Papara metal kart çıkmış. Fiyatı 1.000TL

Kaynak: Papara twitter, mobilde olduğum için bağlantıyı ekleyemedim.

#Papara

Ekleme: Bağlantı eklendi.

https://twitter.com/Papara/status/1532331893517066247

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 41

İlk defa termal macun yenileyeceğim. Yayarak sürme yöntemini kullanacağım. Sormak istediğim; işlemci fanının ayrılmama ihtimaline karşı, sistemin ısısını artırayım diyorum. Bunu nasıl yaparım. Şu an için bir oyun yüklü değil. Performans testi ile yapabilir miyim? Öneriniz var mı?

İşlemci: Amd Ryzen 1600
Sistem 10/2019 yılında toplandı.

#TeknoYardım #termalmacun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 18

Linux kullananlara, bilgisi olanlara bir sorum olacak:
Windows'ta C, D sürücüleri var. Ben Windows kullanırken, işletim sistemini C'de, bilgilerimi, belgelerimi D sürücüsünde bulunduruyorum. Windows çökerse sadece format atıp programları kuruyorum. Belgelerde kayıp olmuyor.

Ben bunu Linux'ta nasıl başarabilirim. C,D yok. Mesela Android Studio'da bir proje var ve üzerinde çalışıyorum. Proje dosyasını nerede oluşturmalıyım ki, sistem çöktüğünde sorunu çözemeye çalışmak yerine direkt format atayım, projeye kaldığı yerden devam edebileyim.(Format atmak, sorunu çözmekten daha kolay olduğu için.)

Home, Documents, Pictures, Videos dizinleri var ama bunlar formatta siliniyor. Bu bölüm mount etme mantığını da bir türlü anlamadım.
Bir süre bir distro kullandım. Bu süre boyunca 2 defa sistem açılamaz hale geldi. Denediğim için belge kaybı yaşamadım.

#Linux #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 39

Mobil uygulama geliştirme ve web tasarımı ile uğraşanlar için yeni Google Material Simgeler;
https://fonts.google.com/icons?icon.style=Outlined&icon.set=Material+Symbols

2500 üzeri simge bulunuyormuş.

#android #yazılımgeliştirme #materialdesign

BeğenFavori PaylaşYorum yap

- İnternet'ten bir alışveriş yaptınız ve size ambalajı daha önceden açılmış bir ürün yolladılar. Aksiyonunuz ne olur/oldu?

- Kargo paketlerini alırken dikkatlice kontrol ediyor musunuz? Paket açılışlarında video kaydı alıyor musunuz? Başınıza hasarlı kargo, ürün olayları geldi mi? Sonucu ne oldu?

Ekleme: THH videolu kanıtları kabul ediyor mu? Video kaydını nereye kanıt sunmak amaçlı alıyorsunuz?

#KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 22
 • altalena @altalena

  1) Bu durumu yaşamamak için çok zorunda kalmadıkça esnaftan yani pazar yeri satıcısından ürün almıyorum. Eğer illa onlardan almak zorundaysam satıcının ne kadar senedir satış yaptığını, kendi sitesi olup olmadığını ve olumsuz yorumlarını inceliyorum.
  2) Nereden alırsam alayım, özellikle pahalı bir ürünse üşenmeyip kutuyu açarken video kaydı alıyorum.
  3) Bir de olası sorunlarda çözüme gitmenin kolay olması için önceliğim Amazon ve Gittigidiyor oluyor. Resmi satıcıysa Hepsiburada da fena sayılmaz kutuyu açarken video altına alınca.
  4) n11/trendyol'dan mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor.
  5) Video kaydını THH önemser mi bilmiyorum (muhtemelen önemserler onlar da) ama Amazon ve Gittigidiyor gibi kurumsallaşmış firmalar sizden bir kanıt istediğinde videonun işe yarayacağını düşünüyorum.

 • Rasko @rasko

  Ürününe bağlı durumlar bunlar. Atıyorum kapı stoperi alıyorsam, ürün sağlam olduğu müddetçe kutusunun açılmış olmasını umursamam ama elektronik bir ürün ise, açılmış paketli ürün gelirse iade ederim. Video veya foto çekmiyorum, şimdiye kadar soran olmadı. Düzgün yerlerden alışveriş yapınca iadelerde sorun çıkarmıyorlar (iyi niyeti suistimal etmezseniz tabii)

 • CimAdam @cimadam

  kargo paketlerini kontrol etse insanlar kargocular iş yapamaz

 • Fikri @fikri

  Kitaplarda video çekmiyorum.
  Genel olarak Amazon'dan almıyorsam video çekiyorum. Elektronik ürünlerinkini uzun süre saklıyorum. Diğerlerini sorunsuz olduğunu görünce siliyorum.

Markette alışveriş yaparken kasada ne kadar ödeyeceğim hakkında fikir versin diye bir alışveriş uygulaması yapıyorum. PlayStore'da benzer uygulamalarda hoşuma giden özellikleri ekliyorum. Sizinle paylaşmak istedim. Tasarım, özellik konusunda, uygulama geliştirmede yeni olduğumu göz önünde bulundurarak vereceğiniz önerilere açığım.

#KonuDışı #android

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 28

Google Chromecast almayı planlamıştım ama bu ürün hakkında fikirlerinizi merak ediyorum. Eğer tavsiye ederseniz bunu tercih edeceğim.

Beelink Gk Mini Intel Celeron J4125 8gb 256GB SSD Windows 10 Pro Mini Pc
3.759,15 TL

Kullanım amacı; Gece yataktan Youtube, Twitch izlerken kullanacağım. Ekstra olarak Web için de kullanmırım diye Chromecast'ten vazmgeçsem diye düşünüyorum.

https://www.hepsiburada.com/beelink-gk-mini-intel-celeron-j4125-8gb-256gb-ssd-windows-10-pro-mini-pc-p-hbcv00000z740t

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 31
 • Dejavu @dejavu

  Gece yataktan Youtube, Twitch izlerken @orcun arkadaşımızın belirttiği işleri de yapacaksanız tabi ki bilgisayar almalısınız. Hatta o gösterdiğiniz üründen daha kapasiteli bir şey bile gerekebilir.

 • venovar @venovar

  Arkadaşlar, ben ucuz yoldan riske girip Chromecast alacağım. Eğer memnun kalmazsam kardeşime verip laptop ya da mini PC alayım diyorum. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

  • Cihat @cihat

   hocam alıp kullandıktan sonra beni etiketleyerek deneyimlerinizi yazmanızı isterim. Merak ediyorum beklentilerinizi ne kadar karşılayacağını. Ama dediğim gibi bence usb'li bir model tercih etmekte fayda var.

  • venovar @venovar

   @cihat Araştırma yapmak için vaktim yok maalesef. Fiyatlar uçar gibi.CC arkasında Google olduğu için bir tık fazla tercih etmemedeki sebep. Sağolun. Az sonra sipariş veriyorum.

  • Orcun @orcun

   Bir dene bakalım dostum chromecastte işini görür aslında baktın olmuyor o zaman düşünürsün böyle mini pc türevi birşey.

  • venovar @venovar

   @cihat Dün geldi cihaz. Farklı Tv Box kullanmadığım için karşılaştırma yapamayacağım ama 1 günlük süreç boyunca gayet memnun kaldım. Seri ve uygulamalar içerisinde(Şu an için Twitch ve Youtube kullandım) kumanda ile kullanılabilirlik ve geçişler, menüler arası gezinme çok iyi. En çok hoşuma giden özelliği Chromcast kumandasi ile TV'yi(her tv de oluyor mu bilmiyorum, listede baya bir tv vardı) de kontrol edebilmek(Ses, güç ve kaynaklar). Ekstradan Tv kumandasına gerek kalmadı. Asistan ile de komutlar(içerik arama, cihazı kapatma vs.) verilebiliyor, o da hoş. Malzeme kalitesi gayet iyi. Şu an tek eksik özelliği Gece Işığı(Mavi ışık filtresi), onu da marketten Twilight uygulaması ile hallettim. Arada sırada Twitch uygulaması ilk açılışta cevap vermiyor. O da uygulamadan kaynaklı büyük ihtimal. Şimdilik bu kadar deneyimleyebildim. Önerdiğiniz için sağolun.

  • Cihat @cihat

   @venovar rica ederim, memnun kaldığınıza sevindim. Bu cihazlar TV için fazlasıyla yeterli dediğim gibi ve bir PC'den çok daha pratik bence. Hayırlı olsun tekrardan.

   Klavye, mouse isterseniz mini Bluetooth klavye mouse'lar var. Ondan alabilirsiniz.

 • Coppermine @coppermine

  Benzer mantıkla aldığım bir USB PC var. Ara ara kullanıyorum, performansı boyutuna göre tatminkar hatta win 11 e bile uyumlu heredeyse 😂 şu alet: https://teknoseyir.com/durum/1435334

  Ama amaç sadece içerik tüketmekse, chromecast with android tv çözümü süper olmuş. Yatak odamdaki projeksiyon.cihazımda kullanıyorum. Çok memnunum.

 • ad33p @ad33p

  Chromecast yeni android çubuk ve kutulara göre çok statik kalıyor. Ben olsam windowslu bir çubuk yerine android tv/stick/box alırdım. Uygulama tarafına geçince zaten tarayıcıda gezme ihtiyacı azalıyor.
  Hatta Bir Apple 4k + Mi Box 4000 tl ediyor zaten Beelink fiyatına neredeyse.

Oyun oynamayanlar ve Windows'a özel uygulamalar(Photoshop vb.) kullanmayanlar, kişisel bilgisayarınızda neden Linux kullanmıyorsunuz?

#KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 40
 • ersoy @ersoy

  Benden başka aktif kullanan yok galiba

 • nineleven @nineleven

  Kurması işkence bir kere. Ve güncel laptoplarda AHCI'ye geçmek bile bir problem.

  Ben kurmayı denemiştim de 1 gecemi almıştı adam gibi driverları da kurmam.

  Öncelik Sata olduğu için her açtığımda boot menuden seçmem gerekiyordu. Ve bu değiştirilemiyor.

  Hadi bunları geç;

  En basitinden ablam arada benim laptobu aldığında sövüyor Mozilla kullandığım için 😁

 • Joe @joe

  3 4 tane sürüm denedim. İnsana dert. Bir şeyi rahat kurarken başka program lazım olunca bir dünya uğraş. Hata veriyor terminalden bir dünya komutla ugrasıyorsun yine acayip şeylerle boğuşuyorsun. Çok uğraştım ama son kullanıcı için hala yol alması lazım.

 • Robin @robin

  Öncelikle şunu söyleyeyim, photoshop, office gibi uygulamaların linux dağıtımlarında desteklenmesi ihtimali çok düşük. Dünya genelinde linux dağıtımları sunucu ağırlıklı, kalkıpta atıyorum 3% lük bir pazar payı içerisindeki 1% lik son kullanıcı için uygulamasını geliştirmesi gereksiz bir çaba olarak görülüyor muhtemelen. O yüzden kullandığınız program linux dağıtımlarında yoksa çokta umut etmeye ve zaman harcamaya gerek yok 🙂

  Eğer windows veya mac'e özel, sadece o işletim sistemlerinde çalışan bir oyun yada program kullanıyorsanız bu süreç zaten çok sancılı olur. Ancak sanal makine veya dual boot ikinci diske windows kurarak photoshop vs kullanmayı çözebilirsiniz(wine gerek yok)

  Günlük kullanımda office, internet(haber vs) içerik tüketimi yapan kullanıcı kolaylıkla geçiş yapabilir. Ama oyun ve özel program varsa iş zorlaşır.

  Geçiş yaparken mevcut donanım ile daha önce linux dağıtımlarını deneyenlerin yorumlarını okumak faydalı olabilir özellikle laptop kullanıcıları için.

  Ayrıca şöyle de bir durum var. Can sıkıntısı gidip pop os, fedora vs kurup sırf saçma sapan bir hata çıkarttı diye diğer tüm dağıtımlarda da aynı hata olacak, hepsi çöp anlamına gelmez.

  Örneğin yıllardır Arch Linux kuruyorum belirli başlı sorunlar çıkartıyor onların otomatik çözümünü yapan ufak script hazırladım onun ile çözüyorum işimi görüyor ama gidip open suse kuruyorum bam başka sorunlar çıkartıyor.
  Gibi kullandığınız dağıtım, o dağıtımı kurarken yaptıklarınız, kullandığınız programlar, sisteme verdiğiniz zararlar, kullandığınız donanımlar deneyiminizi çok etkiliyor. Tabi ki herkes linux dağıtımı kullansın diyemeyiz.

  Eğer linux dağıtımı kullanırsanız ;
  -Format attıktan sonra yapmanız gereken tonlarca ayar ve işlemi çok kolay halledebilir, hem uğraşmaz hemde zaman tasarrufu sağlarsınız
  - Dediğim gibi dünya genelinde 3% lük bir pazar payı içerisinde olduğunuz için o alana özel çok fazla da virüs olmadığı için virüse denk gelme olasılığınız çok düşük. Ki denk gelseniz bile virüsün bir şey yapabilmesi için root parolasını girip öyle bilerek çalıştırmanız lazım ki kökten zarar verebilsin. Aksi takdir de en fazla belgeler, indirilenler, masaüstü vs ye bulaşabilir.
  - Mesela docker üzerinde uygulama çalıştırırken windowsta 9 gb ram kullandığını şiştiğini gördüm. Linux çekirdeği üzerine çalışan docker veya sanallaştırma çözümleri(qemu,kvm) daha düzgün çalışıyor
  - İhtiyacınız olan programı bir sürü tıklama ile sitesine gir, dosyayı bul indir, setupu aç, dikkatlice setupta ilerle ve kur ile uğraşmadan tek satır komut ile kurmanızı hatta tek satır komut ile İSTEDİĞİNİZ zaman evet isterseniz güncelleme yapar 🙂 Oyun oynarken çat diye windows yeniden başlattı yazısı ile karşılaşmazsınız.

  Normal alıştığınız programlar ve düzen dışına çıktığınız için alışmanız baya zaman alır. Beklemediğiniz bilmediğiniz bir sürü sorunla karşılaşıp zaman harcarsınız. 🙂

Gmail Web'e yeni görünüm geliyormuş. Bu ay Workspace kullanıcıları için yayınlanmaya başlayacak, Nisan'da tüm kullanıcılar için yayınlanmış olacak.

Kaynak: Zdnet

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Windows10 Emoji Kombinasyonu;
Win + .(Nokta)

BeğenFavori PaylaşYorum yap