Corsair iCUE'ye güncelleme gelmiş, lakin biliyorum ki aylardır varolan CORSAIR Hydro Series H100i RGB Pro XT'deki Firmware güncellenememe problemi halen devam ediyor olacak.

yok eğer düzelmiş olur da bu defa Firmware güncellemesini kotarabilirse bu gönderiyi editlerim, ellemezsem aynı tas aynı hamam devam ediyor demektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Qnoops ölmüş, dahası kendini öldürmüş.

az evvel Metro Exodus PC Enhanced Edition'da kendisinin yayınladığı Türkçe Yama ile yaşanan bir uyumsuzluk sorunuyla ilgili Steam üzerinden ulaşmak istediğimde 8 aydır çevrimiçi olmadığını görüp huzursuz oldum (malum, Covid 19 gibi bir belamız var) ve donanımhaber forumlarında da eşit süredir herhangi bir aktivitesinin olmadığını gördüm. sonlara doğru da birkaç üyenin diğer toplulukça kabul gören çevirmenlere dayandırdıkları bu haberi almış oldum.

başkalarına ait fikri mülkiyetler üzerinden hem kanunlara hem de etiğe aykırı şekilde kar amacı güden HIRSIZ ve AHLAKSIZ tiplerin aksine (ve en çok da onları kudurtarak) tamamen karşılıksız şekilde, üstelik de son derece kaliteli çeviriler yapan; illa kendisine bağış yapmak isteyenler olursa bunun yerine sokak hayvanlarının karnının doyurulmasını isteyen bir insandı.

yazık ki iyi insanlar çok yaşamıyorlar. bu genç arkadaşımıza donanımhaber'deki o "Türkçe oyun çevirileri" bölümünün başındaki sözümona moderatör olan (aslında paralı çeviri gruplarından birinin bünyesinde yer alan, onlardan nemalanan) tipin yaptıklarını, dahası bu yapılanlara sessiz kalmayanlara da yaptıklarını halen unutmuyorum.

akşam akşam böyle üzücü bir şeyi öğrenmiş olmayı hiç istemezdim. ne derdi vardı ve niye yaptı bilmiyorum, keşke böyle olmasaymış...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • KRAK3NN @passenoir

  Haydaa,daha geçen gün Metro Exodus Türkçe yamasını kurup oynamıştım ya.Kötü oldum şimdi 🙁

  Konuyu bende biraz okudum da yakın arkadaşıyla konuşup ölmediğini falan söylemişler.Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilinmez.

halen satıp elden çıkarıp üzerine ekleyerek Galaxy A52'ye geçmememin tek nedeni şu rahatlık. (bıraksam yarın öğlene kadar daha sorun çıkarmaz ama ben %20 altına düşürmüyorum bataryayı)

ve hani hiçbir şeyi kısıtlı ya da kapalı değil. Bluetooth ve NFC, yanısıra hem WiFi hem 4G LTE sürekli açık, konum yine aynı şekilde açık, ekran parlaklığı sürekli otomatikte vs vs. gün boyu sürekli Instagram ve Spotify kullanımı mevcut, antrenman günlerinde 2 saati aşkın süre ekran paso açık kalıyor zaten, ara günlerdeki koşularda keza 40-45 dakika öyle.

ve sonuç bu, cidden Samsung muazzam bir iş başarmış bu cihazda batarya performansı bağlamında. Galaxy A72 biraz makul fiyatlara inerse ona meyledebilirim, ama o pil ile Galaxy A52'ye Galaxy M51 bırakıp da geçesim hiç ama hiç gelmiyor.

#Samsung
#SamsungGalaxyM51

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TüketicininAdemAbisi

önce LG, şimdi GittiGidiyor (sanırım daha eskilerde de Vestel var)... bir sonraki burnu sürtülecek olan şanslı* firmayı dört gözle bekliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.youtube.com/watch?v=PjjVXXY4_qk

NVIDIA DLSS 2.0 cidden muazzam fark yaratıyor, bunu Ray Tracing'in ilk lansman yapımlarından biri olan Metro Exodus'a dahil olduğu haliyle de doğrudan teşhis etmek mümkün.

görsel kaliteyi Ekstrem ve Ray Tracing'i Ultra yapıp (yansımalar da hibrid değil, tamamen Ray Tracing olacak şekilde) RTX 2080 ile böyle performans değerleri almak önceden namümkündü, başarmışlar.

#Nvidia
#RayTracing
#DLSS
#MetroExodus
#MetroExodusPCEnhancedEdition
#benchmark

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Bu işi yapay zeka harici çözmek şuan için pek mümkün değil. Çünkü donanım yetemiyor. 3000 serisinde de böyle belki 5000 6000 lerde de böyle olacak çünkü yeni nesil geldi ? her yeni nesilde donanım kullanımı katlanıyor mesela, e pc tarafı zaten önceden yetim gibi bol bol donanımları hoyratça kullanıyorlar derken dlss gibi birşey kesinlikle lazımdı.

 • Jpage @jpage

  Biraz pazarlama teknigi olabilir mi? DLSS gibi tasklar icin kart icine tensor core koyuyorlar. Cunku sonucta yapay zeka algoritmalari da cok fazla hesaplama gucu gerektiriyor. Bunun yerine o hesaplama kapasitesini main GPU unit'de kullanabilirler gibi geliyor. Bilemiyorum.

 • YasinC @yasinc

  Metro ya güncelleme geldi sanırım. Çünkü onda pek iyi çalışmıyordu dlss

  • UnicornKnight @unicornknight

   ilk versiyonu vardı hocam, ilk versiyon DLSS pek bir tavşan boku tatematındaydı, yani "eeeeh işte" tadında bir fayda söz konusuydu. (bir diğer Ray Tracing ve DLSS şov oyunu Control'de de durum böyleydi, Control'e DLSS 2.0 desteği çok daha önce geldi mesela)

   PC Enhanced Edition ile hem Ray Tracing efektlerini iyice elden geçirip geliştirmiş ve görselliği daha iyi hale getirmişler hem de DLSS 2.0'ı entegre ederek mütevazi donanımımda alınmış bu müthiş sonucu elde etmeyi sağlamışlar.

Trendyol'u satın alan Çinliler (AliExpress) ülkenin kurumlarının nasıl işlediğini kısa sürede çözmüşe benziyor.

https://eksisozluk.com/entry/123062146

BeğenFavori PaylaşYorum yap