geçen yıl bu zamanlar sırayla hayata veda ederek yerlerini yenilerine bırakan çamaşır makinesi ve buzdolabının ardından şimdi de bulaşık makinesi de sizlere ömür. "seve seve" yenisi alınacak. 😑

tam anlamıyla bir haydan gelen huya gidiyor süreci yaşanıyor ya dur bakalım nereye kadar. 😒

dahası ne alacağımı da kestiremediğim için yine geçen yıl olduğu gibi ara tara karşılaştır araştırmalarına kastıracağım yine onca meşguliyet arasında bir de.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • UnicornKnight @unicornknight

   evet, epey eskiydi ama. 20 seneden daha eski belki ve hiç tamir görmemişti. ilk arızası ve gitti artık yani daha ne uğraşayım. usta milleti hep sahtekar, daha önce buzdolabı ve çamaşır makinesini öyle kaç defa tamir ettirdim, o tamirlere harcadığım paralarla 2'şer yeni makine alırdım. hiç uğraşmayacağım o yüzden şimdi, direk uzatılmış garanti ile yenisi.

  • Hater @hater

   @unicornknight Bosch dan nefret ediyorum son 5 yıl da ne aldıysak bozuldu.

 • KirbiT @kirbit

  Siemens, Bosch ve Profilo grubu ürünleri çok dayanıklı oluyor. Grubun en alt üyesi Profilo bile birçok ortak parça barındırıyor ve bana göre yerli alternatiflerden daha alınası. Ben evlenirken yerliler ile Profilo yakın fiyatta idi. Bakmanızı tavsiye ederim.

 • Orcun @orcun

  Paran varsa yancıkta, bulaşıklar oynar alamanda. Alaman malı alacaksın. Ha ama öyle boş falan değil, harbi alaman üretimli olacak. Miele made in germany olacak. Gaggenau bunlarda çok iyidir. Seni beni çok rahat gömer, bunlar harbi dayanıklı ev aletinin ağalarıdır. Uygun fiyatlı bakıyorsan tabi arçelik falanda bakabilirsin. Hatta Adem abimiz öneriyordu. Gene de etiketleyelim. @ademhelvaci

  • Mr.Bell @mr-bell

   O malların ya fiyatları yüksek oluyor yada bozulduğu zaman parça bulması yada servis ücretleri uygun olmuyor.
   Bu alman kolay bozulmaz diyeceksin ama planlı eskitme diye bir olgu var, eski alman ürünlerinin kalitesinin olduğunu ben zannetmiyorum.
   Bizim ülke şartlarında bana kalırsa en mantıklısı arçelik beko grubunun (grundig ve alt markalar) araştırmak ve karşılaştırmak suretiyle en makul olanını alıp geçmek.
   Ek olarak görece düşük ücretlere +3 +5 yıl gibi garanti uzatması yapılırsa daha da cazip bir hale gelebilir.
   Diğer bahsi geçen markaların çoğu yine Türkiye üretim ve araya giren fiyat farkı ile ürün arasında olan fiyat farkı bence kurtarmıyor.
   Bunu çoğu insana, özellikle reklamlara göre alışveriş yapan kimseye anlatamazsınız o ayrı.
   Birileride gelir bana sen koç u savundun derse şaşırmam, ancak o insanlar sadece yazdığım şeylerden işine gelenleri görenlerdir.
   Ürün bozulduğu zaman dert anlatmak o kadar kolay olmayabilir, eğer biraz bir şeylerden anlıyor ve araştırıyorsanız bu yerli üreticilerden hak aramak görece daha kısa sürebiliyor, bizzat uğraşan ve hakkını alan tanıdığım insanlar var.
   Ben şöyle bakıyorum, benzer özellik, benzer ömür ancak arada %20-30 fiyat farkı var, olası bir sorun altında kafama takacağım para miktarı daha fazla.
   Herkes böyle düşünmek zorunda değil, o konuya bir şey diyemem,

  • Orcun @orcun

   @mr-bell Çok zor bozuluyorlar. Zaten miele türkiye 10 yıl garanti veriyordu. Paslanmaya mı ? işte motor ömrü mü kazan şeysi mi neydi o da 25 yıl olması lazımdı ? Mesela benim çamaşır makinesinin hala garantisi vardı diye biliyorum ? makinede halı bile yıkadım yani öyle zorladım anasını da ağlattım ama yok yani ne bir titreşim ne bir sallanma hiçbirşey yok. Birde bendeki makine komple çelik kapaklı miele, makineyi falan eve 4 kişi getirdi 100 küsür kilo olması lazımdı. Sonradan gelenleri plastik kapaklı oldu malzemeleri biraz eskilere göre dandik ama gene de miele kalitesi hep vardır. O yüzden hani yerlilerden almak daha mantıklı çünkü ucuz + garanti uzatma mevzusu var servis ağı tabi ki çok daha fazla + dışardan sende bulursun yedek parçası vs. vs. tabi mal ithal olunca o işte sıkıntı büyük. Benim imkanım olsa evi komple miele dizeceğim ama yok. Bir işte 90 model mikrodalgası var, işte çamaşır makinesi ve c3 cat dog elektrikli süpürgesi var. Süpürge zaten efsane toz torbalı ama aldığım güne hala dua ediyorum. Torba doldur fırlat at gitsin torbalıda açıyorsun hazneyi evi toz kaplıyor vs. Bunda kapağını açtın mesela tor torbasının ağzı lap diye kapanıyor zerre toz yok. Elektriklenme olmasın diye herifler tuttuğun yer metal borusu vs topraklama falan çekmişler yanda metal çıkıntıları var bu iş için. 😀 Süpürge büyük ama manevra kabiliyeti efsane 4 tane tekeri var ufacık ama hepsi kendi etrafında 360 derece dönüyor bu da haliyle süpürgeye feci kabiliyet katmış yanından mesela tekmele ileri doğru gider normalde o kocaman tekerlilerde illa hortumun çıktığı yerden döndüreceksin ufak evde bela bunlar. Ben almadan önce çok araştırdım bunları sopasının takılacak ucun takılacak yerde mandalı var kendi kendine çıkmaz. Süpürgenin hortumun çıktığı yer yerle 45 derecedir. Ve o da döner kendi etrafında bu da yetmez 45 derece ya süpürgeyle dar alanlarda çok iyi hortum bir yere takılmıyor yormuyor. Normalde onu bok var gibi en öne yerle bitişik yaparlar köpek çekiyorsun sanki öyle çekiyorsun süpürgeyi heryere takılıyor rahat kontrol edemiyorsun vs.

  • turker @turker

   @mr-bell parça mevzusu marka değil modelle alakalı. bazen arçeliğin bile parçasını bulamıyorsun.. öyle fii tarihinden kalma ürün de değil, 7-8 yıllık makine.

  • UnicornKnight @unicornknight

   @orcun geçen sene buzdolabı ve çamaşır makinesinde Vestel'e geçmiştik aynı duruma, muazzam memnunuz. bu da öyle olacak sanırım. hakeza @kirbit de sen de alman tavsiye etmişsiniz ancak profilo siemens beko üçlüsü E9 hatası ile millete yaka silktirmiş. kronik bir sorun, ancak firma inkar ediyor. hiç bulaşamam. 5 yıl uzatılmış garantili yerli ucuzu alır geçerim.

  • Orcun @orcun

   @unicornknight Vestel mi ? aman aman benim kuzenin başına geldiği için yazayım. Bunların birtane buzdolabı var kapaktan derece ayarladığın ekranlı mekranlı bir modeli hani çok ucuz da değil. Bu alet tam 5 kere falan servise gitti geldi. Birde alıyorlar aleti ulen diyordu evde buzdolabı yok ne bok yicez ? spotçudan büro tipi almıştı düşün o kadar sıkıntı çekti. Yok kartı değişti yok gazı bitmiş gaz basıldı yok motoru fabrikasyon hatalı vs. vs. vs. yok işte sizin evin tesisatı sıkıntılı voltaj düşüyor ondan bozuluyor vs. vs. 40 yıllık apartman yahu hiçbirşeyi bozulmamışta bugüne kadar şimdimi bozuluyor ? en son işte voltaj yüzünden gitti motor yandı garanti dışı 7 yıl güya garantisi vardı ek para mı ne vermişti uğraştı durdu. Sonuç ? çağırdı birtane tamirci özel servis yorumları vs iyi adam motor getirmiş sıfır gaz basmış tesisatı temizlemiş vakum vs yapmış şu bu derken 900 lira para sayıp dışardan yaptırttı geçen sene işte hala kullanıyor. Gene aynı kuzen vestelin çamaşır makinesi ama işte 9 kilo yıkama 6 kilo da kurutmalı makinesi yani ağır abi serisini almıştı bu dolapla birlikte alet rahmetli azer bülbül gibi titriyor. Servis tabi geliyor gidiyor sorun yok olur böyle bilmemne ama sıkmada varya of of ben gördüm dedim bune ya ? 1970 1980 model üstten doldurmalı makine mi bu ya ? aletin boyna bu kapakla kazan arasındaki lastik varya kocaman hah o yırtılıp duruyor. Sıkarken vs yada çamaşır varken su akıtıyor. 😀 Gelip değiştiriyorlar ama ücretli bu kullanıcı hatasıymış. 4 kere falan öyle servis geldi parasıyla değiştirtmişti. 😀 Alet sıkma modunda kazanı öyle bir sallanıyor ki düşün işte kapakla kazan arasındaki körük dayanamıyor yırtılıyor. Ki çamaşır makinesi de yani ayrı yıkama odasında öyle yani mutfakta yada banyoda rutubetli ortamlarda da değil. Ha şimdi sorsan alır mı birdaha diye ? üstüne para versen almaz her halde ? hani iyi araştırıp al derim mutlaka yorumları falan olsun. Alman olsun ama öyle türkiye üretimli yok bilmemne üretimli alman markası değil. Ben harbici has ve has almanya üretimli markalardan bahsediyorum bunlar ayrı bir klasmanda.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @orcun Ben zaten o bahsi geçen zorlu ürünlerini,onların servis ağını vs tavsiye etmiyorum, kendimiz kullanmıyoruz. Alacak olanlar kendileri bilir.
   Miele dediğin gibidir işte ama onlarında çağa ayak uydurması oluyor bir yerlerden.
   Bim markete süpürgesi gelmişti, imkan olsa o zaman alırdık herhalde, o makieneler baya uzun ömürlü oluyordur,

  • UnicornKnight @unicornknight

   @orcun benim aldığım ne buzdolabı ne çamaşır makinesinde sorun yok. burada anahtar önemi haiz durum "spotçudan büro tipi almıştı" cümlende geçtiği üzere ürünlerin spotçudan satın alınmış oluşu olsa gerek. "telefoncu", "taksici", "emlakçı" güruhu beraberinde anılması ve ayrılmaması gereken iki kelime ile tanımı yapılacak (yazmayayım şimdi onu da buraya) bir kitle spotçu denilenler. hakeza spota düşen ürünlerin neden oraya geldiklerini ve neden mağazalara oranla hatırı sayılır daha ucuza satıldığını da zaten biliyor olduğunu düşünüyorum, gayet normal başına gelenler o yüzden.

   alırım Vestel'i geçerim, uzatılmış garanti konusunda yine geçen yıl buzdolabı ve çamaşır makinesi alırken aynı şeyleri söylemiştin, ben de o söylediklerini bana ittiremeyeceklerini zira onlar bu işlere başlamadan yıllar yıllar öncesinde hasar departmanının yöneticiliğini yaptığım sigorta şirketinde elektronik cihaz sigortaları ile ilgili benzer/eşdeğer sözleşmeleri/klozları ve getirisini götürüsünü, doğrusunu/yanlışını, gerekirse kitabına uydurmasını zaten bildiğimi söylemiştim. tekrarlamış olmayayım şimdi bir daha, bunu da geçelim bu yüzden.

  • Orcun @orcun

   @unicornknight Spotçudan büro tipi almasının sebebi dolap bozuluyor git gel yapıyor en az 15 20 gün dolapsız kalıyor o aldığıda yedek içindi. 😀 Normal yani vestel bayisi ürünler yani öyle alalede biryerden alınmış vestel cihazları değil.

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   Bu yazılanların üstüne benim ''Katılıyorum'' dışında bir şey yazmama gerek kalmamış sevgili Orçun 🙂

  • Orcun @orcun

   @ademhelvaci Adem abi buzdolabını zamanında 2011 galiba arkadaş tavsiyesi ile bosch aldım. Buzluğu alt tarafta olan modellerden ilk çıkanlardan. Kulpları tam 4 kere kırıldı, oynuyor zamanla kırılıyor dipten böyle adi malzeme mi olur ? 3d printer'ım olsaydı yani ben basacaktım kulp alıp alıp internetten takıyordum. Dolabın arka ve alt kısımlarından bildiğin sanki 60 yıllık aeg veya başka marka gibi çürümeler paslanmalar başladı. Lastik contaların diplerinden ayrıldı yırtıldı yani değişmesi lazım. Dolabın içinde yıllardır geçmek bilmeyen bir koku var. Böyle gaz kokusu gibi garip bir koku servisi zaten hiçbir şey yapmıyor. Geliyor bakıyor gidiyor. Allahtan motoru vs yanmıyor da başımıza iş almıyorum. Birdaha ama alır mıyım ? almam.

   Dolabı da 2. veya 3. senesinde de dedim bosch iyi galiba bir sıkıntısı yok ya, bulaşık makinesini de bosch alayım dedim. Eski beko d3000 serisi vardı o bozuldu motor gitti evi su bastı resmen derken çöpe atıldı. O zamanın parasıyla 2100 lira verdim makine geldi iyi hoş ama ya bu nasıl bir hafiflik ? koca makineyi ben kaldırıyorum götürüyorum ne ya bu böyle ? 😀 servisi geldi kurdu etti aaaa iç tabanı ve tavanı + arka kısmı full plastik, haznesini tepsiyi itiyorsunuz mesela sağ veya soldan itin kastırıyor esniyor. Yan metal yüzeyleri önü güya inox ama lafta inox, parmakla göçertirsiniz öyle birşey. Şimdi ben birdaha bosch'dan birşey alır mıyım ? almam. O çöpe atılan bekonun malzemesi metali vs ile bunun alakası yok. Beko bundan rahat 5 10 gömlek daha üstünmüş.

   Çamaşır makinesi işte miele aldım ama çok para vermiştim. O dönem 2012 galiba 5 bin lira gitti. W500 birşey serisi kapağı da full çelik içi kazanı da çelik. Plastik aksam vs yok. Servisi geldi kuruluma vs de makine 100 küsür kiloymuş 4 kişi geldi soktular ettiler açtılar kurdular ama ya adam yanında terazi getirmiş ölçüyordu. İşte suyun birşeyine baktılar kireç oranı mı artık debisi mi neyse ? duvar ile arasındaki mesafeye kadar ölçtüler kurdular vs boruların yerleşimi hortumun bilmemnesi vs. vs. vs. işte programları anlatıyorlar her halde 30 dk 40 dk sürdü. Bir kitapçık verdi garantiyi başlattılar gittiler. Teknik servis elemanı diyorsun valla benden temizdi giyimleri günahlarına girmeyeyim. 😀 Öyle çatal falan görmedim ustalarda. 😀 Tst ederken birde ölçüyordu birşey bağladılar işte titreşimi sıkmada ki ölçüyorlarmış.

   Philips marathon birşey modeli vardı ilk çıkanlardan ama pahallıydı. Ya hergün veya gün aşırı diyeyim Adem abi küfür ede ede boşaltıyordum. Bozulsun ya bu makine patlasın çöpe atayım diye dua ediyordum. Abi güya toz torbasız alet rahatlık değil mi ? Ya bunu icat eden mühendis kardeşim ya arkadaş birtane bir hazne birşey yapsana tozu böyle fıydırsın atsın ? ya üst kapağı aç çıkart sanki kovadan tozu döküyorsun da nereye dökecem evde ? un gibi tozlar yani onu ben çöp poşetine geçiriyordum abi poşetin içinden değil dışından açıp döküyordum da e eee çıkartırken gene toz oluyordu etraf ? dediler bu işi banyoda yap nemli ortam tozlar havalanmaz vs. vs. yok işte küvette yap her kullanımdan sonra yıka vs. vs. toz kalkmaz ya bu ne abi ? kışın ayazda soğukta benim elde abi haznesi çıkıp çöp bidonunu dibinden döküyordum içine ee tozlar gene üstüme geliyordu ? 😀 Güya toz torbasız torba çilesine son vs. kuzende sulu olanları var daha iyi suya hapsediyormuş vs. vs. ya abi kullanıyorsun süpürgeyi evin içi ayak kokuyor ahır gibi kokuyor. Plastiğe sinmiş tabi koku yani neyle yıkarsan yıka klorakta bile beklettik abi yok olmuyor. İçine işte suyuna vs parfüm sıkıyor ama bu sefer şu oluyor ahır'ın içine abi parfüm sıkarsan ne olur ? bir işe yaramıyor birde sulu öküz gibi ağır meret kullanılamıyor vs. vs. benim o arada philips bozuldu motor yanmış açtım baktım ben 😀 kömürler sağlam ama kitlemiş dağılmış oooh dedim ya kurtuldum bu belası aletten, hemen topladım yallah çöpe fırlattım.

   Hemen miele c3 cat dog modelini aldım. 100 tane de ucuzdan filtresini poşetini aldım. Kaç yıl oldu gram sorun yaşamadım. Abi alman düşünüyor işte torbayı taktın ettin ya herifler dışarı toz çıkmasın diye torbanın ağzının girdiği plastik aksama kapak yapmışlar. Diyelim üstten açtın hazneye ulaştın abi kapak hemen kapanıyor. Çok basit bir sistem ama dışarı abi zerre toz çıkmıyor. Böyle doldu alet fırlat at toz moz yok. Alman adam birde 4 tekerini de 360 derece dönen yapmış ufak tekerler ama bu süpürge feci kıvrak mesela yandan it abi ittiğin yere gidiyor. Öbür türlü o kocaman pazar arabası tekerleği olanı yandan itemezsin gitmez. E çünkü onu tasarlayan herif köpek tasması çekersin ya öyle tasarlamış ama e alet kıvrak değil o zaman ? benim ev 55 60 küsür m2 birşey ufacık e bu evde kocaman süpürgenin kıvrak olması lazım ki zorlanmayalım. O philips makinede ne uğraşıyordum ya devriliyordu birde kapılara takılıyordu bilmemne. Bunda birde abi adamlar borunun süpürgeden çıktığı yeri yerden 45 derecelik açı ile yapmışlar. Ve bu kafası da 360 derece de dönüyor, e makine zaten kıvrak böyle olunca dikey süpürge rahatlığında kontrol veriyor. O hortumu aşağıda yerde değil ya yukarda oluyor e haliyle hortumu kontrolü de daha kolay ayağa bacağa takılmıyor. Zaten ucu ve boruyu takarken mandallı kilitli sistemi işte sapındaki elektriklenmeyi alsın diye çektikleri metal kısımları vs saymıyorum, heriflerin aletten mühendislik akıyor. 😀 900 liraya almıştım vallahi helali hoş olsun.

