Elektrikli scooter konusunda arkadaşlar sağolsun baya bir öneride bulundular:

Motosiklet
Elektrikli bisiklet

Öneri bunun yerine tercih edilmeli gibi bir kaç öneri okudum bakıldığında da mantıklı öneriler ama benim spesifik ihtiyaçlarım göz önüne alındığında bana elektrikli scooter şart.

Nedir bu ihtiyaçlar:

1- Benim işyerim Ortaköy’de ve sıklıkla beşiktaş, bebek gibi yani kısaca sahil şeridinde işlerim toplantılarım oluyor. Elektrikli aracımla bunlara oldukça az maliyetle zaten gidebiliyorum ancak trafikte buralara gitmek 2 saat. Gerçekten 2 saat trafikli zamanlarda bu arada.

2- İşyerinin otoparkındaki aracımın bagajından scooter’ı çıkarıp direk mobil mobil olabiliyorum. Ki mobil olmak e-mobility dediğimiz kavramla yeni yeni duyduğumuz şeyler ve benim için çok mühim. Dolayısıyla arabanın bagajına sığacak çözüm benim için elzem.

3- Sürekli her şartta ve koşulda yanında taşıyabileceğim bir ürün istiyorum. 30 kilo altındaki ağırlığıyla yanında elle sürerek zorlarsan sırtıma takarak bunu her yere zaten taşırım ideal değil ama yapılabilir. Gidip bir yere oturduğumda scooter’ı masamın yanına koyduğunda kimse ne yapıyorsun demez. Zaten mobilite dediğim şey bu direk.

4- Elektrikli aracın bagajındaki fiş sayesinde scooter’ı araba sürerken bile şarj edebileceğim bu ayrı bir artı.

Yani sonuç olarak birinin belirlediği ihtiyaç ve amaca yönelik ürün size mantıksız gelse de yaşadığı şartlara göre hele benim gibi ince eleyen biri ihtiyaçlarımı iyi belirleyen biriyim 🙂

Bir ikinci olarak bundan sonra hiçbir şartta ve koşulda benzin yahut dizele sahip bir motor, araba ile işim olmaz. Motorumu da satacağım escooter sonrası durum bu olunca gene iddialı olacak ama motosikletleri bile ciddi manada etkileyecek, geleceğin adımlarından biridir e-scooter dünyası çünkü e-mobility direk gelecektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 14

Dün elektrikli Scooter hakkında bir soru sormuştum. Baya bir araştırma sonucunda sonunda modele karar kıldım favoriye alan bir kaç kişi vardı durum bu olunca belki sonucu merak ediyorlardır diye düşündüm.

https://www.ecovolt.com.tr/modeller/zero-10x

Neden bu model derseniz pahalı gibi görünse de aslında fiyat performans ürünü ve servis hizmeti var. Dünyada bilindik bir marka ve özelleştirme imkanları derya deniz.

Zero 10X | Elektirikli Scooter - Ecovolt Türkiye

Zero 10X Elektrikli Scooter model özellikleri, fotoğraf ve videoları.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 33

Yazlık yerde elektrikli scooter işine baya sardım. Şu an 15 km menzilli pek yokuş falan çıkamayan ama gayet iş gören çin bir scooter almıştık zamanında ufak tefek market işlerini cidden halledebiliyorsun

Benim hızla falan işim yok açıkçası ama minimum 50km menzilli, yokuşta üzmeyen ama aşırı da hızlı olmayan amortisörü falan olan bir e-scooter var mı önereceğiniz?

Maks bütçe 15.000₺.

Elektrikli aracın arkasına koyacağımdan bisiklet, elektrikli motosiklet kesinlikle düşünmüyorum. Elektrikli scooter şart.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 57

iPhone 12 mini ile birkaç fotoğraf çektim paylaşmak istedim sistemin kendinden gelen düzenleme araçları ile biraz düzenledim fotoğrafları

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Apple hızlı şarj standartları ile alakalı ufak bir öneride bulunmak istiyorum.

Apple herkesin tahmin ettiği gibi piyasada sözü geçen QuickCharge 2.0 - 3.0 gibi gibi standartlar kullanan firma değil. Durum bu olunca iPhone modelleri çok uzun zamandan beri hızlı şarj değerlerini destekliyor ancak böyle diller kullanmadığından kimse ne adaptör alacağını bilemiyor.

2.4A değerini geçmeyen, 20W adaptörler hali hazırda iPhone ve iPad modellerinizi hızlı şarj etmeye yarar.

Anker modellerini rahatlıkla kullanabilirsiniz ki çok iyi markadır ve coilwhine sorunu yoktur.

Ben çok uzun senelerdir aşağıdaki ürünleri kullanıyorum sorun yaşamadım.

Anker PowerPort III Nano 20W USB-C Güç Adaptörü - Apple iPhone Hızlı Şarj Uyumlu - A2633

Anker PowerPort 2 24W Seyahat Şarj Cihazı Beyaz

Anker PowerPort 5 Speed 63W QuickCharge 3.0 Seyahat Hızlı Şarj Cihazı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ben bundan sonra TeknoSeyir sosyalde paylaşım yapmama kararı aldım. Zaten çok uzun zamandır sessizdim.

Yazdığım şeyleri defalarca yazmaktan, A sorusunun cevabını verdiğimde alakasız şekilde Z yorumuyla karşılaşmaktan yoruldum. 30 yaşına da geldim artık adını, ismini bilmediğim, karşılıklı yüz yüze görüşmediğim insanlarla fikir münakaşasından yoruldum. Artık gerçekten bünyem de kaldırmıyor.

Sonuç olarak maalesef düşen kalite ve artan trollük seviyesinin her tarafı sardığı şu dönemde burasının da ciddi kötüleşmeye başladığını düşünüyorum. Umarım düzelir.

Kalın sağlıcakla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 27
 • huseyin/azuren @hegemen

  Togg konusuda senden daha görüşler alacaktık.
  Bir dışarıdan otomotiv yorumcusu olarak değilde gerçek kullanan ve deneyimleyen birisi olarak yazını bekliyordum açıkçası.
  Yaş yazıyorsak 25 yıllık sigorta doldurmuş birisi olarak yaş yazma gereği duymuyorum.
  Son zamanlarda insanlardan soğuma bende de var.En azından az çok burda yazarak kendimi eğlendiriyor, öğreniyorum.

 • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

  40 yaşına gelince her yazılanı ciddiye almamayı, bazı mesajlara ciddi cevap vermek yerine dalga geçmeyi falan da öğreniyor insan. Çocukla çocuk olmanın, ergenle ergence eğlenmenin de bir tadı var. Her durumda keyif vermiyor ama sonuçta hayat çok kısa ve çok çabuk bitecek. Herşeyi ciddiye almamak lazım.

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  Açıkçası yorumlarınızı severek okuyorum. Bazen yorumlarınızda fark ediyorum bu tahammülsüzlüğü. Bunu daha önce yazmıştım gibi cevaplar veriyorsunuz. Sıkıntı şu ki herkes herkesin her yazdığını tamamını okumuyor ya da o kadar aklında kalmayabiliyor .Ancak bu kadar ciddiye almaya da gerek yok. Tabi mizaç meselesi. Zaten sitede paylaşım iyice azaldı. Bugün gitmeseniz de yakın zamanda gidersiniz, biz de öyle herhalde.

 • uçuştaki ✈️ pilot @ucustakipilot

  Valla ne yazsam boş, TS'den ve TS'deki insanlardan sayılamayacak kadar şey öğrendim. Ama beraber yaşadık ve gördük kaç kişi geldi geçti, yıldı/yıldırıldı. Adam her gün siteye gelip spam yapıyor, geçici veya değil gündem bu iken tutulmuş siyaset paylaşıyor diye sitenin kalıcı üyeleri banlanıyor.

Böyle lobicilikler bu haberler ülkemizde patlatılarak bizi dizel ve benzin çöplüğüne çevirecekler. Donanım Haber’in buna maşa olması da ayrı üzücü. Yazık.

Bu araştırmanın aksi 1000 tane araştırma buraya dizerim de yoruldum.

https://www.donanimhaber.com/elektrikli-otomobillerin-servis-maliyeti-daha-yuksek--133742

Elektrikli otomobil sahibi olmak, içten yanmalı motorlu araçlara göre daha...

We Predict tarafından yapılan yeni bir araştırma, elektrikli otomobile sahip olmanın içten yanmalı motorlu geleneksel araçlara göre daha maliyetli olduğunu ortaya koydu.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13

Geçenlerde paylaştığım elektrikli araçla İstanbul-İzmir deneyimim ilk uzun yok deneyimimdi ve aracımın uzun yoldaki davranışlarını öğrendim.

Dün İstanbul-İzmir rotasından daha uzun bir yola çıktım.

Gittiğim rota:

-İzmir Özdere’den Denizli ZES şarj istasyonuna gidiş.

-İstasyondan Salda gölüne gidiş.

-Salda gölünden Özdere’ye dönüş.

Toplam 606km süren bu yol 1 saatlik bir şarj molasıyla tamamen bitti. Bu 1 saatlik şarj molası 45 dakikada olsa hallolurdu ancak orada başka elektrikli araç kullanıcısıyla çay, kahve ve sohbete daldım böylelikle %100 doldu araba 🙂

Eve vardığımda %22 şarjım ve 79km daha menzilim vardı.

606km yol 100₺ şarj ile halloldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 27

Bugün elektrikli aracımla ilk İstanbul-İzmir yolumu yaptım.

2 sefer şarjda durdum ve yolcuğu 3 Etap olarak ayırdım. 2 Sefer sarjda durmasam dahi tek seferle de bu yol rahatlıkla biterdi ancak birinde yemek yemek için durdum birinde de kahve aldım durdum. Aşağıda şarj hızı kaç km yolda ne kadar menzil gittiğim ayrıntılı olarak var. Kullandığım araç 50KW DC şarj hızına sahip ve uygun fiyatlı elektrikli araçlardan. Yeni modellerin hepsinde minimum 100KW DC yani 2 kat daha hızlı şarj imkanı olduğunu göz önünde bulundurunuz.

1. Etap (ortalama hız 95-105)

%100 evden çıkış %39 O122 varış

237km sürüş

%39’da şarja takıldı

Şarj 24 dakika %69 devam ediyor %30 doldu

Şarj 27 dakika %73 devam ediyor %34 doldu

Şarj 37 Dakika %83 devam ediyor %44 doldu

Şarj 43 dakika %89 devam ediyor %50 doldu

Şarj 49 dakika %94 devam ediyor %55 doldu

Şarj sonlandı 54 dakika %98

Ücret 81₺

2.Etap (ortalama hız 105-130)

O122’den Novada’ya varış

%98 ile başladım

%29 ile vardım

Mesafe 225km

Ortalama hız 110-130km

Ortalama tüketim 14.3kw

Şarj 7 dakika %37 devam ediyor %8 doldu

Şarj 10 dakika %41 devam ediyor %12 doldu

Şarj 13 dakika %46 devam ediyor %17 doldu

Şarj 16 dakika %50 devam ediyor %21 doldu

Şarj 24 dakika %60 devam ediyor %31 doldu

Şarj 29 dakika %65 devam ediyor %36 doldu

Şarj 31 dakika %67 devam ediyor %38 doldu

Şarj 35 dakika %72 devam ediyor %43 doldu

Şarj 39 dakika %75 sonlandı %46 doldu

Ücreti 58.50₺

3. Etap (Son etap şarj yok)

Akhisar Novada’dan İzmir Özdere’ye

166km

%75 başlangıç

%27 bitiş vardım

TOPLAM SÜRE: 11.30’da İstanbul’da evden çıktım, 18.45’te İzmir-Özdere’deki evime geldim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 71

Ey ahali Meizu 16th telefonu için arka cam kapağı nereden alabilirim? Kırıldı değişim parçası mevcut mudur baktım bulamadım. Ülkemizdeki satıcılardan almak istiyorum özellikle belirteyim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap