ZM-NC11

Laptop için soğutucu aldım bu sabah geldi test için HWinfo programını ve cs:go oyununu seçtim , öncelikle 50 dk kadar oyunu oynayıp işlemci ve ekran kartını ısıttım sistem bağırıyordu,soğutucu yokken
cpu:85
gpu:73

soğutucu varken:
cpu:81
gpu:70

Ürün:Zalman ZM NC11 , webdenal sitesinden aldım bir günde kargolandı , kutu biraz pürüzlüydü ancak üründe sorun yoktu , usb üzerinden laptopa bağladım , kendi usb güç kablosu ile birlikte geliyor, üzerinde 2 adet usb slotu var birini güç için harcarken diğeri de laptoptan çaldığı portu telafi ediyor.
Ürün normal bir soğutucu , 15 tl lik plastik soğutucular gibi değil elbette üzerindeki alüminyumun verdiği his ve soğutma farkı hissediliyor.

Açıkcası biraz daha fazla fark bekliyordum , 3,4 derece fark yaratmış.Yine de yazın işime yarayacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lenovo Y50-70 incelemesi

Finallerim bitti ve artık sonunda incelemyi yazabilirim.

İncelemede çok fazla teknik detay vermeyeceğim lakin internette her yerde teknik özellikleri bulunabiliyor, buna karşın daha çok tecrübelerimi ve olumlu/olumsuz yönlerinden bahsedeceğim.

Kutudan başlayalım; çok sade bir kutu içeriği var laptop, adaptörü , bir kaç kılavuz ve benim en çok hoşuma giden şey ise harici portable dvd rom .Cihaza entegre bir dcd rom yok ancak kutusundan usb ile bağlanabilen portable bir ürün çok hoş.

Bilgisayara gelecek olursak ; maalesef kutu içeriği gibi sade bir windows sizi beklemiyor.Hatta o kadar çok gereksiz program ile yüklü geliyor ki saymakla bitmez.Bilgisayarı aldığım gün sadece 1-1.5 saat bu programları silmek ile uğraştım. Programlardan bazıları mcafee nin 30 günlük deneme sürümü , fi tarihinden kalma nero programının çakma hali , lenovonun hiçbir zaman kullanmayacağınız gereksiz yazılımları olarak söyleyebiliriz.
Tabii olumlu yanlarınada bakmak gerek , örneğin lenovonun bir kaç çok güzel uygulaması da geliyor.Benim en beğendiğim "One key recovery" uygulaması oldu.Hdd den 20 gb kadar bir bölüm ayrı olarak geliyor burada driverlerın setupları ve 19 gb civarında boş yer var.One key recovery yazılımı ile dilerseniz sisteminizin yedeğini alabilirsiniz , windowsu kapatmaya gerek yok.Evet masaüstünde çalışırken yedekliyor , daha sonra geri yüklemek istediğinizde dilerseniz programa girerek , dilerseniz power tuşunun yanında bulunan tuşa basarak bilgisayarınızı açtığınızda kurtarma ortamına geçiyor ve daha önce aldığınız yedekleri sisteme yükleyebiliyorsunuz.Ben toplamda 2 adet yedek aldım birini bilgisayar ilk geldiği anda ne varsa hiç ellemeden , diğerini ise temizleyip kendime gereken programları kurduktan sonra.Çok kolay kullanıma sahip herkes kullanabilir çok kullanıcı dostu arayüzü var.

Buradan biraz performansa geçmek istiyorum çok fazla benchmark sonuçları vermeyeceğim size günlük kullanımdan örnekler aktaracağım.Bence en sıkıntılı parça HDD , zaten diğer bileşenler hdd ye kıyasla o kadar üst düzeyde kalıyor ki diğerlerinde bir eksiklik olmadığını düşündürüyor.Hdd 5400 rpm ancak sshd olarak geliyor.Ben yinede performanslı bulmadım.Özellikle windows update işlemleri sırasında hdd sürekli %100 yükte çalıştı.
Diğer bileşenleri zaten internetten araştırabilirsiniz ben hissedilir bir problem yaşamadım.
HDD ile ilgili bir kaç veri verecek olursak win 8.1 single language yüklü tüm update ler yapılmış durumda boot süresi 16 saniye civarı(şifre girme ekranına gelme süresidir).Hdd kopyalama işlemleri sırasında hem okumada hem yazmada 100MB/s leri görebildim ancak genelde 90 larda geziyor.

Bu sürede çok fazla oyun kuramadım hatta sadece 1 tane kurabildim , o yüzden çok fazla deneyimim yok ancak shadow of mordor hakkında kısa bilgi aktarabilirim:Oyunun kendi benchmarkından ortalama 60 fps ile geçti , Bir buçuk saat kadar oynama fırsatım oldu oyunu , bu sırada hiçbir takılma vs olmadan oynadım 1080 p de diğer ayarlar high ve medium karışıkta.
Ancak üründe çok fazla ısınma sorunu var , boşta çalışırken 40 derecelerde gezerken , yükte 78 dereceyi gördüm max.En kısa sürede bir notebook soğutucu alacağım, bu arada laptop masaya yapışık durduğunda bu sıcaklığa çıktı optimum soğutma sağlanmıyordu.

Toplarken son belirtmek istediğim şey ise ürünün inceliği , almadan önce internette gördüğüm resimlerin aksine daha ince buldum internette çok kalın görünüyor nedense , bununla ilgili bir resimde çektim.

Resimlere kutu içeriğini belirtmek amaçlı bir resim , adaptörün büyüklüğüni göstermek için bir resim (bence adaptör #birazağar ve büyük) ve portable dvdrom ile ilgili resimler ekledim.

Unuttuğum eksik kalan şeyler olabilir, şimdilik bu kadar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 25

Logitech Z-120 Hoparlör

Logitech Z-120 giriş düzeyi hoparlörünü vatan dan satın almıştım.Ürün kutulaması oldukça başarılı , kutu içeriği oldukça sade:
1-Logitech Z-120
2-Garanti belgesi

Ürün bir adet USB ve bir adet 3.5 mm stereo bağlantısı istiyor.USB den güç alırken stereo dan ise ses aktarımını gerçekleştiriyor.

Kalite olarak ikiye ayırabilirim.
1-Malzeme kalitesi : Sağlam olduğu hissiyatını veriyor , ayrıca kablo çıkan yerlerde kıvrımlar için özel yerlerde mevcut.
2-Ses kalitesi : Eski hoparlörümle kıyaslama yapıyorum ve ses farkını kulağımla hissetmediğimi rahatlıkla söyleyebilirim, ancak ses seviyesi gayet başarılı eski hoparlörüme kıyasla yaklaşık %50 ye yakın daha fazla maksimum ses sahip.

Sonuç olarak alınabilecek bir ürün olduğunu düşünüyorum.Fiyat ortalama 40 tl civarı

BeğenFavori PaylaşYorum yap