millet n11 diye deliriyor ama amazonda sanki daha çok indirim var gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13
BeğenFavori PaylaşYorum yap

habertürkte deprem yayını vardı. isterseniz izleyebilirsiniz.

Özet:
Fayın hepsi tek seferde kırılırsa max 7.4 büyüklüğünde deprem olur. (7.0 olursa, şimdikinden 25 kat daha şiddetli olacak diyebiliriz yuvarlak hesap)

Tusunami ihtimali var ama düşük. deniz altında heyelandan, çökme vs. olursa en kötü ihtimalde 7-10 metre dalga yüksekliği olabilir. Sadece depremle oluşacak dalga yüksekliği 2 metre civarında olur.

Bu, daha büyük depremin öncüsü olabilir ama düşük ihtimal. Fakat kırılması beklenen faya yük bindirdiği kesin. O yüzden, beklenen depremin meydana gelmesi daha erken bir zamanda olacak.

Son iki depremin gerçekleştiği yer, kırılması beklenen fayın en batı noktası. Dolayısıyla kırılma parça parça devam edebilir fay boyunca veya üstte bahsedilidği gibi tamamı birden de kırılabilir.

Fayın tamamının tek seferde kırılması demek yuvarlak hesap 5metrelik bir kayma olacak demektir.

Avcılar ve sonrası çooook çook çook riskli. Mümkünse başka yere taşının.

https://www.youtube.com/watch?v=s-KKgm4ysjk&feature=youtu.be

Habertürk TV Canlı Yayın ᴴᴰ

Doğru Haber, Dinamik Sunum, Kaliteli Program, Güçlü Yorum: HEPSİ VE DAHA FAZLASI İÇİN ➤ http://www.haberturk.com/tv Haberturk TV YouTube Kanalına Abone Ol ➤ ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • emrekaragol6 @emrekaragol94

  Silivri gidici galiba bugün kaç tane deprem oldu sayamıyoruz

 • Papa Emeritus @pope

  Celal Şengör’e bilmediği konular hakkında konuştuğu için çok laf etmişliğim vardır ama böyle bildiği konular hakkında konuştuğu zaman saygım yeniden tazeleniyor. Türkiye gibi bir deprem ülkesinde, ülkemizin en büyük değerlerinden birisi kendisi. İBB’nin Celal Şengör’le iş birliğine gidip tek tek sıkıntılı bölgeleri belirlemesi ve o bölgelerde denetimleri sertleştirmesi lazım. Böyle kaliteli insanları sonuna kadar kullanmalıyız.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Sıkıntılı bölgeler zaten biliniyor programda defalarca söylendi. Hatta o bilgilerin paylaşımı teklif edilmiş belediyeye ama almamışlar zamanında.

  • lterlemez @lterlemez

   @gamsizm; Bundan sonra da almazlar bence, öncelikle tüm imar planları değişir. Çoğu yer imara kapanır (örneğin yeni hava limanı inşa edilemezdi). Düşük riskli yerlerde kat sayısı düşer.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @lterlemez Başka bir yayında pek sevmedikleri Ahmet Ercan, zamanında, 99 depreminden çok önce Avcılar için imara uygun değil raporu verdiklerini anlattı.

  • Mursili @mursili

   Konudan bağımsız olacak, celal şengör ne zaman "bilmediği konular hakkında" konuştu?

  • lterlemez @lterlemez

   @gamsizm; Evet, o bölgeyi özellikle çok söylediler...

  • Mursili @mursili

   @protego birinin konuştuğu herhangi bir konuyu bilmediğini söyleyebilmek için o konuyu, konuşan kişiden daha çok bilmemiz gerekiyor. ben böyle bir şeye tanık olmadım. "bilmediği konular hakkında konuşuyor" diye ifade ettiğiniz şey profesörü olmadığı bilim dalları hakkında da, tarih gibi, konuşması ise celal şengör bence bu tarife de uymuyor. bunu görmek için şahsi kütüphanesini tanıttığı videolara bakabilirsiniz. milyonlarca liralık değeri olan kütüphanesinde birçok farklı bilim dalında ve farklı dillerde hatta bazıları el yazması veya ilk kopyalarından olan binlerce kitap var. ayrıca kendisinde birden fazla doktora unvanı var (prof dr dr hc mult). kimseyi yüceltme amacında değilim sadece hak edene hakkını vermeliyiz diye düşünüyorum. her görüşünü benimsemek zorunda değiliz ancak birden fazla onur doktorası verilen bir profesörün sadece jeoloji konusunda donanımlı olduğunu zannedersek yanılırız. bu insanlar aydınlanma çağındaki bilim insanlarına benziyor hem beşeri hem de sosyal bilimlerde bir çok akademisyenden daha uzman oluyorlar. 😃

