İki harici diski birbiriyle senkronlamak için kullanabileceğim bir ücretsiz yazılım önerebilecek var mı? Belli aralıklarla seçtiğim diskteki verileri diğer diske aktarmak istiyorum. Daha önce bu iş için güzel bir uygulama bulmuştum ancak kaybettim. İsmini bile hatırlamıyorum 😀 #TeknoYardım

Not: Galiba buldum. Herhalde buydu. Kurup deneyeceğim 😀 https://freefilesync.org/

FreeFileSync

Download FreeFileSync 11.11. FreeFileSync is a free open source data backup software that helps you synchronize files and folders on Windows, Linux and macOS.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Youtube video listelerini tek seferde indirmek için
1: https://youtubemultidownloader.net/playlists.html sayfasında işaretli alana playlist linkini yapıştırıp download butonuna basın
2: İkinci resimdeki linki kopyalayıp IDM ve ya FDM ile Dosya-> Panodan toplu indirmeyi seçin
3: Açılan pencereden tüm videoları işaretleyip indirebilirsiniz.
#PratikBilgi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Orjinal Samsung Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır ?

Bildiğiniz gibi şu an mobil cihazlar piyasasında binlerce farklı ürün bulunuyor. Eskiden bu cihazların hepsinin kendine özel kulaklık girişi ve şarj girişi bulunuıyordu. Fakat Android işletim sisteminin çıkışıyla birlikte "ince uçlu şarj aletiniz var mı?" dediğimiz günler artık geride kaldı. Bu işletim sistemini kullanan bütün telefonlar, aynı kulaklık girişini ve şarj girişini kullanmaya başladılar. Yani artık telefonumuz Samsung olsa da bir Sony şarj cihazını kullanabiliyoruz.
Durum böyle olunca da sahtecilik yapanlara büyük fırsatlar doğdu. Cihazların kullanımıyla birlikte aynı oranda artan sahte şarj cihazı üretimi, kalite ve güvenlik açısından oldukça kötü değerlere sahip. Bu cihazlardan uzak durmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Peki bir cihazın sahte olup olmadığını nasıl anlarız? Bunu, dikkat edeceğiniz birkaç ince detay sayesinde anlayabilirsiniz.
1. Marka İsmi : 

Samsung şarj cihazlarında "Samsung" yazısı belirli bir düzene sahiptir. Sağ tarafta görebileceğiniz örnekteki cihaz gibi "A" harfi "S"ye "M"den birazcık daha yakınsa cihaz sahtedir. Bu durum, şeklinden dolayı en çok "A" harfinde gerçekleşir.

2. Üretim Yeri :

Samsung'un açıkladığına göre bu cihazlar sadece Vietnam'da üretiliyor ve asla Çin'de değil. Bunun yanı sıra net bir şekilde görülen "A+" simgesi de cihazın sahte olduğuna işarettir.

3. USB Kablosunun Adaptöre Giren Kısmı :

Telefonlar için özel olarak üretilen şarj cihazlarının USB başlıklarında küçük bir delik bulunur. Bu delik kıvrımlı bir kareyi andırıyorsa cihaz orijinaldir, aksi takdirde ya sahtedir ya da telefon için üretilmiş olan bir şarj cihazı değildir.

4. Boyut ve Renk :

5. Fiş Kısmı :

Orijinal şarj aletlerinin uç kısımlarının altlarında bulunan yerde kesinlikle bir çentik vardır. Bu çentik göze çok batmasa da elinizle kolayca anlayabilirsiniz.

6. Adaptörün Kasa Tasarımı :

Sahte şarj cihazlarının dış kaplaması genelde kalitesizdir. Bu nedenle cihazın iç kısmının doğru yerleştirilmediğini ve kaplamanın yamuk kesimlere sahip olduğunu görebilirsiniz.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 17

Youtubedaki şu en sonda önerilen videoları nasıl kapatabilirim.
eklenti felan mı var acaba

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternetim iki kat hızlandı!
Hissim budur.
DuckDuckgo web trackers zımbırtısı ekledim. Baya bi rahat ettim web site açılışları ve arayüzleri gayet rahat.
Söz konusu makale ve eklenti https://duckduckgo.com/app
https://spreadprivacy.com/browser-privacy-protection/

Most Default Browser Tracking Protection Doesn’t Actually Stop Tracking, But...

To really stop cross-site trackers, you have to prevent them from actually loading in your browser, which is a critical blocking feature that we provide in our all-in-one privacy browser extension &...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

#ÇiftFotoğrafBulma
Fotoğraf arşivinizde ki aynı fotoları bulmanızı sağlayan kurulumsuz portable program. Çok işlevsel bir program. Arşivde bulunması gerekenlerden.

https://www.duplicate-finder.com/photo-download.html

Youtube den nasıl işlevleri var bulabilirsiniz.

Download Awesome Duplicate Photo Finder

Download free tool Duplicate Photo Finder
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telegram üzerinden e-kitapları kindle'a gönderme.

@to_kindle_bot isimli kullanıcıya /start yazdıktan sonra

Settings / Your account / kısmına girdikten sonra en altta Send-to-kindle E-mail. kısmında kindleınızın adresi yazıyor. Onu bu bota yazdıktan sonra adım 2'ye geçiyorsunuz.

Devamında botun size gönderdiği maili onaylı e-mail listesine eklemeniz lazım. Benim kindle amazon.co.uk'a bağlı olduğu için oraya göre anlatacağım devamını.

Buraya telegramdaki botun verdiği e-maili ekledikten sonra bota yönlendirdiğiniz her türlü dosyayı kindleınıza uygun formata çevirip gönderiyor.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Raspberry Pi veya benzer cihazları torrent için kullanma

Bir önceki samba kurulumu yazımda pi ve benzer cihazları nasıl NAS olarak kullanacağımızı anlatmıştım. Cihaza bağlı depolama aygıtlarını ağa açmıştık. Şimdi madem ağa açtık, o zaman bu depolama aygıtlarının içine torrent indirmeyelim mi yani? Üstelik memlekette elektriğe her gün zam gelirken koca koca pc leri torrent için saatlerce açık bırakmak mantıklı mı? Saatte 3-5 watt harcayan pi ve benzeri cihazları kullanıp elektrik faturasında üç beş lira da olsa tasarruf etmek iyidir.

İşte bizde bunun için cihazımıza Transmission kuracağız. Uzun zamandır kullandığım, gayet sorunsuz bir torrent uygulaması.

Hadi başlayalım.

Öncelikle Transmission'ın kendi deposunu sistemimize ekliyoruz ki, en güncel versiyonu indirsin.

[email protected]:~# add-apt-repository ppa:transmissionbt/ppa

Yeni eklediğimiz depoyu bir kontrol etsin;

[email protected]:~# apt update

Artık kuruluma geçebiliriz.

[email protected]:~# apt install transmission-daemon

Otomatik olarak arka planda çalışmaya başladığından durdurmamız gerek çünkü konfig dosyasında değişiklikler yapacağız. Arka planda çalışırken yapılacak değişiklikler geçerli olmayacaktır.

[email protected]:~# systemctl stop transmission-daemon

Daha önce samba kurarken klasörler oluşturmuştuk. Şimdi o klasörün içinde birde torrent klasörü oluşturalım.

[email protected]:~# mkdir /mnt/nas/hdd1/torrent

Yarattığımız torrent isimli klasöre gerekli yetkilendirmeleri de yapalım. Aşağıdaki ronniejamesdio kullanıcısı örnektir, siz sizin sistemdeki kullanıcı adınızı yazacaksınız. Aynı kullanıcıyı samba içinden oluşturmuştunuz.

[email protected]:~# chown -R ronniejamesdio:nas /mnt/nas/hdd1

Şimdi samba konusundan anlattığım winscp uygulaması ile cihaza bağlanalım ve /etc/transmission-daemon konumundaki settings.json isimli konfig dosyasını açalım.

Aşağıdaki değişiklikleri dosyada yapalım ve kaydedelim.

"download-dir": "/mnt/nas/hdd1/torrent",

"rpc-username": "kullanıcı adınız",

"rpc-password": "şifreniz",

"rpc-whitelist-enabled": false,

Transmission kurulurken debian-transmission diye bir kullanıcı oluşturuyor ve torrentleri diske bu kullanıcı ile kaydetmeye çalışıyor. Ancak debian-transmission kullanıcısının /mnt/nas/hdd1/torrent klasörüne yazma yetkisi yok. Samba konusunda nas isimli bir grup yaratmıştık. Şimdi o gruba debian-transmission kullanıcısını ekleyelim.

