Ankara Turgut Özal Mahallesi'nde 1650 TL'den çıktığımız daire 3150 TL'ye ilana konulmuştu. İlan kaldırılmış. Tam ne kadara tutulduğunu bilmiyorum fakat emlakçı yeni kiracıya vermek için ev sahibi ibanını istedi benden.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnsan konuşmalarını başarılı bir şekilde maskeleyen active noise cancellation'i olan bir kulaklık biliyor musunuz? Tws Sony aldım. Fan sesi vs çok güzel kesiyor ama konuşmaları pek kesmiyor. Kubikte diğer arkadaşlarla konuşmaya gelen kişiler dikkatimi dağıtıyor. Sony'nin kafa üstü modelleri sanırım daha başarılıymis. Fakat kafa üstü de terletir diye düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7
 • Batuhan @achfighter

  Denemedim ama anc insan seslerini engelleyemiyor diyorlar.

  Sony xm4 ve bose quite comfort 35 II anc konusunda lider kulaklıklar.

 • Orcun @orcun

  Active noice canceling olayının özeti zaten budur. Sadece ve sadece tekrarlayan seslerde başarılıdır. Çünkü tekrarlayan seslerin frekansı bellidir cihaz onu analiz edip ona göre ters frekansı kulak içine verip aslında senin o sesi duymanı engeller ancak o arada tahmin edilemeyen konuşma sesi veya başka bir düzensiz sesi ayırt edemediğinden onu filtre edemez. Bose'un bazı kulak üstü ürünleri var fena değil ancak gene de insan sesi veya anlık farklı seslerde hepsi aynıdır.

  • OLDBoy @oldboy

   +1 NC teknolojisinin temeline uymuyor anlık sesleri kesmek. Ama teknoloji bu belli mi olur, ileride tepki süreleri çok aza iner ve belki bu sesler de kesilebilir. Tabi konuşma gibi seslere ters frekans verirken şarkıyı da bloke etmemesi gerekiyor falan filan.

  • Orcun @orcun

   @oldboy Büyük bir ihtimal o anlık sesleri kesemeyecekler çok bela birşey çünkü. Ama şöyle yapıyorlar izolasyona kasıyorlar böylece zaten dış sesi duyamıyorsun pek ondada anc olunca yardımcı oluyor. Ama işte kulak için de hele hele tws tipinde bu işin daha çok yolu var. En büyük sorun çünkü pil. Yer büyük sorun insan kulağının ölçüsü belli yani daha ne kadar büyük yapabilirler ? sürücü ayrı önem teknolojisi ayrı önem vs. birton dert.

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Anc en iyi sonyde. İnsan sesini tamamen engellemek zor

 • UnicornKnight @unicornknight

  Rabarba engelleyen kulaklık muhtemelen ancak bunu ayırt edebilecek kadar gelişmiş bir AI desteği ile mümkün olabilir, onun da yaratacağı maliyet ve cihaz üzerinde yer alacak yonga nedeniyle oluşacak fiziksel külfetler nedeniyle şu an uzak duruyorlardır.

Hangi kurumdan HGS almak mantıklı? önerisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 16

İşlemci soketinin tam arkasında bulunan 4-5 adet kapasitör mü ne denildiğini bilmediğim küçük dikdörtgen prizma komponentleri daha önce işlemci soğutucu takarken koparmıştım. Bunun tamiri mümkün mü? Anakart MSI B450 Gaming Plus.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni iş bulma izni nasıl hesaplanıyor bilen, yardımcı olabilecek var mı? Benim 6 hafta ihbar sürem var. Günde 2 saat iş bulma izni veriliyormuş. Bunları toplu olarak kullanabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

1600af'den 5600x'e geçtim. Apex legends da 90-110 FPS yerine 138-144 alıyorum. Bu kadar fark beklemiyordum Apexde. Arada 70 fpsye düştüğü de oluyordu. Gpu olarak 5700xt kullanıyorum. Red Dead Redemption 2'de çok fark etmedi. Ana şehire gittiğimde 70 fpsye düşüyordu. Şimdi 82 FPS civarında oluyor. Kırsaldayken aynı gibi. redditteki bir rehbere bakıp ayarları kısmıştım. Çözünürlük 1080p.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8
 • UnicornKnight @unicornknight

  bu biraz da CPU ağırlıklı ya da GPU ağırlıklı çalışan oyunlar ya da yine oyunların CPU'ya abanan ya da GPU'ya abanan kısımlarıyla alakalı. GPU'yu daha fazla kullanan/ihtiyaç duyan oyunlarda pek bir fark elde etmezsiniz belki, lakin CPU'ya aban ha babam abanan bir şeylerde performans sıçrayışı kaçınılmaz.

