Rainmeter otomatik kapatma scripti

#rainmeter ve #Nvidia kullanıcıları için otomatik oyuna girdiğinizde rainmeteri kapatacak script. bir ps1 dosyasına kaydedip başlangıçta çalışacak şekilde ayarlamanız yeterli.

<Kullanıcı> yı değiştirmeyi unutmayın.

DO {
timeout 10
$l = Get-Content "C:\Users\<Kullanıcı>\AppData\Local\NVIDIA Corporation\NVIDIA Share\console.log" | select -Last 50
IF (($l | Select-String -Pattern 'onGameAppStarted') -like "*onGameAppStarted*") {
$l | Select-String -Pattern '"startedAppPID":\s([0-9]*)' | ForEach-Object{$d=$_.Matches.Groups[1].Value}
$p = $d -replace ".*: "
$gn = (Get-Process -Id $p).ProcessName
echo $gn
IF ($gn -ne "TextInputHost" -And $gn -ne "EpicWebHelper" -And $gn -ne "powershell_ise" -And $gn -ne "" -And $p -ne $op) {
##########################################################
$op = $p
taskkill /IM "Rainmeter.exe" /F
echo "Found Game $p $gn"
####################
Wait-Process -Id $p
####################
echo "Game Closed"
Start-Process "C:\Program Files\Rainmeter\Rainmeter.exe"
##########################################################
} ELSE {
echo "Ignoring $p $gn"
}
} ELSE {
echo "Waiting for Game Start"
}
} While (1)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

  @z4732 açma sikribide var mı, Performans sağlıyor mu? Ben oyuna girerken akıllı eve turn on overclock diyorum. Güç secenekleri yüksek performansa geçiyor gereksiz ramleri boşaltıyor. Ekran kartı ve işlemciye overclcok yapıyor. Performans sağlıyorsa bu scriptide eklemek isterim. Ama deafult mode diyincede herşeyi eskisine alıyor. Tekrar rainmater çalışmasını isterim.

z4732 paylaştı.

Bad Sector, Reallocated Sector Count, Pending Sector Count Hatalarını Düzeltmek ve Low Level Format

HDD'lerdeki bad sector, pending sector ve low level format konusunda bilgilenmek isteyenler şu yazıyı okusunlar derim. Öğrendiğim bir çok yanlışı düzelttim bu yazı sayesinde 🙂 Bad sector nedir, nasıl düzeltilir diye arayanlar için de güzel bir bilgi olacaktır tahminimce. Kısaca özetleyeyim, ayrıntılı merak edenler yazıyı okuyabilirler(İngiliççe)

1-Tüm bad sector'ler fiziksel olmayabilir. Bazıları logical olabilir. Onları düzeltmek için komut satırından chkdsk c: /f ("c" diski belirtiyor. d diskiyse buraya d yazın) komutunu kullanabilirsiniz. İlk denenmesi gereken yöntem bu. Tüm chkdsk komutları için: https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/it-pro/windows-server-2012-R2-and-2012/cc730714(v=ws.11)?redirectedfrom=MSDN

2-Yeni nesil hard disklerde, HDD Tune gibi yazılımlarda "reallocated bad sector" kısmı uyarı veriyorsa yapılması gereken bir şey yok. Disk bad sector tespit etmiş ve bunları önceden belirli yedek sektörlere aktararak bozukları kapatmış demektir. Eğer disk bu işlemi başarıyla yapabildiyse diski taradığınızda herhangi bir bad sector göremezsiniz çünkü disk o sektörleri kapatmıştır. Yalnızca reallocated sector uyarısını görürsünüz. Eğer tarama esnasında bad sectorle karşılaşırsanız diskin kapatamadığı bad sector var demektir ve komut satırından chkdsk c: /r  komutuyla bu bad sector'lerin kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

3-Pending sector count uyarısı vermesi, bad sector'de olabilecek verilerin tespit edildiğini, buradaki verilerin okunup başka sektöre aktarılması ve ardından bozuk olabilecek sektörlerin kapatılıp yedek sektörlerin tahsis edilmesi(remapping) gerektiğini ancak diskin bu verileri HENÜZ düzgün okuyamadığı için bu işlemi beklettiği anlamına geliyor. Disk bu verileri okumayı başardığında işlemi kendisi yapacak.

