PUBG lite Yeni Hile ! (hile klavuzu değil, yeni bi hile uyarısı. raporlamayın sakın :D )

Merhaba arkadaşlar.

Yolgezer oyunda paylaştı: 21 Temmuz 2019 Pazar

öncelikle videomu bi atayım.

 

arkadaşlar 1:04:00 dan itibaren izleyin. m416 ile adam tek şarjörde 100 atış yapıyor rahatlıkla. yani m416 olmuş m249 😀

bu olaya 2. kez denk geldim. geçen sefer belki yanlış duydum diye düşündüm ama 2. defa olunca cidden hile olduğunu anladım.

buna hile değil abi sen yanlış anladın diyen çıkarsa ya da gene "çamur atma lan" diyecek sivri zeka bi 5 dakika boyunca izlesin. o kişiyi arkadaşımın öldürdüğünde çantasında cidden m4 çıktığını ama o çantayı arkadaşımın alamadığı gibi oyunu buga giriverdi! arkdaş o çantadan bi şey alamadığı gibi kendi eşyalarını da kullanamaz oldu. artık nasıl bi hile ise adamın ölüsünü bile kitliyor.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AMD RYZEN Sistemlerin mimarisi hakkında ufak(!) notlar

Merhaba arkadaşlar. öncelikle bu yazı çok uzun olucak. resimle falan uğraşıcak bi halim yok çünkü internetim bu ara kısıtlı.

o nedenle bu metni okurken sıkılabilirsiniz.

öncelikle ryzen çıktı çıkalı hatta daha öncesinden beri amd hakkında var olan pek çok şeyi amd adam gibi anlatamadı. anlatsa da dinletemedi.

not: imla konusu daha sonra düzelteceğim bi şey olucak. belki yapmaya dabilirim. belli olmaz. çünkü metin çok uzun olucak ve noktalama vs ile uğraşırsam baya bi vakit kaybettireceği gibi imlaya dikkat ederken insan ne yazacağını unutabiliyor 😀

 1. olarak ryzenle amd k8 e geri döneceğim demişti.

arkadaşlar k8 mimarisini bilmeyen çok kişi var. ve amd burda ne dediğini insanlara tam olarak anlatamadı.

o nedenle kısaca k8 i anlatmak lazım.

k8 ortaya çıktığında intelin elinde rafine hale gelmiş ve artık sınırını aşmış p3 mimarisi bitirilmiş ve tamamen ama tamamen farklı bi yola gireceği pentium ve devamındaki itanium mimarisi vardı.

p4 denince herkesin aklına "pentium 4" değil "pain 4" gelir. çünkü büyük baş ağrılarına sebep olduğu için ingilizce böyle bi dalga konusu olmuştu 😀

pentium pro ile başlayan netburst mimarisi (karıştırıyor olabilirim @gamsizm bi düzeltirse güzel olur) p4 ile masaüstüne gelmişti. nedir bu mimari hem k8 le ne alakası var kardeşim derseniz şöyle.

bildiğimiz üzere intelin 32 bit işlemcileri x86 kodludur. yani x86 özünde de 8086 işlemcisinin baz alındığı bi işlemcidir. bu işlemcinin de özelliği cisc tabanlı olmasıdır.

netburst mimarisinde ise intel artık x86 yı bırakacağını, 64 bite ve çok çekirdeğe geçince x87 adı ile yeni bi mimariye geçeceğini açıkladı. yani bi nevi risc tabanlı işlemci üreteceğiz demişti.

bu tabii üretici ve yazılımcıların önce anlayamadığı bi şeydi. ancak 64 bit destekli ilk p4 işlemcilerin ia64 kodu ile ve 32 bite destek vermeyecek şekilde dizayn edildiği haberleri gelince yazılımcıların büyük tepkisini çekti. çünkü tüm programcıların programlarını sıfırdan derlemesine kadar giden bi süreç olucaktı. kimse de böyle bi şey istemedi doğal olarak.

tabii ia64 den daha öncesi netburst destekli p4 ler p3 lerden çok daha verimsiz kalmıştı. aynı saat frekansında p3 ler p4 leri resmen tokat manyağı yapıyordu ve aynı saat frekansında p4 ler çok daha fazla güç harcıyordu. bunun nedenini intel şu anki bench programlarını bu işlemcileri desteklemediği gibi über bi cevapla geçiştirmeye çalışsa da aslında nedeni p3 lerin bi uygulamayı 10 kademede çözmesi iken p4 lerin aynı uygulamayı 30 kademede çözmesidir. yani p4 bi işlemi bitirene kadar p3 3 işlem bitirebiliyordu. şu meşhur pipeline olayları kısaca. işte p4 lerde sse2 komut seti desteği sayesinde bazı uygulamalarda öne geçiyordu hızaşırtma potansiyeli daha iyi idi falan filan.

o sıralarda amd k7 diye bi işlemci çıkarmış ve ilk başta iyi gitse de bazı işlemcilerinde levent abinin de anlattığı üzere yanma sorunları yaşamıştı ve insanlarda büyük korkular oluşturmuştu. sonradan amd baya bi yekün tutan bozuk işlemcilerini çaldırdığı, piyasada bazı kodlu işlemcilerinin alınmaması gerektiğini açıklamışsa da ne bunu ispatlayabildi ne kimseyi inandırdı.

k8 işlemcilerini de yine başıma bi şey gelir diye az üretip öyle piyasaya sürünce de kapış kapış gittiğini görünce bi daha üretime açmak zorunda kalmıştı.

işte o devirde neydi bu k8 i kapış kapış sattıran ve amd nin ryzende geri dönmesini sağlayan şeyler?

arkadaşlar aslında en büyük şey amd nin k8 de çok büyük riskler alarak öne atılması ve bunda başarılı olması idi.

en büyük özellklerden birisi ram kontrolcüyü köprüden işlemciye almasıdır. core2d anakartlar öncesi intellere bakın. tamamının ram yolları kuzey köprüsüne gider. amd lerde ise ram işlemciye gider. ki bi önceki neslinde o kadar ısınmayı geçtim yanma sorunu yaşayan amd nin ek bi kontrolcü ile daha çok ısınacağını düşünecek insanların çıkacağını bile bile çok büyük risk idi. peki bunu yaparken cidden nasıl ısınmanın önüne geçti?

o devirlerde işlemciden de büyük yer kaplayan level 2  önbellekleri kısması. p4 ün 2 mb keş bellekli modelleri çıkarken amd 512 k keş çıkardı. bu keş bellekten arta kalan transistörleri de çok iyi kullandı. bu transistörleri ram kontrolcüye aktardı. tabii biraz da silikonu büyüttü.

şunu düşündü. abicim nasıl olsa işlemciye fanlı soğutucu takıcaklar. bırak ısınsın 😀

tabii yanında işlemci çalışmıyorken soğutma sağlayan cool and quiet özelliği ekledi. ama bu özelliğin stabil çalışması için işlemcinin bi miktar fazla voltajla çalışması gerekiyor. yani boşta işlemciyi soğutsa da yük altında olması gerekenden biraz fazla ısıtabilir işlemciyi. ancak gene de işe yaradı bu özellik.

üstüne bi de amd şunu düşündü. ya ecc destekli ramler var piyasada. veri güvenliği isteyen gitsin ondan alsın. diyerek işlemcinin bi işlemi çok fazla kademede  işlemesini istemedi. daha az ama hızlı pipe line kullanarak işlemcinin çok daha etkin olmasını sağladı.

ayrıca rami kuzey köprüsünden aldığı için fsb hattına büyük yük getiren ram iletişimini engellediği için kuzey köprüsü hem küçüldü hem de cpu nun etkileşimi gayet serileştirildi.

ayrıca amd kuzey köprüsünde boşalan kısımların bi kısmını lan ve usb gibi kontrolcüle ve de dsp ye ayırdı. ki bu sayede daha güzel sesler ve daha iyi verimler aldı..

bu sayede sadece sistemin çalışmasını sağlayan donanımlara sahip bomboş anakartlar üreten ve ürettiren intelin aksine k8 destekli anakartlar çok ucuz bile olsa yine de tatmin edici ses ve internet deneyimi sunar oldu.

şöyle diyeyim sizlere. intelin o devir pek çok anakartında sata bile çok bulunmazdı. raid hak getire. raid destekliyor denilenleri de beceremezdi bu işi. çok sorun çıkardı.

amd destekli anakartlar ise sata hdd yi ide hdd ye raid ettirecek kadar gelişmiş idi. üstüne sata kontrolcü başka bi çiple çalışmasına rağmen. ve bunları 50 dolarlık bi anakartla yapabiliyordunuz. ancak şu var. o dönem amd ram seçerdi.daha doğrusu her rami açardı. ama oc yapıcaksanız şunu bunu yapıcaksanız bazı özel ramler gerekebiliyordu. benim başıma geldi. hi level marka bi ram vardı misal 1 mhz bile frekansı kaydır. bad bios verirdi anakart. normal kullanımda bi şey yok. tabii o ram bildiğimiz en adi en ucuz malzeme idi.

yani arkadaşlar amd k8 de neye elini attı ise tutuyordu. k8 onun resmen altın yumurtlayan tavuğu olmuştu. 89 wattlık bi 3000+ 2 ghz hızı 512k bellek ve 800 mhz ht frekansı-ki 200 mhz fsb ile -  kendine yük altında 105 watta çıkabilen 3.2 ghz lik 1 mb keş bellekli ve 800 mhz lik fsb si ile p4 ü rakip görüyordu.ve izlek manyağı salak bi program çıkmazsa tokat manyağı yapabiliyordu. öyle ki intel bu işlemcilere adam gibi rakip olarak anca e2120 gibi işlemcileri çıkartarak bulabildi. ki o işlemciler ile athlon 3000 arasında resmen 3 seneden fazla bi zaman geçmişti. yani intel amd ye 3 sene sonra cevap verebildi. arada 4 izlekli ve bildiğimiz soba olan ki thg tarafından da "tüm zamanların en çok ısınan işlemcisi" ünvanına sahip olan über saçma işlemciler çıkarmıştı.

ryzende peki neler var.

şimdi dahil usb kontrolcüler pci kontrolcüler falan değil.

arkadaşlar amd şu anda çok farklı şeyler deniyor. 3xxx kodlu işlemcileri zaten buna delil. sadece pci 4.0 değil.

ram kontrolcü ve pci kontrolcünün ısıyı nasıl arttırdığını yazdım sizlere. ama daha önce de bi kaç yerde dediğim gibi bu kontrolcüler güç tasarrufu modunda sorunlar yaşıyabiliyor.

güç tasarrufuna alınca artık pci kaç hıza düşüyorsa oyunda drop yaşatabiliyor. ki işlemcinin nerde ise hiç kullanılmadığı anlarda bile bu saçmalıklar oluyor. ki bu benchmark testlerinde intele yakın olan kişilerin yalan yanlış testlerde bulunmasına neden olabiliyor. işte amd bunu ayrı bi kontrolcü çipini yine işlemci ile aynı kılıf altına alarak çözmeyi planlıyor. ne kadar başarılı olduğunu da testlerden görebilirsiniz.

ipc performansını nasıl arttırdığını zaten söylemenin çok alemi yok. onu nasıl çözdüğünü merak edenler ise fx lerdeki tasarım hatasına bakabilir. fx lerde io bağlantılarını seri yaptığı için işlemcilerin 2 si yük altında iken giriş çıkış için birbirini beklemek zorunda kalmaları gibi saçma salak bi hata yapmıştı amd. "bunun da nedenleri ayrı ya" işte amd ryzende bunu çözdü. yani artık modüllerdeki çekirdekler birbirini beklemiyor. üstüne dx11.2 ile gelen çok çekirdek düzeltmeleri de işe yaradı tabii. ama ipc yi bu şekilde düzelttiler. tabii fpu ve alu birimlerinin yeniden düzenlenip arttırılması da çok etkide bulundu. ama asıl olarak io birimlerinin paralel çalışabilmesi ve işlemcilerin her birinin kendi io birimine sahip olması ipc yi düzeltti. çünkü modül kavramının temelinde gerektiğinde işlemcilerin tek bi iş parçacığı görevi yapması gerekiyordu. ama işlemciler birbiri ile yine aynı birimler tarafından iletişime geçtiği için ve bu birimler seri çalıştığı için darboğaza giriyordu. yani işlemci işlemci tarafından darboğaza giriyordu. bu durum aslında 8350 ile falan düzelmişti büyük oranda. ama asıl düzelme ryzenle oldu.

bunun yanında intelin ht özelliğini de aldı amd. yani aslında çok çok karmaşık bi şey oldu. ki aslında bunun 2. sırada olması lazımdı ama önem sırası bakımından sona koydum. kitabın ortasından okuyoruz gene.

ht nedir? bi çekirdeğin boşta kalan zamanlamalarını başka bi işleme ayırması.

ancak. bu belirtildiği gibi çoklu işlemlerde bi işe pek yaramıyor. daha ilk p4 çıktığında testlerde gözüktü ki ht yi devre dışı bırakınca aynı işlemcide daha iyi performanslar alınabiliyor. hem de bu çok çekirdek gerektiren encoding işlemlerinde oluyordu. tabii oyun gibi işlemlerde arka plandaki işlemler için bi fayda sağlayabiliyor. özellikle büyük işlemci varsa ve yayın yapılacaksa bazen işe yarıyabiliyormuş. ancak bunun da bi garantisi olmadığı için intel turbo boost adı aldında bu özelliğin devre dışı bırakılması yoluna gitmişti hatırlarsanız. hala da turbo boost ile başarımı engelliyorsa işlemcideki fazla birimler kapatılıyor.

ancak tek çekirdeğe yüklenip diğer çekirdeklerde çalışmayan uygulamalar çok çekirdekli işlemcilerde büyük sorunlar da yapabiliyor. orda işte ht işe yarayabiliyor. bi de dediğim gibi kayıt ya da başka işlerde bazı farklar sunabiliyor.

yani ht ne olması ne ölmesi bizim işimize yaramıyan bi özellik.

amd de bu özelliği kendine göre değiştirip işlemcilerine kattı ryzenle. ancak oyunda çok etkisi yok. 1800x in bile r3 le benzer fps ler vermesi hatta biostan ht kapatınca fps nin artması gibi haberler vardı hatırlarsanız. hala bile öyledir. zaten oyun çok fazla çekirdekle çalışmaz. ben misal pubg mobile emülatorunde düşüp duran fps i çekirdek sayısını azaltarak çözmüştüm.

ki amd nin k8 e dönüyoruz lafı aslında biraz yerine geldi anlayacağınız. özellikle ram ve pci kontrolcüleri ayrı çiple çalıştırması benim bile kafamda soru işaretleri oluşturmuştu. ancak amd becermiş gibi duruyor.

he hala insanların kafasında amd nin tek çekirdek konusunda geri kaldığı izlenimi var.

valla arkadaşlar fx e en gıcık olan insanlardan biri benimdir. ama gördüm ki fx sahipleri bile işlemcilerinden gayet memnunlar. sadece saçma salak sistem kurup düzgün dizayn edemeyenler sorun yaşıyor. o bile iş görüyorsa bu değerde amd iyidir ya da kötüdür demeden önce bi düşünmek lazım. amd bu yaptıkları ile inteli geçebilir mi geçemez mi?

bu sorunun cevabı bence önemsiz. hala "amd tek çekirdekte kötü yaw" diye ağlamaktansa bu teknolojik gelişmelerin bizim yararımıza olacağını anlamak lazım. son 6 senedir intelin 3. nesilden beri ddr4 ve 3. nesildeki w8 komut setleri haricinde bi faydasını göremediğimizi düşünürsek ryzenin adının bile çıkışının önce i3 ü yok ettiğini, i5 ve i7 olarak reklamlara devam edilip sonrasında da i3 ün çarpan kilidi açık gelip yemediğinde bu sefer i3 ün 4, i5 in 6 çekirdek olduğunu, yine yetmediğinde i9 un apar topar çıkarıldığını ve fiyatların buna rağmen nasıl ucuzladığını unutmamak lazım. tamam intel ya da amd al umrumda değil. ama en azından bunu bize sağlayanın kim olduğunu da unutmamak lazım.

güncelleme:

arkadaşlar amd konusunda salt işlemci olarak bakmayın. ve ben hep şunu derim.

"hiç bir zaman amd nin işlemcisini intelin işlemcilerinden daha iyi görmedim.

aksine intelin işlemcileri hep daha iyidir.

aslında olmak zorundadır."

neden mi?

amd nin 19 senedir oturttuğu bi sistmei var. her 5 senede bi anakart değiştirerek işi götürebiliyorsa bunun nedeni 98 yılında oluşturmaya başladığı sistemi 2001 yılında noktalayıp oturtması ve artık kendi ekosistemini oluşturmasıdır. ati aslında bu ekosistemin son durağıdır. farkında iseniz 2006 yılından sonra amd artık kendi bağımsız sistemleri üzerine  çok fazla yoğunlaştı.

kaldı ki k8 den sonra ürettiği işlemciler intelin gerisinde sayılsa bile uzun vadeli anakart tutma, aynı rami kullanma, güç  tüketimini baştan ayarlama ve kullanıcıyı yormama konusunda hep daha önde oldu. başta yaşadığı mimari sıkıntılarını bu şekilde hallederek kullanıcıyı kobay olark kullanıyor. ama bunu intelin de yaptığını göz önüne alırsak amd en azından bu kobaylığın karşılığını fazlası ile ödüyor.

aynı zamanda oturttuğu sistem sayesinde ilk neslinde sorun yaşasa bile daha sonraki nesillerinde hep arayı kapatabiliyor. bu da amd nin işlemcilerini daha zayıf bile yapsa uzun vadede inteli ezicek noktalara getirebiliyor. inteli ezemese bile onun çok daha üstün sistemler ortaya çıkartarak yine bizim yani son kullanıcının işine yarayacak işlere imza atabiliyor.

amd 20 seneye yakın bi zamandır 3 büyük hata yaptı arkadaşlar. ilki k7 de işlemcileri çaldırması idi. nasıl yaptı bu salaklığı bilemem. ama bunun bedelini pahalıya ödedi.

2. hatası biraz da tasarım hatası. phenom ilk serilerde işlemcilerin pişme süresini yanlış hesapladığı için tlb hatası yaşamıştı. ki phenom ilk serisi amd nin "athlon" ismini tarihe gömmek istediği ilk nesildir. ve bu phenom ilk nesil bu tlb hatasından çok çekmişti.

komiktir ki phenom ilk neslin çekirdeklerinden ara geçiş diye sunulan athlon 7250 lerde l3 önbellek mis gibi çalışıyordu ve hayvani oc oluyorlardı. ki en yüksek l3 başarımlarına da uzun zaman bu işlemciler sahip olmuş. bu benim değil o zamanki everest programının bildirimi idi.

3. hatası da fx serisinde oldu.onu zaten anlatık. kısca amd bi noktadan sonra işi bırakan mühendislerin işini çinli mühendislere yaptırmış gibi bi mevzular var. işin ayrıntısını unuttum.

ki fx serisinde de "athlon" modelinde bi işlemcisi yine yoktu:D

zaten "ryzen" ailesi altında bi "athlon" modeli de çıkarmayı ihmal etmedi hatırlasanız. ki aslında bilinmez ama ilk ryzen uyumlu -bakın tabanlı demedim- athlon 950b aslında ryzen işlemci değildi. excavador mimarili bi apu yani fx tabanlı bi işlemci idi. ama gene de ryzen adı altında çıktı. bu bildiğimiz a320 çipsetli anakartların asıl işlemcisi bunlardır.

aslında bu işlemciler amd nin fx mimarili ama hp gibi firmalar için hazırladığı gömülü sistemlerin işlemcisi imiş. bi kaç tane gördüm. işte ddr4 ve pin yapısı nedeni ile yine aynı soket uygun görülmüş ve bu çipset de ryzen işlemcileri açabilir haale getirilmiş.

ama sıkıntı bu çipsetler ryzeni tam desteklemiyor. tıpkı ilk başlarda dediğim k8 lerin ram seçmesi gibi işlemci seçerler. kendi has işlemcisi olan apuları rahatlıkla oc edebilirler-tabii oc kazması apuyu kim oc ile uğraşırsa- ryzenleri edemezler. amd nin "a320 çipsetlerin vrmleri uygun değil ondan oc etmiyor ryzeni" lafı aslında biraz uyduruk. asıl nedeni a320 çipsetlerin özünde fx mimarisine göre hazırlanmasıdır. ryzeni oc etsen de mavi ekran yersin. ya da bios açmaz. ama aynı anakartlar athlon 950 yi rahatlıkla oc eder. ki vrm leri de hiç ısınmıyormuş. zaten vrm i büyük a320 anakartlar da var piyasada. tabii şöyle bi durum da var. ben bu a320 ler için amd nin kendi sitesinde vrm yetersizliğinden pek bi şey duymadım. bi kaç forumda gördüm. amd a320 anakartlar için sadece oc desteği yok demiş. forumlar bu bilgiyi nerden aldı inanın bilmiyorum. tıpkı pci 4.0 için amd nin "yaw anakartlar pci 40 ı destekoleyecek kaadr iyi dizayn edilmemiş" lafı gibi tutarsız. sonuçta millet 3 milyarını vermiş gitmiş ch model anakart almış. şimdi bu adama böyle diyince o adam sana okkalı bi söver.

bu kısmı da akşam yazacağım bi konuya bağlamalıyım arkadaşlar.

hani spectre ve meltdown için misal forumlarda bas bas amd de etkileniyormuş dediğinde amd mühendisleri sayfada açıklama yapmıştı "bizim önbellek mimarimiz intelinki gibi değil farklı ondan etkilenmiyoruz. var olan açıklar intele optimize olan windowsun kendi açıkları" şeklinde açıklamaları vardı. kendi sitesinde hala var. ama pci 4.0 ve bu vrm için sadece forumlarda gördüğüm bu tarz açıklamalar amd nin sitesinde bulabildiğim şeyler değil. sanki daha çok anakart üreticileri biz bozuk yaptık da amd ye suçu attıralım gibi bi gaye gütmüş hissi uyandırdı bende.

dipnot: levent abinin videolarından öğrendiğim kadarı ile spectreden bi etkilenme bazı amd işlemcilerde varmış. ya da böyle bi iddia var anlaşılan. ama bu ne kadar doğru kim ne ispatlamış bilemiyorum. ki geçen aylarda amd işlemcilerin bu açıklardan etkilenmediğini türkiyede intel yakınlığı ile bilinen bi forum bile itiraf etmek zorunda kalmıştı.

işin kötüsü yine levent abinin söylediği üzere amd mühendisleri bu konuda çok bi şey demiyor. adam gibi  bi cevap vermekten kaçınıyor. aslında ben biraz amd nin para yüzü bulduğu için eski işlemcilerinde varmış gibi bi intibaa girdiğni düşünmeye başladım. çünkü x470 anakartların nerde ise hiç birine çok iyi olmasına rağmen pci 4.0 verme gönüllüsü değil amd. dediğine göre eski anakartlar pci 4.0 ın bant genişliğini kaldıracak kapasitede değilmiş. buna sadece peh diyorum. yaw hadi benim g p zaten adiliğini kendim ispatladığım bi anakart. ama yani abi o sadece voltaj regülatorundeki bi yazılım hatası ve oc canavarı 8 katmanlı  bi anakart. üstüne asus crosshair serisi anakartlar var. bunlar da mı pci 4.0 destekli değil 😀 yani arkadaşlar bu spectre ve pci konusu sanki amd nin yeni anakartları sattırma çabası gibi kokuyor. umarım böyle değildir. çünkü bi amd fanı olarak benim bile tepkimi çeker.

güncelleme:

arkadaşlar şimdi k8 den de çıkamadın diyeceksiniz 😀 ama cidden sıkıntılı bi konu daha var.

hani sabah yazmıştım. açıklar.

hatırlarsanız geçen sene ortalığı işlemcilerdeki açıklar konusu kasıp kavurmuştu. her firma kendi işlemcisinn sorunsuz olduğunu iddia ederken raporlar çok çelişkili gelirken millet neye uğradığını şaşırmış hatta "yaw bu intel yeni işlemcileri satsın diye uydurduğu bi yalandır" mevzuuna kadar gitmişti.

açıklar kısaca memory lerin birbiri ile etkileşiminde-özellikle işlemci içindeki sıkışık memoryler- veri taşması yaşayıp bi uygulamanın alakasız olarak başka bi uygulamanın verilerini de kontrol etmesi olasılığının yarattığı bi açıktı. spectre ve meltdown un özelde başka ayrıntıları da var. ama temel nokta bu dendi.

işte her firma bi şeyler dedi. hatta arm a bile girdi bu olay. cebindeki telefonuna virüs bulaşmaz diye güvenip her alışverişini halleden adamlar ne hale düşüyor düşünün 😀

sonra işte amd cephesi bi süre sessiz oldu. benim aklıma ne mi geldi?

k8 diyecem söveceksiniz 😀

ama cidden öyle. k8 işlemciler aslında yukarda bitiremediğim konulara da sahip.

ya arkadaşlar hep k8 diyorsun diyorsunuz da amd nin tam 20 senelik bi serüveninin başlangıcı ve şu anki tüm işlemcilerin temelidir. jim keller adı size bi şey ifade etmeyebilir. ama bu adam her şeyi birleştirme meraklısı bi manyak. ki aslında yanlış olduğunu düşünsem de şu anda tutulan model olan köprüsüz ve ramsiz işlemci olayını mobile taşıyıp aşırı ısınma gibi bi olayla bizi tanıştıran kişi de kendisi olmuştur. lg g3 diyim anlayın. o telfonda ilk kullanılan bu yonganın nelere mal olduğunu düşünün derim. zaten o yongadan sonra asıl işlemci üreticileri masaüstüden çok daha hızlı bi şekilde küçültmeye gitmek zorunda kaldı.

işte bu zerzevat ın başında olduğu ekip k8 i tasarlarken sadece ram yollarını işlemciye sokmamış keş bellekleri de bi elden geçirmiş. neyi napmış diye soran olursa o zamanki geleneksel -yani intel,geleneksel intel yaw burda kafiyeyi bi ben mi görüyorum 😀 - keş bellek tasarımında kısaca dikdörtgen modeli ele alınırdı yani dikdörtgen düşünün. kısa kenarları aynı olsa da uzun kenarı frklıdır. işte keş bellekler ram ile işlemci arasında bi köprüdür dikdörtgen şeklinde düşünün. işte o dikdörtgenin içinde asimetrik olarak koyulmuş kısa çizgi ile aynı çizgilerle dikdörtgenin bölümlendiğini düşünün. işte geleneksel intel tasarılarında buna benzer şekilde her katmanda bi öncekinin katmanında olan verinin küçük bi katmanı kullanılırdı.

k8 de ise bu tasarım değişti. exclusive cache adı verilen bu mimari de 3 gen gibidir. 3 geni bölen çizgiler taban ile aynı boyda olamaz de mi? işte buna benzer şekilde level 1 ile level 2 ya da level 3 keş aynı veriyi işlemek zorunda değildi. bu sayede işlemci eğer level 1 deki veriyi değil de l2 ya da l3 deki veriyi isterse bu veriyi intel tasarımlarındaki gibi önce level 2 ye ordan l1 e taşımak zorunda değil direkt erişme imkanına sahipti. bu tabii büyük gecikmelere sebep olabiliyordu. ama veriyi küçülte küçülte 2 kademe atlattırıp sonra erişmenin yaratacağı gecikme yanında resmen devede kulak gibi idi.

işte bunun bi faydası verinin her taşınması esnasında bellek taşmaları kendi kendine inanılmaz azalıyordu. intelde ise bu dikdörtgen-bu arada bu tasarımlar dikdörtgen 3 gen falan değil hee. sadece bi isimlendirme vereyim kafanızda fikir oluşsun diye- tasarım aşırı bellek taşmalarına sebep oluyordu.

-amd bununla da yetinmedi nx bit gibi hayatımızı felce sokan ki benim bi tabirim var burda kullanamayacağım bi komut setini de bize zorlu bi güzellikle sapladı 😀

nx biti hatırlarsınız. w10 un gereksindiği bi komut seti idi. yine bazı intel fanboyu editörlerin "yaw w10 amd lere yüklenmeyecekmiş çünkü bazı komut setleri yokmuş. bunlar nx bit,pae komut setleri" diye salladığında benim bile bi an telaşlanıp mal olup aida ile baktığım komut setleri idi.beni bile kandırdılar ya.swh

işte o komut seti. yani amd nin ürettiği bi komut setini desteklemiyor diye amd işlemcilere 10 gelmeyecek diye sallayan kişilere de burdan bol selam olsun. p4 lerde olmadığı için onlara yüklenemediğni de hiç yazmadılar 😀 kimsede 4 gb ram bulup denemeyeceğini düşündüler sanırım 😀 -

neyse konuyu dağıtmadan arkadaşlar nx biti bi yerden daha hatırlarsınız. c000005 hatası. app crash. işte amd nin bu sistemine rağmen bi uygulama inatla bu haltı yemeye çalışırsa işlemci bunu farkeder ve şrak diye kapatır.

bu komut setinden de ya vindowstaki komut setidir bilgisayarımdaki dep ayarıdır ordan ya da biostaki virüs protect ayarını kapatarak halledersiniz.

he abi sen ne diyorsunuz diyen olursa. abi işte bu memory ilkesi ve komut setleri yüzünden amd işlemciler bu açıklardan çok çok az hatta bazılarından hiç etkilenmiyordu. yanılmıyorsam bu konuda geçen sene facede ismi lazım değil bazı sayfalarda da yazan ilk kişilerden birisi benim.

ki çok geçmedi amd de sitesinde mühendislerinin açıklamasından oluşan bi yazı paylaştı. yazıda kısaca benim dediklerim yanında ufak bi not düşülmüştü. "kullanılan işletim sisteminde ya da programda bi açık varsa biz karışmayız" manasında bi nottu. yani topu yazılımcılara attı amd swh

sonra işte amd ve intel kendi güncellemelerini yayınladı. hatırlarsanız ilk güncellemelerde intelde %30 40 lara varan bi performans düşüşü söz konusu idi. hatta hala bile intelci arkadaşlar bu güncellemeyi yapmaya çekiniyor. çünkü hala yavaşlık yaptırıyor.

amd de ise bi güncelleme geldiğinden bile kimsenin haberi yok arkadaşlar. w 7 hatta xp ye kadar güncelleme gönderildi. ama amd işlemci olup da bundan bi yavaşlık şikayeti olan olmadı hatırlarsanız. ama hem forumlar hem benim telefonum "pc ye güncelleme geldi. pc oldu kağnı. bunu öküze koşam öyle kullanam" tarzı konu ve şikayetlerle doldu taştı. harbi arkadaşlar ben dahil hiç bi amd kullanıcısı internette haberleri olmasa windowsa entegre amd için özel güvenlik güncelleştirmesi geldiğinden haberimiz olmayacaktı 😀 güncelleme yüklenmiş ama hıza bi etkisi yoktu. kim bilir belki tek çekirdeğe yükleniyordur bu güncelleme ve tek çekirdek performansı zaten kötü olduğundan hissetmemişizdir 😀

güncelleme 😀

bu konu var ya güncelle güncelle bitmez 😀

öncelikle arkadaşlar levent abi ve değerli murat gamsız ın videosundan aklıma çelinen bi nokta var.

oraya yzıp konu kirliliği yapmak istemedim. bi de zaten uzun bi konu.

