iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modellerinde kullanılan A13 işlemcisinin nasıl önceki jenerasyona göre 4-5 saatlere varan güç tasarrufu sağladığını araştırmaya başladım tanıtıldığı ilk günden beri çünkü neden bilmem sunumda en dikkatimi çeken ve en iddialı söylemlerden biri de buydu bir kaç elle tutulur şeye rastladım ve açıkçası Apple’ın A serisi işlemcilerde yaptığı iş uzun zamandır zaten beni büyülüyordu daha da takdir ettim.

Apple diğer 7nm işlemci üreten firmalar gibi çekirdekleri 7nm üretip aradaki daha az önemli şeyleri 10nm üreteyim yoluna başvurmamış. Bunu AMD şu an satışta olan Ryzen işlemcilerinde yapıyor. Ryzen ürünlerinde işlemci çekirdekleri 7nm üretilirken, işlemciler arasındaki iletişimi sağlayan köprüler ve transistörlerden bazıları daha yüksek nm değerlerinde üretiliyor ki fiyat az olabilsin.

A13 Bionic işlemcisindeyse A13 platformu üstünde bulunan bütün her şey ikinci nesil 7nm üretime sahip. Transistörler, GPU, Çekirdekler, Neural Engine Çekirdekcikleri ne ararsanız 7nm ve bu ciddi oranda güç tüketimi avantajını beraberinde getiriyor.

Bir diğer konu da Machine Learning. Makine öğrenmezi sayesinde siz yaptığınız ve açtığınız uygulamarın işlemcide hangi kısımları aktif olarak kullandığı Neural Engine’e öğretiliyor ve siz o uygulamayı açtığınızda işlemcideki diğer her şey derin uyku moduna geçiyor. Hatta ve hatta uygulamanın kaynak tüketimi Neural Engine sayesinde izlenip çok kaynak tüketmeyen uygulamalarda işlemci downclock ediliyor siz o uygulamayı açtıktan sonra.

Kısacası iPhone 11 ve 11 Pro modelleri siz kutudan ilk çıkardığınız zaman ‘’kesinlikle’’ Apple’ın vaad ettiği şarj süresini size sunamayacaklar ve bu haberler bakın şimdiden söylüyorum 🙂 her yerde çıkacak ama siz uygulamalarınızı yükleyip Neural Engine’e kullanıcı alışkanlıklarınızı öğrettikçe cihaz batarya performansını ciddi oranda arttıracak. Güzel iş yapmış Apple işlemcide gene.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple Store uzun zamandır kapalı. Beklenilen ülkeye göre fiyat düzenlemesi şu an gerçekleşiyor olabilir.

Kesin bilgi içeriden alamadım ama bunca zamandır online mağazanın kapalı olması 2012 senesinden beri Apple'ın Türkiye faaliyetinde görülmüş bir şey değil. Trade-In sistemi entegrasyonu, iPhone Upgrade Program'ın başlangıcı bile olabilir bunca zaman kapalı durmasına sebep.

Ne çıkacak işin içinden merak ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Şimdi ben telefonda oyun oynayan adam değilim.

Gidip fotoğraf falan da düzenlemiyorum.

Fotoğraf ve videoyu şaheserler çekmek için de kullanmıyorum normal anı kaydediyorum sadece.

Telefonu kullanma amacım sosyal medya, arama, Whatsapp ve en önemlisi Twitter.

Durum bu olunca düşünüyorum benim aslında gidip Xiaomi Mi9T Pro, Meizu 16s Pro gibi modellere bakmama gerek yok ama bundan önce de hiç orta segment bir telefon kullanmadım çekincelerim de yok değil.

Orta segment telefonların kullanıcı deneyimi ne alemde arkadaşlar? Kameraları falan çok mu kötü?

Bataryası olabildiğince uzun giden, performansta üzmeyen, bütçe dostu bir orta segment telefon öneriniz var mıdır bana? Bir de mümkünse çentik falan olmasın olabiliyorsa komple ekran olsun önü.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 34

Bugün bana TeknoSeyir'in bana kattığı en kıymetli arkadaşlardan birinin doğum günü.

