Son günlerde Rog live service işlemciyi neredeyse 15 derece daha sıcak çalıştırıyor. İnşallah güncellemesi çabuk çıkar ve hallolur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yine bir ev aleti konusu, mikrodalga fırınlara bakıyorum. https://www.akakce.com/mikrodalga-firin/en-ucuz-samsung-ge83x-23-lt-siyah-ankastre-fiyati,771865.html
Bu modelin ekstradan ızgara özelliği varmış.Boş ver ızgarasını şu daha iyi veya bu model sıkıntılı gibi her türlü öneri ve tavsiyeye açığım.

Samsung GE83X 23 lt Siyah Ankastre Mikrodalga Fırın Fiyatları, Özellikleri...

Samsung GE83X 23 lt Siyah Ankastre Mikrodalga Fırın arıyorsan site site dolaşma! Akakçe'de piyasadaki tüm fiyatları karşılaştır, en ucuz fiyatı tek tıkla bul.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

2012-2013 yıllarında aldığım Samsung Np300e5c laptopun termal macun değişimini falan yapınca aklıma geldi. O zamandan beri aktif kullanılıyor. Bir kaç kere düşürmüşlüğüm var ama ne alet yapmışlar ya. Samsung a ait şimdiye kadar kullandığım en iyi ürün olabilir. Hele bataryası halen üç saat kadar kullanım ömrü sunuyor. Muazzam

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Fırın alacağız. Şu fiyatına göre fena değil gibi https://www.akakce.com/firin/en-ucuz-vestel-sf-9422-g-gri-ocakli-fiyati,783824866.html Önerilere açığım.

Vestel SF 9422 G Gri Ocaklı Fırın Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En...

Vestel SF 9422 G Gri Ocaklı Fırın arıyorsan site site dolaşma! Akakçe'de piyasadaki tüm fiyatları karşılaştır, en ucuz fiyatı tek tıkla bul.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

O zaman ben sahteyi kullanıyormuşum https://youtu.be/1u5zcr6mrt4

SAHTE Arctic MX-4 Termal Macunlara Dikkat !

Arctic MX4'ün adresi : https://www.teknobiyotik.com/catalogsearch/result/?q=AR-ACTCPMerhaba Arkadaşlar. Piyasada satılan sahte Arctic MX-4 termal macunlar ko...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Silemediğiniz dosya varsa unlocker 1.9.2 ye bakın derim. Bugün denedim ve çok işime yaradı. Sistemin silmeye izin vermediği dosyaları bile halledebiliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

500 lira civarına SanDisk Ultra 3D 500GB SATA almayı planlıyorum. Pek sanmıyorum ama daha ucuza benzer veya daha iyi sata ssd var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

Güç kaynağını hangi şekilde takmayı tercih ediyorsunuz. Fanı aşağı gelecek şekilde mi? Yoksa yukarı mı? Özel bir sebebi var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 13
 • Onur Ortakaya @onur-18-fb

  fan aşagı bakarak şekilde yapılan montajlarda uzun süreli kullanımlarda fan aşınması sebebiyle fan göbeginden yerçekimi yönünde aşagı dogru iniyor ve buda gürültü yapıyor fan yukarı yönlü montajda ise göbek aşınması olsa dahi ses daha az oluyor benim aşagı yukarı yönlü montaj deneyimim bunu içeriyor imkan var ise yukarı yönlü bakar şekilde takarım
  * tabi burada psu nun kasanın altındamı kasanın üstündemi olduguda önemli fanın neticede hava alabilmesi lazım

 • Onur Ortakaya @onur-18-fb

  benım kasamda şuan psu alt kısımda konumlandırılmış fanı aşagı yönlü takarsam alt kısımda filtreli psu fanı için hava alma haznesi mevcut aynı şekilde yukarı tönlü takarsam gene hava alması için ızgara mevcut alt kısmı saklı olan kasalardan olmasına ragmen hem delikli hemde ıstenırse 12cm fan takılabılır kaldıkı kasamın üst kısmında psu montaj noktası olsa gene üst kısmıda tamamen hava alabilir mıknatıslı filtrelı sekılde yapılmıs kasa burada önemli nokta psu yu istenilen 2 tarafa görede monte edılebılırlıge elverıslı olması lazım

 • Orcun @orcun

  Normalde eskiden yani ( 8-10 sene öncesi ) psu'nun olayı kasa içindeki sıcak havayı alıp en son kendisinden geçirip soğutup dışarı atmaktı. O yüzdendir ki böyle büyük 12 cm 14 cm fanlara geçilmeden öncesi tasarımları hepsinin aynıydı. Örnek olsun diye de bu görseli ekliyorum.

  Daha sonrasında ise işler değişti. Farkettiler ki güç ihtiyacı artıyor. Ancak bunun yanı sıra da 8 cm'lik fanlar yeterli soğutma sağlayamıyordu. Enermax işte seasonic vs. gibi üreticiler 2 tane 8 cm'lik fan takıp çözüm bulmaya çalıştılar ama feci ses yapıyordu. Bu yüzden de 12 cm'e geçtiler.

  Kasaların iç yapısı ve tasarımı da bunca yılda değişti. Psular artık üstte değil altta olmaya başladılar. İşte böyle garip garip ledli ışıklı anakartlar ekran kartları cpu soğutucular derken üstte psu ve onun kabloları kötü görünüyordu. Alta alınca gizleme furyası başladı. Böyle de olunca psu artık kasalarda alttan temiz havayı kendisi çekiyor arkasından yani 220v'luk kısımdan da havayı atıyor. Yani kasanın iç havasıyla bir işi kalmadı.

  Tabi ki hala daha üstte psu yerleşimi olan kasalar var. Ancak sorun şu, psuların dikkat ettiyse kablo çıkışları hep sağ tarafındadır. Neden sağ tarafında dersen ? bu da aslında tasarımsal birşey havanın yönünü belirler tek tarafa kabloları yığmak işlerine geliyor. Fan da o yüzden hep altta kalır. Eğer sen bu şekilde üstte takarsan kablolar gene sağdan yani içerden gider kablo kirliliği olmaz.

  Aynı psu'u çevirip üstten hava alsın dersen bu sefer de sol taraftan çıkar yani kasanın yan kapağından camsa vs o kabloları direkt görürsün ve atx + 12 pinlik için kabloları saklayamazsın. Çok kötü görünür. + birde bu iş için aksanın üstünde de hava alacak yerler olması lazım. Yer olmazsa ya da yoksa bu sefer şu olacak psu daha fazla ısınır. O yüzden zaten tasarımı da bunun aslında hala 20 sene öncekiyle aynı işliyor. Kasa tipini kullandığın donanımı ve psu modelini de belirtirsen daha iyi cevap vermiş oluruz.

  • N Ziya Çeliksu @ziya95_1996

   Aslında genel olarak bilgi amacıyla sormuştum ama daha fazla detaya hayır demem o nedenle kendi parçalarımdan yola çıkarak soruyum. Görseldeki gibi gigabyte b700h güç kaynağım var. Yakın zamanda be quiet 500dx kasa alıp sistemi ona aktarmayı düşünüyorum. Güç kaynağı aşağıda olacak. Sence fanı aşağı gelecek şekilde mi takıyım. Yoksa yukarı bakacak şekilde mi?

  • Orcun @orcun

   @ziya95_1996 https://basic-tutorials.com/be-quiet-pure-base-500dx-more-airflow-for-the-pure-base-500/2/ Zaten kasanda alt kısımda üretici kasanın altında ızgara yapmış ve görülüğü kadarıyla filtre de var. Yani fanın altta olması daha avantajlı. Ek olarak senin psu'nun da kabloları sağ tarafından çıkıyor fan alta kalırken. E kasanın arka tarafından da bakarsan eğer fanı yukarıda oalcak şekilde konumlandırırsan kabloları içeriden çıkacak ve yaklaşık 15 cm kadar kabloların boyundan kayıp yaşayacaksın. E peki o durumda atx 12v ve 24 pinlik için anakarta kasanın arkasından nasıl dolaştıracaksın ? Bu da mesela büyük bir sıkıntı. Kablo yetmeyebilir.

  • N Ziya Çeliksu @ziya95_1996

   @orcun Zaten alta bakacak şekilde kullanıyordum. Farklı görüşler var mı görmüş olduk. Detaylı yorumlar için teşekkürler.

 • Echo @echo

  Benim tek derdim PSU nun içine bir şey düşmemesi. O yüzden yere bakıyor. PSU kendini soğutmaya çalışırken birde iç ısıyı içine çekerse bunun bir mantığı yok, çok saçma.