[email protected]:~# usermod -a -G nas debian-transmission

Artık daha önce durdurduğumuz Transmission'ı çalıştırabiliriz.

[email protected]:~#  systemctl start transmission-daemon

Son olarak 9091 portunu açıyoruz.

[email protected]:~# ufw allow tcp/9091

Artık browser'ı açıp http://<Pi ip adresi>:9091 yazarak arayüze erişebilirsiniz.

Windows üzerinden indirilen torrentleri artık görebilirsiniz.

Ben torrent eklemek için windows ve android üzerinden remote transmission isimli uygulamayı kullanıyorum.

https://github.com/transmission-remote-gui/transgui/releases/tag/v5.18.0

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.neogb.rtac&hl=tr

Bu yazımızda bu kadar. Umarım eksik veya hatalı bir şey yazmamışımdır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Raspberry Pi veya benzer cihazlara NAS kurulumu..

Öncelikle pi veya muadili cihazınızda bir debian linux (raspbian, armbian, ubuntu, vb.) türevi işletim sistemi kullandığınızı ve cihazınıza statik ip verdiğinizi varsayarak yazıma başlıyorum. Cihaza putty veya benzeri bir SSH istemcisi ile bağlandığınızı farz ederekte devam ediyorum.

İster microsd kartınızdaki bir klasör veya klasörleri ister usb üzerinden bağladığınız bir external harddisk i paylaşıma açabilirsiniz. usb diskinizin ntfs veya ext formatında olması farketmiyor. Yanlız ntfs ile daha yavaş transfer hızlarında aktarım yapabileceğimizi bilmekte fayda var. Ben şiddetle external diskinizi ext4 ile formatlamanızı öneririm. Çünkü linux'te resmi ntfs desteği yok. Geriye mühendislik ile ntfs desteği veriliyor. Bunu partition işlemi yapabilen bir çok uygulama ile yapabilirsiniz. Paragraf sonunda benim kullandığım paragon isimli programın linkini vereceğim.  Aslında aynı şey microsoft ağlarına bağlanmak için geliştirilen samba içinde geçerli. O da tersine mühendislik ile geliştirilmiş bir uygulama.

https://www.paragon-software.com/free/pm-express/

Eğer cihaza external hdd bağladıysanız öncelikle harddiski linux'e mount etmemiz gerekiyor. Bunun için öncelikle hdd nin id sini öğrenmemiz lazım. Linux sisteme bağlı tüm depolama cihazlarına bir id verir. Bunu öğrenmeden önce depolama cihazlarının bir listesini alıyoruz.

[email protected]:~# lsblk
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 931.5G 0 disk
└─sda1 8:1 0 931.5G 0 part /mnt/nas/hdd1 <-- bendeki external disk bu
sdb 8:16 0 111.8G 0 disk
├─sdb1 8:17 0 256M 0 part /boot/firmware
└─sdb2 8:18 0 111.6G 0 part /
mmcblk0 179:0 0 14.4G 0 disk
├─mmcblk0p1 179:1 0 256M 0 part
└─mmcblk0p2 179:2 0 14.2G 0 part

Yukarıda benim depolama cihazlarımın bir listesini görüyorsunuz. Burada external diskin sda1 olarak tanımlı olduğunu öğrenmiş oldum.

Şimdi id numarasını bulalım.

[email protected]:~# blkid
/dev/sdb1: LABEL="system-boot" UUID="85F3-CC2B" TYPE="vfat" PARTUUID="da84cd12-01"
/dev/sdb2: LABEL="writable" UUID="b96d647f-679e-4582-87d0-2d8c7afc91f4" TYPE="ext4" PARTUUID="da84cd12-02"
/dev/mmcblk0p1: LABEL="system-boot" UUID="85F3-CC2B" TYPE="vfat" PARTUUID="da84cd12-01"
/dev/mmcblk0p2: LABEL="ubuntu" UUID="b96d647f-679e-4582-87d0-2d8c7afc91f4" TYPE="ext4" PARTUUID="da84cd12-02"
/dev/sda1: LABEL="DATA" UUID="5741b235-77d2-8dc4-20a2-bef575df788e" TYPE="ext4" PARTUUID="2e7937c5-01"
/dev/mmcblk0: PTUUID="da84cd12" PTTYPE="dos"

External diskimin id si UUID="5741b235-77d2-8dc4-20a2-bef575df788e" olarak görünüyor.