   Letgo'da geziyorum ölücü adamız işte baktım birtane miele mikrodalga fırın, işte 50 çeşit ayarlı üstte ızgarası olan bir model. İşte prize takıyormuş çalışmıyormuş. İçindeki ampülü patlamış vs. heee dedim bu tamam ya sigorta atmıştır ? 😀 50 lira mıydı ? 100 lira mıydı öyle bir paraya aldım. 3 sene oldu galiba ? gittim almaya çocuk abi evde gelip alır mısın dedi dedim kaç kilo ki yani ? alırız dert değil. Ya bir fırın ne kadar ağır olabilir ki ? cnc operatörü adamım fabrikada o dönemde blokları alete koyar çalıştırır işlettirirdik günde 20 küsür kilolardaki ağırlıkları indir kaldır yapmaya zaten amelemsi gibi olmuşum ama ya bu alet çok ağır birşeymiş. Taşırken zorlandım yani ufak tefek ama 30 kilo rahat vardı. Neyse eve getirdim ampul ayarladım eski mikrodalgadan taktım baktım gene tık yok. Dedim açayım sigortası atmıştır takarız gider. Neyse kapağını açtım bakıyorum, dedim bunun kapağı kaç mm acaba saç yani bir ölçelim kumpasla ölçtüm abi 1 mm'e yakıın çelik saç kullanmışlar. İç haznesi zaten ayna gibi ışıl ışık parlıyor. Bunun yanında birde üst ızgara kısmında herifler birde 3 mm kadar seramik birşey kullanmışlar shield mıdır ? ısı yalıtımı mıdır nedir ? böyle bir çıkarttım tabak gibi ama değil hafif ama seramik gibi birşey vurunca aynı ses çıkıyor. Ona böyle özel çekmecemsi haznesini yapmışlar. İçi zaten dışı altı vs aynı metal hani oradan kaçma yok. kenarlarını özel metalinin kıvırmışlar keskin de değil yani el kol kesmesin diye midir nedir ? bir yerde aletin elektron şeysi öbür yanda bilmemne kapasitörleri ayrı ayrı 7 8 tane pcb var hepsine de made in germany basmışlar. Bütün kabloları izolemişler o da yetmemiş ayrı ayrı kelepçelemişler sabit duruyor. Ben girişe baktım orada birtane ufak bir pcb vardı 3 tane falan cam sigorta var. Onlar sağlam ama bu ampül tarafına giden kısımda ayrı pcb var oranınki atmış. Aldım sigortayı dedim bulurum ya ne olacak ki 220v 8 amper sigorta bulunur elbet ? internet harici esnaflarda yok bundan. 2 amper var 10 amper var ama 8 yok. İnternetten almadan önce de dedim 10 amper takayım bakarız çalışıyor mu çalışmıyor mu ? taktım kurdum canavar gibi çalışıyor. 8 lik geldi onu da taktım topladım gram sıkıntı yok. Evde kullanılıyor. Bu alet yanılmıyorsam ya 90 model yada 2000 lerin başı birşey. Önü siyah bol tuşlu ayarlı vs birde ufak bir ekranı var. Ama o ekran böyle belli ilk digital ekranlardan yeşilimsi ışıklı sadece zamanı gösteriyor. Birde modu ne seçersen o yanıyor o kadar. Adamlar abi ampül haznesini bile ufak metal odacıktan yapmışlar. Alet yani uzaktan bile kaliteliyim diye bağırıyor. 😀

   Zamanında DH forumunda mbirol vardı klimacı arkadaş. 😀 Benim de evde klimaya ihtiyacım oldu. Yok inverter az güç tüketiyor yok şöyle böyle vs. vs. dedik bari inverter olsun şu şu olsun eski klima daikin idi 24 bin btu ama yani abi böyle bir elektrik yakışı yok, günde onu 5 saat çalıştır o dönemde rahat bin lira fatura gelirdi. 😀 Mecburiyetten yani değiştirdim. Mbriol da abi zibro var işte böyle kaliteli marka gazyağlı sobasını da ben kullanıyordum hala gidip gazyağı alıyordum vs. aaa var be o japon markası ha ? böyle böyle abi telefonumu vereyim konuşalım ben sana anlatıcam edicem derken ertesi gün geldi zibro klimayı kurdu anlattı anlattı gitti. 😀 Bak ondan memnunum ama hiçbir sorunu yok. Ama şimdi bakıyorum zibro klima türkiyede yok olmuş ? adam bize sattı DH forumundaki üyeliği de süresiz yemiş gitti. 😀 Valla neyse abi bu ev aletleri beyaz eşya konusunda baya doluyum. Senin de abi vaktini alıyorumdur kusurabakma işte benim de öyle çenem düşüyor yazdıkça yazıyorum. 😀

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   @orcun Birol Usta Sağlam adamdır merak etme. Sorun yaşarsan telefonu var bende, ararsın istersen. DH de anlaşılmazdı ve hep çok kavgalar çıkardı fakat, ben sana o kavgaların kaynağını çok ciddi iz sürerek bulduğumu ve olayın nerelere dayandığını anlatsam inanamazsın. O dönemler bir de Ghostkiller , 9Köy vardı hatırlarmısın?

