Merhabalar,
uzun süre araştırma ve birikim yapma sonucunda, kendime 6 ay öncesinde bir Alpha 6100 satın aldım. Şu anda beraberinde gelen kit lensi(16-50mm) ile kullanıyorum. Çektiğim fotoğraflar genelde aile/çocuk yada portre fotoğrafları ve çoğunluk ev içi ortam.
Çektiğim kareleri telefona aktarıyorum, şimdiye kadar yaklaşık 500 kare oldu.
1. Android için exif istatistik yapabilen bir uygulama tanıyor musunuz? Bundan kastım, misal 500 kare üzerindine en sık kaç mm odak uzaklığı kullanılmış?
2. Sigma üretimi 1.4 diyafram triosu var piyasada. 16 mm, 30 mm ve 56 mm. Gönül tabiki üçünü edinmek istiyor. Uzun vadede öyle olabilir. Ancak ilk olarak sizce üstte belirttiğim senaryolarda en mantıklısı ne olur? Bu lensteki beklentim, hem iç ortamdaki az ışık yüzünden daha açık diyafram sayesinde iso'yu düşürmek ve en önemlisi portrelerde arka plan'ın flu olabilmesi.

@gamsizm Murat abi, sizde fikrinizi beyan ederseniz çok sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Erhan E. @erhan

    Peki sizce mantikli değil mi 1.4 diyafram'lı bir lens? Zaten 1.4'le sonuclar o kadar flu oluyorsa, misal butun yüz gözükmüyorsa o vakit 1.8 yada daha büyük bir F değeri ile çekmem gerek. Bu durumda illa ki zorlamaya gerek yok 1.4 Sigma olsun diye. Zaten youtube videolardan gaza gelip bu üçlü aklımda takıldı kaldı. Diğer sabit odak uzaklığı lensleri de bakacağım. Peki hiç manuel odaklı bir lens kullandınız mı? Misal uygun fiyatlı 7artisans 55mm 1.4 var, bununla anı yakalayıp oynayan bir çocuk çekilebilir mi? Tabiki ilk gün değil, ama manuel odaklama ile tecrübe yaptıktan sonra.