BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 18
 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  "Zamanında kitaplar karıştırdım. Hayat hakkında filozofların ne dediklerini anlamak istedim. Bir kısmı her şeyi kara görüyordu. “Mademki hiçiz ve sıfıra varacağız, dünyadaki geçici ömür sırasında sevinç ve mutluluğa yer bulunmaz” diyorlardı.

  Başka kitaplar okudum, bunları daha akıllı adamlar yazmışlardı. Diyorlardı ki: “Mademki sonu nasıl olsa sıfırdır, hiç olmazsa yaşadığımız sürece şen ve neşeli olalım.” Ben kendi karakterim bakımından ikinci hayat görüşünü beğeniyorum, fakat şu sınırlar içinde: Bütün insanlığın varlığını kendi şahıslarında gören adamlar zavallıdır. Besbelli ki, o adam birey sıfatı ile yok olacaktır.

  Herhangi bir kişinin, yaşadıkça memnun ve mutlu olması için gereken şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. Anlayışlı bir adam, ancak bu şekilde hareket edebilir. Hayatta tam zevk ve mutluluk, ancak gelecek nesillerin şerefi, varlığı, mutluluğu için çalışmakta bulunabilir.

  Bir insan böyle hareket ederken, “benden sonra gelecekler acaba böyle bir ruhla çalıştığımı fark edecekler mi?” diye bile düşünmemelidir! Hatta en mesut olanlar, hizmetlerinin bütün nesillerce meçhul kalmasını tercih edecek karakterde bulunanlardır…”

 • cestlavie @cestlavie

  teknik olarak öldükten sonra umurunda olamaz ne olacağı mezarına falan 😀 bunları düşünmenin de o yüzden bir anlamı yok... düşünülmesi gereken; bu dünya'dan göçmeden ne yaptığın. binlerce yüzbinlerce insan vardır yüzyıllar boyu hatırlanan.

  ayrıca kötümser bir bakış açısı.

  • /\ @verax

   @at "Hiç kimse kazanmayacak", "toz olup gideceksiniz" nihilizme göz kırpan ifadeler gibi duruyor. Mücadele etmenin ve şan şöret peşinde koşmanın anlamsızlığını vurguladığından bu çıkarımı yaptım. Ama sen itiraz edice şüpheye düşürdün bak. 😀

  • Lehimli At @at

   @verax çok kapsamlı bir konu. Hatta unuttum. 😁 Deleuze dinlerken geçti nihilizm, zaten karışık bir konuydu.

 • qubit @qubit

  İnsan azıcık bir aynaya bakar. Bir eline koluna vücuduna bakar. Hadi aklını göremiyorsun, ama aklının eserlerine bakarsın. Var mı böyle bir bilişsel makine? Program fonksiyon gir demez, biraz çocukken çalıştırdın mı kitap gibi ömür boyu çalışır 🙂 Şu insan dediğin canlının bırak bir karaciğerini en ufak organını bile sentetik olarak üretemiyorsun, yahu insan bir kendi vücudunu sorgular. Bir bilim insanı bunları sorgulamayıp nasıl boşu boşuna dünyaya geldiğini sanabiliyor cidden anlamak mümkün değil. Yazık. Çok okuyunca mı acaba sinyali göremeyip gürültüde kayboluyorlar?

  Gram iyilik yapan da hesabını verecek, gram kötülük yapan da. Kara deliği görüntüledik ama korkarım insanlar artık etkilenmez oldular. Mars'tan gelen en basit fotoda bile eskiden ne biçim heyecanlanırdık, şimdi sıradan oldular, herhalde onun gibi bir sendrom bu.

Stoklarla sınırlı, bitmeden alın! #corona #Covid19 #bunebilimsizlik
Ekleme: Görsel bir TV programından alıntıymış.
https://twitter.com/ecesevimozturk/status/1272497862153252865

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 17
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

#satranç Beyaz oynar ve kazanır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18