arkadaşlar 3200g ve 3400g var. levent abinin de bahsettiği üzere bunlar 2200g nin biraz iyileştirilmiş modeli. aslında bi şeyi unuttu levent abi. daha doğrusu gerek görmemiştir.

arkadaşlar amd ryzen işlemci olarak her fabrika gibi önce 1800x i çıkardı biliyorsunuz. sonra 1800 1700x falan ve sonra r5 ler çıktı. bu r5 lerin bi kısmı 1800x in ht si kapatılmış işlemcilerken bi kısmı da direkt modülü kapatılmış ama smt ile yine çekirdeği tamamlanmış işlemciler değil mi?

işte benim kullandığım 1200 ve 1300x de bildiğimiz kuşa dönmüş 1800x. smt gitmiş modüller gitmiş. kala kala dımdızlak bi 4x modül ve yan modülün de açık birimleri kalmış. yaw bu amd ne manyak bi firma ise çaılşmayan modülün bile parçalarını 1200e eklemiş. ki bu parçalar sayesinde saf oyunda 1200 ile 1800x arasında bi fark bulunmuyor 😀 taş çatlasın %10.

tabii şu meşhur ucuz anakart yüksek frekans mevzuular ı falan.

sonra abi 2. sene oldu 2. nesil çıktı dendi ki levent abinin de dediği gibi bunlar aslında 1.1 gibi bi şey idi. ilk çıkan hangisi idi bilmem de asıl olarak çok büyük bi hata yapıldı.

ne mi abi? apular.

arkadaşlar apu sistemler 1200 çekirdeğinin makyajlanıp ordan kısıp burdan kırpıp yandaki bozuk modülün de sökülüp oraya bi gpu tıkıştırılması ile elde edildi. yani düşünen adam şunu dr. ya kardşeim çekirdek aynı bi de gpu var. daha hızlı olmaz mı?

olmuıyor abi. nasıl olsun?

senin vega 8dediğn gpu ne kadar büyük haberin var mı? yok.

aslında 1200 ün sadece core gücü 45 wattır. 15 watt da vega8 gpu güç çeker. bi 5 10 watt civarı da çevre birimleri içindeki. 65 70 wattlık bi güç tüketimi.

ama 1200 de yüke binince bi 65 watt güç tüketir. yani sadece ordaki bozukj birimler değil aslında 1800x den arta kalan kısımlar da iş yaptığı için baya güç çeker.

peki nedir bunlar? ve benim kafaya taktığım yer neresi?

abiler öncelikle 1200 ler 8 mb keş bellek(4 mb kendi l3 ü bi de 4 mb yandaki bozuk ccx ünitesinin l3 ü) 2666 mhz ram kontrolcü 3.1 ghz frekans ve 16x pci express gpu hattı, 4x de çevre birim hattı ile gelir.

2200g ve 2400g ise 4 mb tek bi l3 bellek, 2933 mhz ram kontrolcü 3.4 ghz frekans ile gelir. bakın ne kadar yüksek değil mi? peki pci hattı? o da 4x çevre birimleri ve 8x gpu hattı. neden 8 mi? işte o kocaman gpu 8 x le çalışır ve aktif olsun deaktif olsun yine bu hattı işgal eder. yani siz bi rx570 takarsanız ve işlemcinin beslemesini beklerseniz belki yeter ama 580 de altına eder. oysa ki 1300x ile 580 le yayın yapabilen adam var. 4 ghz e çıkmış bi 1200 de yapar. ama 2200g yapamaz. altına eder. çünkü ekran kartını besleyemez.

arkadaşlar amd neden infitnity fabric ile ram ve pci kontrolcüleri ayırdı sanıyorsunuz? işte güç tasarrufuna alınca bunların da hızı düştüğü ve sistemi yavaşlattığı için. burda devasa bi azalmadan bahsediyoruz. bu nedenle işlemci gerekmediği halde ytüksek frekansda çalışıp eskiyor. şöyle diyeyim size. ben 1200 le rahatlıkla güç tasarrufunda oynayabilecekken ekran kartına yük bindi mi çakılma oluyor güç tasarrufunda. 3.1 e aldığımda ise işlemci %25 lerde gezinirken sorun olmuyor. çünkü o modda işlemcim pci 8x e mi 4 x e mi ne düşüyormuş. bu da tabii nasıl bi drop yaptırır düşünün. yani ben boşu boşuna işlemcimi yüksek frekansda çalıştırmak zorundayım. ki testlerde intel işlemcilere karşı amd nin sorun yaşamasının bi nedeni bu imiş. adam inteli alıyo yüksek performansa. öbürü ise güç tasarrufunda. tabii 10 fps fark ve drop görüyorsun:D

işte aynı halt 2200g karşısındaki 1200 de de oluyor. ve levent abinin dediği gibi aynı mimari olduğu için 2200g ile 3200g arasında nasıl bi fark olmıuyorsa kayda değer 1200 ile 2200g arasında da bi fark bulamazsınız. hatta bazı durumlarda 1200 almadığınıza pişman olabilirdiniz. ki alıp sorun yaşayana da denk geldim. zaten olması gereken de bu.

arkadaşlar 2200g nin ayrı bi çip olmadığı gibi kuşe çevrilmiş bi 1200 olduğunun en büyük ispatı üretim teknolojisidir bi noktada. zen+ mimarili 2300x ler bile 12 nm iken 2200g 1200 gibi 14 nm dir. bu bize her şeyi açıklamalı aslında. sadece işte 2. defa işlenmenin sayesinde ram  kontrolcü biraz hızlanmış. ama bunun da bi faydasını pek göremezsiniz. işte burda dezenformasyonun büyük zararını gördü insanlar. aynı şu cümleler forumlarda yazıldı. "yaw abi, tamam 1200 8 mb ama bu o kadar fark yaratmaz. bak 2200g hem çekirdeği hem ramleri daha hızlı" nasıl olmaz ya? ram frekansına hatta dual single kanal a bile bağımlı olan bi çekirdek nasıl olur da önbellekten hiç etkilenmez? işte bu tür yalan dolan şeylerle insanlara saçma sapan sistemler aldırdılar. zamanında da 7870k ya r9 380 taktıranlar da bu kafa insanlardı. sonra  o adamlar pişkin pişkin pentium 4560 alın abi darboğaz kesilir demişti.

ki üstüne rx560 dan 1 tane elinde olan adam 2. yi de alıp cf yapıcaksa 2200g yi hiç düşünmesin hatta 3200g yide  düşünmesin. onlara 1200 daha iyi gider. darboğaz yapar demiyorum. yapamz. adam sistemi kuramaz bile. çünkü apularda hem dahili gpu yu harici gpu ile eşleyemezsin hem de cf sli gibi seçenekleri yoktur. yani tek gpu ya mahkumsunuz. bunu da unutmayın.

arkadaşlar bu güncellemede sözün özü siz alacağınız sisteme uygun işlemci almalısınız.

1 kere zaten harici gpu takıcak adamın sadece o fazla gpu için çok para vermesi akıl işi değil. inteldeki hd grafik yongası bile bilmem kaç para fark yapıyor diye eleştirdik yıllarca. bu vega8 ve 11 gpu ise işlemci fiyatını 2 ye katlıyor. 1300x ya da 2300x fiyatına 2400g satılıyor arkadaşlar. yazıktır ya.

2. olarak diğer cpu larda kapalı birimlerin çalışan kısımları örneklerden anlattığım üzere kalan çekirdeklere ekleniyor ve bu da performans sağlıyor. apu d ab unlardan mahrum kalırsınız.

3. olarak apular eski nesildir. bi önceki hatta 2 önceki neslin ucuz işlemcisine gpu çakarlar. zaten fansız tasarımlar içindir.

4. olarak apular ucuz sistemlerde rakipsizdir. ama iş performansa geldi mi yan bastın rıfkı olur.

5. olarak apularda oc unutun abi. yapamazlar. 2200g misal termal macun vardı. athlon 200ge ise unutmayın ki çarpan kilidine bile sahip.

yaw daha ne yazıyım. lazım olmayan mala para vermeyin diyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ganiemre @ganiemre

  Öncelikle yazı için teşekkürler, sonrasında "ben misal pubg mobile emülatorunde düşüp duran fps i çekirdek sayısını azaltarak çözmüştüm." kısmını biraz açabilir misiniz? Bir süredir oynamıyordum ve yeniden yükledim, Intel G4560 işlemciye sahibim oyunda sürekli fps düşüyor, eskiden durum bu kadar kötü değildi hatta bazen fps düştüğü için karşımdaki adamı vuramıyorum

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   hocam bu intellerde işe yarıyor mu bilemem. ama genel olarak çok çekirdekli bi işlemci eski ya da tek çekirdeğe abanan bi programla çalışırsa bu sapıtmalar çökmeler ya da yavaşlamalar gözlemletebilir. bu bilinen bi şeydir.
   amd de mübarek bi kutu çekirdek gibi olduğu için çok olur.
   bunu ya görev yöneticisinden ya da varsa programın kendinden hallediyoruz.
   hangi emu kullandığınızı bilemem ama hemen hepsinde var sanırım onun ayarlarından çekirdek kullanımını düşürün. baktınız gene aynı sorunlar az düzeldi ama yine de tam düzelmedi ise görev yöneticisinden ilgili işlemin üzerine sağ tıklayıp benzeşme diyip cpu 0 ve cpu2 üzerindeki tiki kaldırırsanız yine aynı işi yapıcaktır. ilk seçenek işe yararsa kalıcı ayardır. ama 2. seçenek işe yarıyorsa, çözümü o sunuyorsa her programı açışınızda tekrar tekrar yapmanız gerekmekte.

