KeePass

KeePass Password Safe

On üzerinden on almayı hak eden bir program veya uygulama... Basitçe; kişisel güvenliğinizi artıracak, sizi şifre cehenneminden çıkaracak bir program (reklam spot'u gibi oldu biraz...)

http://www.keepass.info adresinden bulabileceğiniz açık kaynak kodlu şifre saklama, şifre üretme ve hatta zamanı geldiğinde sizin adınıza şifreyi ilgili alana doldurma programı. Birçok benzeri var (1Password en ünlüsü) , fakat açık kaynak kodlu olması programın güvenilirliğini artırıyor. Bedava olması da cabası … Ayrıca birçok eklentisi olan bu program sayesinden kendi özel ihtiyacınıza göre sisteminizi şekillendirebiliyorsunuz. Unutmadan belirteyim %100 Türkçe desteği var.

Şifrelerin her gün sayısı artıyor ve güvenlik standartlarımız haliyle düşüyor. Aynı veya benzer şifreleri kullandıkça daha kırılır bir zincir oluşturuyoruz. Bazılarımız güvenli olduğunu düşündüğümüz yerlere yazıyoruz, bazıları cüzdanlarında saklıyor veya basit farklar ile siteye özel yapmaya çalışıyoruz. Bu ve benzeri programlar sayesinde bu döngüye bir dur diyebilir ve daha güvenli şifreleri daha güvenli bir sistem ile saklayabilirsiniz.

Çalışma şekli çok sade, her şeyden öte install gerektirmiyor. Tamamen portable olarak da kullana biliyorsunuz. Sayfasından programı çekip kullanmaya başlıyorsunuz.

İki farklı sürümü var. Ben 2.x versyonunu kullanıyorum. belirtmekte fayda var 1.x versiyonu da hala geliştiriliyor.

Cihazlar arası senkronizasyona gelirsek. Programın ortak bir server'ı yok, yani sizin adınıza şifreleri kendisi tutmuyor. Bu kötü birşey değil tam zıttına iyi bir durum, diğer şekilde olsaydı şifrelerinizi bir firma ile paylaşmanız gerekecekti! Açıkçası bu benim istemeyeceğim bir şey!
Birçok cihaz ve ortamda kullanmak istiyorsanız direk google drive veya dropbox gibi bulut hizmetlerini kullanabilirsiniz. Bunu iki yolla yapabilirsiniz. Benim tavsiyem bilgisayara bulut servisinin programlarını kurarak şifre dosyasını o klasörlerin içinde kullanmanızdır veya ikinci yol olarak keepass’ın eşitleme eklentilerini kullanabilirsiniz.

Belirttiğim gibi benim tavsiyem oluşan şifre dosyasını ve hatta tüm programı bile sadece bulut’da tutmanız. Dosyanız ele geçse bile kırılması zor, orada olduğunu fark bile etmeyebilirler. Veya bu süre zarfında siz login olup dosyayı silebilirsiniz. Cihazınız çalınsa bile dosyayı silmek için süreniz ve şansınız olur.

Bu kısımda master şifrenizin güvenliği devreye giriyor. Buna çok önem verin !!! Programı açınca dosya yaratmak için sizden master password istiyor. Bu şifreyi mümkün olduğunca karmaşık tutmanızı öneririm. Bundan sonra hatırlayacağımız tek şifre bu….

Ayrıca şifrede yetmez diyorsanız bir şifre dosyası oluşturabilirsiniz. Bu dosya + şifre olmadan program açılmaz. Ek güvenlik isteyenler düşünebilir. Ben açıkcası karmaşık bir şifre ile yetindim.

Kendi kullanım şeklime gelirsek. Ben chrome browser üzerine chromeipass eklentisini ekledim, bu sayede chrome hiçbir şifremi aklında tutmuyor. Benim adıma şifrelerimi keepass programı giriyor. Bunun için keepass üzerine plugin olarak keepasshttp yüklemeniz gerekiyor.

Chrome, keepass programı ile konuşarak şifrelerinizi oradan alıyor. Ayrıca daha da güzeli yeni bir sayfada şifreniz ile giriş yaptığınızda bu şifreyi de kayıt altına almak için onay soruyor. Bu sayede şifrelerinizi kayıt altına almak kolaylaşıyor. Ayrıca bu eklenti ile yeni bir siteye üye olurken veya şifrenizi değiştirirken sizin adınıza yeni şifre oluşturma görevini de üstleniyor.

Bu eklenti chrome ile ;

keepass - keepasshttp - chromeıpass - chrome

şeklinde haberleşiyor. Yani aradaki pluginleri kurmanız lazım.

Programın standartın da gelen otomatik doldurma özelliği kullandığınız şirket yazılımlarında sizin adınıza kullanıcı adı ve şifrenizi doldurabilir. Hergün yüzlerce girdiğiniz şifreleri ctrl+alt+A kombinasyonu ile otomatik hale getirebilirsiniz. Kullanması çok basit ve sade, şifrenin girileceği programı seçiyorsunuz.

Sonra {username}{tab}{password}{enter} gibi bir kural yazıyorsunuz. Yani kullanıcı adımı yaz, tab tuşuna basıp sonraki kutuya geç şifremi yaz sonra enter tuşuna bas… eğer ekran daha karmaşık ise 2 kez tab’a bas, sonra yukarı tuşuna bas, biraz bekle gibi macromsu şeyler yazabiliyorsunuz. Genelde siz bişey yazmıyorsunuz zaten standart macro işinizi görüyor.

Gelelim diğer platformlara, IOS, Android, Linux, Mac vs birçok platformda çalışıyor. Bedava olan uygulamalarda var. Benim kullandığım IOS platformunda google drive senkronizasyonu olduğu için “kypass 3″ ama diğerlerine pek bakmadım. Belki daha kullanışlısı da olabilir. Kullanan varsa yazarsa ben de denemiş olurum.

Kırılamayacak sistem yoktur, sadece kırılmaya değmeyecek sistem vardır... Bunu unutmayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler