#50kuruş "1971’de tedavüle konulan 50 kuruşluk bozuk paranın üzerinde, Anadolu’da ‘eğribaş’ adı verilen gelin başlığı giymiş bir genç kadının portresi yer alıyordu" o kadın yaşamını yitirmiş.
https://www.hurriyet.com.tr/gundem/sabiha-tansug-yasamini-yitirdi-omrunu-turk-kulturune-adadi-42210391

Sabiha Tansuğ yaşamını yitirdi... Ömrünü Türk kültürüne adadı

Dünyada ilk kez halktan bir kadın olarak paranın üzerine fotoğrafı basılan etnolog, araştırmacı, yazar ve koleksiyoncu Sabiha Tansuğ, 88 yaşında hayatını...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GününFilmi #OkulTıraşı

Türkiye'nin doğusundaki bir yatılı okulda, arkadaşı Mehmet'in hastalanması üzerine çeşitli zorluklarla mücadele etmeye çalışan öğrenci Yusuf'un bir gününü ve bu olay çerçevesinde, sorumsuzluk ve ihmaller zincirini konu alıyor.

Filmin türü drama ve korku olarak belirlenmiş ama bence drama ve sinir olmalıydı. Çünkü korkmaktan çok sinir krizi geçiriyorsunuz. Monitörü yumruklayacak kadar sinirlendim ihmallere. Yetmezmiş gibi herkes sorumluluğu başkasına yıkmaya çalışıyor. Çocuklara çok fazla kızamıyorum ama onlar da az değiller. Öğretmenlerin vurdum duymaz tavırlarına inanılmaz irite oldum. Yaklaşık olarak 2000ler'in başında geçiyor olaylar ama şimdi bile arasan böyle şeylerin yaşandığı yerleri buluruz. Ve bunlar gerçek, gerçekten yaşandılar, yaşanıyorlar... Aslında film ilk başladığında acaba yurt ortamı üzerinden askerliği mi vurgulayacak demiştim ama yoo baya baya okul ve yatılı yurt mevzuları. Kim bilir belki onu da vurguluyordur. Çok da farklı durmuyorlar ne de olsa...

Böyle temiz işler kolay kolay çıkmıyor bizden. İzleyiniz. 1,5 saatlik mis gibi film. Hem de 5 ödüllü.

#filmönerisi #filmtavsiyesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gündemlerde Adı Geçen Kitap, Dergi ve Çizgi Romanlar

Levent Bey'in gündem ve canlı yayınlarda bahis ettiği kitap, dergi, çizgi roman vb basılı yayınları burada listeleyebiliriz. Yorum olarak eklerseniz, ben de liste haline getiririm.

 

 1. Roket (Bilim Kurgu Öykü Dergisi - Düzensiz süreli yayın) - Kitapyurdu / Shopier
 2. Neuromancer - William Gibson
 3. Blood Sweat and Pixels - Jason Schreier - Amazon
 4. Press Reset - Jason Schreier - Amazon
 5. Dying Inside - Robert Silverberg
 6. Görevimiz: Uzay Boşluğu - Frank Herbert
 7. Old Man's War - John Scalzi
 8. https://www.halkkitabevi.com/kitap (üzerinden yazar araması) - Stefan Zweig
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Murat Kekilli'den, The Lord of the Rings The Return of the King filminden bir alıntıyla başlayan, ölüm kavramı üzerine bir sohbet. Süreli link.

Özet; Doğmadan önce ne kadar yoktuk? Öldükten sonra ne kadar zaman geçecek? Hayat arada kalan kısa bir an sadece.

Bu programı severim ara ara denk gelirsem de açar dinlerim. Vapurda olması bir samimiyet hissi veriyor.

MURAT KEKİLLİ - VAPURDA ÇAY SİMİT SOHBET

Vapurda Çay Simit Sohbette bu hafta Murat Kekilli'yi ağırladık. Her hafta farklı bir ünlü konuğu misafir eden Vapurda Çay Simit Sohbet Pazar 11:10 da TRT Hab...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dün akşam bu belgeseli izlerken bir kaç damla göz yaşı döktüğümü itiraf edeyim. Bilime sıkı sıkı tutunup azimle, hırsla, merakla ve çok çalışmayla bir toplumun kat ettiği gelişmeyi gördüğünde kıskançlık ve geride kalmışlık hissi utanç verdi.

https://www.primevideo.com/detail/0I7M2Z916M7VYZGXFMM35VQE8Q/ref=atv_hm_hom_c_cjm7wb_2_3

Opportunity ve Spirit torunu Perseverance (Sabır) şu an çalışıyor. İsmini çok anlamlı koymuşlar. Belgeselden sonra idrak ettim. Ona ait sıkıştırılmamış, işlenmemiş ham (RAW) görüntüler burada...

https://mars.nasa.gov/mars2020/multimedia/raw-images/

Prime Video: Good Night Oppy

Good Night Oppy tells the inspirational true story of Opportunity, a rover that was sent to Mars for a 90-day mission but ended up surviving for 15 years. The film follows Opportunity’s...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Anadolu Kadim Doğa | Resmi Tanıtım [4K]

Korumak için tanımak lazım. Biz de eşsiz Anadolu coğrafyasının kadim doğasını 4K kalitesinde belgelemek, tanıtmak, daha önce hiç duymadığınız doğa hikayeleri...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun zamandır tozlu raflar gelmiyor ilerleyen yıllarda site ve youtube kanalı kapanacak olursa koruma altında olması için tüm tozlu raflar bölümlerini archive.org'a yükledim tam set toplam 88 bölüm var onlarca yıl sonra bile izlenir.

Direkt siteden de izleniyor ama indirip yedeklemek isterseniz sağ tarafta torrent ve normal indirme butonları var toplam 11.5 gb.

#tozluraflar #DünyaYedeklemeGünü

https://archive.org/details/tozlu-raflar

Tozlu Raflar 2011-2022 : Teknoseyir : Free Download, Borrow, and Streaming :...

Teknoseyir'in 2011-2022 arasında yayınladığı tüm Tozlu Raflar bölümlerinin arşivi.Aşağıdaki playlistten...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yazı baya uzun ama bütün akıllı telefon kullanıcıları için önemli bir genel kültür oluşturacak bilgiler içeriyor. Vakit ayırıp okumanızı tavsiye ederim.

3 senelik bir uygulamamızı son 1 aydır komple elden geçiriyoruz. Ek olarak biraz da ekleme yapıyoruz. Androidde neredeyse her şeyi tamamladık ama IOS'da arka plan işlemlerine takıldık. Hem IOS'da belki konuya aşina bir swiftçi denk gelir diye hem de uygulamalar neler yapabilir görmeniz için uzunca konuyu yazmak istedim.

Uygulama belirli bir fiziksel konumda düzenli olarak bluetooth taraması yaparak bizim o bölgeye yerleştirdiğimiz bluetooth vericileri yakalıyor ve kullanıcının bu vericilere olan mesafelerini hesaplayıp sunucuya gönderiyor. Sunucuda da bunlar istatistiklere dönüşüyor ve bazı bildirimleri tetikliyor. Özel etkinlik alanları, fuarlar, iş yerlerinde personellerin takibi vb amaçlarla kısıtlı bir kullanıcı kitlesi tarafından aşağıda yazdıklarım bilinerek kullanılıyor.

Androidde kullanıcı fuar alanına giriş yaparken turnikelere biletini okutuyor ve turnike firması API üzerinden bizim uygulamayı tetikliyor ve uygulamanın bluetooth taraması ve arka plan işlem yürütmesi aktif hale geliyor. Fuardan çıkarken yine çıkış turnikesine bilet okuttuğunda API'den tetiklenip arka plan işlemleri ve taramayı durduruyor. Turnikeleri pas geçme ihtimaline karşı çıkışa yerleştirdiğimiz vericiyi görünce yada onu da bir şekilde pas geçerse konumu fuar alanı kordinatlarında çıkınca durduruyor bütün işlemleri. Yani tarama ve arka plan veri işlemlerini sadece fuar alanında tetikletiyoruz.

Fuar alanı içine girip uygulama tetiklendiğinde bizim tetikleyiciler dışında uygulamayı durdurmasının 2 yolu var, ya ayarlardan uygulamayı bulup zorla durdur yapacak yada uygulamayı silecek. Uygulamayı arka plana alma, ekranı kitleme, hatta uygulamayı arka planda komple öldürme yapsa bile uygulama kendini bildirim kısmına alıp telefonu yormayacak ve pile yüklenmeyecek sıklıkta tarama yapmaya devam ediyor. Kullanıcı bluetooth'u kapatsa bile uygulama 20 saniye içinde kullanıcı geri açmazsa bluetooth'u kendi açıyor. Taramada bir sorun olursa arka planda taramayı durdurup tekrar başlatabiliyor, bluetooth'la ilgili bir sorun olursa kullanıcıya gerek kalmadan kendi bluetooth'u kapatıp tekrar açarak sorunu çözmeyi deneyebiliyor. Henüz denemedik ama büyük ihtimalle bunu konum servisleri için de yapabiliyoruz. Kendi çözemediği bir sorun olduğunda da backendi uyarıp firebase üzerinden kullanıcı uygulama zorla durdurulmuş olsa bile kullanıcıya sorun olduğunu ve çözmesi gerektiğini anlatan bildirim gönderebiliyor. Ek olarak henüz denemedik ama Android kullanıcının gerekli izni vermesi durumunda uygulamanın kendini tamamen öldürüp sonra tekrar yeniden başlatmasına da izin veriyor. Yani sorun durumunda kullanıcıdan bir hamle beklemeden sorunu çözebilmek için bir çok otomatik önlem alabiliyoruz.

Android 11'de bütün bunlar sadece konum izni isteyerek yapabiliyor. Konum dışında başka hiç bir izine ihtiyacı yok. 12 ve 13'de ise konum + çevredeki bluetooth aksesuarları tarama izni yeterli oluyor.

Yani çalışması gereken o bir kaç saatlik süre ve bölgede Android üzerinde bir şekilde çalışıyor.

IOS tarafına geldiğimizde bunların bir kısmını teorik olarak yapabiliyoruz. Mesela uygulama komple kapalıyken kullanıcı önceden belirlenen konuma geldiğinde IOS uygulamadan bağımsız olarak bluetooth taramasını bizim yerimize kendi başlatarak bizim vericilerin IOS'a uygulama üzerinden ilettiğimiz ID'lerini yakaladığında uygulamayı arka planda kendi başlatıp aralıklarla arka planda istediğimiz işlemleri yürütmesine izin veriyor. Bunun için uygulamanın herhangi bir zamanda sadece 1 kere açılmış olması yetiyor. İlk açılışta IOS'a ID'leri iletiyor, geri kalan bütün süreci IOS kendi tetikleyip uygulamayı gerekli aralıklarla arka planda açıp işlem yürütmesine izin verip işlem bitince tekrar uyutuyor. Ve bunu, kullanıcı bizim belirlediğimiz geolocation sınırları içerisinde kaldığı sürece ve bizim cihazların ID'lerini gördükçe sürekli yapıyor. Belirlenen konumdan çıkış yapıldığında ise bütün arka plan hizmetlerini durduruyor. Ve bütün bu işlemler için IOS 16.1'de kullanıcıdan sadece konum izni istemesi yeterli oluyor.

Fakat gel gelelim IOS'da Apple'ın kendi dökümanlarında tarif ettiği bu kısmı bir türlü tetiklemeyi başaramadık. Ek olarak Android'de ki gibi belirli konum ve zaman içerisinde çıkabilecek sorunların çözümü için arka planda taramayı onarma, bluetooth ve konum hizmetilerini tekrar başlatma yada uygulamayı öldürüp tekrar açma gibi şeyleri yapamıyoruz.

Ek olarak anlık bir sorun yada yazılım değişikliği durumu olmasına karşın uygulama düzenli şekilde arkada sürüm kontrolü yapıyor ve yeni bir sürüm varsa bunu arka planda indirip, yeni kodları anında telefon arka planında sessizce derleyerek kullanıma alıyor. Bu sürüm güncellemelerinin çok büyük kısmını App Store yada Google Play'e yeni bir sürüm göndermeden ve kullanıcın yeni sürüm indirmesine gerek kalmadan sunucu üzerinden göndererek anlık yapabiliyoruz. Bu arada bu kısmı hem Android hem IOS'da sorunsuz olarak yapabiliyoruz. Uygulama sadece bir kaç saat çalışacak ve o saatlerde belirli olduğu için, anlık bir güncelleme gerekliliğinde Apple yada Google'ın inceleme ve güncelleme süreçleri + kullanıcın marketten sürümü indirme işlemi uzun ve yetersiz kalıyor, bunun için bu şekilde yapıyoruz.

Yazdıklarım korkutucu ve kanser eden türden gelebilir ama bunun bu şekilde çalıştığını bilerek çok sınırlı sayıda kişi sınırlı bir kaç saat için kullanıyor zaten. Herkese açık genel kullanım uygulamalarının hiç birinde böyle kanser şeyler eklemiyorum.

Ama yine de teknik olarak bunlar yapılabiliyor, bilginiz olsun.

Bu yazıyı yazmamda 2 amaç var, 1.'si teknik olarak bir uygulamanın neler yapabileceğini bilin istedim her iki platformda da, 2. olarak da IOS tarafında Apple dökümanlarında açık açık yapabileceğimizi belirtmesine rağmen hala çözemedik ve böyle bir projede kısa süreli bulunup destek verecek bir swiftçi arkadaş arıyoruz. Çevrenizdeki swiftçilere iletirseniz belki ilgilerini çekebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12
 • Omer @omerf97

  bir seyi merak ettim konuma erisirken ekranda bildirim barinda falan bir ibare cikiyor mu kullaniciyi bilgilendiren?

  • Ali @norego

   Çıkmıyor. Konum bilgisini işletim sistemi alıp iletiyor. Zaten bizim konumla işimiz yok, sadece arka plan işlemlerini tetiklemede kullanılıyor, konum takibi yapmıyoruz, işletim sistemi(ios, android) kullanıyor konumu

 • kortex @kortex

  Her standın önüne dev Qr kod koysaydınız daha kolay olmaz mıydı ? 😀

 • CimAdam @cimadam

  Bunun benzeri genç bir kız arkadaş yapmıştı, o zamanlar gençti tabii şimdi kocaman olmuştur. AVM'lerde dükkan bazlı reklam iletiyordu telefona yanlış hatırlamıyorsam.
  Bluetooth kapattığım halde nasıl açıyor program o da enteresan geldi bana. Hayatta bu tarz programları sokmam telefonuma. Androidin ne kadar çöp olduğunu anladım bir kez daha.

  • Ali @norego

   Benzerini 7 yıl önce ben de yaptım ama çok kullanışlı değildi piyasa için. Daha özel alanlara kaydım o yüzden.

   Ben de bu tarz bir programı sokmam telefona açıkçası. Ama bazı özel durum ve gerekliliklerden dolayı, bazı kişiler kullanıyor. Ve bu şekilde çalışması gerekiyor.

  • CimAdam @cimadam

   @norego Doğrudur tabii bir şey diyemem, biz de ios tarafına yazıyoruz bir şeyler(ben development'da değilim) süreç zor işliyor ama onaylanınca gerçekten pek sorun çıkartmıyor. Umarım çözersiniz.

 • Türker Sezer @dirigeant

  IOS’ta calismayan kismin ne oldugunu tam anlayamadim. Geofencing mi calismiyor, bluetooth takip mi calismiyor? Biz benzer bir uygulamayi bir universitenin sadakat programi icin kampuslerdeki dukkanlarla yapmistik. Her iki isletim sisteminde de sorun olmadan calismisti. Tabi bizimki birkac yil onceki hikaye. Yeni surumle gelen degisiklikleri bilemiyorum.

  • Ali @norego

   O kısmı biz de bilmiyoruz, her hangi bir hata vermiyor, sadece yapması gerektiği gibi arkaplan işlemini yürütmüyor. Konuyla ilgili tecrübeli bir swiftçi varsa iletirsen sevinirim hocam. Freelance olarak destek gerekitor şuan bu kısım için

İzometrik kağıttan periyodik tabloya birçok yazdırılabilir dosya içeren site. Çoğu da site üzerinden düzenlenebiliyor.

STEM Sheets - Custom Printable Flash Cards & Worksheets

Free customizable flashcards and worksheet makers for students and educators in the fields of science, technology, engineering, and mathematics.
BeğenFavori PaylaşYorum yap