  • ganiemre @ganiemre

   @yolgezer Tencent Gaming Buddy kullanıyorum ayarlarda Processor kısmından 2'yi seçmiştim işlemci çift çekirdekli olduğu için şimdi 1'i seçtim en kısa zamanda oyuna girip deneyeceğim teşekkürler

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @ganiemre g4560 4 izlekli. belki 4 izleği açarsanız sizde faydası dokunabilir. benim r3 aşırı güçlü kaldığı için sapıtıyormuş. 4 izleği 2 ye düşürünce düzelmişti. amd lerde garanti olarak 4 çekirdek açınca sapıttığını biliyorum kime yaptırdı isem faydasını gördü. ama intellerde bilemiyorum. tersine performans düşüklüğü yaşayan da oluyor 😀 ama tencent emu zaten sıkıntılı biraz. çünkü oyunun kendi ve istediği android sürümü 64 bit. ki artık herkes de 64 bit işletim sistemi ve işlemci kullanıyor. ama emu 32 bit. ondan dolayı da aşırı göçüyo oyun.
   ayrıca bios ayarlarından virtualization açtınız mı? 2 çekirdeğe zaten düşürmüşsünüz ama sanallaştırma açmadı iseniz bu kitlemeler de doğal

  • ganiemre @ganiemre

   @yolgezer 1-2 büyük güncelleme öncesine kadar seçenek olarak 4 seçiliydi ve oyun nadiren bir anda çok insan (8-12-16) bir bölgeye inerse kasıyordu, onun dışında genelde fps sabitti ama bundan 2 hafta önce tekrar kurduğumdan beri adam edemedim, 2'ye aldım değişmedi, 4 yaptım bir fark olmadı, en son auto'da daha da kötü olunca 2'ye tekrardan aldım. Şimdi bios'a girip sanallaştırmaya bakıcam ona bakmak aklıma gelmemişti, bunun dışında önerdiğiniz emulator var mı? Ben bu oyunu 2017'de betası çıktığından beri oynuyorum ve ilk dönemler ldplayer çok güzel çalışıyordu, sonradan bu tencent gaming buddy çıktı daha da iyi çalıştığı için ona geçtim o zamandan beri tencent'i kullanıyordum ama şu son 2 güncellemeden sonra neredeyse oynanamayacak hale geldi 🙁

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @ganiemre hocam beni de kurallara karşı gelmekten banladılar. daha doğrusu hileler yüzünden oynanamaz gelmişti bi ara hatırlarsın. o ara wh açtık. ban yemedik sonra bi takım arkadaşı anlaşılan şikayet etmiş beni öyle ban yedik:D hileden değil de şikayetten ban yediğim için -ki hileyi de ne kadar sürede ban yiyecem diye açmıştım- ve hile açmadan 60 zor gören fps im hile ile 90 a yükseldiği için bıraktım oyunu. işte 2 aydır da oynamıyordum. ondan bilemem son güncellemelerini. "hile açtım diye sövmeyin. zaten ne kadar sürede ban yiyecem meraktan açtım hileyi :D"
   o yüzden bilemem bu sorun neden olur? ama sen bi sanallaştırmaya bak. o büyük fps kaybına neden olur. ve bence oynama abi. cidden ağır hile var. biz hile açınca farketik ki 300 metre mesafedeki herks bize koşuyo. yani tüm oyuncular hileli. wh li ve sana koşuyolar. bi oyundaki herkesin hile açtığını görmek insanı cidden üzüyo.

  • ganiemre @ganiemre

   @yolgezer Ben tam o oynanamaz hale gelen dönemde eeh yeter diyip bırakmıştım 😀 Her 10 kişiden 20 tanesi hile kullanıyordu 😀 Şu an da pek farklı değil ama biraz daha iyi, emulator ile oynarsanız mutlaka 4 oyundan 1 tanesinde hileli eleman denk geliyor (iyi dedikten sonra 4 oyundan 1 tanesinde hileli denk geliyor demem çok üzücü, ama eskiden durumun ne kadar kötü olduğunu da anlatıyor aynı zamanda 😀 ), metrelerce uzaktan 2 kurşunda hs atıyor, düşünce 1 tane daha hs atıyor ölüyorsunuz zaten, adamın hiç hile olduğumu belli etmeyeyim, anneme küfrettirmeyeyim derdi de yok tüm haritada John Wick gibi hs ata ata geziyor. Oynama sebebim çoğu arkadaşımın bunu oynuyor olması, onlarla ortak paydada buluşabildiğimiz tek oyun bu (onlarda sadece telefon var), bence hileyi bu kadar serbest bırakmalarının sebebi insanları emulator'den soğutup lite'a veya steam versiyonuna geçirmek istemeleri çünkü telefonda oynayan arkadaşlarıma soruyorum onlara çok nadir denk geliyormuş hileli eleman.Bu arada bende pubg'nin steam versiyonu da var ama o apayrı bir hikaye, zamanında 30 liraya almıştım ona vereceğim para ile iskender + kola alsam en azından mutlu şekilde 1 saat geçirirdim 😀 En son mayıs ayında girmiştim karakter düz yolda koşarken fps durduk yere 60'tan 70'e çıkıp arada 48-50'ye düşüyordu, sonra adamın biri hileyle uzaktan sks ile öldürdü sizin yapacağınız oyunun !%&#$ diyip çıktım bir daha da girmedim 😀 Bu arada bios seçeneklerim aşağıdaki gibi, eğer bu 1 yapma sorunu çözmezse üşenmediğim bir zaman bir sürü emulator kurup denemem lazım :/

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @ganiemre hocam sende açık zaten.
   hile açınca fps in 90 a yükselmesi zaten ayrı mallık değil mi 😀 hiç bi hile özelliğini açmasam da sadece hile açınca dx9 gözüküp fps de 90 a oturuyor.
   ben bluestacks öneririm hem 100 fps desteği hem de doğal 64 bit olduğu için oyun yağ gibi akıyor. ama onda oyun çamur gibi bi görünümde. onu nasıl çözersin bilmem ama çözersen bana daha haber veriver.
   lite konusunda şöyle diyeyim .ben de lite çıkınca nasıl olsa ona geçeriz dedik ama lite konusu da açtım. orda görmüşsündür lite ne halde. üstüne bu oyunda kendi içinde ayar halinde olmasına rağmen litede server dahi seçtirmeyen aşırı salak bi sistemi var. valla kendimi banlattığıma bin pişman oldum. sen de sakın bu ara liteye gelme. oynama keyfi yok.
   ayrıca 4 elde tek hileye denk gelmek bence gayet iyi bi oran. şimdi tekrar başlama düşüncesi doğmadı değil:D çünkü bi elde 99 kişide hile görmüş birine o oran harika geldi 😀

  • ganiemre @ganiemre

   @yolgezer Ben şu an şeyden şüphelendim, örneğin GTA V'te eğer hile açarsanız sizi etiketliyor ve sürekli hileci insanlarla eşleşiyorsunuz (serbest dünyada, görevlerde, soygunlarda her yerde) acaba böyle bir sistem sebebiyle sürekli hilecilere denk gelmiş olabilir misiniz? Bu arada rankınız neydi, ben bıraktığımda Taç 1'dim hileciler ise Taç IV olduktan sonra aşırı derecede artmıştı. Lite konusuna gelirsek, benim arkadaşım faresi sebebiyle lite'dan ban yediğinde ve destekten çok salak bir cevap aldığında (şu an ne demişlerdi hatırlamıyorum ama arada olur öyle fazla şey yapmayın tadında bir cevaptı 😀 ) lite'dan umudu kestim zaten 😀 Berbat bir şey olacağı belliydi 😀

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @ganiemre yok hocam ben hilecilerden bezdiğim için ve kim acaba yapıyor diye meraklandığımdan açtım diyorum ya. ya adamların ortasına dalıyorum 5 ini tek şarjörde alıyorum 6. salak geliyor tek hs de indiriyordu beni. sonunda bu nasıl oluyor lan diyip açtık baktık arkadaşlarla. abi adam bizi nasıl izliyor görme. 300 metre mesafeden gören sana koşuyo. olduğun yerde dur en az 10 kişi sana saldırıyormuş zaten .2 hafta oynayıp bıraktım. hem banlandığım için hem de bu ne biçim iş dediğim için.
   litede hiç hile açmadan bi arkadaşım banlandı ama misal. ve ben de şu anda altın 4 oldum. karşıma gelen hileciler o kadar bariz hile yapıyor ki. 2 tomy mermisinde beni hem yere yıktı hem öldürdü.
   bi de pek hileye ihtiyacı olan biri sayılmam yani. isteyen hami özgüroğlu feysimden bakar videolarıma. hiç hileye gerek duyuyor muyum 😀 biz mobilde kim de hile açmış kim wh yapmış bakmak için açtık. çünkü el başı 5 6 kilden aşağı düşmez, oyunlarda en kötü 2. 3. olurken bi anda iner inmez ölmeye başladık. ki oyuna başladığımın 3. günü abi sen 6 7 aylık oyuncusun galiba demeye de başladı; 2 3 el oynayıp ortadan kaybolan adam 1 hafta sonra geldiğinde uçan rankımı görünce abi sen naptın da bu ranka kavuştun içinden geçmişin oyunun da demeye başladı. ama o hileler arttığı sıra inmeden bayılmaya başladık. oyunda düşmanın psikolojisini bozmayı da taktik yapmayı da iyi bilirim. misal 4 kişi takım ineriz poçinkiye sineriz bi yere. son kalan kişilere atlar bi arkadaş bot taklidi yapar 3 mermi ardından reload. gelen avareli indiririz. inanır mısın elin sonunda bile hala buna düşen mal çıkıyo 😀 ya da kafaya artık 10 canı kalmış da olsa 3. seviye kask alıp yine bot taklidi yaparım. onu gören avarel de ayağıma sıkar kask hasar almasın diye. ben de kafasına tek atarım 😀
   yani biz hilenin kralını zaten kafamızda yapıyoruz. ama sorun karşındaki adam açmış wh yi açmış aim botu açmış triggeri açmış sekmemeyi. buna napıcaksın? karşıma yayıncılar geliyor misal. onları bile kandırıyoruz falan. bazen oyun genelinde adımı söylüyorlar lan sen bot değil miydin diye 😀 ama hileciye denk gelince anca adamın sülalesine bi hatim indirebiliyoruz.

  • ganiemre @ganiemre

   @yolgezer Sonradan açtığınızı anladım zaten, hilecilerin hile açtıktan sonra daha da fazla olmasını ona yormuştum ama alakası yokmuş 😀 Şu bot taklidi dünyanın en keyifli işi, sırf bu yüzden bile bu oyun oynanır, biz genelde arkadaşı ana yola salıp 3 farklı binaya pusuyoruz, adam ehe ehe bota bak ehe ehe diye geldiğinde bi anda çıkıp taramak çok keyif veriyor 😀 Şu an bluestacks yükledim, tencent gaming buddy'den sonra deneyeceğim

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @ganiemre garanti benim videomu izlediniz bi yerde ondan aldınız taktiği sizi gibi çakallar 😀
   hocam biz o olayı wh açtığımız anda baktık. yani daha hileyi açmadan karşıma hileci nasıl atacak oyun? o kadar zeki olsa hilecileri tespit edip banlamakta kullansın bu özelliğini 😀
   bs deki grafik sorununu düzeltirseniz bana da haber verin lütfen. bende çamur gibi görüntü. sanki yere ot değil de ot resmi çizilmiş kağıt ekmişler 😀
   biz bot olayının suyunu çıkardık. bazen 2 kişi birbirini vuruyor. sonra bize saldıran avelleri de 3. 4. arkadaşlar indiriyor. sıkıntı kim bot olucak kavgası. arkadaş herkes bot olam derdinde 😀
   bot taklidi daha yaptığımız hilelerden biri. biri de adamın yakınında tersinde mermi falan bi ses çıkarıp oraya yöneltip arkasından mermiyi ateşlemek 😀 adam bizi teleportçu sanıyor resmen 😀
   bi de bende bi şey var. kardan başka silah kullanamıyorum ya. abi m24 le awm ile nişan alamıyorum.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @ganiemre https://teknoseyir.com/inceleme/pubg-inceleme-lite-surumu-haa-yanlis-anlamayin bi de hocam buraya gelir burdan yazarsan daha güzel olucak. bu konu ryzenl alakalı da 😀

  • ganiemre @ganiemre

   @yolgezer Aa cidden ben konunun ryzen ile ilgili olduğunu komple unuttum 😀 Tamamdır bir sonraki cevabımı oraya yazarım 😀

 • Hami Özgüroğlu @yolgezer

  @hkellecioglu siz site böyüklerinin beğenmesi yetmez. benim atladığım yanlış hatırladığım noktalar olabilir. bi eleştiri yapın da hataları düzeltelim 😀

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Tek çekirdek performansı nasıl kötü olabilir, testlere bakıyorum. Öyle ahım şahım fps farkları yok. Pressicion boost özelliği kapalı olmasına rağmen, 2600x işlemci ile BF 1’de ortalama 90 fps alıyorum ve işlemci 45 derecede çalışıyor. İşlemciler eskisi gibi değiller, oyunlarda ve günlük kullanımda hangi işlemci ile çalıştığınızı kolay kolay hissetmesiniz. Oyunlardan aldığınız keyif aynı olacaktır. İşler ürünü almaya geldiğinde değişecek, İntel benzer performansı daha yüksek fiyata satıyor. Alım gücümüz ortada, üstüne soket değişimi var. Soket değişimi aslında tartışılır, benim alma kriterimi etkilemiyor. 1800x işlemciyi aldığımda en az 5 sene kullanırım demiştim. Sıkıntılar yaşamasam kullanacaktım. Bütün özellikleri kullanamazsanız bile, daha üst bir işlemci takabilme şansınızın olması güzel bir şey ve Ryzen mimarisi 3xxx serisi ile tam oturmuşa benziyor. Alırken şans verilmeli

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   benim bi şikayetim yok ama testlerdeki verilere bakılınca kötü deniyor. ki aslında kötü değil. ölçüm programlrı nasıl bi ölçüm sunuyorsa ki 100 fps ryzen alıyorsa 110 fps intel alıyor.
   ki bu farkı nasıl aldığını da yazıda açıkladığım halde yine de bence çok bi fark yok.
   kaldı ki oyunda en düşük ayara alıp bench almak çekirdek performansını zaten göstermiyor. ya da cinebenc programı.
   ben sadece var ola gelen bi söylemin olduğunu dile getirdim. tabii ki bana göre saçma.
   şöyle diyeyim. zamanında core2d ya da athlon ile 98 kurup dos oyunu oynayacaksak bu durumda 800 mhz e alıp oynamak zorunda idik. çünkü 98 in mi ms dos un mu ne öyle bi limiti varmış. şimdi bu durumda iki işlemci de kötü diyebilir miyiz? diyemiyoruz. bunun gibi yine günümüz işlemcilerini en düşük ayarda bench almayı ben mantıksız buluyorum. çünkü sonuçta oyun içi ayarlarda da cpu yu yorabilen ayarlar mevcut. ayarı en düşüğe alırken bunları da alıyoruz. bu da insanı yanıltıyor. en düşükte sorun yaşamıyorken en yükeğe alınca darboğaz yapabiliyor işlemciler. çok gördüm bunu ben.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @yolgezer hiç unutmam i7 ile phenom x4 ü karşılaştırırken oyun testlerinde 140 fps veren bi oyun koymuşlardı. ki tüm opyun testlerinde başa baş giden i7 8xx ler nedense bu oyunda uçuk kaçık bi performans vermişti. bi baktım 140 fps dedikleri oyun starcraft çıktı 😀 yaw 16 mb vram isteyen p3 isteyen bi oyun. yani 140 fps verse ne vermese ne. zaten online strateji oyunu. bu oyunda 1500 fps alsanız ne olucak dedim linç yemiştim.
   ki bu tayfa nedense asla bitmedi ve ağızlarında sakızdır intel tek çekirdekte iyi diye. yok madem tek çekirdekte iyi intel neden i7 i9 çıkarıyor onu çözemedim. o zaman çıkarsın sadece tek çekirdeği olan 300 wattlık bi işlemci. biz gpu ram ssd almayalım tüm işimizi o tek bi çekirdek yapsın. yanlış mı 😀

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @yolgezer Sen 110 fps alsın, bende 100 fps aldım. Oyunun hikayesi değişmiyor, aldığımız grafiğin kalitesi değişmiyor. Yarışmanın manasını anlamıyorum. Arka planda çalışan uygulamalar puanları etkiliyor. Etkilediği puanlarda düşük, i7 970 ile Battlefield 1 ortalama 92 fps veriyordu, 1800x ile ortalama 90 fps aldım. ( 1070 )Tartışmaya değmez.

   Render işleminde fark ortaya çıkıyor, o konuda çekirdek sayısı, çekirdek hızları, ram miktarı, ryzen için ram hızları gibi birçok etken mevcut. Render işlemleri kısa süren şeyler değil, test ile işlemcileri render işleminde kıyaslamak, günlük kullanım için bir kriter olmamalı. 20 kare renderı, 1800x işlemci ile 2 haftanın üzerinde render ettim. (80 milyon+ poligon ve 4K çözünürlükte )

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @awsalli gelmiş bana bi şey diyon ki sanki ben intel daha iyi demişim gibi 😀
   hocam şöyle diyeyim. fx zamanında da benzer sonuçlar çıktığında ben şunu diyordum herkese.
   kardeşim bakın intel %80 90 kullanılyor hem de amiral gemisi i7 ile. fx e bakın 45 lerde. yani başka işlemc yapmayı geçtim 2 sene sonra bi oyun çıktığında i7 işinize asla yarayamayacak. e fx e bakın işlemci yatıyo. endüşük ayarda bile yatıyo. yani yük binen bi işlem geldğinde i7 geberirken fx daha rahat çalışır. zaten ısınma bilen yok. i7 ise cayır cayır 😀
   aynı şeyin benzeri ryzende de var.
   i9 diyorlar iyi güzel de. i9 un tdp sine bakıyoruz. 180 küsür wattlarda. i7 lerin 150 wattlık modelleri var.
   ryzen 9 u bilmiyorum ama r7 ler 105 wattır.
   üstüne o halde iken bile ryzen daha az yoruluyor. yani daha az ısınma, daha uzun ömür ve daha az enerji harcamaları.
   bunu dedim diye kaç yerden kovuldum aklın durur 😀 ama durum böyle.

GTX 960 (GALAX oc 2GB)

Arkadaşlar merhaba. Aslında ufak bi sürtüşme nedeni ile olsa da bi yerde bu kartı biraz anlatma gereği duyuyorum. Çünkü 960 modeli Nvidia nın çıkardığı en güzel kartlardan biri iken bizzat Nvidia tarafından sakat bırakılarak çöpe atılmış bi karttır. Belki yazımı okuyan arkadaşlar Nvidia alırken de 2 kere düşünür bu sayede.

Öncelikle kartın teknik özelliklerini vereyim diyorum.

   GTX 960 Engine Specs:
   1024CUDA Cores
   1127Base Clock (MHz)
   1178Boost Clock (MHz)
   72Texture Fill Rate (GigaTexels/sec)
   GTX 960 Memory Specs:
   7.0 GbpsMemory Clock
   2 GBStandard Memory Config
   GDDR5Memory Interface
   128-bitMemory Interface Width
   112Memory Bandwidth (GB/sec)
   GTX 960 Technology Support:
   Yes (2-way)NVIDIA SLI® Ready
   YesNVIDIA G-Sync™-Ready
   YesNVIDIA GameStream™-Ready
   YesGeForce ShadowPlay™
   2.0NVIDIA GPU Boost™
   YesDynamic Super Resolution
   YesMFAA
   YesNVIDIA GameWorks™
   12 API with Feature Level 12_1Microsoft DirectX
   4.4OpenGL
   YesCUDA
   PCI Express 3.0 Bus Support
   Windows 8 & 8.1, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Linux, FreeBSD x86OS Certification
   Display Support:
   5120x3200Maximum Digital Resolution*
   2048x1536Maximum VGA Resolution
   Dual Link DVI-I, HDMI 2.0, 3x DisplayPort 1.2 Standard Display Connectors
   4 displaysMulti Monitor
   YesHDCP
   InternalAudio Input for HDMI
   GTX 960 Graphics Card Dimensions:
   4.376 inchesHeight
   9.5 inchesLength
   Dual-widthWidth
   Thermal and Power Specs:
   98 CMaximum GPU Tempurature (in C)
   120 WGraphics Card Power (W)
  400 WRecommended System Power (W)**