Artık bu id numarası ile external diskimizi mount edebiliriz. Elbette sizin diskinizin id numarası farklı olacak, kendi diskinizin id sini kullacaksınız. Diskin her reboot sonrası otomatik olarak mount olabilmesi için fstab isimli dosyada bunu belirtmemiz gerekiyor. Normalde dosyaları editlerken komut satırından nano komutu ile yapabiliyoruz ancak kafa karışıklığı olmaması açısından bunu bir uygulama üzerinden yapmak şimdilik en iyisi. Terminal ekranından UUID numarasını kopyalamak için mouse'un sol tuşuna basılı tutup seçin ve seçili bırakın. Sonra windows üzerinde istediğiniz yere yapıştırın.

https://winscp.net/eng/download.php

Bunu indirip kurduktan sonra pi ye bununla login olup windows gezgininde olduğu gibi klasörler içinde gezinebilir, dosya, klasör yaratabilir, bunları rename yapabilir veya silebilir, dosya veya klasörler için kullanıcıları değiştirebilir veya kullanıcı haklarını düzenleyebilirsiniz.

Şimdi birde notepad++ yükleyelim. Böylece bir yapılandırma dosyasında yanlışlık yaparsak kolayca geri alabiliriz.

https://github.com/notepad-plus-plus/notepad-plus-plus/releases/download/v7.9.2/npp.7.9.2.Installer.x64.exe

Artık winscp üzerinden notepad++ ile kolayca işlemlerimizi halledebiliriz.

Şimdi bir mount point oluşturalım. Linux'te depolama cihazlarına windows'taki gibi bir harf atanmıyor. Depolama cihazını bir klasöre bağlayarak kullanıyoruz. Bunun için öncelikle bir klasör oluşturmamız gerek. Winscp programı ile /mnt klasörü içine girelim ve önce nas isimli bir klasör sonra da nas klasörü içinde hdd1 diye bir klasör oluşturalım.

Bunu komut ile yapmak istersek;

[email protected]:~# mkdir /mnt/nas/hdd1

Artık fstab'i düzenleyebiliriz. Winscp ile /etc klasörünün içindeki fstab dosyasına sağ klik ile düzenle > notepad++ ı seçip dosyayı açalım ve dosyanın en altına aşağıda vereceğim satırı yapıştıralım. Tabi öncelikle dosyanın orjinal içeriğini bir yere copy/paste yapıp yedekleyelim.

Diskiniz ext formatlı ise;

UUID=5741b235-77d2-8dc4-20a2-bef575df788e /mnt/nas/hdd1 ext4 defaults 0 1

Diskiniz nfts formatlı ise;

UUID=5741b235-77d2-8dc4-20a2-bef575df788e /home/nas/hdd1 ntfs-3g uid=1000,gid=1000,sync,auto,rw,big_writes 0 0

Fstab dosyası ile işimiz bitti, kaydedelim.

Şimdi işlemi doğru yaptığımızı görmek için test edelim.

[email protected]:~# mount -a

Bu komut fstab dosyasında bir hata yok ise hiç bir çıktı vermeyecektir. Çıktı yoksa yapılan işlem doğrudur.

Tebrikler external diskinizi sisteme bağladınız. Artık diskinizin içeriğini winscp içinden /mnt/nas/hdd1 klasörü içinden görebilirisiniz.

Yok ben komutla görmek istiyorum diyen varsa;

[email protected]:~# cd /mnt/nas/hdd1

[email protected]:~# ls -al

External diskim yok, sistemin kurulu olduğu microsd kart içinden bir paylaşım yapmak istiyorum diyenler için işlem daha basit. Sadece paylaşım için bir klasör oluşturun yeterli. Mesela onun içinde hdd2 klasörünü oluşturalım. Yine ister winscp üzerinden, ister komutla oluşturun.