  mesela ARMA 3 böyle bir oyun. 6., 7. ya da 8. nesil bir Intel Core i7 ile GTX 1080'de kullansanız RTX 3080 de kullansanız allacağınız performans çok küçük farklar dışında neredeyse aynı olacaktır. ancak kalkıp 10. nesil ve üzeri bir Core i9 ve hatta daha iyisi AMD'nin 3XXX serisinden bir CPU kullanırsanız GTX 1080 ile kullanımda dahi ciddi manada bir performans artışı kaçınılmaz oluyor.

  Red Dead Redemption 2'de genel olarak ahım şahım bir artış elde etmeseniz dahi şehir kısmına gittiğinizde orada CPU kullanımı daha fazla olduğu için öncekine göre hatırı sayılır bir performans artışı alacağınız mutlak gibi, ancak diğer bölgelerde başta da dediğim gibi pek fark yaratmayacaktır.

 • Ponce @ponce

  Online oyunlarda çok farkediyor cpu gücü. Ben de 1600 af kullanırken kendimi kandırıyordum ama 3600e geçince farkı gözlerimle gördüm.

 • TwoCenk @twocenk

  Rami 3600mhz cl16 yapınca bir o kadar daha fark olabilir

 • anıl @anil_

  Sadece ortalama fpsi değil yüzde 1 ve binde 1'de olan fps de artıyor. Aslında 2k'ya geçip ekran kartına yükleneceksin. Ekran kartı piyasası bu şekilde olmasa yapılacak en güzel şey o.

Raspberry pi 4 için kutu öneriniz var mı? Benim şu ürün kafama yattı gibi https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/raspberry-pi-4-koruyucu-kutu-P456382599 .

Bir de güç için https://www.amazon.com.tr/gp/product/B083YH2ZTS bu adaptörü alıcam.

Tavsiyeleriniz var mı? Burada pi-hole kullananlar vardı diye hatırlıyorum. Mesela sd kartı readonly'e almak daha mantıklıymış.
Openwrt yükleyip kullanmayı planlıyorum. Wifi için ayrıca Access point kullanıcam.

Raspberry Pi 4 Koruyucu Kutu Fiyatları ve Özellikleri

Raspberry Pi 4 Koruyucu Kutu en iyi özellikleri ve gerçek kullanıcı yorumları en ucuz fiyatlarla n11.com'da. Kampanyalı ve indirimli fiyatlarla satın al.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  bende lisanslı kutunun altı var sadece, üstünü takmadım. çünkü yaz aylarında aktif soğutucu olmasına rağmen ısınıyordu.

 • xsoldier @xsoldier

  orijinal kutunun içinde ısındığını yazmışlar hep internette. Adaptör konusunda orijinalini alsam daha iyi gibi onda karar veremedim, biraz pahalı geliyor.

 • xsoldier @xsoldier

  4'deki yeni işlemci ve orijinal kutu ile 88 °C 'yi bulduğunu yazmışlar. Throttle yapıyormuş. Sonradan bir firmware güncellemesi yapmışlar veya kernelde bir değişiklik miydi tam hatırlayamadım. Onunla daha az throttle yapıyormuş.

  Güç kaynağını sanırım orijinal alıcam. Siz şimdi yazınca bir internette aradım. telefon şarj aletleri sabit 5V veremeyebiliyormuş. Oynayan voltaj da garip hatalara neden oluyormuş.

 • CKabil @moshck

  @xsoldier Evet kendi kutusunda çok ısınıyor. İşlemcisi biraz fazla sıcak çalışan bir rpi modeli bu. En kötü ihtimalle pasif soğutma eklemeniz lazım üstüne. Eski anakartlardan birinin kuzey köprüsü soğutucusunu alıp kesip işlemci üstüne yerleştirdim termal macunla. Stabil bir şekilde çok ısınmadan çalışıyor.