#Valheim diye bir oyun çıkmış. İsveçli küçük bir bağımsız stüdyonun ilk oyunu. Erken erişim. İnanılmaz başarılı bir çıkış olmuş. "Open World Survival Craft" türünden. 1-10 kişi co-op.
Bu türden artık gına geldi diyebilirsiniz ama çok çok iyi yapılmış, incelemeler çok iyi.
1 haftada 12.000 steam incelemesi, müthiş bir başarı gerçekten. Daha dün 10.000 civarındaydı, müthiş bir ivmeyle satmaya devam ediyor.
Amerika fiyatı 20 dolar, Türkiye fiyatı 32 TL.
https://store.steampowered.com/app/892970/Valheim/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

  Bunun için sürekli oynayacak bir grup arkadaş olmak lazım. 🙁

  Yine de takip etmek için istek listeme ekledim. 👍

 • Equitatus @equitatus

  Bu işte reklam çok önemli. Pazarlama bütçesinin en az geliştirme bütçesi kadar olması lazım. AAA oyunlarda daha da fazla pazarlama bütçesi oluyor hatta. Çıktığı günden birçok yüksek izlenen yayıncıya oynattılar. Oyun da başarılı olunca satışlar hemen patladı.

  • Outrun @outrun

   Büyük bütçeleri yoktur tahminen, küçük ve yeni bir stüdyo. Yayıncılara oynatmayı nasıl başardılar acaba? Yani her oyna diyenin oyununu oynamaz o yayıncılar. Ne kadar bütçe ayırdılar acaba 🤔

  • Equitatus @equitatus

   @outrun Bütçeyi ayıran stüdyo değil yayıncı. Coffee Stain Publishing yayınlıyor oyunu. Satisfactory, Deep Rock Galactic, Goat Simulator gibi birçok bilinen ve başarılı oyunların yayıncısı. Yayıncıların zaten reklam anlaşmaları var, kendi kendine çalışan stüdyolardan çok daha karlı anlaşmalar yapabiliyorlar. Onlar için bu reklamları yapmak hiç de zor olmamıştır. 1 aylık kazançlarını ayırsalar 3 günde parasını çıkartırlar zaten.

  • Outrun @outrun

   @equitatus Publisher bayağı para alıyordur tahminen geliştiriciden. Her satıştan %50'ye kadar alanlar var bildiğim kadarıyla.

  • Equitatus @equitatus

   @outrun Evet, ama oyuna göre değişiyor tabi ki. Yeni bir stüdyodan olabildiğince çok yüzde alıyorlardır, geliştiriciler de deneyimsiz ise başarılı anlaşmalar yapmaları pek olası değil zaten. Kendi oyununuzu kendiniz yayınladığınızda komisyonlar ve vergiler düştüğünde zaten elinizde %50-60 civarı kalıyor. Buradan da kendi giderlerinizi karşılayıp kar etmeniz ve gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Yayıncı komisyonları ve satış vergisini kendi aldığı payın içinden ödeyeceği için geliştiriciye %30 civarı bir pay ancak kalıyor. Bunun içinden bir de gelir vergisi ve harcamalar ödenecek tabi ki. Bu durumda en karda olan Steam oluyor, çünkü direkt %30 komisyonunu alıyor. Geliştiriciye %30 bile kalmayabiliyor.

 • cestlavie @cestlavie

  çok az bakabildim oyuna ama 525 mb bir istemcisi var. tüm harita vs. otomatik oluşturuluyor ve şu ana kadar hiçbir survival oyununun sunmadığı derinliği sunabiliyor bu oyun. müthiş bir kodlama örneği gibi.

Ps4 tükiyeye dediler geliyor. 2013 sonuydu galiba, o zaman sony center resmi sony şeysini her gün arıyordum. İşte geldi mi ? gelecek mi ? bari liste yapın sıra falan olsun ben geldiği gibi alacam vs. neyse size dönecez dediler falan ön sipariş açılmış beni aradılar dediler listeye alacaz isterseniz falan, okeyleştık yazdılar. Ama hergün gene arıyorum bunları ya geldi mi hemen alıcam saat kaç olursa olsun falan tabi heyecan büyüktü. 😀 Birkaç gün içinde aradılar dediler ilk parti geldi sizi aradık gelin alın. Bucadan çıktım arabayla konakta bilenler bilir eski itfaiyenin az ilerisindeydi sony center uçarak gittim. Arabayı öylesine park ettim hemen indim cepte para hazır zaten ön sipariş dedikleri gibi ben bankadan 1400 lirayı çekmişim cepte taşıyorum. Tak bastım parayı aldım aleti, eve hemen uçarak geldim.

O böyle aleti açıyorum bakıyorum o anki resimleri de bulunca dedim TS'de paylaşayım. 🙁 1400 lira o dönem hiç koymamıştı çünkü kazancım iyiydi. Almak kolaydı taksit maksit oluyordu imkanlar çok genişti. Ps4 pro çıktı onda da aynı olay olmuştu ama bu sefer mor fareden almıştım sony center getirtmiyor muydu ? sonrada mı getirtecekti birşey vardı. Ps vr çıktı onu da almıştım. Şimdi düşünüyorum da çalışsam düzgün maaşım da olsa ps5'i böyle alsam acaba aynı heyecan olacak mı ? olmaz. Neden olmaz ? çünkü yaşam enerjimizi bitirdiler kanımızı emdiler. 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kendi Fikri @kendifikri

  Kim bitirdi hocam yaşam enerjini. Bence siz büyüdünüz

  • Orcun @orcun

   Hala aynıyım aslında ama keşke o zamanki gibi ekonomi güzel olsaydı. Herkes ne güzel iphone alıyordu galaxy s alıyordu kimse şayomi mayomi çer çöpleri almıyordu ki ? rahattın kafan rahattı düşünmüyordun onu bunu şunu geçim çok kolaydı.

 • mkyb @mkyb

  2013'te asgari maaş 978 liraymış. 1.400 lira şuan için ufak bir rakam gibi geliyor ama o dönem 1,5 aylık asgari maaşmış. Dolar ise 2,15 falanmış. O dönemleri iyi hatırlıyorum telefon, bilgisayar vs elektronik aletleri almayanları dövüyorlardı. Birde kredi kartına faizsiz 12 aya kadar taksit vs vardı. Kıymetini bilemedik. 🙁

  • Orcun @orcun

   Benim o dönem maaşım işte ya 2 yada 3. senemdi 1850 liraydı. Ben operatörden alıyordum ya 100 küsür lira taksitle iphone 4s 5 5s vs. vs. ödüyordum 100 lira 130 lira 2 sene 3 sene vade koymuyordu. Tabi kartla çok daha iyi avantajlar oluyordu ama ben kredi kartı kullanmıyordum yani o kadar iyiydim. 😀

  • arandur @arandur

   Bugüne uyarlayalım, 2850 x 1,5 = 4.275 TL. Bu fiyata satılsa gene iyi satış yapar PS5 ama iki katına bile bulamıyorsun.

 • Orcun @orcun

  Hatta ilk oynadığım oyun da killzone shadow fall imiş. 😀 Şaka maka müzik seti falan televizyonda sony haaa led tv 3d li falan 32 inç. 😀

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Ps3'ü aldığım gün aklıma geldi. Sony mağazasına girip, kredi kartı ile düşünmeden almıştım.(Gta 4 gelmiş, konsol yok 🙂 ) Aradan yaklaşık 12-13 sene geçti. Aynı kredi kartını kullanıyorum, limiti 500 lira arttı. Kartın limiti Ps5 almaya yetmez. O dönem Amerika'dan Gta 4 Special edition getirmiştim. Çantası, anahtarlığı vs. hepsi 220 lira tutmuştu Şimdi 200 liraya normal oyunu zor buluyorsun.. O dönem istediğimizi daha kolay alıyorduk, şimdi almak zor. Paran yok, olsa bile iyice düşünüp, ihtiyacınsa alıyorsun.

