Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampı

Herkese Merhaba

Son yıllarda ülkemizde çeşitli ülkeleri gezmek,görmek ve kültürel etkileşimde bulunmak amaçlı bir çok farklı gezi yöntemi yaygın hale gelmeye başladı.
Bu yöntemleri hatırlayacak olursak work and travel,interrail,interbus ve daha çok devlet destekli ve eğitim öğretim amacı güdülen ama pratikte yine tatil gibi algılanan erasmus bulunmakta.Tüm bu yöntemlerin çoğunu artık bilmeyen kalmadı fakat herkes bu yöntemleri gerçekleştiremiyor.
Neden?
Erasmus ve work and travel için öğrenci olma koşulu,interrail için öğrenci olmayanların çok yüksek bilet fiyatı ödemesi ve yine interrail ve interbus ile gezi planı yapan arkadaşların uzun ve yorucu yolculuk sürelerinden çekinmesi gibi bir çok problem mevcut.

Bu gün tüm bunlardan farklı,kesinlikle ve kesinlikle çok daha ucuz,büyük-küçük-öğrenci-sivil farkı gözetmeyen ve tek başına olduğu için üstteki yöntemleri yapmaya çekinenlerin de rahatlıkla yapabileceği bir yöntemden bahsediyorum.
ULUSLARARASI GÖNÜLLÜ ÇALIŞMA KAMPI

Uluslar arası gönüllü çalışma kampı nedir?

Dünyanın çeşitli coğrafyalarından gelen gönüllülerin bir araya gelerek oluşturduğu katılımcı kişi sayısı kampına göre değişen kamu yararına çalışma odaklı ve çalışma süreleri günde 4-6 saatle sınırlı ve bu çalışma karşılığında yiyecek-içecek-konaklama masraflarınızın karşılandığı kamplardır.Kamp süreleri genel olarak 13-14 gün ile 21-22 gün arasında değişmekte olup dünyanın sayısız ülkesinde kamp imkanı bulunmaktadır.Kamplar yıl boyunca her dönemde bulunabilmektedir fakat daha çok haziran-temmuz-ağustos-eylül aylarında yoğun olarak bulunur.Katıldığınız kamplardaki katılımcılar farklı ülkelerden gelirler ve bu sayede kültürel etkileşim ve farklı kültürleri tanıma imkanı bulursunuz.Bir kampa aynı ülkeden 2 den fazla kişinin katılmaması dikkate alınır ve bu sayede çok farklı ülkelerden bir çok insan kampta bulunur.

Kamplarda farklı türlerde iş yapma imkanı ,farklı konaklama tipleriolur. Yapılacak iş,kalınacak yer ve tüm doğal şartlar kamp başvurusu sırasında o kampın bilgilerinde yazar ve buna göre seçim yaparsınız.

İş Türlüleri

1) Kültür, Sanat Kampları
Fotoğraf, sinema, tiyatro, müzik, el sanatları, dans

2) Bedensel Çalışma Kampları
Çevre düzenleme, ağaç dikimi ve orman içi çalışmalar, arkeoloji, restorasyon, bakım, onarım, festival düzenleme

3) Sosyal İçerikli Çalışma Kampları
Yaşlılara bakım, engellilere yardım, çocuk kamplarında gözetmenlik, evsizler, sokak çocuklarına yardım

Konaklama Türleri

Öğrenci yurtları, kampçılara ayrılmış bir ev, çadır, konukevi, okul yurtları, spor merkezleri, hostel

Örnek vermek gerekirse Fransada bir doğa kampına katılan ve ağaç dikimi çalışması yapacak bir arkadaşımızın çadırda kalması muhtemeldir.
Ya da İtalyada festival düzenleme ile ilgili bir kampa katılacak arkadaşımızın öğrenci yurtlarında yada konukevinde kalması muhtemeldir.

Kampa başvuru sürecinden kampın bitişi ile ülkemize dönüşümüze kadarki süreçte nereye ne kadar ödeyeceğimiz ve neye ihtiyacımız olduğuna bir göz atalım.