İyi ki doğdun güzel insan, iyi ki varsın. Sevdiklerinle hiç üzülmediğin bir hayat diliyorum sana @doga

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Bu yazımda yeni dünyayı keşfediyormuşum gibi bir halde ve tavırda değilim. Genellikle az sayıda da olsa bazı insanların bildiği şeyleri size anlatmak istiyorum onu baştan belirteyim.

Her yeni iPhone çıktığında standart olarak tasarımı, özellikleri, hali hazırda olan yenilikleri koyması eleştirilir ve bunlar sonuna kadar haklı eleştirilerdir ancak gene o ürünler satışa çıktığı zaman deli gibi satar. İşler zaten bu noktadan sonra hakarete varır, insanlar ''salaklar gene deli gibi aldılar.'' söylemlerini söylerler ve tartışmalar alevlenir ancak bir şey oluyorsa neden oluyor bunun ana sebebi maalesef ki araştırılmaz, bunun üzerinde kafa patlatılmaz.

Evet yeni çıkan iPhone modellerinin tasarımı bence de kötü hatta dalga geçilmeye müsait internet ortamında saygı çerçevesini aşmadan her şeyle billur geçilmesini %100 destekliyorum ancak bir de şu açıdan bakmanızı rica ediyorum.

Bir insan 2007-2008-2009-2010-2011........2016 artık nasıl derseniz deyin iPhone almış ve bu ekosisteme girmiş olsun. iCloud'da verileri, AppleMusic'te çalma listeleri, Pages, Numbers, Keynote uygulamalarında ofis dökümanları, AppleTV+ aboneliği ve bunların yanında evinde AppleTV ürünü, evinde Mac bilgisayarı, evinde iPad ürünü olsun ya da bunlardan sadece bir kaçına sahip olsun. Bu adam neden ekosistemini değiştirsin? Bu soruyu gerçekten cevaplamanızı istiyorum sebep ne?

Android cihazlar daha ucuz diye mi geçsin? Zamanında iPhone X, iPhone Xs, iPhone 11, iPhone 11 Pro Max almış adam gidip RedMi Note 7 alır mı? Gidecek gene Note 10+ alacak peki bu ürün daha mı ucuz? Galaxy 10 Plus muadil bir iPhone modelinden daha mı ucuz? Huawei P30 pro daha mı ucuz?

Hakeza bu ekosistemden kalkıp gidecek diğerlerinde ne gibi olmazsa olmaz özellik var? Hakeza diğer marka telefonların yeniliklerini neden takip etsin?

İşte anlaşılmayan ve tüketicilerin düşünmek istemedikleri nokta bu. Evet iPhone hali hazırda piyasada bulunan diğer telefonlara göre deli dehşet yenilikler getirmiyor ama yenilik getirmediğini kimse söyleyemez. iPhone kullanıcıları o bilindik deneyimi yaşamaktan, Apple servislerinden, Apple ekosisteminden, Apple servisinden, Apple'ın güvenilirlik algısından, Apple'ın yenilik koyuyorsa onu adam akıllı yaptığından emin olmayı seviyorlar ve dolayısıyla diğer markalara BAKMIYORLAR dahi.

Şimdi ben bunu diyorum diye ''salaklar bakmıyor yahu bunlar zaten salak.'' diyenler olacaktır ama hiç bir güven, hiç bir marka bağlılığı boşu boşuna olmaz. Apple sevmeyen kişilerin, firmaların, kurumların önce Apple'ın neyi doğru yaptığını anlayıp ondan sonra sektörü değiştirmeleri lazım ki İYİ ŞEYLER piyasada olsun.

Umarım açıklayıcı olmuşumdur. Tartışmalar boşuna kısacası en azından benim görüşüm budur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15
 • Mustafa N. @mustafanr

  Servis hizmetleri ve müşteriye yaklaşımları bakımından kimse yanına yaklaşamaz Türkiye'de.Ama şunu net söyleyebilirim iPhone Rusya,Asya ve Türkiye gibi yerlerde tamamen statü ve instagrama güzel hikaye atılıyor diye alınıyor,ha işine göre alan kitle var mıdır kesinlikle vardır.(Note serisinin 8den sonra hala satması gibi S serisinden kalem dışında ayırt edilecek bir yeri yok bence)
  Ama rakipleri gözle görülür bir şekilde önüne geçti,ekran,pil,hele tasarımda BENCE fersah fersah önündeler(ama tasarımda sizin dediğiniz olay var dışarıdan bakınca kişinin iPhone kullandığını belli etmesi diye tasarım işini biraz o kurtarıyor).
  İşlemci ve kamera konusunda gözle görülür bir ilerlemesi Apple'ın var fakat bu karşılaştırmayı saçma buluyorum ben,karşılaştırılan her cihaz aynı işletim sistemi üzerinde çalışmadığı sürecede saçma bulacağım,nerden bileyim Apple'ın benchmark açıldığında telefonu belli bir hız moduna sokmadığını(Huawei'de olmuştu zamanında).

  Birde İOS'in nasıl desem androidde olan bildirim paneli gibi,widget düzenleme,ekranda ikonların yerini değiştirme,rehberde kısayollar ile arama mesajlaşma gibi sıkça kullanılan fakat küçük bir özellik gibi görülen özellikleri eklememesi veya geç eklemesi.
  Dosya atmak için bilgisayarda hala iTunes gibi bir programa ihtiyaç duyması beni yoruyor,takayım bir tane kablo çalışsın.Canlı fotoğraflar gibi çok güzel bir özelliği ben neredeyse hiçbir yerde kullanamıyorum,nedendir bilmem.
  Güncelleme vermesi konusunda gayet iyiler ama hiçbir faydasını görmedim desem yalan olmaz geliyor ama işte geliyor yani,birde alt seviye cihazlara bazı özellikler gelmiyor 5s veya 5de batarya durumunu görme gibi.

  Ekosistem için Windows tarafı BENCE Windows 10 ile büyük yol aldı 2016'dan bu yana hiçbir şekilde cihazım beni işletim sistemi tarafından yarı yolda bırakmadı ki cihazım i5 3230m li bir hp laptop.Birde telefonunuz adlı uygulama geliştirilmeye devam ediyor mac-iphone ikilisi kadar etkin midir tabi ki değildir.Birde nispeten Windows kadar donanım çeşitliği ve programların cracklenmesi gibi bir dezavantajı olduğundan MacOs'un üstüne bu kadar düşülmesini gayet normal karşılıyorum.
  Yurtdışında yaşıyor olsaydım kesinlikle bir tane her yeni çıkan serisinden Macbook,İpad,TV,iPhone alır altı ay kadar ana sistemim yapar denerim fakat windows+android tarafından kesinlikle vazgeçebileceğimi düşünmüyorum ki bunu 6S gibi nispeten iyi bir iPhone olmasına rağmen.
  Gerçekten isteyip alan hiç kimseye bir yakıştırmada bulunamam hakkım değil.
  Ama kesinlikle iş için kullananlara hiçbir şekilde bir şey diyemem,saygım sonsuz,yukarıda yazdıklarım benim kullanırken veya çevremde gördüğüm şeylerden ibaret.

 • Servet @enigmasi

  Ben bu ekosistem yüzünden ve Google sevmediğim için geç(e)mem.

 • Fatihmi @distance

  apple 3 sene önce telefonlardaki özelliği yeni getirdi oluyor. adamın diğer telefonlarla alakası yok çünkü apayrı platformlar. windows kullanıcısı bir özellik geldiğinde aynı şey mac'te 3 sene önce vardı dese ciddiye almayacaktır, almamamsı da gerekir, çünkü adamın mac ile alakası yok.
  o özellik için de tercih edilecek bir özellik yok ortada.

  google, windows müşterinin ne istediğin anlamak yerine deneme-yanılma yöntemiyle ortaya bir sürü ürün atıp, birinin tutmasını bekliyorlar.

 • P. O. F. @pof

  Ekosistem nedir ki? Neden buna bağımlı olalım? Zaruri bir şey değil ki? Bence fazla abartılıyor bu ekosistem olayı.

iPhone 11 Pro Max sonrası ben...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Apple etkinliği hala konuşuluyor şaşırdım açıkçası. Konuşmaya değecek bir sunum bile değildi.

Bu ürünlerin kötülüğünden değil yanlış anlaşılmasın ama ne bekleniyordu ki? Bunlar olacaktı. Telefon sektörü çıkmazda. A13 evet çok güçlü 4 tane 4K video her kameradan eş zamanlı kayıt alınıyor bu güç hafife alınacak şey değil ama o tasarım nedir arkadaş? Arçelik ocak tanıttılar kamera diye.

Her neyse canlı yayında da bol bol esnedim zaten. Tamamen filler bir sunumdu. Eski iPhone modelini verip gene insanlar alacaktır 399 dolara ABD'de onun harici 8,X, Xs gibi cihazları olanlar hatta 7 kullananlar bile pas geçsinler bu ürünleri.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  O üçlü kameranın yerleşimi pozlama farkı olmasın ya da minimuma insin diye dizayn edilmiş diye bir şey okudum ama nerde okudum hatırlamıyorum. Ayrıca kameraya önem veren ve elbetteki ekonomik durumu müsait olan hiç kimse pas geçmez bu cihazları. Hele de 4-5 saat batarya ömrü uzamışken.

  • Yekta F. @electric

   Valla Yalçın kimse kimseye alma demiyor akıl veriyor. Ayda ne kadar para kazandığımı bilemeyecek kadar zengin olsam ben de alırım ama savunulacak tarafı yok 10.000 üstüne satılan cihazların.

   Bizi aşar abicim güle güle kullansın akan ben fiyatını es geçiyorum zaten ürünlere aman aman bayılmadım.

 • cinnabon @cinnabon

  Ive ayrılmasaydı arka tasarım aynı olur muydu, şüpheliyim. Alacak yine alır tabii ama göz zevkine hitap etmediği açık.

 • Pix50Adam @zero2900

  Hocam telefonlar sürekli inceliyor. Bu elbette yine biz ince telefon isteyen kullanıcıların bir eseri. Sürekli incelirken kamera isteklerimiz de paralel şekilde artıyor. Tasarım kötü ama kamera da kalite = daha fazla donanım ve komponent. Haliyle telefon incelirken kamera modülleri büyüyor. Yani garip açmazlar içindeyiz. Çünkü kamerası da telefon inceliğinde olsa ona göre bir kalite kaybı olacaktı. Sanırım git gide incelen telefonların kalınlaşan kamera modüllerine mecburuz. En azından görüntü ve mercek teknolojisi çok devrimsel bir teknoloji üretmediği sürece.

 • olasandra @olasandra

  apple in telefon yapmayı bırakıp, google gibi sadece yazılım ve hizmete odaklanması taraftarıyım.

  • Agab @agab

   Sektör birincisi adamlar neden bıraksın?

  • olasandra @olasandra

   @agab sektörü bıraksın demiyorum. Belli ki bu tasarım işini çözemeceyekler, tasarımı yapabilenlere bırakıp kendileri yapabildikleri işe(yazılım,hizmet vs.) odaklansalar daha başarılı olurlar.

  • Agab @agab

   @olasandra Arkadaşım şu an adamlar zaten tek başına tüm android camiasına kafa tutuyor ve tahmin edemeyeceğin kadar başarılılar 😀
   Ayrıca tasarım görecelidir. Ben de pek sevmedim ama "ıy bu ne lan öğ" falan modunda da değilim. Keza, 3 ay sonra çinli telefonlarda da aynı tasarımı göreceğimize eminim.
   İlk çentikli iPhone çıktığında herkes söylenmişti. Hatırlıyorsundur umarım. Ee, şimdi çentiksiz telefon yok.
   https://www.youtube.com/watch?v=nKCLoSKLhDQ iPhonedo mesela bunu eleştirmiş bu videoda. Apple yapınca aa kaka kiki, Samsung vs yapınca nedense bir kabul görme durumu var. Az önce yeni Honor telefon tasarımı gördüm. Bence gerçekten çok kötü bir tasarım. Ama kimse eleştirmiyor nedense 😀

   Vardır bir bildikleri. Milyar dolarlık şirkette binlerce tasarımcının elinden geçip çıkıyor bu telefonlar. Belki altında bilmediğimiz mühendisliği var, belki böyle olması "gerekti". bilemeyiz.

  • cinnabon @cinnabon

   @agab çentik hâlâ kötü bir fikir. Sadece yayıldı.

Eyyyy Meizu nerede ulan 16s Pro? 😂 @umtk yok mu tanıdık sıkıştıralım adamları 😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

iPhone 11 özel bir fiyatlandırmayla ülkemizde satışta olabilir. Ana odağı Apple'ın iPhone 11 satış grafiğindeki başarısı için.

699 Dolar fiyatı da rekabetçi baya bence. Bakalım fiyat ne olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14