  • Orcun @orcun

   @ademhelvaci Bende de vardı ama çok telefon değiştirdim silindi gitti her halde bulamadım. Sağlam adam ya Adem abi biliyorum, çok önermişti bana bu zibro inverter klimayı geldi ilgilendi hatta bir çay falanda içmiştir galiba dedim kışın ev böyle böyle yazın böyle vs. tamam dedi sıkıntıyı çözecez. Ama dedim bak salondan balkona mesafe çok dedim çok boru gidecek performans düşmesin ? şöyle çözdük onu da balkonda abi tepeye astı klimayı boru da böylece çok daha az dolaşıyor direkt sıkıntısız çekti hattı vs. izolesini hepsini yaptı vakumları boruları sonra gaz bastı falan çok ilgilendi. Ya sonra zibro klima işi bitti galiba çekildiler birşey oldu bende ondan çekiniyordum ama şükür daha klima ne açıldı bakıldı ne işte fanına moturuna birşey oldu tertemiz duruyor. Ben her sene kendim temizliyorum zaten bu fakir'in spreyi var iç üniteyi dağıtıyorum abi elektronik vs elleşmeden araya fana biraz erişim radyatörü güzelce temizliyorum.

   Birde abi senin zamanında youtube'a çektiğin sirkeli çözümü de çok kullandım. 😀 Hatta dur ölçüyü e hatırlıyorum 1 çay bardağı sirke, elma sirkesiydi galiba ? gerisi su olacak bende o zamanında senin önerinle tepeden pompalı spreylerden almıştım evi de onla ilaçlıyordum. 😀 Ben birde çok az limon ve karbonat katıyorum abi sirkenin bir kokusu var keskin o zaman pek koku da olmuyordu. Akarsa diye de içeri bezleri tıkıyordum böyle radyatörü güzelce temizliyordum. Sonra işte o fakirin zımbırtısını alınca birdaha yapmadım ama bu pandemi döneminde hiç klimayı açmadım bir ara temizleyeyim diyorum. Saf alkollü yapsak abi sıkıntı olur mu ? sirkeli alkollu suyla ? olmaz dersen bir ara girişeyim.

   Adem abi benim gördüğüm kadarıyla DH'de çok çeşitli kavgalar var. En basiti ve en çok olanı çekemezlik. Biri çıkıyor diyor ki '' O ÖYLE OLMAZ KARDEŞİM YA MAL MISINIZ SİZ ? BEN 70 YILDIR TAMİRCİYİM BÖYLE BİR MEVZU GÖRMEDİM MİLLETİ DOLANDIRMAYIN '' diye ortaya atlıyor. Sonra birileri bunu kıstırıp vay sen misin öyle deyip başka yerlerden forum içinde saldırıyorlar. Bunlar böyle birleşiyorlar troll ordusu vs özel mesajlaşmalardan dahi bunlar toplanırlar saldırıyorlar. E şimdi asıl herifte delleniyor. Başka bir tür ise firmaların sosyal medya şeyliğini yürüten kesim. Bunların dh'de çok fazla şekilde üyelikleri var. En basiti bunu buradan diyeyim casper'ın mesela çok fazla bir biçimde çalışanı vs dh'de takılıyor. Bunları da şöyle çözdüm troller ya önlerine yem attım. Ya dedim bana gelen tabletler telefonların pili hep ölmüş dışardan pilde bulamıyorum ? almayın kardeşim gidin aynı paraya samsung tablet alın diye bak 4 5 kişi abi çıktı övmeye başladı. Böyle firma çalışanları da türüyor. Bir bakıyorsun profile hep casper övmüş vs. yada işte er oluyor yeni üye falan belli firmanın çalışanı bağırıyor. 😀

   9köy süresiz yedi diye biliyorum ? yoksa fake mi alıp takılıyor ? dante vardı bir ara o da böyle üst perdeden konuşuyordu falan. Acaba bunlar aynı kişi miydi ya ? bunların derdi ne ben bilmiyorum ? firmanın sanki temsilcileri kavga dövüş takılıyorlar olan sıradan kullanıcıya oluyor. Adamın zaten kafası karışık dahada karıştırıyorlar.

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   @orcun Hah şunu bileydin, Biz sevgili Can abi ile (Albanez) zamanında çok konuşmasını yaptık bunların. O dönemlerden beni çok tehdit ettiler sosyal mecra üzerinden bu tayfa. Aslında tüm o 500 tane hesabın arkasında sadece 2 kişi var ve bunların birisi 9Köy. Abi dediğimiz bir büyüğümüzdü aslında, Birçok insanı yıllarca parmağında oynatmış olmayan hesaplar üzerinden sanal kişilikler yaratarak. Aylar boyunca telefonla saatlerce konuştum ben kendisi ile. Zamanla örtüşmeyen bazı şeyler olduğunu anladım, bizim SOTA Ahmeti uyardım, önce inanmadı, sonra biz Ahmet ile elimizdeki bilgileri bir araya getirince ve ben de sistem üzerinden bazı araştırmalar yapınca (Telefon numaraları isimler vs) her şey çorap söküğü gibi geldi elimizde kaldı anlayacağın. Çok karışık konular ama öyle böyle değil. 😀 Palu ailesi halt etmiş bu adamların yanında 😀 😀 😀

  • Orcun @orcun

   @ademhelvaci Adem abi valla artık vites atladılar. DH'de daha hala yönetimi arkasına alıp asıp kesen bir güruh var. Bunların çoğu da aslında yönetime adam yerleştiriyor. O bölümde mesela çok takılıyorlar yardım ederler yardımseverlerdir vs. böyle hemen atlarlar. İşte ya şu bölümdeyiz şöyle böyle bizi de tanıyorlar biliyorlar yetkili olalım vs. attılar mı oltayı tamamdır. Ondan sonra o bölümlerde terör estiriyorlar. Bunu konu dışında sık sık yaparlar. Diğer bölümlerdede böyleydi ama şu olurdu birgün adamın biri çıkardı ifşa ederdi. Konu dışı mesela eskiye göre şuan çok yumuşak yani ana avrat küfret hiçbirşey yok. Ha ama eskiden öyle değildi ? öyle kaçtane adamı ifşa edip evinin adresini işi resmi ismi cismi ile yok ettiler ohooo. Çok sivrilenleri hemen alıverirlerdi. Demek ki abi adamın çoklu kişilik bozukluğu sıkıntısı varmış. 😀 DH'de niki albani idi galiba ? albanez tavsiye forumundaki adı ama aynı kişi değil mi ? 😀 Sanki aklımda toshibacı diye kalmış ama şimdi yanlış hatırlıyor da olabilirim. 😀 Resmen pembe dizi gibi ya olay ya, bir ara rahmetli anneannem izlerdi ya yalan rüzgarı o geldi aklıma. 😀

  • Adem Helvacı @ademhelvaci

   @orcun Albani yıllarca bütün sosyal mecralarda kullandığı ismiydi, nadiren albanez yapardı, tavsiyeforumunda da albanezdi. O bizim Can abimiz, sağlam bilinen esaslı adamdır, bilgedir. Duayendir gerçekten.

   Kişilik bozukluğu olan diğerleriydi 🙂

  • Orcun @orcun

   @ademhelvaci Aynen Adem abi bende dh'den öyle hatırlıyordum. O diğer arkadaşın bu arada muadili gene dh'de var. Tv özelinde özellikle gene aynı tas aynı hamam durumunda takılıyor.

10 yıla yakındır süt aldığımız adamcağız bırakmış işi, gelmeyecekmiş artık.

geçen hafta 25TL'lik 5lt sütün artık 30TL olduğunu ama yine de zammı bu haftaya bıraktığını utana sıkıla söyleyip yine 25TL almıştı.

diğer iki alternatifi de telefonlarına cevap vermiyorlar.

ekonomimiz kanatlanmış vesselam, uçuyoruz!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xbox One Elite Controller için gayet güzel görünen ve fonksiyonel bir telefon tutucu baskıya hazır tasarımı indirmem, basmam, destek temizliği ve zımparasını yapmam, montajını tamamlamam akabinde Xbox One Elite Controller'a bağlamam ve şahane oturması, telefonun da ayarlı hazneye kılıfı beraberinde yine sorunsuzca oturması...

lakin gel gelelim ilgili tasarım büyük ihtimalle sadece Xbox One S Controller düşünülerek hazırlanmış olduğundan hüsrana uğradım, gamepad'in USB kablosunu takmak için tutucunun gövde kısmında herhangi bir delik yuva vs düşünülmemiş.

daha farklı ve aslında pek de içime sinmeyen bir model basıyorum şimdi, hiç yoktan haybeye baskı almış oldum. artık ileride yeni nesil Xbox'ın Elite Controller'ından ya da normal Controller'ından alırsam onda kullanırım artık bu bastığım ama kullanamadığımı da.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

bana acilen iki ucu da micro usb ya da bir ucu micro usb diğeri type-c olan kısa kablo lazım arkadaşlar (hani şu kısacık olanlardan) nereden bulabilirim bir fikri olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ya şu bazı çinli telefonlarda görüyorum, beyle instagram'a girdin miydi gönderiler arası gezerken takip ettiğin kişilerin hikayelerini de girip görüntülemene gerek kalmaksızın hikaye içeriğinde ne olduğuna dair fikir verecek şekilde ilk karesini gösteriyor fallan donuk şekilde, nedir bunun ayarı vesairesi?

hayır HTC 10'da yoktu, çok eski telefondur dedik kabullendik. e OnePlus'ta da yoktu, onu da sineye çektik. fakat bu muhtemelen telefonla değil de bir ayarla falan mı alakalı galiba? zira hem benim 51'de hem de arkadaşın Mi 10'unda benim hesabı tanımlayarak denedim yine yok. (arkadaşın hesapla oluyor, ama ayarlarda bulamadım bir türlü altını üstüne getirmeme rağmen)

nedir bu işin oluru arkadaşlar, var mıdır bir bilen eden?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@umtk bugün operatör tarafından aboneliğine indirimli olarak sunulan cihazlar arasından kendisine tavsiyede bulunmamı isteyen yakın bir arkadaşıma seçenekler arasında yer alan Xiaomi Poco X3, Xiaomi Redmi Note 9S, Oppo Reno 4 Lite ve TCL 10 Plus arasından şiddetle Xiaomi Poco X3'ü, yok illa ikinci bir seçenek düşünürse de TCL 10 Plus'ı tavsiye ettim. neticede Poco X3'ü aldı.

sence doğru yapmış mıyım acep?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

---Corsair iCue H100i RGB PRO XT Firmware Update problemi---

Yanılmıyorsam bir önceki iCUE sürüm güncellemesi olan 3.31.81 beraberinde gelen 1.01.22 sürüm numaralı Firmware Update bir sonraki, yani en güncel iCUE sürümü olan 3.36.125'e değin bir türlü başarılı şekilde yüklenemiyordu. Halen de en güncel iCUE sürümü olan 3.36.125 altında bu sorun devam etmekte.

Birçok yabancı kaynakta tarif edildiği şekilde pompa ünitesi üzerindeki USB bağlantısını da sökerek sistemin güç kaynağını da kapatıp bir gün boyunca kapalı vaziyette bekletmek de dahil olmak üzere denemediğim neredeyse hiçbir şey kalmadı. Yine hiç tasvip etmediğim, ancak sırf çözüm önerisi olarak sunulmuş (tavsiye eden kişi bu sorunu bu şekilde çözdüğünü söylüyordu) çeşitli üçüncü parti uninstaller yazılımları ile iCUE'yi tamamen ve tekrar silerek sıfırdan kurmak gibi işlemler de bu yaptıklarıma dahiller.

Nihayetinde durumun bir türlü içinden çıkamıyorum. Açıkçası sürüm notlarını da bir yerlerde bulamadığım için bu Firmware Update elzem mi değil mi tam emin değilim, ancak basit bir sürücü güncellemesi değil de doğrudan Firmware Update oluşu nedeniyle içimden bir ses bunun önemli olduğunu ve mutlak çözmem gerektiğini de söylüyor. Bu nedenle "akıl akıldan üstündür" şiarından yola çıkarak bir de sizlere danışmak, fikir almak, daha da iyisi eğer bilen eden varsa çözüm önerisi almak istedim.

Muhtelif bilgi paylaşımı ve yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Bende birtane corsair'in fan kontrolcüsü var. Commander mini modeli miydi neydi ? bu cihazı sadece yazılım ile pc'den kontrol ediliyor. İşte sıcaklık kontrolü rgb kontrolü fanın devir hızı vs kontrolü hepsi yazılımdan. Amma velakin corsair'in birtane link isminde kımıl zararlısı yazılımı var. Bu yazılımın da ryzen cpu desteği yok. Ve de güncel link yazılımları ile de commender'ı hiç görmüyor. Bende şuan çalıştırdığım stabil biraz sorunsuz tek sürüm 4.2.3.41 diye geçiyor. Ha linkte icue yazılımının zaten önceki versiyonu, düşün yani o kadar eski sürüm kullanıyorum ki anca çalışıyor işlemciyi de amd k17 diye görüyor. Hani bu corsair'in hep yaptığı birşey yani redditte falan bu kontrolcüyle alakalı ne kavga dövüşler döndü ohooo.

  • UnicornKnight @unicornknight

   link uzun yıllardır obsolete statüsünde, bir geçerliliği yok. iCUE'de de daha evvel 2 firmware update sorunsuzca gerçekleşmişti, bu defa olmuyor ne hikmetse.

  • Orcun @orcun

   @unicornknight Birde sadece usb'den çalışan kulaklıklar var mesela, ben onları görünce çıldırıyordum. Yok 7.1 yok öyle uçuyor kaçıyor vs vs 2 sene sonra ? sadece usb işte yazılımı olmayınca güncellenince desteklemiyorsa alet sıkıntı oluyor sapıtıyor vs. ne oldu bu sefer e kullanamıyorsun kulaklık gibi uzun soluklu bir aygıtı mecburen emekli ediyorsun. Tamam 10 sene önce yaparsın bunu dersin ki windows 7'i de güncellemem sürümü de eksik kalsın dersin ama windows 10 da bu olay da yemiyor. Ben korkuyorum yani format atsam birşey yapsam uğraş dur kasada 4 tane fan var haydi bakalım saatlerce full devir dönsünler bunla uğraşana kadar saç baş yol. 😀

 • YasinC @yasinc

  Ben anlamadım sıvı soğutmada firmware güncellemesi de bir garip. H60 var 10 yaşına gelecek halen çalışıyor sistemin birinde. Bu firmware güncellemesi ne vadediyordu ki?

Death Stranding'i Episode 1: Bridget'e kadar oynadım da (ara videolarla 1 saat kadar sürüyor) hani bir ... anlamasam neyse de daha fenası tam bir mind.uck (Türkçesi beyin şeyciklemesi işte eheh) yaşattı ve "şahitlik ederim ki bu kesinlikle bir Kojima-san oyunudur" dedirtti. =D

BeğenFavori PaylaşYorum yap