Türk Telekom'dan Türknet'e Geçiş Deneyimim(ADSL'den VDSL'e)

ADSL Türk Telekom hattımdan VDSL Türknet hattına geçiş sürecimi özetle anlatıyorum:

-Toplam geçiş süresi 4-5 gün sürdü(25 Mart ile 29,30 Mart).

-Asus AC-51 modemi 200TL'den başvuru yaptığım gün sipariş ettim, ertesi günü kargoya verildi ve faturasıyla beraber hızlı biçimde elime ulaştı.

-Modemin kutusundan "Tüm ayarlarınız yapıldı, sadece bağlantıyı sağlayıp kullanın. wifi k.adı ve şifresi şu" yazılı bir bilgi kağıdı çıktı. Sanıyorum modem ayarlarından falan hiç anlamayan kullanıcılar için otomatik ayarlayıp yolluyorlar. Ben modemi resetleyip kendim yaptım tüm ayarları istediğim şekilde.

-Belgeleri kargoya verdikten 1 gün sonra inceliyoruz bilgisi geldi, sonrasında da sesli onay için aradılar cuma günü ve gerisini biz halledeceğiz bilgisini verdiler.

-Haftasonuna denk gelmişti, ben pazartesiye gelir en erken diye düşünürken pazar günü internet geldi. Geldi gelmesine ama ADSL olarak geldi, modem bağlantıyı ADSL olarak algılıyordu. Destek talebi oluşturdum ve pazartesi günü sabahı internet kesildi ve birkaç saat içinde VDSL olarak tekrar geldi. Hız testinde 33.50 mbit indirme, 2.90 yükleme hızına ulaştım.

Süreçte yaşadığım olumsuz durumlar:
-İnternetten yapılan başvurularda modem almasanız dahi otomatik ödeme talimatı vermenizi şart koşuyorlar, o an karttan para çekmeyecekleri halde kredi kartı bilgisini istiyorlar. Amaç nedir anlayamadım. Hat babamın üzerine olduğundan kuşkuyla bakıyordu zaten iyice tırstı bu durum yüzüne. Bir de akbank ve finansbank kartlarını o an kabul etmedi, müşteri hizmetleri bankayla ilgili bir sorunun olduğunu söyledi(inanmadım :D).

-Başvuruyu yarım bıraksanız dahi verdiğiniz bilgileri kaydediyorlar, ertesi günü telefonla arayıp "Başvurunuz yarım kalmış, bir sorun mu oldu?" diye ikna etmeye çalışıyorlar 😀 Bana ilginç geldi.

-Sonrasında telefondan başvuru yaptım ve modemi de almaya karar verdim. Başvuru evraklarına baktığımda ne göreyim? Kişisel bilgilerimin firmalara pazarlanması için tik atılmış! Halbuki başvuru sırasında bana hiçbir şey sormamışlardı bunla ilgili. Aynı zamanda güvenli internet de tik atılmış haldeydi, onu da sormadan işaretlemiş. Hemen arayıp sordum bu nedir diye, sesli onay vermemişseniz sorun olmaz(inanmadım), sonradan online hizmetler sayfasından değiştirebilirsiniz dediler. Ben o pdf dosyasını düzenleyip istemiyorumu işaretledim, onay sürecinde bir sıkıntı çıkmadı.

-Hat ilk başta ADSL olarak geldi ama düzeltmeleri oldukça hızlı oldu.

Sonuç:

-Çok kısa sürede işlemi tamamladılar, ASUS AC51 vdsl modemi piyasanın 50-100TL altına satıp hemen kargoladılar. Geçiş sürecinde neredeyse hiç sorun çıkmadı. Aynı paraya kotalı 16mbit internet kullanırken 35 mbit kotasız internete geçtim, mutluyum :D. 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Atakan Tunç Ülkem @atakanulkem

  Merhaba arkadaşım, aramıza hoşgeldin o zaman. Yeni eve taşınınca TTNet ten kurtulayım artık dedim. Başvuru süreci biraz.... Alışıldık dışı diyeyim 🙂 Ama 3 gün sürmüştü bende her şey, şuan VDSL 70mbit download 2 mbit upload hız alıyorum. ( Kota yok tabi ki 👍) Telefon kablosunun böyle hız verebildiğini bilmiyordum 🙂
  İşin enteresan yanı, TTNet alt yapısını kullanmama rağmen ttnette iken 25mbit anca alabiliyor olmamdi.
  Saygılar

  • altalena @altalena

   Merhaba, hoş buldum 🙂 Hız gerçekten çok iyiymiş. Ben 35 mbit'e ve kotasız internete 2 gündür alışamadım, hala indirme yapmaktan ve yüksek çözünürlüklü video açmaktan çekiniyorum kota biter kaygısından ötürü 😀 Bu paraya Türknet'in TTNet'in altyapısıyla bu hızları sağlaması, yıllardır TTNet'in ve diğer ISS'lerin maliyeti kısıp kar payını yükselttiğini ve insanları kazıkladığını gösteriyor, kotadan bahsetmiyorum bile. Sonuç itibariyle bu durumdan kurtulmuş bulunuyoruz 😀

Tüm blog yazılarını gör