5-6 aydır niyetim vardı. Sonunda nasip oldu. Darısı almak isteyip de alamayanlara olsun 🙂

Dünkü paylaşımda laptop hakkında detaylı bilgi veren @orcun hocama ve tecrübesini aktaran @tongyabguhan34 kardeşime teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu laptop hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim? Kullanmış veya kullanan varsa çok daha iyi olur. Benzer birçok ürüne baktım. Mesela bu üründe SSD'den ve işletim sisteminden kısılmış ama diğer özellikleri beni tatmin etti. Kimisinde de tam tersi oluyor. İşletim sistemi + SSD'yi 256 yapıyor, işlemciyi 8. nesil koyuyor.

https://www.trendyol.com/hp/pavilion-gaming-15-dk0018nt-8uf66ea-i7-9750h-16gb-ram-1tb-128gb-ssd-6gb-gtx1660ti-15-6%22-fhd-p-33047840?boutiqueId=355600&merchantId=107638

HP Pavilion Gaming 15-DK0018NT 8UF66EA i7-9750H 16GB RAM 1TB+128GB SSD 6GB...

Trendyol.com sayesinde HP ürününe çok özel indirimlerle sahip olabilecek ve alışveriş alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Opera, oyunculara yönelik yaptığı tarayıcıyı yayınladı. Ben yaklaşık 1 yıldır developer sürümünü kullanıyorum. İşlevsellik olarak ondan pek bir farkı yok. Sadece ışıklı mışıklı yapmışlar. Değişiklik olsun diye geçilebilir 🙂

İndirmek isteyenler için:
https://www.opera.com/tr/gx#start

Opera GX | Gaming Browser | Opera

Opera GX is a special version of the Opera browser built specifically to complement gaming. The browser includes unique features to help you get the most out of both gaming and browsing.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

İstanbul İşletme Enstitüsü blog yazarlığı, hızlı okuma, yabancı dil gibi birçok konuda ücretsiz uzaktan eğitim veriyormuş. Daha önce hiç katılmadım, bi deneyeceğim. 25 Şubat'ta başlıyormuş. En fazla 2 derse kayıt olunabiliyor. Faydalanmak isteyen arkadaşlar için bağlantıyı bırakıyorum. İyi çalışmalar 🙂

https://www.iienstitu.com/egitim-takvimi?t=online-egitimler

Online Eğitimler Eğitim Takvimi | İstanbul İşletme Enstitüsü

Eğitimler ne zaman başlıyor? Ücretsiz uzaktan eğitim takvimine ve örgün micro master programlarının başlama ve bitiş tarihlerini görüntüleyebilirsiniz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18
 • Wis @wis

  Hmm olabilir. Bi deneyeyim yazarım buraya inşallah. Ücret vermeyeceğim zaten 🙂

 • NadideKaanlar @nadidekaanlar

  İyi yapılan şeyleri yerin dibine sokma konusunda çok mahirsiniz. Ekşide şöyle bir yorumda var:
  verilen eğitimler o kadar kaliteli ki,ücretsiz olması da cabası.eğitim ve danışmanlık hizmetini ücretsiz veren ilk ofis kesinlikle burasıdır.böyle bir oluşumu türkiye'de görmek cidden sevindirici.

  yöneticilerinden çalışanlarına kadar herkes sizin ile ilgi ve alaka içinde,memnuniyetten boğuluyorsunuz adeta.

 • NadideKaanlar @nadidekaanlar

  @erdemozkir Hoşunuza gitmeyen şeyleri görünce insanların profillerine bakmak yerine kusuru örtmeye çalışmanız daha etik bir yaklaşım olur. Ayıbı örtmek için başkasının ayıbını bulmaya çalışmak junior işi.

 • Wis @wis

  @nadidekaanlar Nadide Hanım ben eğitime katılıp tarafsız yorumumu arkadaşa ileteceğim zaten 🙂 7 günlük olduğu için benim de tereddütlerim var ama yine de daha çok kişi faydalansın diye paylaşma gereği duydum.

Twitter'ın yeni görünümüne geçtiğimden beri bu sponsorlu sahte hesaplar artmaya başladı. Demek ki önceki görünümde Adblock engelliyormuş, görmüyordum. Şu sıralar her gün en az 2 tane şikayet ediyorum. Kapatıyorlar ama çare mi? Değil.

Parayı veren düdüğü çalıyor sanırım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dell G315 i7 8750H işlemcili laptopu kullanan arkadaşlar var mıdır? Performans, ısınma, ekran parlaklığı konularında görüşlerini almak isterim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Wis @wis

  Eyvallah hocam. Youtube'dan 10'a yakın Türkçe-İngilizce inceleme videosu izledim ama yine de içimizden kullanan varsa onun yorumlarını almak istedim 🙂 Bazı kullanıcılar ısınma oluyor demiş de. Malum dolardan dolayı fiyatı da tuzlu. Bu kadar para verip de sorun yaşamak istemiyorum. Ekran kartı 1050ti olanı alacaktım bunu görünce kararsız kaldım. Zorlayıp, indirim bekleyip bi tık üstünü mü alsam dedim. 1050ti'nin fiyatı 6 bin civarı. 1060'ın alttaki bağlantıda 7 bin 800.

  https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/dell-g315-6b75f161256c-core-i7-8750h-16gb-256gb-ssd-1tb-gtx1060-P308811806

 • Wis @wis

  @orcun Limiti 6 bin olarak belirlemiştim aslında. O yüzden 1050ti olanı gözüme kestirmiştim. 6300'e yakaladım hatta. Ama 1060'ı da görünce bi durdum. N11'de 6 takside sadece garanti bankası ek ücret, faiz vs almıyor. Diğerleri hep alıyor. 6 taksit yapacaktım. Rtx'ler çok pahalı olur bence ya. 1060'ı biraz takip edeyim, belki uyguna yakalarım 🙂

 • Eren AKEL @eren-akel

  Üstünden çok zaman geçmiş ancak 3 aydır kullanıyorum cihazı yorumlarımı yazayım;
  1. Öncelikle cihaz aşırı ısınıyor ve ben oyun oynamıyorum tamamen iş amacıyla kullanıyorum.
  2. Cihazda her ne kadar Adobe ve Microsoft'un kaba tabirle ağır programlarını kullansam da özellikle ekran kartını kullanan uygulamalarda cihazın altında soğutucu olmasına rağmen neredeyse el yakıyor diyebilirim.
  3. Cihaz performans olarak iyi ancak ben soğutmanın daha profesyonel olduğu cihazların alınmasını tavsiye ederim.
  4. Çok önemli bir detay değil artık bu gibi şeyler ama Dell'in performans ve işletim sistemine yönelik uygulamaları iyi marka olarak tercih edilebilir.
  5.Sırf ısıdan dolayı şu anda kafamdan uydurduğum bir soğutma sistemi yapmaya razıyım ısı ve fan sesi o kadar rahatsız ediyor bazen.
  5. Bir de yüksek performans isteyen oyunları oynasam ne hale gelecek kimbilir.
  6. İşlemci 8750H değil de HQ almak daha mantıklı zannediyorum onlarda daha profesyonel bir soğutma sistemi var.
  7. Bana kalırsa çok lazım değilse masaüstü bir pc toplamak daha mantıklı.

Haziran'dan beri Türknet kullanıyorum. Gayet de memnundum. Birkaç ufak tefek sorun dışında pek kayıt açmadım. Bu hafta pazartesi gününden beri akşam 20.00-01.00 arası hızım 35 mbps'den 4-5 e düşmeye başladı. Ee haliyle destek kaydı açtım. Ertesi gün, öğlen saat 14.46'da cevap yazmışlar. Şu şekilde;

"Belirtmiş olduğunuz arıza kaydınızı inceledim. Kontrollerim sonucunda altyapınızın 35 mbps desteklediğini görüyorum. Bizden ulaşan hızın da 35 mbps olduğunu tespit ettim." demiş. Ve bu zeki arkadaşımız, beni aramadan sormadan kaydı kapatmış. Önceki gün 20.00'da açtığım kayda, sonraki gün öğlen saat 2'de bakıp hızınızda bir şey yok diyor.:)

Neyse dedim, olur böyle şeyler. Salı günü yine aynı saat aralığında hızım düşmeye başladı. Tekrar kayıt açtım. Onu da yine sonraki gün akşam 5'e doğru cevaplamışlar.:) Cevap şöyle:

"Arıza bildiriminizle ilgili altyapı kontrollerini yapmaya başladık. Eğer bizim müdahalemiz ile sorun çözülemezse fiziksel kontrollerin yapılması için saha ekiplerine bilgi vereceğiz. 24 saat içerisinde destek talebinizi çözeceğiz ya da size problemin ne olduğunu, nasıl çözebileceğimizi, varsa sizin yapmanız gerekenleri bildireceğiz." dendi.

Adamlara anlatmaya çalışıyorum, zaten öğlen hızımda herhangi bir sorun olmuyor diyorum. Yok anlamıyorlar.:) Kaç gün oldu, ne arayan ver ne soran. Sorun hala her akşam devam ediyor. Siz siz olun, müşteri hizmetleri olmayan, vurdumduymaz ve ilgisiz servis sağlayıcılarından uzak durun. Kesinlikle ve kesinlikle. Özellikle de Türknet'ten uzak durun. Şimdilik bırakmayı düşünmüyorum ama bu tutumlarından gerçekten çok sıkıldım. Sanırım Netspeed yolu görünüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Pektaş @alipektas

  Burada kaç kişi yazdı saymadım ama çok kişiden duydum hız düşmesini. Telekom'un kasıtlı yaptığına emin olabilirsin 🙂 Eskiden bu kadar bariz yapamıyorlardı, yılbaşı öncesi hükümet kanadından boş"bakan"larla konuşup edip desteği aldılar, şimdi sistemli bir şekilde kiraladıkları hatları sabote ediyorlar. Bu yaşadığın tamamen planlı ve son bulur mu, bulursa ne zamana falan kimsenin(işin başındakiler hariç) bilemeyeceği bir şey. Zaten Telekom'un hat kiralama fiyatlarını da hayvan gibi zama boğacağı da açıklandı. Türknet taahhütsüz olduğu için yılbaşından sonraki her ay fiyat sürprizine hazır olacaksın 🙂 Bölgende fiber yoksa karar senin ama Superonline fiber varsa arkana bakmadan geçmeni tavsiye ederim. Türk Telekom hırsını dsl/vdsl kiralacılarından çıkaracak, buna üst yöentimden karar verilmiş çoktan.

  • Wis @wis

   Evet takip ediyorum 🙂 İlk günden beri tek şüphelendiğim kurum Türk Telekom'du zaten. Hatta sonra kendi kendime paranoyak mı oluyorum dedim 🙂 Çünkü Türknet'te hiç hızım yavaşlamadı daha önce. Ya tam kesildi, ya da tam verim alıyordum. Ayrıca dün akşam bu sorunun sadece bende de olmadığını öğrendim. Bu civardaki diğer Türknet kullanıcılarında da aynı sorun var. Kağıthane ilçesindeyim, mahallemde fiber var. Onu da bir gözden geçireceğim, teşekkür ederim 🙂

  • reducto @protego

   Ben buna inanmıyorum. Turknet bunun farkında değil mi yani? Farkında da susup oturuyor mu? Müşterilerine herşey yolundaymış gibi yalan mı söylüyor? Açar davasını kanıtlarını sunar. Şimdi diyeceksin ne mahkemesi ne yargısı ama bir kez tüm ülkeye bu olayı kanıtıyla gösterirsen iş biter.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @protego Hocam hattın maksimum hızını belirlemek yetkisi Telekom gibi kiralayan şirkete de verilir, ona tamam, Türknet'in kendisi kısmıştır(manyaklar ya bunlar, kendi ayaklarına sıkıyorlar), hadi diyelim altyapıları yetemmiştir(öyle çok ani müşteri artışı olmadan ne yoğunluğuysa bu). Fakat DSLAM'dan çıkan hat sinyal değerini Türknet nasıl değiştirebilir sence? Sana mantıklı geliyor mu bu? Bu arkadaşı bilmiyorum ama burada kaç defa örneği paylaşıldı, adamların hat değeri, SNR MArgin değeri düşüyor, alooo? Santral ve saha dolabı yetkisi bir tek Telekom'dayken bana bunun nasıl mümkün olduğunu anlatabilirsen sööylediklerine katılabilirim. Dava konusuna gelince: Daha önce Açılmışı da var, kazanılmış hatta Telekom aleyhinde. Sonuç alınmamış anlaşılacağı üzere 🙂 Ayrıca bir vakte kadar bu kadar aleni de yapamıyorlardı zaten. Şimdi birden bire yaptıklarına göre Türkneti de sindirmenin yolunu bulmuşlar demek ki. Ben Türknet'i savunmuyorum elbette, ama şu anki leş haliyle bile Telekom sabote etmediği müddetçe Türkiye şartlarında gayet kullanılıabilir bir ISP.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @protego "Açar davasını kanıtlarını sunar. Şimdi diyeceksin ne mahkemesi ne yargısı ama bir kez tüm ülkeye bu olayı kanıtıyla gösterirsen iş biter." İkimiz de aynı ülkeden, Türkiye'den bahsediyoruz bu arada değil mi? 🙂

  • Wis @wis

   Şu an SNR Margin değerleri bu şekilde, yani normal. Akşam 8'den sonrasını da atacağım.

  • Wis @wis

   @alipektas Bu arada Superonline fiber yokmuş benim burada 🙁 Yanlış biliyormuşum. Yıkıldım şu an.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @finch Sağlık olsun, yapacak bir şey yok. Netspeed ya da Millenicom'a yönel en kötü. Hatta uğraşırım dersen: Taahhütsüz ya da ilk ay iptal edilebilien bir Türk Telekom tarifesine geçiş yapıp ikinci ay tekrar Türknet'e ya da başka benzerine geç falan. Seçenek çok uraşırım dersen ama düzenli internet kullanma ihtiyacı olan biriysen daha çok çektirecekler gibi duruyor.

  • reducto @protego

   @alipektas İş biter derken halk öğrenir anlamında demek istedim. Yoksa mahkemeden medet umulmaz zaten 😀 Ama eğer böyle birşey varsa çıksın açıklasınlar. Doğruysa müşterilere bunu söylesinler. Onun yerine "sorun yok" deniyor

  • Ali Pektaş @alipektas

   @protego Halkın öğrenmeyi bırak, konuya ilgisi dahi yok 😀 Çıkıp açıklasalar da ne değişir ki? Somut kanıt sunsan dahi adamlarda bahane çok. Arıza vardı, bilmem neyine ne olmuş. İlgileniyoruz. Saha ekipleri kontrol sağlıyor falan filan. Ancak tarafsız bir heyet mahkeme kararıyla gidip santral loglarını inceleyecek falan, ölme eşşeğim ölme 😀

  • reducto @protego

   @alipektas Hocam ne alakası var? Bu internet meseleleri millet isyan edince meclise kadar taşınmadı mı? Öyle mantık mı olur

  • Ali Pektaş @alipektas

   @protego Kendilerini de bağlıyordu da ondan. Zaten o takıp takmamasından konuştuğumuz halkın büyük kesimi Türk Telekom'u kullanmıyor mu? Eeee? Bana dokunmayan yılan bin yaşasın demiyor mu ezici çoğunluğu? Türk Telekom kullanan insanların kaçı umursar sence Türknet'e yapılan sabotajı? Türknet kullanan sayısı da zaten meclislik olay çıkaracak yeterlilikte değil. Ben bu tabloya bakınca olayın toplumda ciddiye alınmayacağına adım gibi eminim. Devlet çözer bu meseleyi, o da yaş zaten. Bugün Türknet ortamı kurup Telekom ekiplerinin sabotajını videoya çekip paylaşsa dahi ancak muhalif kesimden bazılarınca ekşi'de, Twitter'da kısa süreli gündem olabilir, dahası da gelmez.

  • reducto @protego

   @alipektas Vallahi hocam böyle birşey yaşanıp, Tuknet'in durumun farkında olduğu halde kullanıcılara "sorun yok" demesini benim aklım almıyor 🙂 Niye TTnet'in haltını gizlemeye çalışıyorlar o zaman sorun yaşayan kullanıcılara söylesinler? Ben inanmıyorum bu işe

  • Ali Pektaş @alipektas

   @protego Eve gelen teknik ekip gayet de söylüyordu. Resmi kanallardan, yazışmalardan falan doğrudan ithamda bulunmamayı tercih ediyorlar. Onun da vardır bir sebebi, kurumsal bir şirket, çalışanlarına bu stratejiyi uygun görmüştür. Niye görmüş olsun ki deme, göemek zorunda da bırakılmış olabilir. Şirket boyutunda neler yaşandığını bilmiyoruz ama burası da Türkiye. Arkasına devleti alan şirkete her yol mübah.

 • reducto @protego

  İşte mh yok diyince "mh zaten gaz almak dışında bir işe yaramıyor insanlar bağırıp rahatlamak istiyor" şeklinde saçmasapan bahaneler uyduruyorlar. Sorunu anlatamıyorsun karşında insan olmayınca... Milenicom da iyi diyorlar

  • Wis @wis

   Bal gibi de gerekli bir şey olduğunu daha iyi anladım. Bir de sonraki gün dönüp hızınızda bir sorun göremiyorum demeleri yok mu, çıldırıyorum. Evet Milenicom'u da görmüştüm. Araştırıp son kararı vereceğim artık 🙂

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Her yere yazdığım gibi buraya da yazayım Türknet hakaret veya sataşma olmadığı halde beğenmediği yorumları facebooktan engelleyen bir kuruluştur. Sırf bu yüzden 2 yıldır geçmiyorum. Artık netspeed de var geçmiş olsun türknete

 • ad33p @ad33p

  Sizden 3 tane 10-15 dakika arayla yapılmış hız testi isteyecekler. Şu adresten internetin düşük olduğu saatte yapıp bağlantıları alın ve destek mesajına yapıştırın, onlar sizden istemeden.
  https://turknet.speedtestcustom.com/