  1x 6-pinsSupplementary Power Connectors

Yalnız techpowerde verilen specler biraz değişik. Misal open gl 4.6 olarak gözüküyor falan filan.
Bi de burada yazmayan HEVC encoder var. Encoderin adı da NEVNC yani Nvidia´nın gtx1xxx serisinde verdiği encoderin bizzat aynı. gtx9xx serisine kadar Ge-force serisi kartlar sadece ama sadece çözebiliyordu. yani video izlerken işe yarıyorlardı. Oysaki gtx1xxx serisi ile anlık yayında da işlemciye yük binmeyen bi sistem geliştirildi.
Shadow play diğer ekran kartlarında çalışsa da işlemciye binen yükü çok da alamıyor arkadaşlar ve bilirsiniz ki aslında 960 öncesi kartlarda belli oyunlarda çalışırdı sadece. falan fişmekan. 960 shadow play´i adam gibi çalıştıran ilk karttır.çünkü öbür kartların aksine tüm rendering işlemini gpu nun kendi yapıyor.
ki bu özelliğe sahip olan tek 9 serisi olduğu için online oyun ve yayın işi ile uğraşan arkadaşların 1 numaralı seçimi olmuştu. Tabii amd r9 serisine hatta daha eski kartlarına bile yayın özelliği koyduğu için sağlam gol atmıştı ama olsun 😀
Ha nvenc in biraz daha yüksek bitrate istemesi gibi sorunların varlığı da ayrı bi mevzuu.
İşte 960 tam bu mevzuuda doğmuştu.
Her ne ise arkadaşlar.
Öncelikle kartın doğal performansı hakkında bi iki resim sunayım. sonra nvidia nasıl bu kartı hiç ettiğini anlatayım sizlere.
Arkadaşlar oyunların klimi en yüksek kimi en düşük ayarda. Ama kart gördüğünüz gibi gayet güzel ve akıcı deneyimler sunuyor fiyatına göre.
Gelelim benim en gıcık olduğum konulara.
1. si arkadaşlar Nvidia bu kart hakkında adam gibi açıklama yapmadı. 128 bit diye kartın 256 bit karrtlar karşısında çok zayıf kalacağını düşünen kişilere karşı bi cevap veremedi. Aslında kartın desteklediği yeni doku sıkıştırma teknolojileri sayesinde kartın 128 bit bant genişliğinde bile gpu yu darboğaza sokmayacağını adam gibi yayamadı. Sürücü desteği sunmadı adam gibi çünkü.
Evet en kötü kartına bile sürücü ile uçuran hatta hileye başvuran Nvidia bu kartı sürücü ile sakatladı inadına.
Arkadaşlar bu kart gtx1650ti gibi ara geçiş kartıdır. Ara geçiş kartlarında nvidia çoğu zaman iyi bi şey koymaz.
Oysa ki bu kart çok daha mükemmelen yapılmış bi karttı. 98 derece gibi yüksek sıcaklığa dayanabilmesi, yüksek akış işlemcileri, sli desteği gibi özellikleri kartın potansiyelini anlatır sanırım.
Ne mi oldu da nvidia bu kartı unuttu?
1050 ti oldu da ondan.
Arkadaşlar bu nalet gpu yu nvidia dizüstü için tasarladığı halde masaüstüne kaktırdı. 960 daki sli yi çıkardığı gibi akış işlemcisini düşürüp bide üstüne frekansa abanında eski oyunlarda 960 ın önüne geçen 1050 ti nvidia ya iyi paralar kazandırdı. Üstüne sli desteği vermediği için kartın maliyetini düşüren ama bi kişiye birden fazla kart satmanın faydasını bi türlü anlayamayan Nvidia insanları sli den mahrum bırakmaya karar verdi. ki yıllarca gtxx60 serisi kartları sli yapabilen Nvidia artık 1070 le sli yaptırmaya başladı. neden derseniz? çoklu alıcaksa yüksek alsın daha çok kazanayım bilmeyen de önce 1050 ti alsın. sonra onu ölü fiyattan satıp 2 tane 1070 alsın mantığına gitmeye başladığı için sli yi öldürdü.yani 960 bu noktada sli nin bitmeye yüz tuttuğu bi kart olucak farkında değil nvidia.
Zaten sli işini de beceremiyordu ya 😀 AMD artık CF için ayrı bi driver bile gerektirmiyorken nvidia bi türlü oturtamamıştı.
Anakartım sli desteklemediği için bana dokunmadı bu durum. Ama asıl sıkıntı 1050 ti yi satmak için kartımı yavaşlatmaya başlamaları çok kötü oldu. Sonra 10 un saçmalıklarına dayanamayıp 7 ye düştüğümde driver kaynaklı fps düşmeleri de bitmişti. Anlaşılan nvidia 10´a özel bu kartı yavaşlatsın diye kod koymuş.
Her halükarda arkadaşlar sistemi yayın ve oyuna yetmeyen kişiler için 960 pubg lite gibi oyunlarda mükemmel bi seçim oluyor. 2 gb vramine rağmen gayet güzel işler çıkarıyor. K
artın gpu tarafındaki özelliklerine geldikten sonra bi de Galax´ın yaptığı güzelliklere gelelim.
Arkadaşlar Galax bu karta güzel bi iş çıkarmış bence. öncelikle 17 cm lik boyutu ile her kasaya sığabiliyor. ki benim dev kasada güdük kaldı 😀 kartın soğutması çok ufak. ama gayet başarılı. Toplamda 3 adet gayetkalın ısı borusu ve 4.5 cm lik çift fanı ile minimal ama başarılı bi soğutma sistemi var. Üzerindeki fan cover bile alüminyum ki plastik coverlerin nasıl kartı ısıttığını herkes biliyor. Bu konuda çok güzel düşünülmüş bi çözüm. Ancak cover bence biraz daha büyük yapılabilirdi ki bu sayede yanlarda boşluklar azalıp hava radyatore daha iyi vurabilirdi. ben bu işi bantla çözdüm. Karttan şu anda daha sıcak hava çıkıyo.
kartın gpu boost 2.0 a sahip olduğunu biliyoruz. Galax karta özel driver falan çıkarmıyor. Nvidia´nın sitesinden indiriyorsun. Ama driverde her şey var zaten. Gpu boost 2.0 ile kart 1.1 ghz base hızından soğutma modunda 150 mhz´e, yük altında 1329 mhz e kadar çıkabiliyor. Ben ayrıca MSİ after burner ile zorlayarak 1495 mhz e çekebiliyorum. VRAM ünitesi soğumadığı için ramleri kurcalamadım. Aslında daha gideri var gibi kartın. Ama volt mod lazım ve o soğutma bence daha yüksek  oc yi de kaldırmaz. Belki uzay montajda daha iyi performans alınabilir. Ama 1495 mhz de iken 1050 ti yi çokrahat geçebiliyor her oyunda. Hatta yanına yanaştırmıyor diyebiliriz. aslında bu noktada soğutması biraz limitliyor. Çünkü kart 98 derece maks çalışma aralığına sahip ve 80 dereceyi aşınca kendini limitliyor. ki o soğutma ile düzgün macun yoksa stok hızda bile 80 e dayanabiliyor kart ve MSİ afterburner ile sıcaklık engellerini kaldırınca stokta bile %10 performansı artabiliyor. Yani aslında soğutması o kadar etkili olamıyor. Neden başarılı dedin derseniz de arkadaşlar kart itx formatı için üretilmiş. 17 cm kadar bi boyu var. Hatta 15 falan sanırım. Bu boyda hangi firma nasıl bi soğutma koyucak ki sıvı olmadan daha iyi soğutsun? İşte bu yüzden kartın soğutması kendi ölçüsünde iyi.
Daha iyi performans isteyen belki başka markaların dev fanlı bi modelini alabilir.Ben gene bunu almanızı ve nzxt g10 ile bi sıvı soğutma takmanızı tavsiye ederim. Başka hiç bi çözüm işe yaramayacak çünkü ve Galax bildiğim en ucuz 960 dı. Tabii bu yaşta bi karta sıvı soğutma takılmaz diyebilirsiniz ama nzxt g10 ve sıvı soğutma braketini seneye alacağınız pek çok ekran kartına da monte edebilirsiniz. Benzeri braketler de satılıyor. ucuzu bulunur muhakkak. Çünkü dev fanlı da olsa hava soğutma 120 watt ve üstü bi kartı soğutamaz. Soğutamıyor abi. ben yıllarca bu işin içine girdim. olmuyor. Özellikle o gaz borulu soğutucular tam tersine ısıtıyor 😀
gelelim notlara.
Dizayn ve zarafet: Güzel gibi. Ufak kasalarda ne taşacak ne de bit kadar kalıcak bi tipte değil.
Güç tüketimi: 120 watt. Çok yüksek psu istemez. 350 400 watt adam gibi bi psu bu kartı doyurur.
Isınma ve soğutma sistemi: Formatına göre bundan daha iyi soğutma olmazdı. Daha iyisi için sıvı soğutma şart.
Video özellikleri: Kayıtlı videoyu çevirirken çok kalite bozmasa da yayında aşırı görüntü bozulması oluyor. 720 pi için 2 mbps yapmalısınız ve 30 fps. Ama gene de yük alıyor. Video çevirir ya da izlerken fan çalışmıyor resmen. Yorulma yok. Bu da uzun süreli renderde hem ısı hem aşırı tozlanma hem elektrik faturasından yırtmanızı sağlıyor.
Oyun performansı: AAA oyunları unutun abi. hem 2 gb vrami hem de eski sonuçta. Yani tutup bi Anthem oynamayı düşünüyorsanız düşünmeyin. 1050 ti de yemez 😀 Ama online oyunlarda çok güzel. 60 fps de yayın yapıyor. yorulma vs yok.
Gürültü: En yüksek fan sesinde bi baş ağrısı var. Ama o seviyeye de 1495 mhz de çıkıyor sonuçta. Hatta onda bile çıkmıyor. Kendiniz çekmelisiniz. normal kullanımda öyle bi seviyeye çıkaramadım.,
Kötü kısımları: 2 gb vram kartı aşırı engelliyor. Özellikle 8 gb ramli pc lerde oyundan atmaya kadar gidiyor haberiniz olsun. Çünkü sistem raminden alabiliyor eksik rami. Firefox bile açıkken 1 gb vram yiyor yaw.Sli için çok şey götürmüşler gpu dan. bu nedenle vram 128 bit. Ama bunu da sıkıştırma teknolojisi ile halletmişler.
not: Arkadaşlar bu kart vga destekleyen son Nvidia neslidir. yani Vga monitörünüz de varsa ve performans arıyorsanız bi de nvenc başka kart bulamazsınız.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 17
 • cicikuş nazmi @cicikus

  üstte teknik bilgilerlerin oldugu kısımda yazıların başı solda kalmış görünmüyor bende nedense zamanında bu kartı mı muadili r9 380 i mi alsam diye çok arada kalmıştım r9 380 aldım hala kullanıyorum

 • Candaş @candas

  Nvidia ne yazık ki zaman içerisinde kartların hızının düşmesine neden oluyor yeni serileri çıkardıkça bunu bilinçli olarak yapıyor. AMD ise zaman içinde sürücüleri geliştirdikçe kartların verdiği FPS artıyor. Yazılım desteği çok daha AMD'nin. Misal ilk çıkan VEGA64'ler GTX1080'i geçerken daha sonraki sürücü güncellemelerindeki optimizasyonlar sayesinde yer yer RTX2070'i geçiyorlar. Nvidia pişmanlıktır kim ne derse desin.

 • Equitatus @equitatus

  Yazıların bir kısmı resimdeki gibi kesik kalmış. Nasıl olmuş böyle bir durum?

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  Güzel kartmış peh! Bu nvidia’nın en pişkin darbesi bilinçli olarak sakatlanmış kartı 950’nin bazı gpu üniteleri arttırılmış hali... 960’ın 2GB versiyonu ile 4GB versiyonu arasındaki fark herşeyi itiraf ediyor... AMD’nin 285’leri 380’e update (!) edeceğinden hareketle 950 olacak yerde 960 diye verilen kart...
  4GB VRAM’ı rahat kullanabilir bir kart olmalıydı bu kart 3 senedir kullanıyorum ben eski oyunları oynadığım için rahatım ama kartın soluğu çok çabuk kesildi cidden 380X daha iyi bi karttı ve öyle devam da etti

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   kartın kendi güzel ama kartı nvidia bi türlü desteklemedi. sabahki driver yüklemesinden sonra başıma gelen mavi ekranlar ve sizin de yaşadığınız sorunları ben de yaşadım.
   ama çok büyük bi hatanız var. r9 380x in 190 watt bu kartın 120 watt olması. aradaki devasa gpu büyüklüğünü unutuyorsunuz. r9 380x ile bu kartı karşılaştırmanız bile 380x e bi hakarettir. ha fiyat olarak nvidia olması yüzünden aynı bantta olabilirler ama gpu bazında aynı falan değiller. klasmanları farklı.

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   ayrıca da tavrınıza dikkat ederseniz güzel olucak.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @yolgezer bu sert giriş için kusura bakmayın ama gerçekten AMD'nin hamlesine kadar gerçekten çok köpürtüldü ve bu kart... R9 380 ve R9 380X çıktığında gerçekten çok kötü bir tercih olduğu anlaşıldı özellikle fiyat/performans anlamında nvidia'nın kötü bir seçim yaptığı ortada... güç tüketimi AMD'nin yumuşak karnı birde o dönem çok abartılan bir teknolojisi vardı nvidia şu saçlarla ilgili olan oda bir yumuşak karın sayılabilir onun dışında ödenen paradan alınan maximum fayda açısından gerçekten serinin diğer kartları arasında çok sönük kaldı GTX 960... kartın 4GB bellek ile gelmemesi zaten kısa ömürlü olacağının sinyalini veriyordu da işte o dönem orta seviye kart yoktu... yanlış anlaşılmasın kart kötü değil sadece kötü bir kurşun ömrü çok kısa sürdü çünkü hedef kitle çok geniş GTX 950 alan kitle ile GTX 970 alabilen kitle arasında oyuncu camiasının neredeyse yarısı var, yarısı olmasa bile %40 vardır... GTX 10xx serisi mesela çok güçlü orta seviyeyle geldi onlardaki sorun da üst seviyenin birbirine çok yakın kartlarla dolu olması aynı şeyi RTX 20xx'lerde var... nvidia segmentasyonda bazen gerçekten hayret verici kararlar alıyor... AMD'nin daha rekabetçi kartlarla gelemesi dileklerimle...

  • Hami Özgüroğlu @yolgezer

   @aerdogan17 hocam şöyle. bu kartın düzgün tanıtılması ve ayrıca driveri çıkartılmadı. evet 380 in rakibvi 970 idi. ama forumlşarda editörler bu kartı 380 e trakip koydular. kartın rakibi 280 idi.
   he bi de şu var. bu kartta sli olanağı ve nvenc vr. ki bu ne 970 de var ne 280 de var. 380 de var sanırım. ki o yüzden kondu.
   4 gb mevzuu ise çok önemli değil. o devirde 4 gb ram kullanan kaç oyun vardı?
   asıl sıkıntı kartı 128 bit diye önemsemedi editörler. hala eski kafadalar. bi de dediğim gibi kart asıl olarak online oyun ve yayıncılık için üretildi. 970 le kimse yayın yapamaz kusura bakmayın da. i7 işlemcin bile olsa kart hem çok güçlü hem de nvenc olmadığı için işlemciye aşlırı yük bindiriyor. hatırlarsan 970 alan herkes i7 almak zorunda idi ya da 8350 almak zorunda idi. ama bu kartı alıp phenom x4 le rahatlıkla yayın açan çok kişi vardı. tabii biraz da internet bant genişliği vardı. ama hem işlemci parasından hem ısınmadan büyük fayda sağlıyordu. ve tabii 120 watt gpu ya hem nvenc hem de sli köprüleri gpu da büyük yer kaplıyordu. bu yüzden kart zayıgf kaldı.
   ancak dediğim gibi rekabetçi oyun oynuyorsan bu kart gibi rahatlığı hiç bi kartta alamazsın.
   x1 serisinde orta seviye kart olark bu kartın üstüne adam gibi çıkabilecek ilk kart 1060 tır. ki onda da sli desteği yokmkuş. bu klart ise sli yaparsan 1070 1080 arası bi performansa sahip olabiliyor. fiyatlandırması da 1070 in 4 de birinden aşağı.
   1050 ti gibi çöp bi karttansa bu kart çok daha iyi. sli ve vga desteği olması kartı eski sistemler için vazgeçilmez kılıyor. yani diyorum ki 1 serisi iyi bi orta seviyeye sahip değil.
   amd konusuna gelirsek. amd nin hala bile zaten en büyük numarası mantıklı kartlar üretmesidir. yani herkes fp sanıyor ama asıl olarak amd mantıklı ürün sergiler. o yüzden kazanır. ısı tüketimi falan yumuşak karnı değil. asıl olarak 190 wattlık bi kartı 120 wattlık bi nvidia ile kapıştıran kişinin mantıksızlığı sonucu insanlar amd nin daha çok güç çektiğini sanabiliyor. yani olay tamamen bakış açısı burda.
   bi de 970 lerin vram ve cw sorunlarını kim unutur? 960 o devirde nvidia nın en rafine çıkmış kartı idi.

MSİ markasının rezilliği

Merhaba arkadaşlar.

Bu videoyu bi burda paylaşmamıştım ama levent pekcan ve murat gamsız da bu yazıyı görür de bi şey yazarsa hatta ilgili yerlere ulaşırsa çok iyi olur.

Şimdi arkadaşlar kitabın ortasından okuyorum biliyorum ama isteyen videoyu yazı sonunda da izleyebilir. Zaten sadece kanıt olarak sunuyorum bunu.

Ben AMD hayranı bi insanımdır. Bunu asla gizlemem. Neden derseniz tabii ki bi bi firma bana çok az teknolojiyi ısıtıp ısıtıp satmaya çalışırken öbürü bana her şeyi güzelce yapabileceğim şekilde rahatlıkları bi de gayet uyguna verince o firmaya sempati duyarım. Bi de İNTEL daha çok muhasebeci firmasıdır. AMD ise FAİRCHİLD firmasından ayrılma mühendislerin kurduğu ve asla reklamı değil başarımı esas tutan bi firmadır.

İşte bu nedenlerden ötürü daha çok amd alırım.

Her ne ise. İşte geçen sene asteğmen iken elimdeki epox anakartımın 4 gb raminin artık yetersiz gelmeye başladığını görmüştüm. ve geçmişken ddr4 olsun dedim. aslında bi yerde 4 gb ddr400 tek modül ram gördüm. ama adamda sadece 3 adet vardı. istediği fiyat çok uygun olmasına rağmen 12 gb ın seneye yetmeyeceğini düşündüğüm için almadım 😀 Bi de ecc ram bunlar.

Sonrasında pek çok kişiye sordum soruşturdum. tabii kafamda x470 çipsetli ve 8 katmanlı iyi bi anakart almak vardı. kafamda asus prime x470 gaming vardı. 8 katman 8+3 bobin tasarımı ve havyani fanları ile aşık etmişti kendine.

Ama bu anakartı alan bi kullanıcı aldığı 2 ram modülünün de bi türlü pc yi düzeltmediğinden yakınmıştı. Kitliyip duruyormuş. Git dedi msi al. Yarı fiyatına bi  yerde açılmamış kutuda msi x470 gaming plus görünce de alayım ne olucak dedim.

Almaz olaydım. İlk golu NVİDİA´nın belli anakart haricinde amd ye SLİ desteği vermemesi sayesinde 960 ımın hatta sonraki sene alacağım diğer NVİDİA kartların SLİ yapmayacağı, olayın tamamen yazılımsal kilitlerden ibaret olduğu ve kıramayacağım haberi ile yedik. Tamam dedim. Nasıl olsa 960 bana yetmeyecekti. Veririm birine gider amd alırız.

Sonra bi şey farketmeye başladım. oc işlemi yapınca sorun yoktu ama oc yi kapatınca bitmeyen ısı sorunları başlamıştı. Dedim noluyoruz? K8 de yaşamadığım sıvı soğutma ile 45 derece boşta nedir?

sonra inceleyince böyle bi şey farkettim.

msi a mail attım. benden sistem özelliklerini istemek haricinde bi şey yapmadılar. Sonra 2 ay boyunca her ay gelen bios güncellemesi de gelmez oldu. 2 gün önce bi bios gördüm. Aman tanrım didim 😀 Live update ile biosu güncelledim.

Sıkıntı yok. he bu arada milletin sövdüğü cold boot u da yaşadım haberiniz olsun 😀 Ama bende sıkıntının kaynağı sıvı soğutma ile 10 derece altına düşen işlemcinin kendini kapatması imiş. Yani RYZENLER çok soğukta çalışmıyor haberiniz olsun. Eskisi gibi 7 derecede çalıştırayım işlemcimi millete hava basayım olayı da yok.

Neyse konuyu dağıtmadan; abi bunlar bi bios güncellemesi yayınlamışlar. yayınlayanı bulsanız inanın buz gibi hava kaynar su ile yıkarsınız. Çölde adama tuzlu balık yedirirsiniz. denizde üzerine can simidi değil fanila atarsınız. Evladınız olsa eldivenle sevmeye eldiveninize kıyamazsınız. Sorun ne mi? Bu saçma salak hatayı 1 senedir gideremedikleri gibi üstüne mum dikerek son bioslarında grafik arayüzü silmişler ve 2000 li yılların ami bios arayüzünü geri getirmişler. Üstüne tıpkı onun gibi fanı falan ayarlayınca anlık değişmiyor ki grafikle değil kafanızdan derece ve fan süratini yazıp resetliyorsunuz. Yani orda değişiklik eski biosu gibi anlık değişmiyor.

Abi bura köy yeri. benim 7/24 elektrik sorunum var. Buna rağmen aynı gün içinde 2 defa bios güncelleme riskine girdim ki bu nalet anakartın biosu 15 dakkada güncelleniyor. Öyle eskisi gibi 3 dakikada reading erasing writing verifyng yapmıyor. 15 dakka boyunca işlem. düşünün elektrik gidip gelmesinden led lamba pır pır yanıp sönüyor. O kadar hızlı elektrik gidiyor. Bi ara elektrik gidip geliyormuş ama öyle ki psu kapanamıyor. anlık gidip geldiği için kapasitörde elektrik kalıyormuş ve ben bunu anca ses sisteminin sesinin yükselip düşmesinden çakozladım ve evdeki tüm elektrikli aletleri kapattım. Düşünün öyle bi yerde 2 kez bios riskine girmişim ve beni bu hale soktular.
Msi almayın aldırmayın. #Tavsiye_Etmiyorum #MSİ_Rezilliktir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 112