AOC 24G2U 144hz Monitör İncelemesi

Merhaba, yaklaşık 1 ay önce 75hz 1080p freesync lg monitörüm yerine aldığım AOC 24G2U monitörü görüşlerimi kısaca aktaracağım, incelemelerde görmediğim ama dikkatimi çeken şeylerden bahsedeceğim. #aoc #24g2u #144hz #ips

-İlk defa araştıranlar için kısaca özelliklerinden bahsedeyim: Monitör 1080p(Full HD), 144hz, Freesync destekliyor ve 1ms(inanırsanız). Paneli IPS panel ama kullanıldığı panel türü "Panda panel" olarak geçiyor.

-Panda Panel dediğimiz panel türü zannedersem 144hz ve IPS panel için şimdilik tek bir seçenek çünkü piyasadaki bu özelliklere sahip monitörler bu paneli kullanıyor. AOC, Asus, MSI, Viewsonic markalarındaki 144hz IPS monitörlerde de bu panel var. Bu panelin diğer IPS panellere göre daha sıkıntılı olduğu söyleniyor: Ölü piksel çıkma ihtimalinin fazla olması, ghosting sorunları, ışık sızması, ips glow sorunlarının yaşanma ihtimali bu monitörü alanların yorumlarına göre daha yüksek.

-144hz ve IPS'i birlikte isteyenler için gerçek 8bit veya üstü bir seçenek gördüğüm kadarıyla yok, bu ve bunun muadilleri 6bit+frc. Gönül ister 8bit olsaydı ama bu monitörde de alternatiflerinde de yok maalesef.

-Renkler gayet güzel, görüş  açısında vs. bir sorun yok yani kağıt üstünde yazan özellikleri bu anlamda karşılıyor.

-Ben 75hz ve IPS panelden bu monitöre geçtim çünkü IPS paneli çok sevdim ve bırakmak istemedim ancak aynı zamanda 144hz'i istiyordum. Bu monitörü buldum ve ilgimi çekti. 144hz ve IPS. Bu ikilinin yan yana oluşu beni fazlasıyla tatmin etse de şu gerçek insanın yüzüne çarpıyor: 144hz için 144fps alabilmek lazım. Yani güçlü bir sisteme ihtiyacınız var. 1080p için güzel denilen kartlar dahi yetersiz  kalıyor. Bunu mutlaka göz önünde bulundurun, 144 hz monitör alıp 60fps oyun oynamanın bir anlamı yok.

-1ms ve low input lag olayı bana göre IPS paneller için şu an tam anlamıyla hikaye, bu monitörde de çok hafif ghosting olayı var ve bu 144hz ile çok zıt düşen bir şey rekabetçi oyunlarda. Monitörde input lag'ı düşürücü ve ghosting azaltıcı seçenekler var ama hepsini açsanız dahi bu sorun VAR. Kısacası: Ana odağınız rekabetçi oyunlarsa bu monitör dahil hiçbir IPS panelli monitörü almayın, henüz öyle bir teknoloji yok(en azından bu fiyat bandında).

-Hoparlörü sırf "olsun" diye konmuş. Kulaklığımın sesini yükseltip masaya koyup duyduğum ses, monitördeki sesten kaliteli. Yokmuş gibi düşünün daha iyi bence, aşırı kötü buldum ben.

-Monitörün ince çerçeveleri var ama soldan ve üstten siyah alanlara sahip. Düz çerçeve olsa bence bundan daha iyi olurdu. Zaten o siyah alanlar ekrana dahil değil yani yine gizli bir çerçeve var.

Herneyse, o siyah alanlarda ölü piksele benzeyen beyaz noktacıklar olabiliyor yer yer ama sadece yansıma olduğunda görülüyor.  Bu sorun monitörü alan başka insanlarda da var ama çoğu bu sorunu benim dememle fark ettiler, hatta TS'de de sordum "bu nedir?" diye, cevaplar ve fotoğraflar şurada: https://teknoseyir.com/durum/1240719

-Monitörün pivot özelliği başarılı, gayet rahat ayarlanabiliyor.

-Alınır mı? 144 FPS'yi elde edebilecek bir sisteminiz varsa ve ortalama bir oyuncuysanız(arada rekabetçi oyunlar oynayıp ama çok da kasmayan) alın. Hem renkler güzel, hem farklı açılarda sorun çıkarmıyor hem de 144hz. 144hz'yi alabilmek sadece rekabetçi anlamda avantaj sağlamıyor, oyundan alınan hazzı da artırıyor çünkü akıcılık sağlıyor. Her oyunu böyle oynayabilmek güzel olurdu. Masaüstünde bile fark hissediliyor. İyi renklere sahip IPS panelle birlikte çok güzel oluyor. Ancaaak rekabetçi oyunlar öncelikliyse, almayın. Hatta IPS panel almayın. Input lag'ı düşük 144hz tn panel bir monitör bakın kendinize, daha mantıklı olur. Eyyorlamam bu kadar, okuduğunuz için teşekkürler 🙂

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alptekin @alptekinck

  144fps alınamasa da görüntü daha net, akıcı bir his bırakmaz mı? Ghosting olayı can sıkıcı olabiliyor mu?

  • altalena @altalena

   Yani 144 yerine 60 alınıyorsa 60hz'lik monitörle hiçbir fark olmaz teknik olarak. O yüzden oyunda akıcı bir his bırakmaz, sadece masaüstünde akıcılık hissedersiniz ki bu biraz detaya kaçıyor. O yüzden 144fps'yi göremeyecekseniz bu monitörü -144hz'li tüm monitörleri- almak mantıklı değil. Ghosting olayı kolay kolay gözle görülebilir bir durum değil o yüzden sadece hardcore rekabetçi oyuncu için can sıkıcı bir durum.

   Bir de şöyle can sıkıcı bir durum oluştu maalesef: Aldıktan 2-3 ay sonra ekranın tam ortasında bir ölü piksel doğdu. Bu monitörü ya değişime ya da iadeye yollayacağım. İade alabilirsem yukarda açıkladığım sebepten ötürü 144 hz tn panel'e geçeceğim.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler