Amd'de lehimden, macuna geçmiş. Hayırlı olsun.

Raven Ridge - Ryzen 5 2400G delidding. Before/After Temps (en)

Support me on patreon: https://www.patreon.com/der8auer Follow der8auer: https://www.facebook.com/Der8auerEcc/ https://www.instagram.com/der8auer/ Music: Bea...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kurtcuk @kurtcuk

  Oc yapmadıkça ruhu duymaz kullanıcının

 • Jubei @jubei

  Hah şimdi başlar yine, AMD çok ısınıyor yeaaa. 😡

 • ALIEN @alien

  AMD de üç kuruştan kaçmasın bu çocuğun sürdüğünden sürsün oraya. 🙂
  15 derece fark etmiş yahu.

 • Orcun @orcun

  Oyunda hem işlemci hemde gpu kullanılacak e birde oc yapmayı denesen ısınacak vs. sen iyi soğutsan bile o arada ki dandik macun yüzünden güzel performans alamayacaksın vs. vs. vs. açıp yapma işi kullanıcı tarafından çok riski birşey. + garantin çöpe gidiyor.

 • Ömer Özgür @omc43

  Biliniyordu zaten. Fiyat odaklı bir üründe varsın buradan kıssınlar.

  En azından bunu fiyatı kısmak için yaptıklarını kabul ediyorlar.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   Şu macun vs lehim işinin maliyeti 5-10$'ı geçmez, neden bundan kaçınılır ki? Macun kuruyunca 2 sene sonra, 15 derecelik fark olur 35 derece. Bunu hesaba katan yok. Zamanla ne yaparsanız yapın o işlemci soğuyamaz hale gelecek. Kullanıcı direkt değiştiremiyor çünkü. Ryzen 1200'de düşük fiyatıyla öne çıkıyordu ama lehimlenmişti. İşlemcileri alacak kimse 5-10$'lık ekstra maliyetten kaçmaz. Zamanla konforun düşmesi söz konusu. Bundan sonraki Ryzenler de (Refresh yada R7 Apu) macunla gelmeye devam ederse, alay konusu olur. @omc43 @kurtcuk @jubei @alien @orcun

  • kurtcuk @kurtcuk

   @haypurtiryading intel yıllardır hedt işlemcilerin yapıyor özel olarak yapmadıkça kimse delid ile kullanmıyor alay konusu da olmuyor valla. Kasmaya gerek yok

  • Orcun @orcun

   @haypurtiryading Maliyetten kısmak içindir yoksa özel bir amacı olduğunu sanmıyorum. Kötü yanı şu yukarıda da dediğim gibi, gpu işin içine giriyor hem cpu + gpu Murat hoca oc oluyor vs. demişti hani zorlarsın vs. sonra vay efendim niye bu soğutma yetmiyor diye dizini döversin. 2 seneye zaten kim kullanır ki ? devir o kadar hızlı değişiyor ki.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @orcun ofise topladığım phenom ii makineleri neredeyse 9 senedir kullanıyoruz. Halada kullanmaya devam edecek gibiyiz mesela, işimizi görüyor. Ha mesela 2400G olsa şuan ohooo bir 10 sene dahada o götürür. Olaya sadece oyun açısından bakmamak lazım. Bana mantıklı gelmiyor macun koyup maliyetten kısmak. Sırf macunu çekirdeğe değdirebilmek için ihs'yi kalınlaştırıp çekirdek kısmının etrafını cnc ile oymuşlar çünkü lehimde lehimin belirli bir kalınlığı varken, macunun yokmuş. Bo oyma işlemi, kalın ihs vs; Şu maliyet değil mi yani? Bu birazda 2 sene sonra kullanıcı ısınıyor bu diyip yeni bir işlemciye yönlensin diye yapılan birşey gibi. Yukarda neden alay konusu olur diye yazdığımı da izah edeyim. Intel doğru i9'larına, Hedt'lerine bile lehim yapmıyor, redditte şurda burda 1000 dolarlık işlemciye 1 dolarlık macun koyuyor diye yerden yere vuruluyor. Ama Amd 100 dolarlık işlemcisine lehim yapan firmaydı. Intel kullananlar bile bundan övgüyle bahsederken şimdi bak görünüz mü, Amd'de artık macun koyuyor o da bıraktı diye yerden yere vurmaz mı? Bu durumla alay etmez mi?

   EK EDIT: Oc olayına gelirsek, oyun için düşünürsek: Bu iki işlemci şimdilik f/p işlemcisi diye bakabileceğimiz işlemciler. Alan adamın çok bir bütçesi olmayacak. Aldığı soğutucu incelemelerdeki gibi 360'lık radyatörlü falan olmayacak. En iyi ihtimalle 2-3 heatpipelı ufacık bişey olacak. İşlemciler 4Ghz'e kaba hesap vuruyor gibi, gpu tarafıda zorlanınca 1.6ghz'e vuruyor gibi. İnternette okuduklarım, izlediklerim bu yönde. İkisi aynı anda oc oluyor mu bilmiyorum. Oluyorsa ortaya +ek voltajlarla sağlam bir sıcaklık çıkacak ki gariban adamın soğutucusu dediğin gibi ne kadar yetişecek. Ha birde zamanla kuruyan macun buna tuz biber olacak, benim anlatmaya çalıştığım nokta burası. Şimdi 15 derece gözüken fark örnek veriyorum bir sene sonra 25 derece olacak, 2 sene sonra 35 derece olacak. Birde ne kadar sıcak çalışırsa o kadar hızlı kuruyacak. E bu bütçeye sahip adamın sürekli bilgisayarını yenileyebileceğini ben sanmıyorum. 🙂 Yanlış anlaşıldıysak affola.

  • Orcun @orcun

   @haypurtiryading O açıdan bakarsak bende de 13 yıllık işlemci p4 650 3.4 ghz var ve hala kullanılıyor. 😀 basit işler için kullanılıyor ama ötesi yok ki çağında neydi durumu ? ne hale geldi ? işlemci olsun, gpu, ram kasa, fan , soğutucu bunların hepsi oyun var diye dönüyor. Hatta dikkat et gaming olayı ledler ışıklar vs. vs. bu pc parçası piyasasını kurtardı. Bugün mesela çarşıya çıkalım 1 tane led fansız kasa var mıdır ? vardır ama nadir, kasaları böyle şekilli şüküllü öyle değil mi ? düz dikdörtgen format neredeyse kalmadı.
   E bakıyoruz anakartlar yahu 1 tane gaming olmasın ? illa ki bir pohpohlanma yok bilmemne kapasitör askeri standartlar şu bu ya eskiden var mıydı ? yoktu. Keza bu güç kaynaklarına kutularına kadar yansıdı. https://i.ytimg.com/vi/zfgojyyE3zU/maxresdefault.jpg bu intelin zamane işlemci kutusu hatta yeni nesil pentiumlarda dümdüz mavi renk hakim vs. vs.
   şimdiki kutular mesela ? http://static1.caseking.de/media/image/thumbnail/hpit-435_hpit_435_01_800x800.jpg bir afilli şekilli renkli yok VR logosu vs. vs. altında da vr için güzel deneyimliymiş demişler. Kutudan koyayım hesabı olmuş artık.
   Anakarta zaten hiç girmiyorum, üzerinde antin kuntin desenler pcb renkleri yok işte soğutucu bloklar böyle üst soketlere kadar uzanan kaplamalar ledler rgb bilmemneler fışkırıyor. Bu sistem tamamen oyun sektörü üzerinden yürüyor artık. Tam tersi olsaydı zaten bu gibi üçkağıtları firmalar yapmazdı. Ryzen'in olayı max 2-3 sene sonrasında kimsenin bence umurunda olmayacak ilk nesil ryzenler. E bakıyoruz 5.6 nesil intel cpu pazarda var mı ? çok çok nadir sıfırı dahi satılmıyor. Firmalar hep yenilere hep daha iyisi şöyle ledli fişeklilere yönlendiriyorlar artık. Ben açıkçası içinin bilmemnesi lehimliymiş yok macunluymuş diye kafaya takan o yüzden vazgeçen insan sanmıyorum olsun. Ha anca işte bizim gibiler takar ama e bizde yüzde 0.0001'i temsil ediyoruz. 🙂