  • Orcun @orcun

   Ps3'ü ben 2. el aldım. Sene 2006 yada 7 60 gblık sürümü bilirsin en dolusu 40 gb gibi değil. 😀 4 usb var kart okuyucu vs. vs. o zamanın parasıyla 750 tl saymıştım. Daha bak türkiyede resmi olarak yoktu yani alet. 😀 Sony ama sattım, niye sattım ? oyun çok pahallıydı ve güzel oyunu yoktu. 🙁

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @orcun Gta gelmiş, elimde konsol yok. 900-1000 arası bir fiyata anında almıştım. Gran Turismo ve Gta 4 bitirdim. Sonra konsolu kuzene hediye ettiydim.

Kardeşim bir kedi sahiplenmiş, hafiften büyümüş bir yavru erkek. Geldiğinden beri mutsuz ifadeli, karnı şiş, ishal, arka ayakta basamama sorunu var. Acıkmadan gram ses çıkarmıyor.
Yarın veterinere gidecekler. Bakalım ne olacak.
Ek olarak geleli bir hafta olacak ama bir kere bile insana sırnaşmıyor. Sesi gibi ancak acıkırsa ayak takibinde 🙂
FİP olmamak için çok mu küçük, sıradan bir parazit veya enfeksiyon mu bakacağız artık
Edit: İkinci aşı mevzusu da yarın hallolacakmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sponsorblock ne güzel şey ya.. Sayfalarca övesim var.

Şarkı videosunun başına sonuna 5dk konuşma ekliyorlar, şarkı 2.5 dk konuşma 5dk. Bi şarkı dinleyeceğim diye bunlara katlanmak zorunda mıyım? Sponsorblock sağolsun tık tık geçiyor böyle şeyleri.

Eğer sistemde yoksa da eklemesi 10 saniye sürüyor.

Chrome / Opera / Youtube Vanced'in içerisinde var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pozitif Teknoloji adlı bir şirket internet üzerinden apple ürünleri satışı yapıyor.
Web adresi : https://www.pt.com.tr/
Yakın zamanda bu site üzerinden alış-veriş yapan mevcut mu? Güvenilir midir?

Teşekkürler...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Viewsonic VX2476-SMHD model monitörü overclock ederek 60Hz'ten 75Hz'e çıkardım. Ne genel kullanımda ne de oyunlarda bir sorun çıkarmadı, akıcı şekilde 75 fps aldım. Bu modeli kullanan varsa 75'e çıkarmasını tavsiye ederim 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 45

laptoplarınıza android tv kurmak isterseniz android 9.0 sızmış nete. zor buldum linkini, şu an kuruyorum. #androidtvx86
https://sites.google.com/view/atv-x86/help/installation
https://cloud.mail.ru/public/3em1/4aFQFKzQZ/

kurdum. tvye bağlayalım bakalım, çok kullanmadım ama şimdilik bt, ethernet, wifi, ses her şey çalışıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

SanDisk SSD Plus 240GB İncelemesi

Ucuz denebilecek bir ürün fakat daha iyi olmasını beklerdim. Birkaç teknik detay şöyle:

Testler

Üreticinin söylediği hız 530/440 mb/s. Okuma hızında bu değeri geçsek bile yazma testinde bazen 200mb/s bile çıkıyor, 400'ü hiç geçemedi. Rastgele değerleri de vasat kaldı.

Daha gerçekçi bir senaryo olan yazma işleminde ise yaklaşık olarak 5gb veri yazdıktan sonra hızı ortalama 130mb/s oluyor. Fena bir değer değil fakat düşük.

Rastgele erişim süreleri ve hızlarının bulunduğu test. Üretici IOPS değerlerini belirtmemiş. Bazı durumlarda vasat bazı durumlarda ise vasatın altında kalmış.

Çok ucuza buldum mekanik diskten terfi edeceğim diyorsanız alınabilir ama ana makinede sistem diski olacak diyorsanız daha iyi alternatiflere yönelin derim. Benim beklentimin altında kaldı 6/10.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

arkadaşlar YOUTUBE de silinmiş veya gizlenmiş videoarın kanalının ismini öğrenebilirmiyiz acaba? daha sonra izle deki videoları soruyorum bş zaman sora video silinmiş veya gizlidr yazıyor ben hangi kanalda hangi video olduğunu soruyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evony maske harbiden on numaraymış. Pandemi başından beri denediğim en kaliteli maske Evony marka oldu. n11'deki Hayat Kimya'nın kendi mağazasından aldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11