1 yıllık pasaport ücreti:117,60 TL
Pasaport cüzdan bedeli:62,50 TL
Kamp Kayıt Ücreti:225 Euro
Vize Ücreti:0-100 Euro
Zorunlu Seyahat Sigortası:15 Euro
Uçak bileti:Belli bir fiyatı yok tabiki ne kadar ucuza bulursanız 🙂
Harçlık:Kamp süresince kendi harcamalarınıza yetecek miktarda harçlık.(Ben 550 euro ile gittim 23 günde 200 euro harcadım o da zorlayarak)

Kısacası ben yeşil pasaport sahibi biri olarak 300 lira gidiş geliş uçak bileti,675 lira kamp ücreti(benim dönemimde euro düşük olduğundan 530 liraydı ) ,62 lira pasaport cüzdan bedeli ve harcadığım 200 euro yani 600 lira ile toplamda 1637 lira ile 23 günlük güzel bir tatil gerçekleştirdim.
Harcadığınız para,alacağınız uçak biletinin fiyatı tamamen size bağlı.Bu masrafları artırabilirsiniz de azaltabilirsiniz de.Ama yemek ve kalacak yer için para ödemiyor olmanız zaten ordaki ekstra masraflarınız haricindeki tüm ihtiyacınızı karşılıyor.

Not:18 yaşından küçük olan kampçılardan özel koşullar nedeniyle kamplar için ekstra ücret takep edilebilir.
Not 2:Yeşil pasaport sahipleri pasaport ücreti ve vizesiz giriş yapılabilen ülkelerde vize ücreti ödemezler ve bildiğim kadarıyla seyahat sigortası yaptırma zorunlulukları da yoktur ama yine de yaptırın 🙂

Gelelim en önemli kısıma arkadaşlar.Kampla ilgili birçok önemli noktadan bahsettim fakat kampımızı nasıl seçeriz buna kim aracılık yapıyor bundan bahsetmedik.
Kamp seçimlerinizi-tercihlerinizi ve kampa yerleşmenizi sağlayacak tüm işlemleri sizin adınıza yapan firma GENÇTUR'dur.Bulunduğunuz şehirden ofislerine gitmeden telefon ve mail iletişi sağlayarak tüm başvuru ve tercih işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Kampa kayıt için ödenecek 225 Euro da GENCTUR hesabına yatırılır ve işlemler bu süreçten sonra başlar.
Kamp başvurularının 1 Martta başladığını ve ne kadar erken başvurursanız o kadar önceliğiniz olduğunu ve kamplardaki kontenjan dolmadan istediğiniz kampa yerleşme şansınızın olduğunu unutmayın.

Ben 2012 Ağustosunda alplerin eteklerinde güzel bir doğa kampında bulundum.23 gün süren kampımda Almanya-Fransa-İtalya-Güney Kore-İspanya-Türkiyeden gelen diğer arkadaşlarımla çok güzel 3 hafta geçirdim.Hafta içi 5 gün sabah saatlerinde 4-5 saat çalıştık.Çalıştık dediğime bakmayın rahat rahat hiç zorlayıcı ve yorucu bir tarafı olmadan eğlenceli bir şekilde geçip gidiyor.
Hafta sonları çevredeki şehirlere ve gezip görülebilecek tarihi yerlere gittik.Hafta içi de 4-5 saat çalıştıktan sonra öğleden sonraları su kayağına,at binmeye,çeşitli festivallere ve çevredeki günüllü kampları ziyarete gittik.
Hiçbir etkinlik için cebimizde para çıkmadı.At binmeye gittiğimiz yerde çiftlikte yapılması gereken kazık çakma işini biz yaptık ve ücretsiz 3 saat boyunca at binmemizi sağladılar.Su kayağına gittiğimiz yerde ise hiçbir çalışma yapmadan ve ücret ödemeden 11 km'lik parkurda 6 saatlik kayak yaptık.
Tüm bunların yanında bir çok insan,bir çok kültür tanıdık ve güzel arkadaşlar edindik.
Şiddetle herkese tavsiye ediyorum ve yaş-okul sınırı olmayan bu kamplara gönül rahatlığıyla başvurabilir ve güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Başvuru adresi:
http://genctur.com.tr/
http://kampcilik.genctur.com.tr/

Kanşav KAPLAN

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler