir degredasyon değerine sahip değiller öncelikle onun bilinmesi çok önemli. Evet araçlardaki bataryaların ilk %5 hatta %10 sağlık değerleri çabucak bitiyor ancak sonrasında bu degredasyon matematiksel olarak hesaplanamayacak kadar ufak hale geliyor. Bu düşüşte aracın 500km gidecekken 450km gitmesini sağlıyor. Araç kullanılamaz duruma kesinlikle gelmiyor. Bununla alakalı sektörden çekilen videoları ve araştırmaları aşağıda paylaşıyorum.

https://electrek.co/2020/06/06/tesla-battery-degradation-replacement/

Yukarıdaki link Tesla araçların %90'dan aşağıya pek düşmediğini gösteriyor. İçlerinde 250.000km'de bulunan teslalar bile var. Sağlığı %85 çıkan Tesla modellerinin de sürekli hızlı şarj yani DC ile şarj edildiği özellikle belirtiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=S2jSJCvH2iE

Yukarıdaki videoda 88.000km'de bulunan Tesla Model 3'ün bataryasının %8 sağlık kaybettiğini söylüyor ancak hava soğuk %2 ve %3 değer soğuktan kayboluyor onu da aklınızda bulundurun diyor Bjorn abimiz. Yani gerçek sağlık değeri kaybı %5-6 dolaylarında.

Bu zamana kadar hep Tesla paylaştım peki diğerleri ne oluyor derseniz:
https://www.youtube.com/watch?v=h9Z5WVwniog

Yukarıdaki videoda da 240.000km'de ve taksici tarafından kullanılmış eski Zoe ZE40 modelinin sağlığının %79 olduğu görülüyor. Bu çok önemli video çünkü hiç bir şekilde şarj aralıklarına dikkat edilmeyen en kötü senaryoda aracın taksici tarafından kullanıldığını tahmin edersiniz bu durumda bile araç kullanılabilir durumda hatta daha önemlisi araç eski. Yani teknoloji ve BMS ise çok daha iyi durumda artık bataryalar.

Peki şimdi bunun önemsiz olduğunu açıkladığıma göre gene de üstteki ilk soruyu cevaplamak isterim ''Değiştirme ücreti ne kadar?''

Araç bataryaları şu an elektrikli araçların en büyük kalemlerinden ve pahalı olma sebebi de aynı zamanda.
https://about.bnef.com/blog/battery-pack-prices-cited-below-100-kwh-for-the-first-time-in-2020-while-market-average-sits-at-137-kwh/#:~:text=Partnership-,Battery%20Pack%20Prices%20Cited%20Below%20%24100%2FkWh%20for%20the%20First,Average%20Sits%20at%20%24137%2FkWh
Yukarıdaki linkte bataryaların maliyet düşüşünü görebilirsiniz. Talep arttıkça ve paketleme maliyetleri Cobalt gibi pahalı madenlerin kullanımı azaldıkça bataryaların fiyatları düşüyor hatta biz ekstra vergilerden bunu göremesekte içten yanmalı araçlar ve elektrikli araç fiyatları ilk defa kafa kafaya gelmiş durumda. ve KW maliteti 100 Doların altına indi dünyada.

İleride ama çok uzak olmayan tarihlerde avrupada insanlar takır takır araç bataryalarını çok uygun fiyatlara modifiye edebilecekler. Büyültüp, küçültüp, değiştirebilecekler ve bunlar bize de gelecek eninde sonunda. Hatta bu işleri yapan Avrupa'da ciddi manada servisler mevcut. İşleri elektrikli araç dönüşümü adamların tamamen.

Yani bu Elektrikli Araç dediğimiz şey ileride LPG'den farksız hale gelecek. Çok ufak harcamalar ile mesela 50.000₺ ile araçlarımıza 50-60kw bataryalar takıp 300-400km giden elektrikli araçlara çevirebileceğiz. İleride bu 50.000₺ çok daha uygun da olacak.

Umarım açıklayıcı ve faydalı bir yazı olmuştur.

EKLEME: Bir ikinci konuda bu EV muhabbetine şüpheyle yaklaşan insnaları da anlayışla karşılıyorum. Kapitalist düzendeyiz ve paramızı sağacak yeni kapı olarak görmeleri çok mantıklı ancak yaptığım araştırmalar sonucunda insanlığın kollektif olarak aldığı nadir iyi kararlardandır EV dönüşümü dünyada.

Bir sonraki yazım da Elektrikli Araçlar havada karada neden içten yanmalılardan daha çevreci o olacak 🙂

A look at Tesla battery degradation and replacement after 400,000 miles -...

In this new installment of our series on the highest-mileage Tesla Model X (and one of the highest mileage EVs in the world), we look into battery degradation and replacement on a Tesla with over...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 34
 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Bir de mesela Battery Swap gibi bir olay var. Mesela şu videoda eleman 70 kwh bir Nio modeli alsanız bile bu battery swap istasyonlarında 100 kwh bir pil kiralayıp taktırabilirsiniz demiş: https://youtu.be/3HQgAxUDYB0?t=280 . Tabi bu sistemde işleyiş tam olarak nasıl çok bilgi sahibi değilim.

 • Mlih @melih-atmaca

  Benim merak ettiğim genel sağlık durumundan çok batarya paketindeki hücrelerin durumu Bu batarya binlerce hücreden oluşuyor Aralarından 3-5 tanesi ölünce ne oluyor acaba
  Eski laptop bataryalarındaki Li-ion 18650 pillerden iki tanesi (6 pilden) ölünce kullanılmaz hale geliyor (3s2p kurulumundan)
  Bu araçlarda durum nasıl acaba
  Hücrelerden bir taneside ölünce 1-2 kWlık paketi komple kullanılmaz mı oluyor (Seri bağlanmış 100 pilden 1 tanesi ölürse durum nasıl oluyor)

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Benzinli araçlarda asıl problemler sürekli sanayiye gitmeler 200-250binden sonra başlıyor bakalım elektriklilerde durum ne olacak. Bu elektrik motorunun performans değişimine vs. de bakılması lazım.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Bu arada bir cok kobalt ve benzeri degerli metalin atik sistemlerinden toplanmasi yontemi var. Bunlar genelde maliyeti kurtarmayan sistemler. Mesela benim eskiden parcasi oldugum bir firma (Sulfator Oy) maden atik sularindan bu tarz metallerin kazanimini yapacak bir sistem gelistirmisti. Sorun isletme-kurulum maliyetlerinin kar oranlarindan dusuk olmasi.
  Eger talep artarsa, bu yontemler makul hale gelir ve talebi karsilar. Ayni sekilde her taraf batarya oldugu zaman batarya geri donusumu firmalari icin de olay karli bir is olabilecegi icin cozumler gelecektir.

  Soru artik elektrik vs icten yanmali motor degil. O konu kapandi bitit, icten yanmali motorlar 10-15 sene sonra geri kalmis ulkelere ait durum olacak gibi. Su anda soru elektrik motoru mu yoksa hidrojen mi? Hidrojen su anda cok cok cok pahali. Bakalim o ucuzlayacka mi...

Biraz elektrikli araçlar konusunda uzak kaldım 3200km oldu Zoe kullanalı ve bu süre zarfında neler yaşadım ne gibi görüşlerimde farklılıklar oluştu biraz bahsetmek isterim.

Şimdi en merak edilen konu ev elektrik faturam ne oldu.

Aracı almadan önceki ay elektrik faturam 299₺ gelmişti. Aracı aldıktan sonraysa 3 zamanlı tarifeye geçtim yani geceleri KW elektrik 24kuruşa kadar düşüyor ve arabamın ekranından şarj saatlerimi 23.00’dan sonraya kurdum, 2 fatura da geldi ödedim. Biri 366₺, diğeriyse 382₺.

Dışarıda şarj istasyonlarında yaptığım şarjlar dahil harcadığım para 317₺. Yani 3200km’de harcadığım yakıt 317₺.

İçten yanmalı bir arabada bu yakıt fiyatlarıyla 1200-1600₺ gibi yakıt gerçek masraf olarak kıstas alınabilir. Tamamen evden şarj etmiş olsam masrafım 220₺’lere kadar inerdi ancak EV’yi ben öyle kullanmıyorum. AVM gibi yerlerde ben dolaşırken, yemek yerken depom doluyor yahut uyurken.

2 ayı geçen elektrikli araç maceramda da farkına vardığım en ciddi şey gereksiz menzil takıntım oldu. Zoe ZE50 kışın eksili havalarda 250-300km, 5-20 derece havalarda 300-350km, 20 derece üstü havalarda da 370-400 hatta ayağınızı iyi eğitirseniz 430km menzil görebileceğiniz bir araba. Senelik ortalamasını 330km olarak oldukça gerçekçi olacaktır ve bu menzil ile her türlü dolaşmama, her gün 22km toplam işe gidip gelmeme rağmen 10 gün bana yetiyor ki her akşam evimde şarj etme imkanım olmasına rağmen. Durum bu olunca benim kullanım senaryomda bu menziller bile fazla. 150km menzilli bir şehir içi arabasıyla bile hayatımı rahatlıkla idame ettirebilirim. Yani menzil takıntım eskiden vardı ve ufak menzilli elektrikli arabalar niye var diye söylenirdim gereksiz gelirdi saçmalıyormuşum.

Genel olarak EV kullanmaktan memnunum. Teknoloji gelişebilir evet ama almak için gelişmesini bekliyorum argümanları hatta EV geçiştir esas olay hidrojendir falan demek bana komik geliyor. Bana değil tüm dünyaya daha doğrusu. Dünya, tüketici, firmalar kararını verdi ve bu artık tartışılmıyor. Firmalardan tutun ülkelere kadar hepsi 2030 hatta 2025’ten sonra tamamen içten yanmalı araç üretmeyeceklerini teker teker açıklıyorlar.

Umarım faydalı yazı olmuştur. Aşağıda da bir kaç tüketim ve menzil verilerini paylaşıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 30
 • arandur @arandur

  Evinde veya işyerinde şarj imkanı olmayan kişiler için elektrikli otomobiller halen sıkıntı. Ama bahçeli evin varsa şahane olur valla 🙂

  • Yekta F. @electric

   Yaşam tarzın burada daha önemli. Eğer haftada 1 AVM’ye uğrayan biriysen ve ilerde migroslara da istasyon falan kurulacak bu çok belli o zaman her market alışverişinde, her AVM gezinde, her ispark duraklamanda şarj imkanın olacak.

   Durum bu olunca o zorunluluk ortadan kalkıyor. Çıkan arabalarda şu an için gelinen nokta 30 dakikada 0-80 arası şarj nerdeyse her arabada standart dolum hızı bu. Hatta yeni çıkanlar 16-18 dakikaya kadar indirdiler bile bunu ve bu hızlar ciddi manada her arabada mevcut.

   Uzun yolda tuvalet molası versen, gidip su alsan marketten 10-15 dakika. 10 dakikada 200km dolum yapıyor bu araçlar artık.

   EV kullanıcısı mantığında düşünmek için cidden birinin iyice anlatması yahut cidden deneyimlemesi lazım. Şu an benim gibi kullanıcıların bunu anlatamamasındaki sebep yanlış bilinen tabular, insanların deneyimleyememesi ve garip manipülatörler hele bizimki gibi cahil ülkelerde.

 • Adem Alp Yıldız @ademalp

  15-20 dklık şarjla 400km menzile ulaştıkları zaman uzun yol içinde mantıklı olur

 • pegasus @pegasus

  hocam üreticiler kararını verdi de bizim cüzdanın da kararı belli maalesef... kazasız belasız kullanmanız dileğiyle. paylaşımlarınız çok kıymetli.

 • Serkand Demiroglu @srkndmrgl

  Bu elektrikli oto yu kacak elektrikle doldursam 🤔🤔🤔

iPhone, AppleWatch, AirPods şarj edebileceğim 1000 liralarda olmayacak bir şarj standına ihtiyacım var.

Kullanan şu iyidir diyebileceğiniz bir model var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap