Amazon Kindle Paperwhite 3

Kitap okuma serüvenimi daha geniş zaman ve alana yayma düşüncemin sonucu olarak 2015 model Paperwhite aldım. İnternette çok fazla işe yarar Türkçe bilgi bulamadığımdan kendi deneyimimi aktarmak istedim.

Öncelikle ürün sadece okumak için tasarlanmış. E-ink denen ekran harika. Daha önce bu tarz bir ürün kullanmadığımdan karşılaştırma yapamayacağım ama ekrandan şikayet edileceğini sanmıyorum. Bu modelde ekran aydınlatması var. Her ne kadar amazon özel bir teknoloji kullandık dese de karanlık bir ortamda ışık saçan cisim insanı rahatsız ettiğinden ekran aydınlatmasını olabildiğince kısıyorum.

Üründe ses çıkışı imkanı yok. Ben en çok bunu aradım. Çünkü kitap okurken telefona yakın olmak istemiyorum yoksa ilgim telefona kayabiliyor.

Kitap okumak dışında gazeteleri takip edebiliyorsunuz. Bunun için olan hazır servislerin hepsi ücretli(benim gördüklerim). Kindlear adlı ücretsiz servis biraz uğraştırıcı ama çok iyi iş görüyor. Günün belirli zamanlarında seçtiğiniz kaynaklardan alınan haberleri kindle'a gönderiyor.
Bunun dışında amazon'un chrome için eklentisi de mevcut.

Ürünün temin kısmı biraz sorunlu. Çünkü Türkiye'de resmi satışı yok. Ben n11 üzerinden aldım. İçinde fatura çıkmadı. Ha çıksaydı, bir sıkıntı olsaydı bir işe yarar mıydı? Sanmıyorum. Bundan dolayı da hiç satıcıyla muhatap olmadım fatura için. Fiyat olayı ise abd fiyatıyla arasında uçurum yok.

Şarjı çok uzun gidiyor. Normal kullanımda 3 haftayı rahat çıkarır gibi.

Ekran hiç kapanmıyor. Yani siz kapatmak isterseniz ekstra çaba harcamanız lazım. Bekleme modunda sürekli ekran korucu var. Ekran teknolojisinin güzelliği bu haldeyken çok az enerji harcıyormuş.

Uzanarak okuma olayı e kitap okuyucular ile daha kolay. Bu benim için büyük bir artı.

Pdf performansı ise size bağlı. Eğer a4 formundaki bir pdf'i direkt atarsanız okuyamazsınız. Pdf'i işlemeniz lazım. Bunun için de çok yetenekli programlar mevcut. İşlediğiniz takdirde pdf okumak çok rahat.

Kindle'ın en büyük eksiği bana göre desteklediği formatlar. Maalesef epub desteklemiyor. Bunu da calibre adlı program hallediyor. Ben herhangi bir sorun yaşamadım.

Okuduğunuz kitabın yazı tipini, fontunu ve sayfa düzenini ayarlayabiliyorsunuz. Ben dar sayfaları daha hızlı okuduğumdan öyle tercih ediyorum.

Bir kitabı merak ettiysem hemen okumak isterim. Bundan dolayı da kargo beklemek işkence olmuştur benim için. Kindle buna da çözüm oldu.

Genel kullanım deneyimim böyle. Aldığıma memnunum.
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Bir yanlışını düzelteyim. PW3 resmi olarak geliyor. Hepsiburada'da ve hızlıal'da var. Ayrıca kindleturkiye.com'da var. Hepsiburada ve hızlıal da kindleturkiye'den alıyor zaten. Kindleturkiye Demir Elektronik'e bağlı. Kobo ve Kindle ürünlerinin Türkiye'deki tek resmi ithalatçısı Demir Elektronik. Ben Kobo Aura'yı hepsiburada'dan aldım. İçinden Demir elektronik faturası ve garanti kağıdı çıktı. Keşke almadan önce araştırsaydın. Veya burada sorsaydın yardımcı olurduk. Garanti ve servis imkanın olurdu en azından.

  Ve sana Aura önerirdim. epub açabiliyor. Bekleme moduna aldığında o an okuduğun kitabın kapağı ekran koruyucu oluyor. Ve uzun süre kullanmayacaksan tamamen de kapatabiliyorsun. Ve benim için en önemli şey, PW'den çok daha zarif. Aynı ekran boyutunda olmasına rağmen daha ince, daha hafif, daha küçük, ekran/çerçeve oranı daha iyi.

  • PhoeniXim @phoenixim

   Tamamen kapatma kindle'da da var ama gerek olduğunu düşünmüyorum. Hiç ellemezsen 3 ay falan gidiyor zaten şarjı ePub'ları convert edip atıyoruz atması 30 saniye falan sürüyor. 30 saniye çok mu? Bekleme modunda Kindle'ın kendi seçtiği fotoğraflar geliyor ama gayet güzeller. Ben Aura'yı çoook beğendim ama benim beğenmem fiziksel kısmından dolayı. Yazılım kısmında Kindle gayet iyi aslında. @protego
   Bu arada.. Satranç oynanıyordu Kobo Mini'de Aura'da da var mı?

   @zatisahaneleri Büyük ihtimalle sende reklam vardır. Reklam kaldırmak diye araştır googleda kaldırması çoook basit.

  • reducto @protego

   @phoenixim Oyun kısmına hiç girmedim ama Solitaire falan varmış galiba bilmiyorum bakarım bi ara 😀

  • PhoeniXim @phoenixim

   "a drawing app and chess and Sudoku games."

   Satranç tamam, Sudoku da tamam. Çizim uygulaması nedir 😀 😀

  • reducto @protego

   @phoenixim Karalama defteri. Çizim yapıyorsun ama, hiçbir anlamı yok aslında sadece siyah kalem ekrana birşeyler çiziktir yani başla bir özelliği yok 😀 Belki geliştirilir daha sonra bilemiyorum

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  @protego amazon resmi olarak Türkiye'de yok. Kindleturkiye ithalatçı. Ben de onun n11 mağazasından aldım. Oradaki yorumlara baktığımda sadece benim değil birçok kişinin faturasının gönderilmediğini fark ettim. Kobo konusunda haklısın çok daha zarifler. Ama pdf performanslarını karşılaştıran bir video izlemiştim. Kindle önde geldi. Bir de Kindle 'ın ekran rengi gerçek sayfaya daha yakın gibiydi videoda. Bunlar benim tercihimde etkili oldu

 • zatisahaneleri @zatisahaneleri

  @phoenixim amazon bu konuda çok iyi. Yarım yamalak ingilizcemle beni anlayıp hemen kaldırdılar reklamı. Gerçi varlığından bir rahatsızlık duymamıştım ama.

 • Koray @koraysuna

  Hocam biraz geç olacak ama bende yeni kindle alacağım voyage modeinden ancak bunlar hangi formatı destekliyorlar? Epup değilmiş anladığım kadarıyla.