  • protego @protego

   @mursili Kendisi zamanında, big bang teorisini "teori" olduğu için reddettiğini söylemişti. Teori olduğu için reddedilebiliyormuş. Daha bilimsel anlamda teorinin ne olduğundan haberi yok. Makine teorisini de reddetsin o zaman. Şu cümleyi kurabilen bir bilim adamının söylediklerine güvenecek değilim: "big bang bir teori. ben allah'a inanmadığım için onu almak zorunda değilim" Kusura bakmayın, bilim bu şekilde yapılmaz. Allaha inanmayabilir bunda bir sıkıntı yok(ben de inançlı biri değilim) ancak bir teoriye bu sebeple "inanmıyorum" diyebilen bir bilim adamının bilim adamlığından şüphe ederim.

   Bu yılın başlarında söylediği "Elin dangalağına organ verip yaşatmanın anlamı yok" cümlesinin ise savunulacak hiçbir tarafı yok. Kendini üstün ırk gibi gören bir adam.

   "Marx'ın kafası çalışmıyor, Hegel de salaktır" bu sözlerin sahibi de Celal Şengör. Deniz gezmişe eşkiya diyen de Celal Şengör

   Ayrıca 12 eylül darbesiyle ilgili insanlara dışkı yedirmenin bir işkence olmadığını söyleyerek bendeki tüm kredisini bitirmiştir. Sonra da kalkıp "amacım işkence mağdurlarının tramvayı atlatmasına yardım etmekti" gibi saçmasapan bir şekilde kendisini savunmuştu. Jeoloji dışında söylediği hiçbir şeye güvenmem. "Sadece jeoloji konusunda donanımlı olduğunu düşünürsek yanılırız." Kusura bakmayın yanılmayız. Ben böyle bir donanımı kabul etmiyorum. İsterse 45 tane doktora yapsın isterse dünyadaki tüm kitapları okumuş olsun. https://www.birgun.net/haber/prof-celal-sengor-diski-yedirmek-iskence-degil-95775

  • Mursili @mursili

   @protego yukarıda dediğim gibi ideolojik fikirlerini veya her görüşünü benimsemek zorunda değiliz. big bangi reddettiği konusu bilmiyordum. biraz araştırdım ancak video linki bulamadım. hawking'in ifade ettiği şekliyle olan big bang teorisini reddetmiş olabilir mi? yani big bang'den önce hiçlik olduğu şeklindeki teoriyi. bir de big bang'i yaradılış mitolojisine uyarlamaya çalışan bazı inançlı insanlar var ona mı bir gönderme yapmış bilmiyorum. eğer bu söylemini içeren video biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim.
   https://www.youtube.com/watch?v=xmc2CKR65w4

   big bang'den önce hiçlik olmadığına dair ufak tefek doneler bulunduğunu vesaire belirtmiş mesela.

  • protego @protego

   @mursili Videolar vardı baktım youtube'dan kaldırılmışlar. İdeolojik düşünceleriyle bilim bilgisini yönlendiren bir adamın bilimle ilgili söylediklerine güvenebilir miyiz? Ben güvenmem şahsen. Ama yukarda söylediğim cümleleri aynen kurmuştu. O yüzden güvenmiyorum sözlerine. Bilim adamı dediğin bilimi yalnızca bilimsel olgulara dayanarak yapar, dinle birleştirip ona uyarlamaya çalışmaz. Bir insanın tüm söylemleri o insanla ilgili genel bir şey ortaya koyar, kendini marx ve hegel'den üstün gören, organ bekleyen insanlara dangalak diyen, dışkı yedirme işkence değildir gibi absürt söylemlerde bulunan bir insanın söylediği şeylere güvenemem çünkü tüm bu düşünceleri onun bilimle ilgili söylediği şeyleri de etkiliyor.