[email protected]:~# mkdir /mnt/nas/hdd2

microsd kart içindeki paylaşım için disk id'si, ftsab editlemesine falan gerek yok zira microsd kartın içinde sistemde bulunduğundan otomatik olarak mount edilmiş durumda.

Öncelikle paylaşım yapabilmemiz için samba kurmamız gerekiyor. Bazı sistemlerde ön yüklü olarak gelebiliyor.

[email protected]:~# apt install samba

Samba kurulduğuna göre şimdi firewall üzerinden samba'nın kullandığı portlara izin verelim. Bunun için ufw yi kuracağız.

[email protected]:~# apt install ufw

Bu da kuruldu, ufw'yi sistemde etkinleştirelim.

[email protected]:~# ufw enable

Şimdi portları açalım.

[email protected]:~# ufw allow samba

Gerekli portlarda açıldı, şimdi samba için kullanıcı oluşturalım. Kullanıcı oluştururken sistemde önceden tanımlı linux kullanıcılarından birisini seçeceğiz.  Örneğin raspian'da default pi isimli bir kullanıcı oluşturulur, samba içinde pi isimli bir kullanıcı oluşturacağız veya ubuntu da ahmet isimli bir kullanıcı oluşturduysanız samba user olarakta ahmet isimli bir kullanıcı oluşturacağız. Aslında buna gerek yok ama benim kullandığım samba konfigürasyonunda gerek var. Samba kullanıcısı için şifre de oluşturacağız. Windows üzerinden pi üzerinde paylaştığımız klasörlere ulaşırken bu kullanıcı adı ve şifre ile ulaşacağız.

[email protected]:~#  smbpasswd -a ronniejamesdio

Şimdi de samba için nas isimli bir kullanıcı grubu oluşturalım. Bu kullanıcı grubu ilerde torrent uygulaması kurunca lazım olacak.

[email protected]:~# groupadd nas

Artık samba'nın konfig dosyasında gerekli düzenlemeleri yapabiliriz. Bunun için /etc/samba/smb.conf dosyasını kullanacağız. Winscp ile dosyayı açalım. Dosyanın en altına aşağıda vereceğim konfiği yapıştıralım ve kaydedelim. External disk ve microsd paylaşımı için de örnekleme yaptım. İsterseniz içlerinden sadece birisini de kullanabilirsiniz.

[External_Disk]
path = /mnt/nas/hdd1
valid users = ronniejamesdio,@nas
read only = no
writeable = yes
browseable = yes
force user = ronniejamesdio
force group = nas
create mask = 0775
create mode = 0775
directory mode = 0775

[Micro_SD]
path = /mnt/nas/hdd2
valid users = ronniejamesdio,@nas
read only = no
writeable = yes
browseable = yes
force user = ronniejamesdio
force group = nas
create mask = 0775
create mode = 0775
directory mode = 0775

Yaptığımız değişiklik doğru mu kontrol edelim.

[email protected]:~# testparm

bir hata yok ise paylaşımla ve global ayarlarla ilgili bilgileri verecektir.

smb.conf dosyasında yaptığımız değişikliğin geçerli olabilmesi için saba servisini yeniden başlatalım.

[email protected]:~# service smbd restart

Şimdi payşalım için yarattığımız klasör veya klasörlere samba kullanıcısı için yetkilendirme yapıyoruz.

External disk için;

[email protected]:~# chown -R ronniejamesdio:nas /mnt/nas/hdd1

Microsd için;

[email protected]:~# chown -R ronniejamesdio:nas /mnt/nas/hdd2

Artık ronniejamesdio kullanıcısı ve nas grubu içindeki kullanıcılar paylaşılan klasörlere erişim sağlayabilir.

Windows üzerinden ağ sürücüsüne bağlan seçeneği ile aşağıdaki şekilde bağlanabilirsiniz.

\\pi ip'si\External_Disk

veya

\\pi ip'si\Micro_SD

Bu yazımızın sonuna geldik. Umarım yanlış veya eksik bilgi vermemişimdir. Zaten nas kuracaklara buradan da yardımcı olmaya çalışacağım. Bende öğrenirken sağdan soldan yardım alarak öğrendim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir chrome eklentisi vardı istemediğimiz sitelerin arama sonuçlarında gözükmesini engelliyordu. Şu saçma haber sitelerini engellemek istiyorum ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap