Merhabalar.

Sizin de başınıza geliyor mu bilmiyorum yazarsanız sevinirim. Levent Pekcan/Murat Gamsız bunu söylerdi inanmazdım.
Dün gece face üzerinden 3 kişilik arkadaş grubuyla sohbet ederken yeni gördüğüm çamlıca camii ışık testi videosunu gönderdim. Görüntü itibarı çirkin bir deneme olduğu için "Çamlıca RGB gaming camii olmuş bu" diye kısa bir cümle yazdım, üzerine de çok konuşmadık zaten. Ertesi gün(yani bugün) hiç gelmeyen msi reklamı geldi ve face e tanımlı olan e mail adresim üzerinden geldi!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar elimde eski bir harici #seagatebaracuda HDD var. Son bir ay içerisinde 30 mb yazma okuma olan bu disk 500kb - 3mbs hızları arasında arasında gidip gelir oldu, ben de içini söktüm ve dahili yapmak istedim ancak F olan diskim E olmuş ve biçimlendirilmek istiyor? Disk yönetiminden bir şeyler yapmak istedim ama içinde kıymetli bilgiler olduğu için gözüm kesmedi bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Recuva türevi kurtarma yazılımları ile içindeki veri kurtarılabilir. Eski kutusunun devrelerini atmadıysan, o devreler aracılığı ile usb olarak çalıştırıp verileri kurtarabilirsin.

  • Zigon Sehpa @zigon-sehpa

   Yo yo kurtarılma ile sıkıntısı yok. Şöyle izah edeyim. Son zamanlarda okuma yazma kafasına göre baya düşürüyor. Ben bunu win10 güncellemelerine bağladım ancak win7 makine de de aynı şeyi yapıyor. Daha sonra keyfi olursa 30 mb yazıp okumaya devam ediyor. 🙂
   HDTune ile tarattım kendisini ama yüzde 15 ine gelince bir tane bad sector buldu ve sonra arama tarama hızı 1 mb lara kadar düşünce taramayı kapattım. Yani tarama da yapamıyorum. Ancak usb ile değil sata ile bağlarsam hız alabileceğimi belki bunun üstesinden gelebileceğimi düşündüm.

  • overkill @overkill

   @zigon-sehpa bad sectorü gördüğün anda yedeklemeyi denemeliydin. Sata ile bağlasan bile performans sorunun devam edecektir muhtemelen.

  • lterlemez @lterlemez

   @zigon-sehpa; Arama tarama hızının düşmesi normal, sektörü izleyen komşu sektörler de arızalanmış muhtemelen. Bırakın bitirsin, parçalı bozulma değil ise, bozuk boluku ayırır ve sağlam kısmı kısmı formatlayarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Ha, çok güvenmezsiniz depolama için ama takas diski olarak kullanılabilir.

  • protego @protego

   @zigon-sehpa Disk ölmek üzere. Satayla USB ile alakası yok. Verilerini yedekle bir an önce.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @zigon-sehpa Usb ile çalıştırabiliyorsan, çalıştırıp derhal verileri yedekle, Eğer çalıştıramıyorsan ve sata ile bağladıysan, O&O DiskRecovery veya ücretsiz yazılımların biriyle verilerini derhal yedekleyip, diski boşa çıkar.

  • Zigon Sehpa @zigon-sehpa

   @awsalli @protego
   1.5 yıldır üzerinde çalıştığım bir iş vardı onları gece zaten çektim. Böyle bir ihtimal söz konusu dediğiniz gibi. Ancak 20 senedir pc kullanıyorum böyle bir şey başıma daha önce hiç gelmedi. 🙂 Verileri kurtardım sayılır hariciyi dahili yapıp sata üzerinden bağlayıp bir de format atmayı deneyeceğim belki usb düzeneğinde bir arıza vardır diye ümid edip.

   Direkt sata ile bağlayarak format atmadan nasıl diske erişebilirim bir yolu var mı? Çünkü öyle takınca E: adında ulaşılmaz bir sürücü çıkartıyor?

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @zigon-sehpa Ulaşılamayan diske, ben kurtarma yazılımları ile ulaşıp verileri kurtarıyorum. Bad sector 1 tane ise Low level format atarak diski kurtarmayı deniyorum. Muhtemelen sizde bad sector sayısı fazla, o yüzden verileri kurtarıp diski emekliye ayırın.

 • LastDeadlineBender @megagigatera

  bende böyle 80 mb tan 3mb/s hızlara düşen disk vardı. veriler fazla dağılmış galiba. hardformat yapınca d,sk hızı normale döndü.

  • Zigon Sehpa @zigon-sehpa

   Deneyeceğim onu da kardeşim teşekkür ederim.

  • Zigon Sehpa @zigon-sehpa

   Evet söylediğin gibi oldu önce hızlı format attım hız yükselmedi ve yavaş format attım 6 saat sonra hızımın 30 değil 170mbs olduğunu farkettim. Hdtune a okuttum bad sector vermedi şimdi HDD Regenerator'de arattırıyorum %60 a geldi hala bişiy bulmadı galiba tertemiz oldu.

   Başka bir soru sorsam? Benim üzerinde çalıştığım projelerim oluyor. Öte yandan da depo alana da ihtiyaç duyuyorum.(film müzik ve proje dosyaları için) Bu 2tb ı iki partisyona bölsem? Proje içim 300 gb geri kalanı depo diye kullansam yarın bad sector çıktığında birbirlerine bulaştırma olasılıklarının önüne geçer miyim? (geçerim diye düşünüyorum)

   Teşekkürler şimdiden.

  • LastDeadlineBender @megagigatera

   @zigon-sehpa ona garanti veremem ama işe yarayabileceğini düşünüyorum. ayrıca bad sector'e sahip birçok diskin bad sectorlu kısmını bölümsüz bırakıp kalan kısmı rahatça kullandığım çok oldu.

  • Zigon Sehpa @zigon-sehpa

   @megagigatera Yo yo garantiden bahsetmiyorum şimdi tek partisyon 2tb kullanıyordum ve bazı bad sectorler birden fazla dosyanın patlamasına sebep oldu. Diski bölersem en azından arızalı dosyalanan partisyon patlasın!. 🙂 Zira bütün oyun iso larımı silmek zorunda kaldım bu sector olayı yüzünden.

  • LastDeadlineBender @megagigatera

   @zigon-sehpa Bad sectorlerin yerini bilseydin örneğin 30.gb lık kısımda ilk 60gb ı kullanmadığın bir bölüm yapar 2. kısma önemli dosyalarını koyduğun başka bölüm yaratırdın fakat bad sector çıkmadı diyorsun o yuzden disk temiz gibi duruyor. çıkarsa da dediğim şekilde.

  • Zigon Sehpa @zigon-sehpa

   @megagigatera Bad sector nedir hala tam biliyor değilim ancak hdd çok yavaştı ve damaged noktaları vardı taramalarda formatı çakınca gittler. Neyse ben iki partisyona bölüp sırtımı yine hdd e dayıyacağım. Tekrar yardımların için teşekkürler.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @zigon-sehpa O diski elinden çıkarmaya bak. Bad sector tekrar nüksedecektir.

  • Zigon Sehpa @zigon-sehpa

   @awsalli İşte partisyona böleceğim ve dikkatli davranıp ara sıra kontrol edeceğim. Ancak disk de eski sayılmaz 2013-14 de alındı. Öte yandan ondan daha eski olan aynı marka sabit diskim hiç arıza çıkarmadı yıllardır. Dediğiniz de olabilir.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @zigon-sehpa Elektrik kesintileri genelde bozuyor, birazda şans işi. Wd 4 tb blue disk 5-6 ayda badsector hatası verdi. 1 tb wd green 2009 model disk geçtiğimiz seneye kadar çalışıyordu, artık ben söküp emekliye ayırdım. (40bin saatin üzerinde çalışmış)

  • Zigon Sehpa @zigon-sehpa

   @awsalli Aslında bendeki diskin gidici olduğunu görünce harici ve dahili disklerin fiyatına bir bakayım dedm abowww. 😀 Benimkisi canlı veya ölü başka çare yok gibi imdilik. Ancak tekrar yaparsa yolcu ederim.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @zigon-sehpa Fiyatlar arttı, elimizdekilerin değerini bilmek lazım. :), 2017 kasım ayında 4 tb disk 650 tl idi.