4- Pending sector count 1-2 gün içinde kendi kendine 0'a indiyse sorun yok. İnmediyse yapılması gereken öncelikle verilerinizi yedeklemek, sonra yolumuz ikiye ayrılıyor:

 1. Komut satırından chkdsk c: /r komutuyla diske bu pending sectorlarin bad sector olduğunu ve bunları kapatıp bir daha hiç okumaya çalışmamasını söylemek. Bu 2 numaralı paragrafta yaptığımızla aynı. Yani orada yaptıysanız tekrarına gerek yok. Ancak buna rağmen pending sector uyarısı alıyorsanız veya hala tarama yaptığınızda bad sector görüyorsanız:
 2. low level format atmak. Diğer adı zero fill yöntemi. Bu yöntem tüm sectorlere "0" değeri yazarak, diske, bu bad sector'deki verilerin artık alakasız olduğunu ve o verileri okumasına gerek olmadan remapping'i yapabileceğini belirtmenizi sağlar. Bunun için ek programlara ihtiyaç yok. Windows'da diske sağ tıklayıp biçimlendire bastığınızda "hızlı biçimlendir" tikini kaldırırsanız, Windows tüm sektörleri zero fill yöntemiyle doldurur, yani low level format atmış olursunuz. Ancak bu her zaman son çare olmalı.

5- Formattan sonra diske, hem daha önce bulunan ve kapatılan bad sectorleri, hem pending sectorleri hem geri kalan sectorleri tekrar değerlendirip son işlemleri yapmasını ve hangisinin bozuk hangisinin tekrar kullanılabilir olduğunu anlamasını sağlayacak komutu vermelisiniz. Çünkü zero fill yöntemiyle kaybolacak olan pending sector'lerin gerçekten bozuk mu olduğu yoksa oradaki verilerin mi sorunlu olduğu ancak böyle anlaşılabilir. Komut: chkdsk c: /B

6-Eğer reallocated sector sayısı ve pending sector sayısı bu işlemlerden sonra da düzenli olarak artmaya devam ediyorsa diski gidici olarak kabul edebilirsiniz.

https://superuser.com/questions/384095/how-to-force-a-remap-of-sectors-reported-in-s-m-a-r-t-c5-current-pending-sector/688764#688764

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ad33p @ad33p

  😀 Bu diski bayağıdır kullanıyorum, laptopun içinde ikinci disk olarak.
  16gb yapıyor yanlış çevirmediysem KB - GB olarak.
  Bir de bu 1 tb diskin 500'lük partı, diğer partlarda da var muhtemelen.
  Ama önemli dosyaları tutmuyorum. Taşımaya erinmesem boşaltıp diski wipe yağpıp bakacağım ama muhtemelen düzelmez bu kadar bad sector.

 • z4732 @z4732

  Yıllar sonra işime yaradı teşekkürler 😀

Yararlı Tarayıcı Eklentileri

Bu yazıda sizinle uzun süreler kullandığım ve işimi kolaylaştıran tarayıcı eklentilerini paylaşacağım.
Bu yazı zaman zaman güncellenecektir favorilere ekleyip zaman zaman kontrol edebilirsiniz.
Ayrıca kendi kullandığınız işe yarar eklentileri de yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu eklentilerin bazıları bazıları opera için bazıları chrome için. Opera kullanıcıları Install Chrome Extensions eklentisiyle chome eklentilerini kullanabilirler. chrome kullananlar istediğiniz eklentinin benzerini bulmanız gerek.

Şahsen en çok işime yarayan eklenti. klavyedeki medya tuşlarının veya genel olarak herhangi bir medya kontrolü seçeneğinin (ör. Rainmeter tuşları) tarayıcı içerisinde de çalışmasını sağlıyor.

Adından da anlaşıldığı gibi yukarıdaki eklentinin Spotify için olanı.

Tarayıcıların içerisinde gelmesi gereken bir eklenti. Belirli bir süre kullanılmayan sekmeleri askıya alarak bellek kullanımını azaltıyor. tek tıklamayla sayfayı tekrar aktif hale getirebiliyorsunuz.

YouTube dahil 50 ye yakın desteklenen siteden tek tıkla medya indirmenize yarıyor.

YouTube un videoyu en son bıraktığınız yerden oynatma sistemi çöp gibi çalışıyor. Bu eklenti videonun gerçekten son bıraktığınız yerden devam etmesini sağlıyor.

Klasik Google çeviri eklentisi fakat Google çeviri sitesini eklentinin içine gömmek yerine kendi local arayüzünü kullandığı için en hızlısı. Google çeviri sayfasının yüklenmesini her çeviri yapmak istediğinizde beklemiyorsunuz. Ayrıca opera kullanıcıları için sidebar'a ekleme seçeneği mevcut.

Klasik firmaların sorunlarını kullanıcılar çözüyor. YouTube da müzik keyfinizin içine eden o hiç sevmediğiniz ve çoktan dislike ettiğiniz video artık karşınıza çıkıp durmayacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap